Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος που σε αυτό το θέμα έχουν πέσει οι τόνοι και μπορούμε να εκτιμούμε καλύτερα ο ένας την άποψη του άλλου, είναι η σημαντική διαφοροποίηση στο πολιτικό κλίμα.

 

Εγώ βρίσκω δύο άλλους πολύ πιο σημαντικούς λόγους:

 

1. το επίπεδο των συμμετεχόντων είναι υψηλώτερο από το μέσο όρο

2. η Διαχείριση καραδοκεί  ::)

 

Σε άλλα φόρα, το ξέχεσμα πάει σύννεφο, γιατί δεν ισχύουν τα δύο παραπάνω, κι ας είναι ό,τι θέλει το πολιτικό κλίμα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο ευρωπαϊκός Βορράς (τουλάχιστον επίσημα, δηλαδή το μόνο που έχει σημασία) δε νομίζω ότι φλέρταρε ποτέ με αυτή την ιδέα, ούτε κατά διάννοια.

Αντιθέτως, νομίζω ότι φλέρταρε εντόνως ή στην καλύτερη ήθελε πολύ πειστικά να δείξει ότι φλερτάρει, διαφορά που δεν έχει σημασία εν προκειμένω.

 

ειδικά οι οπαδοί του Ολύμπιανς τσιγκλίζονται καθημερινά προς την κατεύθυνση του να πιστεύουν ότι όλα πάνε κατά διαβόλου και όπου να' ναι πάμε σε εκλογές (με το όποιο τραγικό διακύβευμα).

Γι' αυτό το λόγο, όσοι συμμετείχαν στη συζήτηση από αυτό το χώρο (ή μάλλον, σχεδόν όλοι) ήταν έτοιμοι να αρπαχτούν και κανά-δυό μας έβρισαν κιόλας μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

Μην ξεχνιόμαστε. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι για κάποιους όλα πάνε κατά διαόλου. Εξάλλου και εγώ που σου γράφω είμαι 6 μήνες άνεργος και ο μόνος λόγος που δεν τα έχω παίξει (τελείως) είναι ότι έχει (ακόμη) δουλειά η γυναίκα μου (και δεν έχουμε δανειακές υποχρεώσεις). Και ακόμη ότι έχω περισσότερο χρόνο μετά από 15 ολόκληρα χρόνια να παίζω μουσική.  ;)

 

Η κατάσταση που ζούμε όλοι μας δεν είναι Παράδεισος. Μάλιστα πόρρω απέχει. Απλώς δεν υπάρχει εναλλακτική (αριστερή ή άλλη) διέξοδος αυτή τη στιγμή -ορατή σε μένα τουλάχιστον. Αντιθέτως οι κακουχίες τρέφουν το γνωστό νεοναζιστικό μόρφωμα.

 

Σαν αριστερός και παρότι ψηφίζω παραδοσιακά συνασπισμό, έχω σοβαρές ενστάσεις ως προς τις επιλογές και μερικές φορές νιώθω απλώς μια συγγένεια πνευματικού επιπέδου και όχι πολιτικής άποψης. Για αυτό καταννοώ την επικριτική σου διάθεση, χωρίς να συμμερίζομαι όλα τα σημεία της.

 

Έτσι, αυτή τη στιγμή, αν είχα τη δυνατότητα σαν πολίτης να επηρεάσω τις στρατηγικές επιλογές του τόπου, δεν θα ήθελα -παρά τις όποιες ιδέες μου- να καταρρεύσει ο κεντρώος χώρος, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να δω πρωθυπουργό με ημιμούστακο. Αυτό το θεωρώ την απόλυτη ιστορική μας χρεοκοπία.

 

Επομένως πορεύομαι με ό,τι έχω αυτή τη στιγμή.

 

Αυτοί πάλι που έμειναν χωρίς τίποτε, σίγουρα θα γαβγίσουν. Μη σου κάνει εντύπωση.

 

Σε άλλα φόρα, το ξέχεσμα πάει σύννεφο, γιατί δεν ισχύουν τα δύο παραπάνω, κι ας είναι ό,τι θέλει το πολιτικό κλίμα.  ;)

Σε άλλα φόρα, κατεξοχήν πολιτικά, δεν υπάρχει συνήθως προσωπική σχέση μεταξύ των γραφόντων, η οποία συγκρατεί κάπως τα πράγματα. Πέφτει και τρολάρισμα, με αποτέλεσμα την έκρηξη. Εξάλλου είπαμε η κατάσταση δεν είναι παράδεισος.

 

Εδώ είμαστε κλειστή κοινότητα και οι διαφωνίες έχουν κάνει τον κύκλο τους. Ξέρουμε πάνω κάτω έκαστος τα χούγια εκάστου. Αποφεύγουμε να μιλήσουμε για αυτά και μιλάμε περισσότερο εκεί που τέμνονται τα ιδεολογικά μας σύνολα. Τουλάχιστον αυτό βλέπω ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαστε κλειστή κοινότητα και οι διαφωνίες έχουν κάνει τον κύκλο τους. Ξέρουμε πάνω κάτω έκαστος τα χούγια εκάστου. Αποφεύγουμε να μιλήσουμε για αυτά και μιλάμε περισσότερο εκεί που τέμνονται τα ιδεολογικά μας σύνολα. Τουλάχιστον αυτό βλέπω ως τώρα.

Έτσι είναι. Ξέρουμε πότε δεν παίρνει τα χάπια του ο Superfunk...και μένουμε ψύχραιμοι 8) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μερικές φορές νιώθω απλώς μια συγγένεια πνευματικού επιπέδου

 

μη προσβαλεις τον εαυτο σου.....εισαι...ετη φωτος πνευματικοτερος και εξυπνοτερος απο αυτα τα σουργελα... ;D ασε που δεν πηγες μαζι τους διακοπες στην....σοσιαλιστικη Λατινικη Αμερικη...(αρα μαλλον δεν σε θελουν και αυτοι... ;D)

 

 

Έτσι είναι. Ξέρουμε πότε δεν παίρνει τα χάπια του ο Superfunk...και μένουμε ψύχραιμοι 8) ;)

 

Χάπια?ΠΟΙΑ χάπια? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα φόρα, κατεξοχήν πολιτικά, δεν υπάρχει συνήθως προσωπική σχέση μεταξύ των γραφόντων, η οποία συγκρατεί κάπως τα πράγματα.

 

1. δεν αναφέρθηκα σε κατεξοχήν πολιτικά φόρα. Σε όλα τα φόρα υπάρχει και υπο-φόρουμ για επικαιρότητα, εκεί γίνεται από ψιλό- ως χοντρο-χαμός, ανάλογα με το επίπεδο των μελών και την αστυνόμευση της Διαχείρισης, και όχι το πολιτικό κλίμα.

 

2. σε όλα τα φόρα κάποιοι γνωρίζονται μεταξύ τους, το ίδιο και εδώ. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν εδώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αριστερός και παρότι ψηφίζω παραδοσιακά συνασπισμό, έχω σοβαρές ενστάσεις ως προς τις επιλογές και μερικές φορές νιώθω απλώς μια συγγένεια πνευματικού επιπέδου και όχι πολιτικής άποψης. Για αυτό καταννοώ την επικριτική σου διάθεση, χωρίς να συμμερίζομαι όλα τα σημεία της.

 

Κατ' αρχήν, σ' ευχαριστώ που παραμένεις ψύχραιμος ενώ είσαι άνεργος. Εν' τούτοις θα επιμείνω ότι ο Βορράς ποτέ δεν πρότεινε αυτή τη λύση (δε λέω ότι δεν την είχε υπ' όψιν του). Εκτός από ελάχιστες φωνές (κυριολεκτικά και μεταφορικά "ελάχιστες") ποτέ δεν άκουσα να ξεστομίζεται ότι το να οδηγηθεί η Ελλάδα στη δραχμή και την έξοδο από την Ευρωζώνη αποτελεί (υπό οποιαδήποτε έννοια) καλό ενδεχόμενο. Κανείς δεν το είπε ποτέ...

 

...εκτός από τους πολιτικούς που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, οι οποίοι και το είπανε και εξακολουθούν να το λένε. Θέλω να ελπίζω ότι ένας παραδοσιακός ψηφοφόρος του Συνασπισμού, έχει επίγνωση της "γλύστρας" που έχει φάει το κόμμα του προς την κατεύθυνση του αλά-Πασόκ-οριζόμενου-και-Καραμανλή-υλοποιούμενου λαϊκισμού και ότι θα κρατήσει τις αποστάσεις του, όπως άλλωστε το ίδιο περιμένω από τον ψηφοφόρο οποιουδήποτε κόματος αυτή την περίοδο, ήτοι να φυλάξει τις Θερμοπύλες της πολιτικής του αξιοπρέπειας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Βορρας αλλωστε δεν θα μπορουσε να επιβαλει μια τετοια λυση μια και απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να την επιβαλλει.

 

Αυτο που ΜΠΟΡΟΥΣΕ (και ΜΠΟΡΕΙ) να κανει ειναι απλα να μη σου δωσει αλλα δανεικα και να σε αφησει να χρεοκοπησεις (και μαζι με το κρατος και τις τραπεζες σου στις οποιες βρισκονται και οι ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ των πολιτων) .

 

Οποτε μοιραια ,μια και εχεις ελλειμα και δεν μπορεις να ζησεις με αυτα που παραγεις,θα επρεπε να κοψεις και νομισμα για να χρηματοδοτησεις το αδηφαγο κρατος σου.

 

Φυσικα το γεγονος οτι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ το πολιτικο μας συστημα δεχτηκε ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ (μετα την ΚΟΡΟΪΔΙΑ την οποια καναμε επι 2 χρονια "εφαρμοζοντας" το...μνημονιο)  οτι "αν δεν μαζευτειτε θα σας αφησουμε να πεσετε στο γκρεμο" δεν τιθεται υπο καμμια αμφισβητηση.

 

Αλλωστε δεν υπαρχει και αλλος τροπος ωστε να συμμορφωθει ο Ελλην..."πολιτικος".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πολύ ωραίο σχόλιο (και διαβασμένο, αλήθεια έχεις σχετικές σπουδές; ).

 

 

Ε, η αλήθεια είναι ναι, στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό και από χόμπι στην ιστορία.

 

Πάντως θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να επαινέσω την τόσο εμπεριστατωμένη ανάλυση σου.

 

 

Θα ήθελα επίσης να παραθέσω μερικές σκέψεις για την αξία της ιστορικής γνώσης ως εργαλείο βελτίωσης/ αποφυγής κακοτοπιών από τα κράτη, τις κοινωνίες, αλλά και από τα άτομα.

 

Αυτό ίσως απαντήσει και το κεντρικό ερώτημα «τι κάνουμε στο μέλλον».

 

Αναφέρθηκε η περίπτωση της Lehman Brothers. Ένα τρανό παράδειγμα, που δυστυχώς με τον πιο μελανό τρόπο ανέδειξε τι συμβαίνει όταν η ιστορική μνήμη αδυνατίζει.

 

Μετά το Κραχ του '29, η κυβέρνηση Ρούσβελτ, το 1933 πέρασε έναν νόμο που έμεινε στην ιστορία με το όνομα Glass–Steagall Act.

 

Ο σκοπός του ήταν η αποφυγή στο μέλλον των συνθηκών που θα οδηγούσαν σε ένα νέο Κραχ. Αυτός διαχώριζε τις επενδυτικές από τις εμπορικές τράπεζες (τις αποταμιευτικές) και απαγόρευε στις δεύτερες να «τζογάρουν» τα λεφτά των καταθετών τους σε προϊόντα της χρηματαγοράς- παράγωγα, ομόλογα κλπ- που ενίοτε θα μπορούσαν να είναι αμφιβόλου «ποιότητας».  

 

 

Έτσι με αυτόν τον τρόπο διασφαλιζόντουσαν τα χρήματα του κόσμου, από τραπεζικά/ χρηματιστηριακά παιχνίδια- «τζόγο» επί της ουσίας.  

 

Ο νόμος καταργήθηκε το 1998 επί κυβερνήσεως Κλίντον μετά από πολυετές «πρέσινγκ» του αμερικανικού χρηματοπιστωτικού συστήματος.

 

Οι έλεγχοι καταργήθηκαν και 10 χρόνια αργότερα μας οδήγησαν στην περίπτωση της  Lehman Brothers.

 

Όπου εκεί οι προσδοκίες της (επί της ουσίας) «φούσκας» της αγοράς ακινήτων στις ΗΠΑ, έγιναν παράγωγα, που έγιναν ομόλογα, που πωλήθηκαν από τράπεζα σε Hedge Fund, σε άλλη τράπεζα κ.ο.κ και φυσικά με τα λεφτά του κόσμου, που έγιναν... χαρτοπόλεμος.

 

 

Τα υπόλοιπα είναι (μαύρη) ιστορία την οποία και βιώνει ο πλανήτης.

 

Η ουσία μας εδώ είναι ότι αν δεν είχαμε ξεχάσει το ιστορικό μάθημα του 1929, δεν θα ήμασταν αναγκασμένοι να βιώσουμε εκ νέου αυτό του 2008.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση μας ως Ελλάδα. Ανακυκλώνουμε τις ίδιες και τις ίδιες διαχρονικές παθογένειες- τις οποίες έχουμε αναλύσει ενδελεχώς- και αρνούμαστε πεισματικά να μάθουμε το «μάθημα» μας.

 

Θέλουμε να δούμε το μέλλον μας; Ας μάθουμε διεξοδικά το παρελθόν μας, για να μπορούμε να αναλύουμε το παρόν μας και να αποφύγουμε την επανάληψη των λαθών στις ημέρες που θα ακολουθήσουν.          

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, η αλήθεια είναι ναι, στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό και από χόμπι στην ιστορία.

 

Πάντως θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να επαινέσω την τόσο εμπεριστατωμένη ανάλυση σου.

 

Θα ήθελα επίσης να παραθέσω μερικές σκέψεις για την αξία της ιστορικής γνώσης ως εργαλείο βελτίωσης/ αποφυγής κακοτοπιών από τα κράτη, τις κοινωνίες, αλλά και από τα άτομα.

 

Αυτό ίσως απαντήσει και το κεντρικό ερώτημα «τι κάνουμε στο μέλλον».

 

Συμφωνώ! Αυτό είναι κάτι που με έχει προβληματίσει έντονα, και ως πολίτη αλλά και καλλιτεχνικά θα έλεγα.

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ήθελα πάντως να πω ότι αυτό που παρέθεσα δεν είναι η εμπεριστατωμένη άποψη ενός ιστορικού. Έχω φίλους ιστορικούς (μάλιστα ο ένας έχει ειδίκευση στον ιστορισμό, ελληνικό και γερμανικό) οπότε έχω ακούσει αρκετά και διαβάσει κάποια πράγματα (εποτίσθην μαζί με τον βασιλικό  ;D ).

 

Όποτε εκφραστεί εκείνος για τα συγκεκριμένα θέματα είναι εμφανές πόσο ραφιναρισμένη είναι η γνώση και η πληροφόρηση. Εγώ τα έχω απλώς σχηματοποιημένα και δεν αποκλείεται από αυστηρά επιστημονική άποψη να βρει κανείς και λάθη.

 

Αυτό που παρέθεσα λοιπόν δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτού του επιπέδου, αλλά είναι μια σχηματοποίηση που είναι χρήσιμη για εμάς τους πολίτες. Ο πολίτης δεν είναι υποχρεωμένος να είναι ιστορικός, αλλά σίγουρα γίνεται (όπως εύστοχα το θέτεις) καλύτερος πολίτης αν ενδιαφέρεται για την ιστορία.

 

Και για την ελληνική ιστορία χρειάζεται πάντοτε η υποσημείωση ότι δεν αρκεί η εθνική μυθολογία που ανακυκλώνουμε στο σχολείο αλλά μια μια ανοιχτή μελέτη που αμέσως τοποθετεί τον πολίτη σε καθαρά νερά. Δεν θα γίνουμε λιγότερο Έλληνες αν διαβάσουμε την ιστορία μας πιο αντικειμενικά, κακώς φοβόμαστε κάτι τέτοιο. Λιγότερο φανατικοί θα γίνουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και για την ελληνική ιστορία χρειάζεται πάντοτε η υποσημείωση ότι δεν αρκεί η εθνική μυθολογία που ανακυκλώνουμε στο σχολείο αλλά μια μια ανοιχτή μελέτη που αμέσως τοποθετεί τον πολίτη σε καθαρά νερά. Δεν θα γίνουμε λιγότερο Έλληνες αν διαβάσουμε την ιστορία μας πιο αντικειμενικά, κακώς φοβόμαστε κάτι τέτοιο. Λιγότερο φανατικοί θα γίνουμε.

 

 

Μια καλογραμμένη και αντικειμενική νεοελληνική ιστορία από ιδρύσεως ,μέχρι και τη χούντα του 67 για να διδάσκεται στα σχολεία ,ίσως να είναι ένα βήμα για κάτι καλύτερο στις μελοντικές γενιές κι ας σκούξουν δεξιοί και αριστεροί .

Δυστυχώς ακόμα και σήμερα το πολιτικό κλίμα δηλητηριάζεται από ιστορίες για τον εμφύλιο .Νομίζω έφτασε ο καιρός να αποδελτιοποιήσουμε αυτή τη τραγωδία με ειλικρίνια -όχι την αντιπαροχή του Αντρέα- και να πάμε μπροστά .

Θα μου πεις ακόμα υπάρχουν οικογένειες και σόγια που βασίζουν τη δύναμη και την επιρροή τους από τότε .......και ένα κόμμα ;D ;D ;D

Αν θέλουμε να πάμε μπροστά πρέπει να αντιμετωπίσουμε με ειλικρίνια την ιστορία μας και να τη διαβάσουμε δυνατά .Το κόμμα και οι οικογένειες ,ας μείνουν εκεί στην ιστορία σαν παραδείγματα προς αποφυγή και όχι σαν σκελετοί στη ντουλάπα .

 

ΥΓ νομίζω όλοι καταλαβαίνουν σε ποιό κόμμα αναφέρομαι-ένα είναι που έλεγε και ο Κλυν ;D- αλλά θυμήθηκα τώρα και τον υπουργό οικονομικών μας το Γιώργη και τελικά πόσο καθόλου τυχαία δεν είναι τα πράγματα που βιώνουμε.

Δεν συνηθίζω να βάζω λινκ και ούτε τώρα θα το κάνω ,αλλά είναι τόσο τραγική η ιστορία και αυτής της οικογένειας ,παρότι ήταν γνωστή λίγοι την ήξεραν και όλως τυχαίως ,πριν λίγους μήνες ακούσαμε γι αυτήν .

 

ΥΓ2 Σφακου κι από μένα μπράβο ,μαζί με τον Τέρυ-Μπέρυ ανεβάσατε τη κουβέντα σε άλλο επίπεδο ,όχι ότι οι υπόλοιποι σοβαροί συνομιλητές δεν είπαν ενδιαφέροντα πράγματα ,αλλά εσείς οι 2 δώσατε πραγματικά μια εικόνα πιο συμπυκνωμένη   

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου