Προς το περιεχόμενο

από κλασική σε ηλεκτρική κιθάρα


dynamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο καταστηματάρχης μου πρότεινε να είναι combo 50w λαμπατο 

 

Πάει να σε πιάσει κώτσο... Κι όταν πρωτοακούσεις 15άρη λαμπάτο με την ένταση στο 3, θα καταλάβεις το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάει να σε πιάσει κώτσο... Κι όταν πρωτοακούσεις 15άρη λαμπάτο με την ένταση στο 3, θα καταλάβεις το γιατί.

+1000 ακομα και ο 5αρης ειναι δυνατος για το σπιτι (εξαρταται που μενεις βεβαια)  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει να σε πιάσει κώτσο... Κι όταν πρωτοακούσεις 15άρη λαμπάτο με την ένταση στο 3, θα καταλάβεις το γιατί.

 

Όντως με το που θα ασχολιθείς με το σπορ πιάσε έναν 50άρη ::) είνα υπερβολή  :P

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες οι κιθαριτσες που ειδες...Η Epiphone μου φαινεται λιγο περιπλοκη για πρωτη ηλεκτρικη αλλα απο την αλλη δε θα με χαλαγε να εχω και τον ακουστικο ηχο να χαιρομαι...(Φανταζομαι θα σου εδειξε ο καταστηματαρχης οτι h Epiphone Ultra II παιζει κ σαν ακουστικη κιθαρα, ε; )

 

Δεν εχω παιξει καμμια απ'αυτες, αλλα να ξερεις οτι στις ηλεκτρικες υπαρχουν οι μονοί μαγνητες, οπως της στρατοκαστερ, που βγαζουν πιο λεπτο και σκαστό ηχο κ θα σε βολεψουν για U2, μπλουζ, κλασσικο ροκ, στυλ φανκ, πιο "ελαφρια" πραγματα γενικα. Οι διπλοί μαγνητες εχουν πιο γεματο κ δυνατο ηχο, κ θα σε βολεψουν για πιο σκληρη μουσικη με δυνατη παραμορφωση (αλλα και για μπλουζ και τζαζ οταν παιζεις καθαρο ηχο). Η Epiphone εχει δυο διπλους, κ θα ειναι ο,τι πρεπει για Metallica, Guns n' Roses κτλ-ασε που θα εχεις κ τον ακουστικο ηχο, και σαν κιθαρα γενικα η Les Paul εχει ζεστο και γεματο ηχο, με πολλα μπασα, εντυπωσιακο. Η Ibanez εχει δυο διπλους κι εναν μονό στη μεση, οποτε ειναι και για τα δυο ειδη μουσικης, αλλα περισσοτερο προς το σκληρο ηχο και τα γρηγορα σολο. Προσωπικα δε συμπαθω τις Ibanez.

 

Βεβαια το καλυτερο ειναι να παρεις απλα αυτη που σε εμπνεει περισσοτερο να παιζεις, γιατι οταν θα βρεθειτε οι δυο σας μονο αυτο θα μετραει...Οσο για τον 50αρη λαμπατο, ειναι αστειο. Για το σπιτι ενας μικρος τρανζιστορατος θα ειναι αρκετα δυνατος για να πορωνεσαι. Εγω εχω χαρει πολυ τον Marshall Valvastate 15r μου-μπορεις να τον βρεις κ στα μεταχειρισμενα του noiz ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο στην δινει την fender? εισαι σιγουρος οτι ειναι η 50th anniversary?το λεω επειδη το 2004 βαζαν πισω το σημα σε ολες.Ειναι η μονη με τους αυθεντικους μαγνητες του 54 και θεωρειται συλλεκτικη ειδικα αν ειναι αυτη http://viewitem.eim.ebay.gr/-FENDER-CUSTOM-SHOP-50TH-ANNIVERSARY-1954-MASTERBUILT-STRATOCASTER-/230900315705/item (και τα αλλα 2 μοντελα ειναι αλλα οχι παρα πολυ νομιζω βγηκαν γυρω στα 2500 κομματια) ! λογικα θα ειναι η απλη που εχω και εγω(1000 euro την πουλανε στην αμερικη τωρα οσο την ειχα παρει και εγω τοτε απο κει δεν εχει χασει την αξια της) η οποια ειναι απιστευτη κιθαρα για καθαρα- funk- rock μεχρι iron maiden μετα θες Humbucker  pickup.    Πιστευω για να βρεις καλυτερη κιθαρα στο ειδος της πρεπει να τα σκασεις χοντρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο στην δινει την fender? εισαι σιγουρος οτι ειναι η 50th anniversary?το λεω επειδη το 2004 βαζαν πισω το σημα σε ολες.Ειναι η μονη με τους αυθεντικους μαγνητες του 54 και θεωρειται συλλεκτικη ειδικα αν ειναι αυτη http://viewitem.eim.ebay.gr/-FENDER-CUSTOM-SHOP-50TH-ANNIVERSARY-1954-MASTERBUILT-STRATOCASTER-/230900315705/item (και τα αλλα 2 μοντελα ειναι αλλα οχι παρα πολυ νομιζω βγηκαν γυρω στα 2500 κομματια) ! λογικα θα ειναι η απλη που εχω και εγω(1000 euro την πουλανε στην αμερικη τωρα οσο την ειχα παρει και εγω τοτε απο κει δεν εχει χασει την αξια της) η οποια ειναι απιστευτη κιθαρα για καθαρα- funk- rock μεχρι iron maiden μετα θες Humbucker  pickup.    Πιστευω για να βρεις καλυτερη κιθαρα στο ειδος της πρεπει να τα σκασεις χοντρα!

 

 

δεν νομίζω να είναι η συγκεκριμένη πιο απλό μοντέλο πρέπει να είναι είναι σαν αυτό το μοντέλο εάν δεν κάνω λάθος στης αγγελίες του νοιζ δεν κανω ποστ το λινκ να μην νομίζουν ότι κάνουμε και διαφήμιση εάν πσαξισ θα τις δεις είναι 2 εάν δεν κάνω λάθος βασικά αυτός θέλει ανταλλαγή να του δώσω μια κλασική (αλμπαρα σ 3) κοστίζει μεταχειρισμένη στα 350 με 400 εύρο και να του κάνω μερικά μαθήματα πάνω στα αρπέζ και την παρτιτούρα δεν ξερή από νοτεσ .παντος η κιθαρα λειι 50th ann το ταμπελακι από πίσω άλλα η θήκη τις είναι απλή μαύρη όχι σαν αυτή  λινκ .του την ειχε αγορασι 1600 ευρο ειδα και την απόδειξη αγοράς άλλα δεν ξερι και ο ίδιος πιο μοντέλο είναι ακριβώς  λινκ είσαι ευχαριστημένος από αυτό το μοντέλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για το προγευόμενο κείμενο το ξέχασα τέλειος .ασχολούμαι 2 χρόνια με την κλασική κιθάρα και σκέφτομαι να αγορά εξοπλισμό για ηλεκτρική άλλα δεν έχω ιδέα από τον χορό τις ηλεκτρικής μου αρέσουν όλα τα είδη μουσικής έκτος από βάρη μέταλ συμβολές στο τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του εξοπλισμού και εάν έχετε κάποιες πρότασης ευχαριστώ πολύ

 

Φιλε μου σε αυτη τη φαση το μονο που χρειαζεται ειναι εξασκηση και οχι εξοπλισμός.Καταρχην οτι και να σου πει καποιος θα δωσεις πολλα λεφτα για κατι που δεν ξερεις γιατι το θελεις.

 

Για μενα η λυση ειναι απλη.Παιρνεις μια μικρομεσαια μεταχειρισμενη πεταλιερα(πχ digitech rp500) που και φθηνη θα την βρεις και ποιοτητα καλη ηχου θα εχει και απο κει μαθαινεις ολα τα εφφε ενισχυτες σε ποιον ηχο προσανατολιζεσαι περισσοτερο κτλ κτλ κτλ.Ετσι λοιπον εξασκεισαι μαθαινεις πραγματα,παιζεις με ακουστικα, την καρφωνεις οπου να ναι για αρχη και κανεις τη δουλεια σου.Με αυτο τον τροπο συγκεντρωνεσαι στο τι ειναι σημαντικο-και αυτο ειναι να μαθεις πραγματα-οποτε μετα θα ξερεις εσυ ο ιδιος τι εξοπλισμο χρειαζεσαι.Αν παιζεις μαλιστα μονο σπιτι ολα αυτα μπορεις να τα κανεις τελειως τσαμπα απο τον υπολογιστη με ποιοτικους free virtual ενισχυτες ;).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες οι κιθαριτσες που ειδες...Η Epiphone μου φαινεται λιγο περιπλοκη για πρωτη ηλεκτρικη αλλα απο την αλλη δε θα με χαλαγε να εχω και τον ακουστικο ηχο να χαιρομαι...(Φανταζομαι θα σου εδειξε ο καταστηματαρχης οτι h Epiphone Ultra II παιζει κ σαν ακουστικη κιθαρα, ε; )

 

Δεν εχω παιξει καμμια απ'αυτες, αλλα να ξερεις οτι στις ηλεκτρικες υπαρχουν οι μονοί μαγνητες, οπως της στρατοκαστερ, που βγαζουν πιο λεπτο και σκαστό ηχο κ θα σε βολεψουν για U2, μπλουζ, κλασσικο ροκ, στυλ φανκ, πιο "ελαφρια" πραγματα γενικα. Οι διπλοί μαγνητες εχουν πιο γεματο κ δυνατο ηχο, κ θα σε βολεψουν για πιο σκληρη μουσικη με δυνατη παραμορφωση (αλλα και για μπλουζ και τζαζ οταν παιζεις καθαρο ηχο). Η Epiphone εχει δυο διπλους, κ θα ειναι ο,τι πρεπει για Metallica, Guns n' Roses κτλ-ασε που θα εχεις κ τον ακουστικο ηχο, και σαν κιθαρα γενικα η Les Paul εχει ζεστο και γεματο ηχο, με πολλα μπασα, εντυπωσιακο. Η Ibanez εχει δυο διπλους κι εναν μονό στη μεση, οποτε ειναι και για τα δυο ειδη μουσικης, αλλα περισσοτερο προς το σκληρο ηχο και τα γρηγορα σολο. Προσωπικα δε συμπαθω τις Ibanez.

 

Βεβαια το καλυτερο ειναι να παρεις απλα αυτη που σε εμπνεει περισσοτερο να παιζεις, γιατι οταν θα βρεθειτε οι δυο σας μονο αυτο θα μετραει...Οσο για τον 50αρη λαμπατο, ειναι αστειο. Για το σπιτι ενας μικρος τρανζιστορατος θα ειναι αρκετα δυνατος για να πορωνεσαι. Εγω εχω χαρει πολυ τον Marshall Valvastate 15r μου-μπορεις να τον βρεις κ στα μεταχειρισμενα του noiz ειμαι σιγουρος.

 

 

 

ναι το είδα ότι είναι και ακουστική και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλή σε ήχο και σε αίσθηση στο παίξιμο άπλα δεν κατάλαβα το πως συνδέεται και πολύ καλα.απο την ιδία εταιρία δοκίμασα αυτή την κιθάρα από ένα φίλο ήταν η πρώτη του κιθάρα http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Les-Paul-Special-II.aspx άλλα μου είπε πώς είναι made in korea και όχι σαν τις σημερινές κινέζικες είπε ότι είναι τελείως διαφορετικά όργανα και ότι δεν υπαρχή πλέον παρόμοιο άπλα ήταν συμπαθητική μπορώ να πω τις banez δεν τις πολύ συμπάθησα επίσης οπότε η les paul h stratocaster θα παίξω καμιά άλλη πρόταση για κάποια μοντέλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι θα σου εδειξε ο καταστηματαρχης οτι h Epiphone Ultra II παιζει κ σαν ακουστικη κιθαρα, ε; )

Δεν εχω παιξει καμμια από αυτές...

Και εάν καταφέρεις να βγάλεις ακουστικό ήχο...έλα να μας το πείς!

Καλό είναι εάν δεν έχουμε παίξει με ένα όργανο και αγνοούμε βασικά πράγματα, να μην δίνουμε συμβουλές Χριστουγεννιάτικα. 8)

Οπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω, δεν σου χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός αλλά εμπειρία. Γι αυτό μην τη πληρώσεις ακριβά για αρχή.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου