Προς το περιεχόμενο

Ντεκουπάζ σε σώμα κιθαρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τρίψιμο θα το κάνει θέλει δεν θέλει. Και σαγρέ να θέλει να την κάνει, έτσι όπως είναι, δεν γίνεται...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και σαγρέ να θέλει να την κάνει, έτσι όπως είναι, δεν γίνεται...

Ετσι ακριβώς, -άθλια- ήταν και η δικιά μου... ;D Και δεν έτριψα καθόλου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την δικια μου. Μου την εκανε μια φιλη καλιτεχνης...

Παρτιτουρες απο ενα βιβλιο που ειχα στην μεση η στην ανωτερα (δεν θυμαμαι καν ποιο ηταν...).

Τριψιμο στο μαυρο χρωμα που ειχε αρχικα ωστε να φυγει τελειως το μαμα βερνικι. Μετα αρχισε να περναει τα φυλλα αφου πρωτα τα ειχε κοψει σε μικρα κομματια. Επισης εκανε και μια λαμογια που την προτεινε μια φιλη ζωγραφος. Επειδη η παρτιτουρα ηταν αρκετα χοντρο χαρτι και επειδη ηθελα να εχει ενα κιτρινιαρικο χρωμα σαν αντικα, εβρασε τσαι και εβαλε τα χαρτια να ποτισουν μεσα στο τσαι.  ;D

 

Και μετα αρχισε το πηξιμο.......... Κολα, περιμενε, βερνικι, τριψιμο............ και δωστου απο την αρχη....... δεν θυμαμαι καν ποσες φορες το εκανε αυτο το "σετακι"..... νομιζω καμια 15αρια φορες σε διαστημα 30 ημερων.... μπορει και παραπανω..... Γενικως παντως ειναι παρα πολυ κουραστικο γιατι για να γινει καλη και σωστη δουλεια πρεπει να εχεις διαφορα νουμερα γυαλοχαρτο.

 

Το αποτελεσμα ηταν και ειναι εντυπωσιακο. Την εχω ετσι πανω απο 1 χρονο και δεν εχει παθει τιποτα απολυτως. Βεβαια πρεπει κλασικα να προσεχεις αν βαλεις νιτρο βερνικι τις κλασικες μ@λ@κιες που παθαινει οταν πχ την εχεις σε μη nitro-friendly βαση. εγω την πατησα αλλα διορθωθηκε ευκολα σε εκεινο το σημειο.

 

Επισης να πω κατι που ισως να σε ενδιαφερει. ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ διαφορα στον ηχο.... Τωρα αν εχει κοψει 0,000001 πριμα η εχει 0,00002 απωλειες κτλ κτλ κτλ δεν ξερω, δεν ακουω και δεν με απασχολει....

 

Αν θελεις πιο πολλες πληροφοριες, βοηθεια κτλ κτλ στειλε μου πμ.

IMG_0712.thumb.JPG.69d30c42d58fb913e84de71a4c5af9f7.JPG

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ετσι το εκανα. Δεν εβγαλα το μαμα χρωμα. Απλα "γυαλοχαρτιστηκε" για να φυγει το polyester finish που ειχε. Για οποιον εχει αντιρησεις ας τσεκαρει λιγο πχ την μαυρη στρατ του dg. Τονοι βερνικι εχουν περαστει απο πανω της.....  ;) ;) ;) ;)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πέρναω με Βερνικι νερού ματ.

Μου το πρότειναν στο χρωματόπωλειο, οποιοδήποτε άλλο Βερνικι ίσως κατέστρεφε τα χαρτιά μου είπαν.

Μετά από 5 χέρια σε 3 μέρες δεν βλέπω να έχει γίνει σκληρό.

Θέλει χρόνο η φταίει το συγκεκριμενο βερνικι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι βερνικι χωρις καταλυτη (συνηθως ενος συστατικου) και εχεις ριξει πολυ παχια στρωματα, θα αργησει να στεγνωσει. Ισως να ειναι και το ειδος του βερνικιου τετοιο που να αφηνει πιο ελαστικο φιλμ και να σου δινει την εντυπωση οτι δεν εχει σκληρυνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι βερνικι χωρις καταλυτη (συνηθως ενος συστατικου) και εχεις ριξει πολυ παχια στρωματα, θα αργησει να στεγνωσει. Ισως να ειναι και το ειδος του βερνικιου τετοιο που να αφηνει πιο ελαστικο φιλμ και να σου δινει την εντυπωση οτι δεν εχει σκληρυνει.

Ναι είναι χωρίς καταλύτη,και η αλήθεια είναι πως το περνάω παχιά στρωση,το χω απλώσει στην ταράτσα.θα δειξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου