Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Marshall JVM 410 Combo!!


siemen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας συμφορουμιτες,πριν 2 μερες παρατηρησα πως ο ενισχυτης μου ενω παιζω ξαφνικα κανει ενα θορυβο του στιλ hum και πεφτει η ενταση του περιπου στο 50%....παρατηρησα πως παιζοντας δυνατα επανερχεται στιγμιαια η ενταση...οταν τον κλεινω και τον αφηνω κανα 5λεπτο παιζει οκ για κανα 15λεπτο και μετα παλι τα ιδια....δεν γνωριζω πολλα τεχνικα θεματα για ενισχυτες :-\ so...HELP!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε λίγο να σου πει και κάποιος άλλος την άποψη του αλλά αν είναι λάμπες και δε γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις καλύτερα να μην το ριψοκινδυνέψεις και να πας σε μάστορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας συμφορουμιτες,πριν 2 μερες παρατηρησα πως ο ενισχυτης μου ενω παιζω ξαφνικα κανει ενα θορυβο του στιλ hum και πεφτει η ενταση του περιπου στο 50%....παρατηρησα πως παιζοντας δυνατα επανερχεται στιγμιαια η ενταση...οταν τον κλεινω και τον αφηνω κανα 5λεπτο παιζει οκ για κανα 15λεπτο και μετα παλι τα ιδια....δεν γνωριζω πολλα τεχνικα θεματα για ενισχυτες :-\ so...HELP!! ;)

 

Δες μήπως είναι και το fx loop

Απλά συνδέεις ένα καλώδιο κιθάρας απ το send στο return του ενισχυτή (έχεις και 2 loops λογικά, άρα το δοκιμάζεις και στα 2). Αν εξαφανιστεί το θέμα, πρέπει να καθαριστούν και να σφίξουν λίγο οι επαφές του fx loop.

 

Πάντως οι λυχνίες είναι οι πρώτες που παρουσιάζουν τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεφτει η ενταση του περιπου στο 50%....παιζοντας δυνατα επανερχεται στιγμιαια η ενταση...οταν τον κλεινω και τον αφηνω κανα 5λεπτο παιζει οκ για κανα 15λεπτο και μετα παλι τα ιδια.

 

^Ακριβως τα ιδια κανει ο Peavey classic 30 μου! (πριν απο αυτα τα συμπτωματα εκανε ΚΑΙ hum.) Ο μαστορας μου ειπε οτι μαλλον ειναι λαμπες (οι τελικες) αλλα μπορει να'ναι κ κατι πιο σοβαρο κ πρεπει να τον κοιταξει.

Εμενα μου τα παρουσιασε αυτα σταδιακά, μετα που τον αφησα αναμμενο ΧΩΡΙΣ συνδεδεμενο μεγαφωνο για κανα διλεπτο...Ενα αλλο χαρ/κο ειναι οτι οχι μονο πεφτει η ενταση αλλα το tone γινεται ρηχο, "κλασμενο", απαραδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εδω και 2 μερες ξαφνικα δεν μου βγαζει κανενα προβλημα....σημερα επαιξα ενα 3 σερι και ουτε το παραμικρο...ετυχε?...θαυμα?....ενας θεος ξερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμενα μου τα παρουσιασε αυτα σταδιακά, μετα που τον αφησα αναμμενο ΧΩΡΙΣ συνδεδεμενο μεγαφωνο για κανα διλεπτο...

\

Ωχ... δε λέει βρε παιδια το manual να έχετε πάντα συνδεδεμένο μεγάφωνο επάνω?!...

Anyway, μάλλον οι τελικές έβρασαν λιγάκι και αλλάζουν εύκολα. Αν ξέρεις και να κάνεις bias στον ενισχυτή σου, ακόμη πιο εύκολα!

 

Πέρα απ τις λυχνίες, και οι καλύτεροι λαμπάτοι που έχω δει προσωπικά (engl, egnater, fender, boogie) έχουν πάντοτε μερικά "αναλλώσιμα" όπως πυκνωτές ή βάσεις λυχνιών που θέλουν τσεκ κι αλλαγή μετά από χρόνια.

Κατά τ΄άλλα, και ολόκληρο μετασχηματιστή που είχα αλλάξει σε 2Χ12" λαμπάτο 60s Elka, δεν κόστισε τρελά (45Ευρώ o custom made M/Σ από τον Γιατρά στην Καλλιθέα).

http://www.giatras.com/

To θέμα είναι να έχεις έμπιστο τεχνικό που δε θα ζητήσει μια περιουσία για αυτές τις επισκευές. Τα υλικά βρίσκονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@siemen : χα χα φοβερο! Και μενα τα ιδια εκανε! Εκλανε δυο τρεις μερες, μετα τον ξανανοιξα κι επαιζε κανονικα, ωσπου μετα απο λιγες μερες παλι αρχισε τα ιδια, στο τελος τον ειχα παρει στο εξοχικο ενος φιλου να τζαμαρουμε, και με...αφησε στα κρυα του λουτρου..

Δε λεω οτι θα σου ξαναχαλασει σωνει κ ντε, αν ομως ξαναρχισει τα ιδια καλυτερα πηγαινε τον κατευθειαν σε μαστορα ή απλα τσεκαρε λαμπες. Ο δικος μου δεν ξερω ακομα τι εχει αλλα επειδη συνεχισα να παιζω στανταρ χειροτερεψε...Την τελευταια φορα επαιξε 3 λεπτα και σιώπησε.

 

ολόκληρο μετασχηματιστή που είχα αλλάξει σε 2Χ12" λαμπάτο 60s Elka, δεν κόστισε τρελά (45Ευρώ o custom made M/Σ από τον Γιατρά στην Καλλιθέα).

http://www.giatras.com/

 

Πολυ καλη πληροφορια. Ηξερα για πολυ πιο τσιμπημενες τιμες. Ειναι αξιοπιστος ο Γιατράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολυ καλη πληροφορια. Ηξερα για πολυ πιο τσιμπημενες τιμες. Ειναι αξιοπιστος ο Γιατράς;

 

Nαι, έχω παραγγείλει 2 Μ/Σ από εκεί και τους φτιάχνεις custom για ό,τι ενισχυτή διαθέτεις. Απλά κάποιος πρέπει να τους τοποθετήσει πάνω στον ενισχυτή σου.

Αλλά αυτό είναι το χειρότερο σενάριο(καμμένος Μ/Σ) και το πετυχαίνω σπάνια.

Σενάρια βλάβης λαμπάτου:

Το πιο συνηθισμένο σενάριο ειναι λυχνίες στα "τελευταία" τους που θέλουν αλλαγή και bias.

Κατόπιν έρχονται τα scratchy pots(ποτενσιόμετρα), οι διακόπτες, οι καλωδιοταινίες και τα jacks που θέλουν καθάρισμα, να κάνουν καλή επαφή και να είναι καλά στερεωμένα πάνω στο σασί ή την πλακέτα.

Τρίτο σενάριο είναι οι αντιστάσεις και οι πυκνωτές, ειδικά οι ηλεκτρολυτικοί, που "γερνούν" κι έχουν διαρροές με τη χρήση και τα χρόνια.

Τέταρτο, μπορεί να είναι κάποιο pcb trace (μεταλλικός διάδρομος πάνω στην πλακέτα)που έχει κοπεί/χαραχθεί ή έχει διαβρωθεί. Επίσης, μπορεί να υπάρχουν και ψυχρές ή κομμένες κολλήσεις.

Πέμπτο σενάριο είναι κάποιος Μ/Σ στα τελευταία του.

Ένας καλός τεχνικός αναζητά φυσικά το πρόβλημα χωρίς να παραβλέψει κανένα σενάριο

καθώς ο ενισχυτής μπορεί να έχει κάτι απλό ή πολλαπλά θέματα...

 

Μερικά από τα παραπάνω επισκευάζονται και D.I.Y.(do it yourself) αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Π.χ. ο καθαρισμός των pot/jacks/διακοπτών με σπρέυ-καθαριστικό επαφών, είναι σχετικά εύκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου