Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για έναν πολύ απλό λόγο. Γιατί στην πραγματικότητα δεν ξέρεις ποιο είναι ακριβώς το πραγματικό οικονομικό επίπεδο του Έλληνα (και πως να το ξέρεις άλλωστε, αφού η μόνη πηγή, η εφορία, είναι κωλοχανίο και κανείς, μα κανείς, δεν δηλώνει αυτά που βγάζει) και έτσι γράφεις ένα νούμερο στην τύχη και ελπίζεις να πετύχεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η Εφορία εκτός από τις γνωστές έως και σήμερα αποδείξεις θα αναγνωρίζει και τις εξής:

 

Δίδακτρα φροντιστηρίων

Ανταλλακτικά αυτοκινήτων και μοτοσικλετών, επισκευή και συντήρηση οχημάτων

Αποδείξεις από ταξί

 

 

Πηγή: Ποιες αποδείξεις δεν θα περνάνε πλέον στην Εφορία | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/node/85214#ixzz2HZNybj38

Εγώ πάντως το έπιασα το όριο...με το που θα πάω φέτος τη Bmw για service :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς δεν θα τα πάρουν;

 

Αν κάποιος βγάζει 40.000, και συνεπώς καλείται να ξοδέψει 10.000, και ξοδέψει 5.000, θα κληθεί να πληρώσει 22%*5000, δηλαδή 1.100, πώς θα αρνηθεί να τα δώσει; Αφού έχει δηλώσει αρκετά μεγάλο εισόδημα... Θα αρνηθεί με το έτσι θέλω να τα δώσει και θα έχει στο σβέρκο του την Εφορία; Δεν νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για έναν πολύ απλό λόγο. Γιατί στην πραγματικότητα δεν ξέρεις ποιο είναι ακριβώς το πραγματικό οικονομικό επίπεδο του Έλληνα (και πως να το ξέρεις άλλωστε, αφού η μόνη πηγή, η εφορία, είναι ****χανίο και κανείς, μα κανείς, δεν δηλώνει αυτά που βγάζει) και έτσι γράφεις ένα νούμερο στην τύχη και ελπίζεις να πετύχεις.

 

Επέτρεψε μου μια μικρή διαφωνία.

 

Ξέρεις και παρά ξέρεις- όχι από την εφορία, αλλά από το τραπεζικό σύστημα. Ξέρεις μέχρι τελευταίο ευρώ ποιος έχει και τι έχει, εντός του ελληνικού τραπεζικού συστήματος.

 

Δηλαδή τι έχεις εσύ, εγώ και όλοι όπως είναι σαν εμάς- «μαρίδα» ή μεγαλύτερα «ψάρια», που δεν έχουμε βγάλει όμως χρήματα στο εξωτερικό.

 

 

Οπότε γνωρίζεις πολύ καλά ότι μεγάλο μέρος τις μεσαίας τάξης- του ουσιαστικού στηρίγματος- δεν μπορεί να ανταπεξέλθει.

 

 

Και φυσικά δεν πρέπει να απομονώνουμε το «πέναλτι» των αποδείξεων, από την δυσβάσταχτη αύξηση της φορολογίας και την κατάργηση των όποιων αφορολόγητων ορίων.    

 

 

Οπότε, θα επιμείνω στο, γιατί το κάνεις;      

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις εν δυνάμει, όχι ότι πραγματικά ξέρεις τώρα. Αν το ψάξεις θα μάθεις. Και μην ξεχνάς και τα γενικότερα περιουσιακά στοιχεία. Αν η τελευταία φορά που έκοψα απόδειξη ήταν όταν ο Πασχάλης δεν έβαφε τα μαλλιά του, έχω κρύψει εισόδημα που αν το χρησιμοποιήσω σε αγορές και όχι σε καταθέσεις, για να το βρεί ο άλλος θα πρέπει να φτύσει αίμα.

 

Και πάλι, η διαπίστωσή μου ισχύει γιατί ξεχνάς το ότι αυτοί που θα μάθουν τις πληροφορίες είναι της εφορίας και η εφορία, πως να το πώ, δεν μπιστάει βρε αδερφέ. Άρα δεν ξέρεις την τύφλα σου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gdevelek, αν σου γραψουμε τι θα παρουν, θα κλειδωθει το ποστ....

 

Το ζητούμενο είναι αν ΤΕΛΙΚΑ θα βγεί κερδισμένος όποιος αρνηθεί να πληρώσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρεις εν δυνάμει, όχι ότι πραγματικά ξέρεις τώρα. Αν το ψάξεις θα μάθεις. Και μην ξεχνάς και τα γενικότερα περιουσιακά στοιχεία. Αν η τελευταία φορά που έκοψα απόδειξη ήταν όταν ο Πασχάλης δεν έβαφε τα μαλλιά του, έχω κρύψει εισόδημα που αν το χρησιμοποιήσω σε αγορές και όχι σε καταθέσεις, για να το βρεί ο άλλος θα πρέπει να φτύσει αίμα.

 

Και πάλι, η διαπίστωσή μου ισχύει γιατί ξεχνάς το ότι αυτοί που θα μάθουν τις πληροφορίες είναι της εφορίας και η εφορία, πως να το πώ, δεν μπιστάει βρε αδερφέ. Άρα δεν ξέρεις την τύφλα σου.

 

Κατά βάση συμφωνώ στα περί αποδείξεων και φοροδιαφυγής, αλλά παρότι δεν είναι αυτό το δικό μου point, η ουσία είναι ότι αυτό το «μαύρο» χρήμα σε μεγάλο ποσοστό του έχω την αίσθηση ότι κατέληξε στις Ελληνικές τράπεζες.

 

Δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία των μικρό λαμόγιων το έστειλε σε off shore- αυτά είναι κόλπα μεγαλύτερων... ψαριών  ;D

 

 

Οπότε λοιπόν, αν μας ερμηνεύω σωστά, θα πληρώσουμε (πάλι εμείς) τα λαμόγια;

 

Και φυσικά τα γενικότερα περιουσιακά στοιχεία που σωστά έθιξες, είναι το «κλειδί» προς της «επιτυχία». Μέσω των ακινήτων ως επί των πλείστων, απομυζούν τις καταθέσεις με την σπάθα να πέφτει επί δικαίων και αδίκων.

 

 

Μόνο που στο τέλος του δρόμου- και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κώστα- υπάρχει μόνο η καταστροφή.

 

Αν τσακίζεις τους επιχειρηματίες, τσακίζεις και τους πελάτες τους, μειώνεις ραγδαία τα εισοδήματα τους, εξανεμίζεις την αγοραστική τους δύναμη και με τα χαράτσια και τους φόρους τους υφαρπάζεις και την τελευταία δεκάρα που είχαν στην άκρη, τι θα βγει;

 

 

Οπότε θα επιμείνω, γιατί το κάνουν;    

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ουσία είναι ότι αυτό το «μαύρο» χρήμα σε μεγάλο ποσοστό του έχω την αίσθηση ότι κατέληξε στις Ελληνικές τράπεζες.

 

 

Δεν μπορούν να πειράξουν καταθέσεις γιατί αν το κάνουν, την άλλη μέρα τα λαμόγια θα τρέξουν σε bank run

 

 

Οπότε θα επιμείνω, γιατί το κάνουν;    

 

 

 

 

Γιατί δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να καθυστερήσει ο μισθός ούτε ενός ΔΥ, ούτε η δόση αποπληρωμής κάποιου δανείου (εσωτερικές και εξωτερικές προτεραιότητες, αντίστοιχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν να πειράξουν καταθέσεις γιατί αν το κάνουν, την άλλη μέρα τα λαμόγια θα τρέξουν σε bank run

 

Βέβαια, μαζί με τα λαμόγια θα τρέξουν και τα μη-λαμόγια λόγω γενικότερου φόβου και θα γίνει χαμός.

 

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να παίρνουν από τις καταθέσεις αν διαπιστωθεί οικονομικό αδίκημα, γιατί αν περιμένουν να τα δώσουν από μόνοι τους μάλλον θα περιμένουν πολύ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου