Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Για καλή τύχη της Ιρλανδίας, κατοικείται από Ιρλανδούς και όχι από... Έλληνες  ;D

 

Έτσι δεν αντιμετωπίζει ούτε τις «αριστερές», ούτε τις «δεξιές» παθογένειες που γεννά η ημεδαπή  ;) ;D

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι εκεί το «μαγαζί» το φούνταρε το τραπεζικό σύστημα, και όχι το κράτος.

 

Δηλαδή η κρίση εκεί είναι αμιγώς «καπιταλιστική»- οπότε το σύστημα μπορεί να κάνει reset- ενώ εδώ η κρίση είναι θεσμική/δομική που αφορά την υπόσταση του κράτους.

 

Οπότε... βράσε όριζα  ;D ;D ;D      

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οπότε... βράσε όριζα  ;D ;D ;D      

 

Όλες (επιμένω, όλες) οι αμαρτίες που έχω συναντήσει στη ζωή μου, θέλουν χρήματα.

Τα χρήματα τελείωσαν.

 

(ΖΕΝ, αλλά ακριβής τοποθέτηση) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας μην ξεχνάμε ότι εκεί το «μαγαζί» το φούνταρε το τραπεζικό σύστημα, και όχι το κράτος

 

Δηλ οι...τοκογλυφοι,οι τραπεζιτες,οι καπιταλιστες,οι...βιομηχανοι  και οι...ρουφηχτρες του αιματος του λαου που μας λενε οι εγχωριοι κομμουνισται αριστεροι δεν ευθυνονται για τα χάλια μας?

 

Ρε τι μαθαινει κανεις.... ;D

 

Παει και η Σελμαν,παει και η Pepsico....να δουμε ποιος θα μεινει στο τελος να δινει κανα μεροκαματο στον κοσμο... :'(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλ οι...τοκογλυφοι,οι τραπεζιτες,οι καπιταλιστες,οι...βιομηχανοι  και οι...ρουφηχτρες του αιματος του λαου που μας λενε οι εγχωριοι κομμουνισται αριστεροι δεν ευθυνονται για τα χάλια μας?

 

Ρε τι μαθαινει κανεις.... ;D

 

Παει και η Σελμαν,παει και η Pepsico....να δουμε ποιος θα μεινει στο τελος να δινει κανα μεροκαματο στον κοσμο... :'(

 

Σταμάτα βρε γκρίνια  ;D ;D ;D

 

Καπιταλισμό έχουν και τα ξαδερφάκια μου στην Ολλανδία και τα περνάνε μια χαρά  ;D

 

 

Αν το θέτεις έτσι, το πρόβλημα δεν είναι σώνει και ντε στον καπιταλισμό, αλλά στην απουσία ή καταστρατήγηση των κανόνων του- που τότε πλήττουν τον ίδιο τον καπιταλισμό.

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω αναφερθεί ποτέ εναντίων της επιχειρηματικότητας. Αντίθετα συχνά- πυκνά στο παρελθόν εδώ μέσα έχω «καταγγείλει» αυτό που αποκαλούμε «Σοβιετία» στην χώρα μας.

 

Και το έχουμε συζητήσει μεταξύ μας παλιότερα: Καπιταλισμός με κανόνες. Κέινς και όχι Φρήντμαν  ;D

 

Bottom line: Κανόνες.       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέτεις έτσι, το πρόβλημα δεν είναι σώνει και ντε στον καπιταλισμό, αλλά στην απουσία ή καταστρατήγηση των κανόνων του- που τότε πλήττουν τον ίδιο τον καπιταλισμό.

 

Πολύ σωστά, αλλά δες τι γίνεται στην Ελλάδα, η εφαρμογή των νόμων είναι ένα ανέκδοτο. Η "ελαστικοποίηση" του νόμου/κανόνα είναι στο πετσί του Έλληνα, ΚΑΙ του πολίτη, ΚΑΙ του πολιτικού. Σε όποιο τομέα κι αν στρέψεις το βλέμμα, βλέπεις νόμους/κανόνες  που παραβιάζονται συστηματικά και διαχρονικά. Δεν είναι λοιπόν περίεργο που και ο ελληνικός καπιταλισμός  και ο ελληνικός "αριστερισμός" είναι "ειδικές" περιπτώσεις, ή καλύτερα εκφυλισμένες εκδόσεις των πρωτότυπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ σωστά, αλλά δες τι γίνεται στην Ελλάδα, η εφαρμογή των νόμων είναι ένα ανέκδοτο. Η "ελαστικοποίηση" του νόμου/κανόνα είναι στο πετσί του Έλληνα, ΚΑΙ του πολίτη, ΚΑΙ του πολιτικού. Σε όποιο τομέα κι αν στρέψεις το βλέμμα, βλέπεις νόμους/κανόνες  που παραβιάζονται συστηματικά και διαχρονικά. Δεν είναι λοιπόν περίεργο που και ο ελληνικός καπιταλισμός  και ο ελληνικός "αριστερισμός" είναι "ειδικές" περιπτώσεις, ή καλύτερα εκφυλισμένες εκδόσεις των πρωτότυπων.

 

+1000

 

Ακριβώς έτσι (και χειρότερα)  ;D

 

Εγώ όμως αναφερόμουν στο γενικότερο πλαίσιο- το παγκόσμιο.

 

Το οποίο φυσικά είναι «επιστημονική φαντασία» στην «ειδική περίπτωση» της χώρας- όπως πολύ σωστά το έθεσες.  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον link (μέσα απ' τα σχόλια της σελίδας που πόσταρε ο ΣΦ), αν και λίγο ξεπερασμένων δεδομένων.

 

http://www.bbc.co.uk/news/business-15748696

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον link (μέσα απ' τα σχόλια της σελίδας που πόσταρε ο ΣΦ), αν και λίγο ξεπερασμένων δεδομένων.

 

http://www.bbc.co.uk/news/business-15748696

 

Καλο λινκ,απλα μη μπερδεψουμε παλι το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ με το ΔΗΜΟΣΙΟ χρεος...(ξερεις του στυλ..."μα η Νορβηγια εχει μεγαλυτερο εξωτερικο χρεος απο εμας" και αλλα τετοια φαιδρα...) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι να κάνουμε. Να μην αναφέρουμε δεδομένα γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν; Όπως καταλαβαίνεις, I know the bloody difference  ;D.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι να κάνουμε. Να μην αναφέρουμε δεδομένα γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν;

 

Καλα οταν σου ερθει και εσενα το email με τον...Νορβηγο ...μαγειρα που βγαζει 50.000 ευρω/μηνα...θα σου πω εγω, (ή το αλλο που λεει οτι δεν χρεωκοπησε η Ελβετικα που...χρωστα περισσοτερα απο εμας και χρεωκοπησαμε εμεις,ο κυνηγημενος απο τους.."εχθρους" περιουσιος λαος.... ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου