Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για IBANEZ S420


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητε λαε του noiz τα σεβη μου,εχω αυτη την κιθαρα και ειμαι ικανοποιημενος,μιας και μ αρεσει πολυ σε ολα.αλλα αυτοι οι μαγνητες ρε παιδακι μου..παντα αυτη η ιbz σε μοντελα κατω των 1500 μας τα χαλαει.Τεσπα επειδη θελω να εχει γκαζια αλλα για πολυ βρωμα εχω αλλες κιθαρες,θελω να δωσω εμφαση σε pinch harmonics και γεματο ηχο στον bridge,ενω στον  nech πιο πολυ καθαρα.Εχω σκεφτει να βαλω dimarzio ,the breed(bridge)-humbucker form hell(neck)Τι λετε εσεις?ο breed θα ακουγεται αδειος με αυτη την κιθαρα?Ειναι που χει πολυ λιγο ξυλο και φοβαμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ξύλο μπορεί να έχει, αλλά είναι μαόνι οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα "όγκου' στον ήχο σου  ;).

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παλι εγω κανω παραθεση αυτο θα γινω γραφικος ?  :P

 

φοραει αυτους http://store.guitarfetish.com/gfsporacrpok1.html και τον αντιστοιχο στο neck - μου την ζητησε ενας φιλος για live σε bluesαδικο και του την εδωσα - οταν εκανε split τον neck εβγαζε εναν ηχο............απιστευτο - κατι σαν jazzocrunch - εκει εμεινα μ***** :D :D

γενικοτερα για το στυλ που παιζω η κιθαρα μπορει να κανει "τα παντα"

και αν θες να δεις πως θα μοιαζουν επανω στην κιθαρα σου δες εδω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188991.msg603670#msg603670

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά: Τον breed τον είχα και μπορώ να πώ ότι ο neck breed είναι σαφώς καλύτερος απο τον breed bridge. Αυτός ο μαγνήτης σε συνδιασμό με κάποιον πιό hot μαγνήτη στην bridge θέση απλά σκοτώνει (αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας). Τον h.from hell τον είχα και αυτόν και δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε τόσο. Παρα ήταν "ψυχρός" ,ξερός και καθόλου γεμάτος ο ήχος (και σχεδόν καθόλου sustain).

Προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι πιό all around για αυτό που γυρεύεις. π.χ. S.D. Custom 5 (bridge) & S.D. Jazz Model (neck). Γιατί; Και οι δύο μαγνήτες έχουν "σχετικά" moderate output, πιό ισορροπημένο ήχο απο θέμα ευελιξίας, καλύπτουν μεγάλο μουσικό εύρος , έχουν χαμηλότερα μεσαία απο άλλους και τονίζουν πιό πολύ τα πρίμα (ότι πρέπει για μαόνι, διότι το συγκεκριμένο ξύλο τονίζει πιό πολύ τα μεσαία και "κάπως" λιγότερο τα μπάσα). Μία ιδέα απλά σου έδωσα. Προσπάθησε να βρείς μαγνήτες με "V" σχηματισμό για την περίπτωση σου (δηλαδή...κλίμακα από 0 έως 10 = 8 τα πρίμα, 3 τα μεσαία και 6 τα μπάσα).

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε λαε του noiz τα σεβη μου,εχω αυτη την κιθαρα και ειμαι ικανοποιημενος,μιας και μ αρεσει πολυ σε ολα.αλλα αυτοι οι μαγνητες ρε παιδακι μου..παντα αυτη η ιbz σε μοντελα κατω των 1500 μας τα χαλαει.Τεσπα επειδη θελω να εχει γκαζια αλλα για πολυ βρωμα εχω αλλες κιθαρες,θελω να δωσω εμφαση σε pinch harmonics και γεματο ηχο στον bridge,ενω στον  nech πιο πολυ καθαρα.Εχω σκεφτει να βαλω dimarzio ,the breed(bridge)-humbucker form hell(neck)Τι λετε εσεις?ο breed θα ακουγεται αδειος με αυτη την κιθαρα?Ειναι που χει πολυ λιγο ξυλο και φοβαμαι..

 

Tον breed σε neck τον ειχα και ειναι απο τους καλυτερους σε αυτην τη θεση.Σε bridge απλα τον εχω ακουσει μονο και μου αρεσε πολυ αλλα δεν μπορω να σου πω με βεβαιοτητα.Με βαση ομως αυτα που θες ενα μαγνητη medium output σαν τον breed η σαν τον airzone νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη.Γιατι και τα γκαζια και τα pinch harmonics βγαινουν αλλα και γιατι διατηρειται ενας  καλος διαχωρισμος στις νοτες.Χτυπας μια συγχορδια και ακους πχ τις νοτες που την αποτελουν καθαρα και οχι μια συνολικη μουνταδα.Απο τη στιγμη λοιπον που εχεις αλλες κιθαρες με...καφρομαγνητες πιστευω οτι τετοιου ειδους επιλογες σε καλυπτουν.Εγω λοιπον σου προτεινω η το σετακι των breed η airzone γεφυρα,breed neck.Ριξε καμια...αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε επίσης τον FRED και τον Mo'Joe για bridge. Έχω τον Fred για bridge σε μια RG550 και έχει πολύ γεμάτο ήχο με όγκο και αρμονικές και αρκετό γκάζι για τα πάντα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.Οσον αφορα αυτα που πα για το λεπτο ξυλο,διαβασα σε ενα φορουμ οτι ενας ειχε προβλημα με την συγκεκριμενη σειρα κιθαρων επειδη ναι μεν εχει μαονι αλλα λογω ελλειψης υλικου δεν ειχε τον απαιτουμενο ογκο σε σχεση με μια κανονικη superstrat aπο μαονι,εξου και το ανεπιθυμητο αποτελεσμα απο μη μπασαδορικους μαγνητες.Συστηνε λοιπον γι αυτο το λογο τον tone zone στη γεφυρα επειδη ειναι ογκωδης και μπασαδορικος και κατα τα λεγομενα του ειχε πολλες ευκολες αρμονικες.Τι λετε?Α και καποιος αλλος ελεγε και για rockwell mafia h fat ass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε μου δεν προκειτε να πιστεψω αυτο το θεμα με τα ξυλα οσο παιζεις με τσιτα τα γκαζια στο gain - οι δικοι μου οι μαγνητες ειναι παμφτηνοι και εχουν οτι ογκο τους δοσω εγω απο τον ενισχυτη και θελω - αν τωρα εσυ θελεις να παιζεις λαίκα ή funky ναι τοτε το σηγκεκριμενο οργανο δεν κανει....αν ομως θελεις να παιξεις οτιδηποτε αλλο τοτε με την παρεμβολη πεταλακιων ή πεταλιερας ισοπεδωνεις εντελως το ηχοχρωμα των μαγνητων σου και τους κανεις κοινους με τους αλλους

(για να μην παρεξηγηθω μιλαω καθαρα στις περιπτωσεις που παιζεις μεταλ ή και ροκ τυπου scorpions κ.τ.λ. και αυτη ειναι η γνωμη μου)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειμαι μεγαλος βρωμιαρης,(στον ηχο) αλλα αυτη η κιθαρα λεω να εχει πιο ανθρωπινο ηχο,οι αλλες μου κιθαρες εχουν x2n,emg 81,invader,Βασικα αν θα θελα να γινω πιο συγκεκριμενος,θα θελα αρμονικες που σφυρανε αλλα χωρις πολλα πριμα,και γενικα μια ευελιξια που δεν εχω κατα μια εννοια με τις αλλες κιθαρες.Ισως ο ηχος του VAI η του θειο-Satch να ειναι κοντα σε αυτο που θελω,με ολιγο απο petrucci.Πολλα ζηταω ε?Προβλεπω μερικοι να σπευσουν να με κραξουν που παω να βαλω ακριβους μαγνητες σε φτηνοκιθαρα στο τελος.Να αναφερω οτι εχω εναν dimarzio super 2 σε ενα συρταρι,τον οποιο προοριζω για neck σε σε αλλη κιθαρα.Ειναι δυνατος και πριμος,λετε να ταιριαζε στην ιμπανεζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειμαι μεγαλος βρωμιαρης,(στον ηχο) αλλα αυτη η κιθαρα λεω να εχει πιο ανθρωπινο ηχο,οι αλλες μου κιθαρες εχουν x2n,emg 81,invader,Βασικα αν θα θελα να γινω πιο συγκεκριμενος,θα θελα αρμονικες που σφυρανε αλλα χωρις πολλα πριμα,και γενικα μια ευελιξια που δεν εχω κατα μια εννοια με τις αλλες κιθαρες.Ισως ο ηχος του VAI η του θειο-Satch να ειναι κοντα σε αυτο που θελω,με ολιγο απο petrucci.Πολλα ζηταω ε?Προβλεπω μερικοι να σπευσουν να με κραξουν που παω να βαλω ακριβους μαγνητες σε φτηνοκιθαρα στο τελος.Να αναφερω οτι εχω εναν dimarzio super 2 σε ενα συρταρι,τον οποιο προοριζω για neck σε σε αλλη κιθαρα.Ειναι δυνατος και πριμος,λετε να ταιριαζε στην ιμπανεζ?

Πςςςς Super 2 για neck? Πραγματικα εισαι μεγαλος..βρωμιαρης ;D.Μη το σκεφτεσαι παντως, απο την στιγμη που τον εχεις, βαλτον.Ο super distortion εξαλλου για τετοιες φασεις ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου