Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζητούμενο είναι αν ΤΕΛΙΚΑ θα βγεί κερδισμένος όποιος αρνηθεί να πληρώσει.

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει, αλλα οι περισσοτεροι δεν αρνουνται να πληρωσουν, ΔΕΝ εχουν να πληρωσουν.

 

Οπότε θα επιμείνω, γιατί το κάνουν;

Δυο πιθανες απαντησεις εχω στο μυαλο μου. Η πρωτη απαντηση (οτι δηλαδη ειναι τοσο ηλιθιοι/ανικανοι) εχει πλεον ελαχιστες πιθανοτητες να ισχυει. ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να παίρνουν από τις καταθέσεις αν διαπιστωθεί οικονομικό αδίκημα,

επιπόλαιο σχόλιο...εάν πχ χρωστάω στο κράτος 10.000 (οικονομικό αδίκημα δηλ)...αλλά το κράτος μου χρωστάει 100.000, θα τα παίρνει?

Και εάν έχω 3 λογαριασμούς από ποιόν? ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πιστευει ακομη καποιος οτι αυτοι που χρωστανε πολλα εχουν εστω και ενα ευρω σε λογαριασμο στην Ελλαδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, μαζί με τα λαμόγια θα τρέξουν και τα μη-λαμόγια λόγω γενικότερου φόβου και θα γίνει χαμός.

 

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να παίρνουν από τις καταθέσεις αν διαπιστωθεί οικονομικό αδίκημα, γιατί αν περιμένουν να τα δώσουν από μόνοι τους μάλλον θα περιμένουν πολύ.

 

Και μόνο τα λαμόγια να τα πάρουν, θα βουλιάξουν οι τράπεζες σε 24 ώρες.

 

Δεν είναι καλή ιδέα να πειράξουν τις καταθέσεις δυστυχώς, για τον παραπάνω λόγο, είναι πολύ καλύτερο (αν και όχι εξίσου βαρύ) να πιάσουν τα νέα εισοδήματα και να τα "κατάσχουν" πριν αυτά φτάσουν στον παραλήπτη. Βέβαια αυτό έχει νόημα για μη-μαύρα εισοδήματα που βρίσκονται εντός ραντάρ, οπότε και πάλι τα περισσότερα λαμόγια τη σκαπουλάρουν αλλά σε κάθε περίπτωση το bank run θα ήταν Ο,ΤΙ χειρότερο.

 

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει, αλλα οι περισσοτεροι δεν αρνουνται να πληρωσουν, ΔΕΝ εχουν να πληρωσουν.

 

Σου έφερα παράδειγμα όπου ο φορολογούμενος έχει να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς...

Και πρέπει να ληφθεί υπόψιν και η άλλη παράμετρος : αυτός που ελέγχει και κρίνει τα λαμόγια μήπως είναι ο ίδιος μεγαλύτερο (ή εν δυνάμει μεγαλύτερο) λαμόγιο?

Ο ορισμός του φαύλου κύκλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορούν να πειράξουν καταθέσεις γιατί αν το κάνουν, την άλλη μέρα τα λαμόγια θα τρέξουν σε bank run

 

 

 

Γιατί δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να καθυστερήσει ο μισθός ούτε ενός ΔΥ, ούτε η δόση αποπληρωμής κάποιου δανείου (εσωτερικές και εξωτερικές προτεραιότητες, αντίστοιχα)

 

Μπορούν και παρά μπορούν, καθώς από τον περασμένο Μάρτιο είναι οδηγία του ΥΠ. Οικονομικών- για χρέος από 5.000 και άνω. Πάντως προ τετραημέρου δημοσιεύματα θέλουν την Τρόικα να ζήτησε κατασχέσεις από τραπεζικούς λογαριασμούς για χρέη προς το δημόσιο από 500 ευρώ.

 

 

Ως προς το δεύτερο φίλε gdevelek, νομίζω ότι πλέον έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο. Βέβαια διαίρει και βασίλευε, αλλά έχω την αίσθηση- και συγνώμη που θα το πω έτσι- ότι ο στόχος είναι η αποπληρωμή με κάθε κόστος και το «κόστος» είμαστε άπαντες. «Καλοί» και «κακοί»  ;D        

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητούμενο είναι αν ΤΕΛΙΚΑ θα βγεί κερδισμένος όποιος αρνηθεί να πληρώσει.

Το ρωτάω συνέχεια στον εαυτό μου τον τελευταίο καιρό.

Κι αν αρνηθώ; Αν κάνω κι εγώ την πάπια; Κι αν πω κι εγώ "ρε δε μπα να ......";

Μέχρι να ενεργοποιηθούν οι διαδικασίες και φθάσουν στο αμήν και πάω και τους πω "άκου, αν θέλεις να τα πάρεις, κούρεψέ τα και σπάστα σε δόσεις τρελλές" όπως κάνουν πολλοί γύρω μου.

Τι θα γίνει; Γιατί μονίμως κορόϊδο;

Κρατήσεις στον μειωμένο μισθό, χαράτσι, επιπρόσθετη φορολόγηση εισοδήματος, ποινή που δεν ξοδεύεις, φόρος για το παλιό αμάξι, φόρος και ξαναματαφόρος σε ότι ακίνητο..... Και όλα αυτά γιατί; Για το τίποτα. Κανένα κοινωνικό αγαθό. Μόνο "άκου φίλε, αφού τα πληρώνεις όλα και τα πληρώνεις στην ώρα τους, σημαίνει ότι τα χεις και θα πληρώσεις κι άλλα. Ο άλλος για να μην πληρώνει δεν τα έχει και που να τρέχω να τον ψάχνω."

Βέβαια τώρα μιλάνε για αυτόματο "χέρι" στις καταθέσεις (κάτι που θυμίζω ΔΕΝ έχει γίνει στους μεγαλοφειλέτες) αλλά είναι μεγάλο και πολύπλοκο το ζήτημα και δεν μπορώ να πω κάτι για αυτό.

επιπόλαιο σχόλιο...εάν πχ χρωστάω στο κράτος 10.000 (οικονομικό αδίκημα δηλ)...αλλά το κράτος μου χρωστάει 100.000, θα τα παίρνει?

Ναι. Μπορεί. Κανένα πρόβλημα (πέραν αυτό της λογικής και της ηθικής) εκεί.

 

Και εάν έχω 3 λογαριασμούς από ποιόν? ;) ;D

Από αυτόν που έχει το απαιτούμενο ποσό ή συμψηφίζοντας από λογαριασμούς.

Υπάρχουν όμως και άλλα ζητήματα.

Άστο....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιπόλαιο σχόλιο...εάν πχ χρωστάω στο κράτος 10.000 (οικονομικό αδίκημα δηλ)...αλλά το κράτος μου χρωστάει 100.000, θα τα παίρνει?

Και εάν έχω 3 λογαριασμούς από ποιόν? ;) ;D

 

Το λογικό και ηθικό θα ήταν να γίνει απολογισμός/εκκαθάριση και να σου χρωστάει τελικά το κράτος 90.000....

Αλλά εκεί που σταματάει η ηθική (και η λογική) αρχίζει το τέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για οφειλέs προs Δ.Ο.Υ - Ι.Κ.Α ήδη δεσμεύονται καταθέσειs εδώ και χρόνια.  Τραπεζικό απόρρητο δεν υφίσταται πλέον ούτε μεταξύ ιδιωτών (π.χ περίπτωση κατάσχεσηs ειs χείραs τρίτου, όπου ''τρίτοs''  είναι η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bank run θα γινει αν βγουμε απο το ευρω & χρεοκοπησουν οι τραπεζες.

 

ΜΟΝΟ τοτε.

 

Σιγα μη γινει bank run επειδη ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και ΑΝ ΘΕΛΕΙ η εφορια μπορει να βρει ποιοι ειναι οι φοροκλεπτες....εξαλλου αυτα τα πραγματα δεν τα..ανακοινωνεις...τα ΚΑΝΕΙΣ (οπως οι Γερμανοι,Αμερικανοι και λοιποι...καπιταλιστες...οπου οι λογ/μοι των υποπτων για φοροδιαφυγη  ΠΑΓΩΝΟΥΝ αμεσα)...

 

Αλλωστε αυτη τη στιγμη στο ελληνικο τραπεζικο συστημα "υπαρχουν" (οσο η ΕΚΤ τις εγγυαται that is) 155 δις ευρω ( 130 απο ιδιωτες και τα υπολοιπα απο επιχειρησεις)...

(μειωθηκαν σε σχεση με το 2009 κατα 80 δις περιπου εκ των οποιων "εξω" εφυγαν περιπου 40 δις και τα υπολοιπα γινανε λιρες,μπηκαν κατω απο το στρωμα ή φαγωθηκαν απο τα νοικοκυρια )  .

 

Υπαρχει δηλαδη μπολικο χρημα για...κατασχεση (το κακο ειναι βεβαια οτι οι μεγαλοι κλεφτες εχουν στειλει το χρημα εξω,αλλα και αυτο ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να βρεθει) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου