Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες  ::)

 

Μας επιασε ο πονος για το ποσους ΔΥ εχει η Νορβηγία...

 

 

Το ποσους έχουμε εμεις ξέρουμε; Γιατι μια ζωη οι.. εκτιμησεις  ::) έλεγαν για 1.35 εκατομμύρια, και όταν έγινε η καταγραφή βρέθηκαν... 680 χιλ.  :o αλλά οι... εκτιμησεις τι λεγανε, και πανω απο ολα, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ποιος τα έπαιρνε, γιατι 30 χρονια.,.. ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ με εκτιμησεις, και τωρα το παιζουμε και αδικημενοι που οι καημενοι οι δημοσιοι δε φτανουν...

 

Και ποιο ειναι το αντικειμενο των τεμπελοσκυλων, για να καταλαβω, να χτυπανε καρτες στα υπουργεια, να παιρνουν φακελακια, η να αφηνουν αμορφωτα τα παιδια να τρεχουν στα φροντιστήρια; Στη Νορβηγια παραγουν ΠΛΟΥΤΟ, ΠΛΟΥΤΟ και υπηρεσιες ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ, εδω τι κανουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω γιατι δεν βλεπω οτι απεδειξες-υπεδειξες οτι δεν μπορει παρα να ειναι ψεμματα?

 

Ίσως για τον ίδιο λόγο για τον οποίο επέλεξες να αναφέρεις το μεγαλύτερο από τα δύο (εξ'ισου υποθετικά) νούμερα όταν αναφέρθηκες στον αριθμό των ΔΥ στην Νορβηγία; Δηλαδή, έχεις δύο άρθρα τα οποία λένε ότι ο αριθμός είναι 600.000 και ΕΝΑ άρθρο που λέει ότι οι ΔΥ είναι 780.000 και όμως ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να αναφέρεις τον μεγαλύτερο αριθμό, διότι δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια αλλά μόνο η κατά φαντασίαν τεκμηρίωση μίας σαχλαμάρας, έτσι δεν είναι;

 

Με τέτοιους όρους έχεις κάνει τις πολιτικές σου επιλογές, τις οποίες εκθέτεις στη συζήτηση, ότι "τι Λωζάνη, τι Κοζάνη, χιόνια η μια και χιόνια η άλλη;".

 

 

Η προκαταληψη προφανως και δεν ξεχειλιζει απο την δικη μου πλευρα...

 

Ποια προκατάληψη αγαπητέ μου; Από το Λύκειο, είχαμε την συγκεκριμένη εφημερίδα στο ίδιο επίπεδο με τις θεατρικές επιθεωρήσεις της περιόδου. Δεν περίμενα το 2012 και την όψιμη ένταξή της σε συγκεκριμένο χώρο για να την ανακαλύψω. Έχω τόσο μένος εναντίον της όσο έχω και σε ένα κουνουπίδι που έφαγα πριν είκοσι χρόνια... απλώς κοίτα να ενημερωθείς πριν προσυπογράψεις... δεν αξίζει να γίνεσαι ρεζίλι με απόψεις άλλων...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley, συγνωμη αν σου χτυπησε καποια ευαισθητη χορδη (μιας και μιλαμε και για χορδες εδω που και που) το ποντικοκουνουπιδι

 

Υποσχομαι απο δω και στο εξης οτι αρθρα παραθετω να τα εχει γραψει ο Πρετεντερης. Αυτος μαλιστα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποσχομαι απο δω και στο εξης οτι αρθρα παραθετω να τα εχει γραψει ο Πρετεντερης. Αυτος μαλιστα.  :)

 

Μην ξεχάσεις το καπελάκι σου, κατά την έξοδό σου από το thread.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νούμερο των ΔΥ μιάς χώρας είναι άξιο αναφοράς μόνο αν η συγκεκριμένη χώρα ζημιώνεται οικονομικά για την συντήρησή τους. Αν είναι πλεονασματική μπορεί αμά λάχει να έχει και περισσότερους ΔΥ από τους κατοίκους της.

 

Είναι προφανέστατο ότι η Νορβηγία δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να συντηρήσει 600.000 ή 780.000. ή 10100 ΔΥ. Αν είχε πρόβλημα θα το είχαμε καταλάβει. Λέγεται έλλειμμα.

 

Άρα το αρχικό επιχείρημα όντως καθίσταται άκυρο. .&-

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω όπως προείπα δεν θέλω να συμμετέχω σε αυτη τη συζητηση,σε αυτό το φόρουμ....,

δεν μπορώ όμως να μην κάνω μια επισύμανση, κάθε φορά που ακούγεται μια αλλη άποψη μια ομάδα ατόμων πάντα η ίδια (ίσως να είναι κ μπάντα  :)) του την πέφτουν συστηματικά!!! κ σε παλιώτερα θρέντσ το ίδιο συνεχώς το ίδιο γινόταν , ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε, επισημανση κάνουμε, μπορείτε να μου την πέσετε κ εμένα αν θέλετε, δεν θα ασχοληθώ  :)

 

κατα τάλλα ξαναλέω την άποψη μου οτι τα πολιτικά σχόλια σε ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΕΣ μεταξύ των μελών του , ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ Της ΑΝΤΑΛΛΑΓηΣ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΑΝΩ ΣΤη ΜΟΥΣΙΚη , ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ δηλαδη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Το ποσους έχουμε εμεις ξέρουμε; Γιατι μια ζωη οι.. εκτιμησεις  ::) έλεγαν για 1.35 εκατομμύρια, και όταν έγινε η καταγραφή βρέθηκαν... 680 χιλ.  :o αλλά οι...

 

    Καταρχας το νουμερο που αναφερεις ειναι λαθος. Το σωστο νουμερο ειναι 712.000. Κι αυτο αγνοωντας οτι ο τροπος με τον οποιο εγινε η απογραφη ηταν κατασκευασμενος κατα τροπο τετοιο ωστε  να κρατηθει το νουμερο αυτο χαμηλοτερα απο την πραγματικοτητα (σε αφηνω να φανταστεις μονος σου την "πολιτικη" σκεψη πισω απο αυτο). Αν και αρχικως δεν προβλεπονταν εξαιρεθηκαν εν συνεχεια της απογραφης μια σειρα μισθοδοτουμενων απο το κρατος υπαλληλων (ΝΠΙΔ, ευρυτερος δημοσιος τομεας, Α.Ε......) οποτε στο νουμερο αυτο βαλε ακομα μερικους (ελα μωρε καμμια 100αρα-200αρα εδω θα τα χαλασουμε?). Μπορεις επισης να ενημερωθεις για το κοστος μισθοδοσιας ολων αυτων με μισθους προ κρισης ανωτερους αυτων του ιδιωτικου τομεα (αν δε τους διασυνδεσεις και με την παραγωγικοτητα θα γελασει και το παρδαλο κατσικι). Ασε που εχω και την περιεργεια για το ποσο επιβαρυνονται τα ασφαλιστικα ταμεια εν συνεχεια, απο την εικονικη μειωση του αριθμου των ΔΥ, μεσω συνταξιοδοτησεων (διαθεσιμοτητα ονομαστηκε).

 

    Αλλα ολα αυτα μπορει και να μην εχουν πολλη σημασια. Αν θελεις μπορεις να εχεις και 2.000.000 ΔΥ αν εισαι το Dubai, σε αγορασει ο πριγκηπας του Καταρ, η ορεγεσαι να επιβαλλεις φορολογια στο 75% την οποια βρισκω και εξαιρετικη ιδεα για το Ελλαδισταν. Το θεμα ειναι τι κανουν, ποιους, τι ειδους, τι μορφωτικου επιπεδου και ποσους πραγματικα χρειαζεσαι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarh ωραία τα λες... ειδικά για τις συνταξεις, καμια 600ρια... χιλιαδες γκομενες της αλλαγης  ;D θα ειχαν περασει μονο απο κατι Ολυμπιακες και τετοια  ;D, ολες με συνταξη στη 15ετία, και ολες στα διοικητικά, να βαφουν νυχια και να καθονται, και ποσα αλλα τετοια...

 

 

Και τωρα τις πληρώνουμε, αλλα δεν εχουμε δημοσιους, προς θεου, εχουμε απλα... συνταξιουχους  ;D ουτε καν να δουλευουν δηλαδη, ή μαλλον ουτε ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ να μη δουλευουν...

 

ατιμη Μερκελ, εσυ φταις για ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπε ο Ελβετος στον Αφρικανό...

 

 

 

Ακομα και ο...Αφρικανος θα μπορουσε να καταλαβει οτι μια χωρα που εχει ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ και εκατονταδες μεγαλες εταιρειες,μεταξυ των οποιων τη μεγαλυτερη εταιρεια ΤΡΟΦΙΜΩΝ στον κοσμο (με Revenue Μεγαλυτερο απο αυτο της....ΕΛΛΑΔΑΣ... ;))και τη μεγαλυτερη εταιρεια ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ & Logistics στον κοσμο....ΔΕΝ ζει μονο απο τις τραπεζες...

 

Ασε που αγνοεις και την τεραστια ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ της (σου λεει τιποτα το ονοματακι ROCHE π.χ.? (αυτη εχει τζιρο ισο με  οσα τρωνε το χρονο ΟΛΟΙ οι Ελληνες ΔΥ και συνταξιουχοι μαζι....... )

 

Για να μη μιλησουμε για τις εταιρειες engineering (τυπου ΑΒΒ π.χ....),Χημικων και τεχνολογιας...

 

Και οχι μονο αυτο...την συγκρινεις (οπως και ο....Νορβηγος ομοϊδεατης σου που συγκρινει μια παμπλουτη και οργανωμενη διοικητικα χωρα  με ΔΥ που δουλευουν πανω σε..εξεδρες στη Βορεια θαλασσα με την ψωροκωσταινα στην οποια οι ΔΥ απλα βαρανε καρτα και πανε για...ψωνια..).. ;D,με την Ελλαδα που η μεγαλυτερη...βιομηχανια της ειναι η..καταναλωση ΦΡΑΠΕ... ;D και οι διορισμοι στο Δημόσιο....

 

Δυστυχως υβριζεις τους ....Αφρικανους αγαπητε,ουτε ο τελευταιος φυλαρχος στα βαθη της ζουγκλας δεν θα εκανε τετοιες συγκρισεις.

 

Α,μη μου απαντησεις με το κλασσικο.."μα αυτες ειναι..πολυεθνικες που πινουν το αιμα του εργατη"επιχειρημα γιατι ...ουτε οι...προαναφερθεντες ...φυλαρχοι δεν χαυουν τετοιες μπουρδες πλεον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου