Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δικαίωμα στην βλακεία έχει κατακτηθεί με αγώνες και ιδρώτα. Γι' αυτό μην κοροιδεύεις αυτούς που δεν νιώθουν  ;D. Ξέρεις πόση προσπάθεια θέλει να σκεφτείς κάτι ηλίθιο; Ίσως και περισσότερη απ' το να σκεφτείς κάτι έξυπνο  ;)

 

Και καλά, ο Νορβηγός μάγειρας πως έβγαζε 50000 τον μήνα, μήπως πήρε κι αυτός διαζύγιο απ' τον Μπερλουσκόνι;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το δικαίωμα στην βλακεία έχει κατακτηθεί με αγώνες και ιδρώτα. Γι' αυτό μην κοροιδεύεις αυτούς που δεν νιώθουν  ;D. Ξέρεις πόση προσπάθεια θέλει να σκεφτείς κάτι ηλίθιο; Ίσως και περισσότερη απ' το να σκεφτείς κάτι έξυπνο  ;)

 

Το ότι καποιος δεν γνωρίζει μακροοικονομικά - έστω και βασικά πράγματα - και καταλήγει να πιστεύει ανακρίβειες, δεν συνεπάγεται πως είναι ηλίθιος. Ειδικά όταν αυτός που του σερβίρει τις μπαρούφες υποτίθεται πως ξέρει, και συνεπώς θεωρείται αξιόπιστη πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε gdevelek, εννοείται. Αλλά κάποια πράγματα βγάζουν μάτι, δεν χρειάζεται να ξέρεις μακρο/μίκρο-οικονομικά για να καταλάβεις.

 

Και να σου πω και κάτι, μετά από 3+ χρόνια κρίσης ξέρεις τι καταλαβαίνω, ότι η ανοχή στην βλακεία αρκετά κράτησε. Η υπομονή έχει και όρια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και να σου πω και κάτι, μετά από 3+ χρόνια κρίσης ξέρεις τι καταλαβαίνω, ότι η ανοχή στην βλακεία αρκετά κράτησε. Η υπομονή έχει και όρια.

 

Αγαπητέ οctapus εδώ μου δίνεις μια ωραία «πάσα» για να σχολιάσω κάτι από την σημερινή επικαιρότητα:

 

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=248890

 

Εν ολίγοις και όσους βαριούνται να το διαβάσουν, είναι η «αποκάλυψη» (φωτιά θα πέσει να μας κάψει)  ;D ότι οι δανειστές μας μπορούν να μας πάρουν τα πάντα- όλα τα περιουσιακά στοιχεία της Ελλάδας.

 

Και άρχισαν τα «αού» και τα «μουσουτού»  ;D

 

Και ερωτώ... Μα καλά, τώρα μας έπιασε ο πόνος; Ή μάλλον τώρα το θυμηθήκαμε; Αφού ο όρος υπήρχε από το πρώτο μνημόνιο- αν θυμάμαι καλά ήταν στο άρθρο τέσσερα.

 

 

Τρία χρόνια μετά μας πείραξε; Ασύλληπτα πράγματα...      

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα ρε παιδιά. Ειλικρινά βαρέθηκα.

 

Ο κόσμος καίγεται και όλοι γυρνάνε και κυνηγάνε τις ουρές τους.

Συζητάμε ποιός πήρε το στικάκι, πότε ήρθε το πρώτο στικάκι, ποιός το άλλαξε, πότε και σε τι το άλλαξε, γιατί δεν πρωτοκολλήθηκε, ποιος το παρέδωσε σε ποιον, ποιος θα απολογηθεί σε ποιον και άλλα σημαντικά πράγματα.

 

"Επουσιώδεις" λεπτομέρειες όπως ΠΟΤΕ και ΠΟΙΟΙ από αυτούς που είναι στη λίστα ή και καλά οδηγήθηκαν στον Κορυδαλλό (Τσοχατζόπουλος, Κουρής και λοιπά) ή εξώφθαλμα παρανομούν (βιομήχανοι, μεγαλοεπιχειρηματίες με €20Κ ετήσιο εισόδημα) θα πληρώσουν (και αναδρομικά, όπως εγώ κι εσείς, καθότι τα εγκλήματα παραγράφονται αλλά οι μη ανακοινωθέντες φόροι, όχι) άμεσα και πλήρως, δεν είναι επί του παρόντος για τους ιθύνοντες και τα μήντια.

 

Τα δάση κοπήκαν και οι παραλίες μπαζώθηκαν για να χτιστούν οι βίλες (που αν πληρώσεις -επισήμως- το κατιτις μπαίνουν κι αυτές στο σχέδιο) αλλά η βιλα Αμαλίας είναι διαφυγόντα κέρδη.

 

Κύριος στόχος πάντα η ανάπτυξη αλλά στραγγαλίζω τον επιχειρηματία με ότι απίθανο φόρο και ταυτόχρονα στραγγαλίζω και τον καταναλωτή του.

 

Από τον οποίο βέβαια θέλω να μου αποδείξει ότι μετά το μεγαλειώδες σκίσιμο ξοδεύει αποδεδειγμένα (εξαιρουμένων ανελαστικών παγίων ΔΕΚΟ, εκπαίδευσης, περίθαλψης, θέρμανσης) το 25% του εισοδήματός του αλλιώς θα τον τον τιμωρήσω.

 

Βέβαια και τους γιατρούς "θέλω" να πιάσω αλλά δεν είναι έξοδο αυτός, οπότε αν μου κάνει σκόντο 20% στην επίσκεψη για να μην κόψει απόδειξη που μου ναι άχρηστη, δεν θα δεχτώ, γιατί αγαπώ κράτος.

 

Και μέσα στο μπάχαλο έχει νομιμοποιηθεί και ηθικά το "δε βαριέσαι, όλα σκατά και αει σιχτήρ και κρεμάλα και όλοι έξω, όλοι κάτω" και η λύση ποια;

"Τι εγώ θα βρω τη λύση; Εγώ τα κανα έτσι; "

Και όμως, ναι.....

 

Άσχετα όλα αυτά, ξέρω, έριξα το επίπεδο και με το μπαρδόν δηλαδής αλλά ήθελα να ξεδώσω λίγο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα ρε παιδιά. Ειλικρινά βαρέθηκα.

 

Ο κόσμος καίγεται και όλοι γυρνάνε και κυνηγάνε τις ουρές τους.

Συζητάμε ποιός πήρε το στικάκι, πότε ήρθε το πρώτο στικάκι, ποιός το άλλαξε, πότε και σε τι το άλλαξε, γιατί δεν πρωτοκολλήθηκε, ποιος το παρέδωσε σε ποιον, ποιος θα απολογηθεί σε ποιον και άλλα σημαντικά πράγματα.

 

"Επουσιώδεις" λεπτομέρειες όπως ΠΟΤΕ και ΠΟΙΟΙ από αυτούς που είναι στη λίστα ή και καλά οδηγήθηκαν στον Κορυδαλλό (Τσοχατζόπουλος, Κουρής και λοιπά) ή εξώφθαλμα παρανομούν (βιομήχανοι, μεγαλοεπιχειρηματίες με €20Κ ετήσιο εισόδημα) θα πληρώσουν (και αναδρομικά, όπως εγώ κι εσείς, καθότι τα εγκλήματα παραγράφονται αλλά οι μη ανακοινωθέντες φόροι, όχι) άμεσα και πλήρως, δεν είναι επί του παρόντος για τους ιθύνοντες και τα μήντια.

 

Τα δάση κοπήκαν και οι παραλίες μπαζώθηκαν για να χτιστούν οι βίλες (που αν πληρώσεις -επισήμως- το κατιτις μπαίνουν κι αυτές στο σχέδιο) αλλά η βιλα Αμαλίας είναι διαφυγόντα κέρδη.

 

Κύριος στόχος πάντα η ανάπτυξη αλλά στραγγαλίζω τον επιχειρηματία με ότι απίθανο φόρο και ταυτόχρονα στραγγαλίζω και τον καταναλωτή του.

 

Από τον οποίο βέβαια θέλω να μου αποδείξει ότι μετά το μεγαλειώδες σκίσιμο ξοδεύει αποδεδειγμένα (εξαιρουμένων ανελαστικών παγίων ΔΕΚΟ, εκπαίδευσης, περίθαλψης, θέρμανσης) το 25% του εισοδήματός του αλλιώς θα τον τον τιμωρήσω.

 

Βέβαια και τους γιατρούς "θέλω" να πιάσω αλλά δεν είναι έξοδο αυτός, οπότε αν μου κάνει σκόντο 20% στην επίσκεψη για να μην κόψει απόδειξη που μου ναι άχρηστη, δεν θα δεχτώ, γιατί αγαπώ κράτος.

 

Και μέσα στο μπάχαλο έχει νομιμοποιηθεί και ηθικά το "δε βαριέσαι, όλα σκατά και αει σιχτήρ και κρεμάλα και όλοι έξω, όλοι κάτω" και η λύση ποια;

"Τι εγώ θα βρω τη λύση; Εγώ τα κανα έτσι; "

Και όμως, ναι.....

 

Άσχετα όλα αυτά, ξέρω, έριξα το επίπεδο και με το μπαρδόν δηλαδής αλλά ήθελα να ξεδώσω λίγο.

 

 

Με εχεις καλυψει 101%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Άσχετα όλα αυτά, ξέρω, έριξα το επίπεδο και με το μπαρδόν δηλαδής αλλά ήθελα να ξεδώσω λίγο.

 

Κώστα μου συγνώμη που θα διαφωνήσω, αλλά δεν έριξες καθόλου το επίπεδο.  

 

Ήταν μια εξαιρετικά εμπεριστατωμένη και τεκμηριωμένη ανάλυση των ημερών που βιώνουμε  ;) 8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον οποίο βέβαια θέλω να μου αποδείξει ότι μετά το μεγαλειώδες σκίσιμο ξοδεύει αποδεδειγμένα (εξαιρουμένων ανελαστικών παγίων ΔΕΚΟ, εκπαίδευσης, περίθαλψης, θέρμανσης) το 25% του εισοδήματός του αλλιώς θα τον τον τιμωρήσω.

 

Είναι γελοίο πραγματικά ότι μας εκβιάζουν να καταναλώνουμε τρελά σε περίοδο μέγιστης κρίσης, με ποινή που ως τώρα ήταν 10% και τώρα πηδάει στο 22%...

 

Καθώς επίσης και το φιάσκο χθες, με την παράγραφο που επέτρεπε στους πρίγκηπες της φοροδιαφυγής υδραυλικούς, μπογιατζήδες κλπ. να μην τηρούν βιβλία εφόσον έχουν τζίρο κάτω απο 10.000Ε (κριτήριο που - φυσικά - ΟΛΟΙ ισχυρίζονται πως καλύπτουν)

 

Ευτυχώς έπεσε κράξιμο και το απέσυραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γελοίο πραγματικά ότι μας εκβιάζουν να καταναλώνουμε τρελά σε περίοδο μέγιστης κρίσης, με ποινή που ως τώρα ήταν 10% και τώρα πηδάει στο 22%...

 

Μα εκεί είναι το grande κόλπο. Ξέρουν ότι δεν παίζει οι περισσότεροι να φτάσουν το όριο και αυτό σημαίνει μεγαλύτερα έσοδα για το κράτος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα εκεί είναι το grande κόλπο. Ξέρουν ότι δεν παίζει οι περισσότεροι να φτάσουν το όριο και αυτό σημαίνει μεγαλύτερα έσοδα για το κράτος.

 

Μεγαλύτερα (φανταστικά) έσοδα. Καθότι όπως λέει το ρητό «ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος».

 

 

Και εδώ είναι το ερώτημα του 1.000.000 ευρώ.

 

Αφού ξέρεις ότι δεν θα τα πάρεις, γιατί το κάνεις; Διότι το μόνο που κάνεις είναι η ποινικοποίηση του κόσμου. Δεν έχει, δεν πληρώνει, άρα χρωστάει στο δημόσιο, άρα είναι νομικά υπόλογος.

 

 

Οπότε επιμένω στο γιατί το κάνεις;     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου