Προς το περιεχόμενο

Νirvana - Breed (cover by Emmono Grizo)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα σιγουρα πρεπει να το παιξετε live.........παρα πολυ καλο cover.......μεχρι τωρα οτι εχω ακουσει απο εσενα ειναι μερακλιδικο και ωραιο οπως πρεπει.....μεγαλο μπραβο στο group!!!!!!!!

 

το μπασο θα το εβαζα λιγο πιο πανω , αλλα οχι με αυτην την χροια, οποτε καλα ειναι εκει που ειναι!!!!!!!!

 

Και παλι μπραβο Χαρη and Co.

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας παίρνει και σας παραπαίρνει να το παίζετε Live.

Μαμάτε ρε παιδιά. :D

 

  8) 8) Ευχαριστώ φίλε fusiongtr!!!

 

Στα σιγουρα πρεπει να το παιξετε live.........παρα πολυ καλο cover.......μεχρι τωρα οτι εχω ακουσει απο εσενα ειναι μερακλιδικο και ωραιο οπως πρεπει.....μεγαλο μπραβο στο group!!!!!!!!

 

το μπασο θα το εβαζα λιγο πιο πανω , αλλα οχι με αυτην την χροια, οποτε καλα ειναι εκει που ειναι!!!!!!!!

 

Και παλι μπραβο Χαρη and Co.

 

Nα ' σαι καλά φίλε wyndorf! Μάλλον δεν σας έχει περάσει καλά ο ήχος του μπάσου..είναι κάπως διαφορετικός...έχει περισσότερα "καθαρά" μπάσσα και βρωμίζει στις υπόλοιπες συχνότητες σε σχέση με το original που είναι τίγκα βρώμικο παντού.

Το καλό με αυτό είναι ότι μπορώ να το δοκιμάσω αλλιώς με ένα reamping, επειδή το συγκεκριμένο treatment είναι πάνω σε καθαρό flat ήχο και το κράτησα σαν take επειδή είναι το live μου παίξιμο μαζί με τον drummer. Την επόμενη φορά που θα κατέβω studio θα επιχειρήσω να το "περάσω" από τον Ampeg μου μαζί με ένα boss ds-2 ή κάποιο άλλο distortion και να δούμε μήπως "κάτσει" η μαγιά καλύτερα...Αν βελτιωθεί το πράγμα θα το ξαναποστάρω εδώ!!

Thanks again!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο. Και το παιχνίδι με το πάνινγκ πολύ ωραίο και ταιριαστό.

Οπωσδήποτε να το παίξετε ζωντανά!

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής εγώ αυτό το τραγούδι δεν το είχα ξανακούσει μια και δεν είμαι φαν των Νιρβάνα .

Μου άρεσε πάρα πολύ ,νομίζω ότι έχετε πετύχει απόλυτα στο να αποδώσετε το κλίμα τους ,πράγμα δύσκολο .Αξίζει να το παίζεται στα λάιβ ,είναι γνωστό-υποθέτω ;D-τραγούδι ,ενός συγκροτήματος που άρεσε σε πολλούς και συγχρόνως και ξεσηκωτικό,οπότε βουρ  ;D

 

Επουσιώδης λεπτομέρεια ,αυτό το πανάρισμα εμένα μου ακούγεται άσχετο................λεπτομέρειες  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καλά το παίζετε εσείς απο  τον συγχωρεμένο και τους άλλους ;)

 

go for it    8)

 

Α,πα,πα,πα,πα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D !!!THANK YOU!!! :)

 

Τέλειο. Και το παιχνίδι με το πάνινγκ πολύ ωραίο και ταιριαστό.

Οπωσδήποτε να το παίξετε ζωντανά!

 

 

Τhanks kostri! Mάλλον, όπως προείπα, μπαίνει στο playlist!

 

Για να είμαι ειλικρινής εγώ αυτό το τραγούδι δεν το είχα ξανακούσει μια και δεν είμαι φαν των Νιρβάνα .

Μου άρεσε πάρα πολύ ,νομίζω ότι έχετε πετύχει απόλυτα στο να αποδώσετε το κλίμα τους ,πράγμα δύσκολο .Αξίζει να το παίζεται στα λάιβ ,είναι γνωστό-υποθέτω ;D-τραγούδι ,ενός συγκροτήματος που άρεσε σε πολλούς και συγχρόνως και ξεσηκωτικό,οπότε βουρ  ;D

 

Επουσιώδης λεπτομέρεια ,αυτό το πανάρισμα εμένα μου ακούγεται άσχετο................λεπτομέρειες  ;)

 

Δεν είναι και πολύ γνωστό κομμάτι αλλά αφού μας αρέσει....! :)

Το πανάρισμα (αν και το έκανα λίγο διαφορετικό) είναι και στο original, με τη μόνη διαφορά ότι το δικό μου ψιλοεξαφανίζει την κιθάρα όταν αυτή πηγαίνει άκρως αριστερά και δεξιά, λόγω ίσως διαφορετικού pan law της ssl του Wallace και του Reaper που χρησιμοποιώ. Τώρα, σαν γενικό εφέ, μπορείς να πεις ότι είναι, πια, ξεπερασμένο.. ;D

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

 

Εξαιρετική η διασκευή σας από όλες τις απόψεις. Καταφέρνει να κρατήσει ζωντανή την ουσία του κομματιού, με πολύ γουστόζικη προσωπική πινελιά και άποψη στην παραγωγή. Εύγε!

 

Θα σου ήταν ίσως εύκολο να μας δώσεις λίγα (ή και περισσότερα) στοιχεία σχετικά με την ηχογράφηση, τη μίξη και το mastering στο take που ακούμε; (ενδεικτικά: όργανα/μικρόφωνα/audio interface/προενισχυτές ή ό,τι άλλο θα ήθελες);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιώργος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

 

Εξαιρετική η διασκευή σας από όλες τις απόψεις. Καταφέρνει να κρατήσει ζωντανή την ουσία του κομματιού, με πολύ γουστόζικη προσωπική πινελιά και άποψη στην παραγωγή. Εύγε!

 

Θα σου ήταν ίσως εύκολο να μας δώσεις λίγα (ή και περισσότερα) στοιχεία σχετικά με την ηχογράφηση, τη μίξη και το mastering στο take που ακούμε; (ενδεικτικά: όργανα/μικρόφωνα/audio interface/προενισχυτές ή ό,τι άλλο θα ήθελες);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιώργος  

 

Καταρχήν, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Ευχαρίστως να σου δώσω κάποια στοιχεία που νομίζω ότι έδωσαν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Τύμπανα

-Premier Elite Gen-x.

BD:EV 868>AMEK BIG PRE/EQ

SNRTOP>RODE NT5>DAKING MIC PRE ONE>AMEK BIG EQ

SNRBOTTOM:TELEFUNKEN AK47 ULTRACARDIOID>AMEK BIG PRE/EQ

TOM:AUDIX D2>AMEK BIG MIC PRE/EQ

FTOM:SENHEIZER MD421>AMEK BIG PRE/EQ

OVERS:AUDIO TECHNICA AT4040>BAE 1073MP>AMEK BIG EQ

CLOSE MONO ROOM/BD:M-AUDIO SPUTNIK>UA SOLO 610>AMEK BIG EQ

ROOMS:AKG C2000B>CHANDLER TG2>AMEK BIG EQ

Το equalization από την Amek μπήκε κατά την ηχογράφηση, ήταν κυρίως αφαιρετικό και σε αμυδρή ποσότητα, ελαφρώς sweetening δηλαδή. Tα περισσότερα κανάλια έχουν slate vcc και κυρίως neve.

Το συγκεκριμένο take είναι ολόκληρο, χωρίς edits και χωρίς μετρονόμο. Τα αναφέρω αυτά γιατί κατά τη γνώμη μου, όταν πετυχαίνεις καλό take έτσι, ακούγεται περισσότερο ανθρώπινο και συνεκτικό.

 

-Bass

Yamaha BB424x γραμμένο flat από το di της mackie 400f. Το συγκεκριμένο take είναi live που έπαιξα με τον drummer. Μετά έχει μπει waves max bass και soundtoys decapitator. Αυτά δίνουν και τον βασικό χαρακτήρα του μπάσου.

 

-guitar

les paul std σε έναν φθηνό τρανζιστορικό fender fm212 στο βρώμικο κανάλι του με ένα shure sm57 και μετά στον chandler tg2 (κρανκαρισμένος). H κιθάρα είναι 1 take και δεν έχει eq ή compression.

 

Για την φωνή δεν έχω στοιχεία γιατί την ηχογράφησε ο τραγουδιστής μου μια μέρα που κατέβηκε στούντιο. Πιθανότατα άρπαξε το 57άρι, το έβαλε στην mackie και το είπε.

 

Mastering δεν έγινε για ένταση όπως είναι προφανές, αλλά για χαρακτήρα και αποτελείται από εξομοιωτές master bus και ταινιών.

 

To interface αποτελείται από 3 mackie 400f.

 

Αυτά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BD:EV 868>AMEK BIG PRE/EQ

SNRTOP>RODE NT5>DAKING MIC PRE ONE>AMEK BIG EQ

SNRBOTTOM:TELEFUNKEN AK47 ULTRACARDIOID>AMEK BIG PRE/EQ

TOM:AUDIX D2>AMEK BIG MIC PRE/EQ

FTOM:SENHEIZER MD421>AMEK BIG PRE/EQ

OVERS:AUDIO TECHNICA AT4040>BAE 1073MP>AMEK BIG EQ

CLOSE MONO ROOM/BD:M-AUDIO SPUTNIK>UA SOLO 610>AMEK BIG EQ

ROOMS:AKG C2000B>CHANDLER TG2>AMEK BIG EQ

 

Γκουχ γκουχ.. :o :o :o

 

Πολυ καλωδιο ρε συ...Χαρα στο κουραγιο σου.. :D

 

Ειχες τιποτα gate?Εκοψες μετα τα ''αχρηστα'' ή τα αφησες ολα ετσι?

Με τοσο bleed εχω απορια πως αποφασιζεις για τις εντασεις των μικ... 8)

 

Εγω μια φορα με 7 μικροφωνα κοντεψα να παθω σχιζοφρενοβλαβιωση.. :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 κανάλια είναι, δεν είναι πολλά!! Συνήθως πάει στα 12-13 αν προσθέσεις κάνα tom ακόμη, hihat και κάνα subkick :D :D.

 

Επειδή δεν χρησιμοποιώ patchbay, είναι λίγο μανούρα η καλωδίωση αλλά ...μ' αρέσει! ;D

Gates δεν χρησιμοποιώ ποτέ. Συνήθως κόβω manual κάθε tom hit και βάζω χαμηλότερα σε άλλο κανάλι το bleed (και με άλλο eq), αλλά εδώ είναι όλα unedited γιατί μου άρεσε το bleed από όλα τα μικρόφωνα. To "μυστικό" είναι να ρυθμίζεις το κανάλι ώστε να ακούγεται ωραία και η διαρροή, πέρα από τον απευθείας ήχο που λαμβάνει. Εδώ μπαίνει και η έννοια του πόσο καλή είναι η ακουστική του χώρου ηχογράφησης ώστε να είναι ωραίες και οι διαρροές των μικροφώνων.

Τέλος, μετράει και το πόσο καλό είναι ένα μικρόφωνο σε off axis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου