Προς το περιεχόμενο

Περί δικτύων


Thkioups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπεις;

το site καυγάδες.gr βγάζει στο Noiz. 8O 8O 8O

 

Ε δε κρατιέμαι θα το πω!!!

 

ban.gif

 

Εμ, που να το βρείς το χιούμορ; :roll:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Thkioups (εσυ δεν εισαι που εχεις το προβλημα?)Λογικα εχεις adsl ετσι?η δευτερη συνδεση σου δεν ειναι τιποτα το κακο,ειναι απλα το gateway σου για να μπορεσεις να "βγεις" στο internet,αν δοκιμασεις να κλεισεις την τοπικη σου συνδεση,εξαφανιζεται και η αναφερθεισα συνδεση,ομως αν την ενεργοποιησεις δεν εμφανιζεται με την μια,και εννοειται πως οσο δεν υπαρχει δεν μπορεις να μπεις στο net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Thkioups (εσυ δεν εισαι που εχεις το προβλημα?)Λογικα εχεις adsl ετσι?η δευτερη συνδεση σου δεν ειναι τιποτα το κακο' date='ειναι απλα το gateway σου για να μπορεσεις να "βγεις" στο internet,αν δοκιμασεις να κλεισεις την τοπικη σου συνδεση,εξαφανιζεται και η αναφερθεισα συνδεση, ομως αν την ενεργοποιησεις δεν εμφανιζεται με την μια,και εννοειται πως οσο δεν υπαρχει δεν μπορεις να μπεις στο net.[/quote']

 

1)Εχω ADSL

2)Nαι, αν κλείσω την τοπική σύνδεση κλείνει (το είπα ήδη) και το "φάντασμα"

3) Δεν μπορώ να την ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω κατα βούληση. Μόλις έχω τοπική σύνδεση εμφανίζεται και αυτή και δεν μπορώ να την εξαφανίσω.

4) Μετά από την ευγενή καλοσύνη που είχε ο φιλος hindmost να μου στείλει pm, δοκίμασα από τα settings του μοδεμ ( που είναι το WAG354 Linksys), να απενεργοποιήσω το UPnP (το οποίο δεν κατάλαβα ακριβώς τι κάνει) και το "φάντασμα" εξαφανίστηκε.

Εξακολουθώ όμως να έχω πολύ μειωμένη ταχύτητα (-75%) και δεν ξέρω αν οφείλετε σ'αυτό, σε κάτι άλλο ή είναι σύμπτωση/τυχαίο.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θοδωρα με τι εισαι συνδεδεμενος' date='με καρτα δικτυου και καλωδιο στο modem ή μονο με το usb του modem;[/quote']

Σε χαιρετώ εγκαρδίως.

Με κάρτα δικτύου.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω οτι το modem ειναι συνδεδεμενο με usb στο pc για να επικοινωνει,ειναι μια συνδεση μονο και μονο αυτο,και αν πας απο control panel στις "συνδεσεις μου",θα δεις οτι εχεις 2 συνδεσεις.Πιο δεξια αν δεις στο ιδιο παραθυρο εξηγει και που ανηκει η καθε συνδεση,η μια στο modem και η αλλη στην καρτα δικτυου.Οποτε πρεπει να απενεργοποιησεις την συνδεση του modem......

(που υπαρχει και περιπτωση να σου στερει και ταχυτητα αν ειναι ενεργοποιημενη..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω οτι το modem ειναι συνδεδεμενο με usb στο pc για να επικοινωνει' date='ειναι μια συνδεση μονο και μονο αυτο,και αν πας απο control panel στις "συνδεσεις μου",θα δεις οτι εχεις 2 συνδεσεις.Πιο δεξια αν δεις στο ιδιο παραθυρο εξηγει και που ανηκει η καθε συνδεση,η μια στο modem και η αλλη στην καρτα δικτυου.Οποτε πρεπει να απενεργοποιησεις την συνδεση του modem......

(που υπαρχει και περιπτωση να σου στερει και ταχυτητα αν ειναι ενεργοποιημενη..)[/quote']

 

Δεν έχω ρε συ καμμία σύνδεση USB. To modem είναι συνδεδεμένο στην κάρτα δικτύου. Αλλά και ασύρματα να το βάλω πάλι το ίδιο "πρόβλημα" έχω.

Όπως έγραψα, απενεργοποίησα το UPnP από τα settings του modem και όλα φαίνονται ΟΚ, εκτός της ταχύτητας που είναι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ.

Πάντως απ ότι κατάλαβα το "πρόβλημα" μου δεν είναι τελικά πρόβλημα.

Ελπίζω δε το θέμα της μειωμένης ταχύτητας να είναι παροδικό και περιστασιακό.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ ότι κατάλαβα το "πρόβλημα" μου δεν είναι τελικά πρόβλημα.

 

Σου το είπα εδώ και πολύ ώρα.

Επί τη ευκαιρία, δεν έκανες καλά που απενεργοποίησες το UPnP.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ ότι κατάλαβα το "πρόβλημα" μου δεν είναι τελικά πρόβλημα.

 

Σου το είπα εδώ και πολύ ώρα.

Επί τη ευκαιρία' date=' δεν έκανες καλά που απενεργοποίησες το UPnP.[/quote']

 

Εντάξει, κανένα πρόβλημα, το επανεργοποίησα !!! :lol: :lol: :lol:

Εμ, αυτά τα λένε απ' την αρχή (δώσε ντε και καμια επιπλέον πληροφορία να ξέρουμε τι κάνουμε και τι ακριβώς είναι το "φαντσματάκι" μου :wink: )

Και η ταχύτητα μου επανήλθε!!!

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου