Προς το περιεχόμενο

Carl Martin Octaswitch power supply


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του noiz!

 

Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός Carl Martin Octaswitch (το πρώτο, όχι το mkii) για να βάλω σε τάξη τα πετάλια μου (μαζί με τα μελλοντικά που έρχονται), να είμαι πιο άνετος σε συνθήκες live και επειδή μου αρέσουν τα gadgets μουσικού τύπου. :D

 

Για power supply έχω τα ρεύματα της πεταλιέρας (warwick gigboard pedal packer) καθώς και ένα onespot.

Στο manual του octaswitch λέει ότι δέχεται 9volts regulated, 400mA.

Υπάρχει/θα υπάρξει πρόβλημα αν το χρησιμοποιώ με το onespot?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα δεν θα εχεις,το 1 spot δίνει μεχρι 1500 mA,οποτε φτανει και περισσευει και για τα υπολοιπα πεταλια σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Superfunk.

Από το thread για το "πλήρες αλλά φθηνό" pedalboard θυμάμαι ότι είσαι fan των onespot.  ;D

 

Ρώτησα περισσότερο για το "regulated" του ρεύματος, και όχι για τα mA.

Από ο,τι ξέρω, το onespot βγάζει 9v regulated. Αυτό ήξερα, αυτό έχω διαβάσει, αυτό είδα και σε αρκετά threads online.

Απλά σε 1-2 είδα ότι και καλά "το output του onespot δεν είναι regulated". Και είπα πρωτού κάνω καμία ζημιά σε κανένα μαραφέτι, να ρωτήσω εδώ τους συνφορουμίτες που θα έχουν να μου δώσουν μια εμπεριστατωμένη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σε 1-2 είδα ότι και καλά "το output του onespot δεν είναι regulated".

 

Μην ασχολεισαι με ΑΣΧΕΤΟΥΣ που λενε το μακρυ τους και το κοντο τους στο νετ... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το 1-spot στο board μου, μεταξύ άλλων. Το χρησιμοποιούσα και για δίνω ρεύμα στο Strymon Brigadier μου, που θέλει 9V, 300 mA. Τα οποία είναι υπερ-αρκετά διαθέσιμα από το 1-spot, σωστά...; ΛΑΘΟΣ.

 

 

Το Brigadier πάθαινε ένα σωρό εμπλοκές (κόλλαγε το tap-tempo του, το modulation ακουγόταν σαν... ακορντεόν κλπ.). Μέχρι που ένα φιλαράκι μου πρότεινε να δοκιμάσω (έτσι βρε αδερφέ) και το δικό του power supply. Για μάντεψε...; Το πεταλάκι έγιανε...

 

 

Συμπέρασμα: με το 1-spot ποτέ δεν ξέρεις μέχρι να το δοκιμάσεις. Τα αναλογικά μου βρωμο-πέταλα δεν έχουν κανένα πρόβλημα μαζί του. Όχι πως είναι και η πλέον αθόρυβη παροχή που μπορείς να έχεις, βέβαια...

 

 

 

(το μοναδικό χειρότερο πράγμα στο internet από τους ''ΑΣΧΕΤΟΥΣ που λενε το μακρυ τους και το κοντο τους'' είναι οι άσχετοι που λένε το μακρύ και το κοντό τους με ύφος διάνοιας και αυθεντίας... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(το μοναδικό χειρότερο πράγμα στο internet από τους ''ΑΣΧΕΤΟΥΣ που λενε το μακρυ τους και το κοντο τους'' είναι οι άσχετοι που λένε το μακρύ και το κοντό τους με ύφος διάνοιας και αυθεντίας... )

 

υπαρχουν και ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ και απατωνται συχνοτερα στην ΕΛΛΑΔΑ..ειναι αυτοι που είτε δεν ξερουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ,είτε βιαζονται να πουνε την εξυπναδα τους,είτε δεν ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ τι ΑΚΡΙΒΩΣ γραφουν οι αλλοι,είτε απανταν  Άλλα ντ' άλλα....ή τα κανουν ολα αυτα ταυτοχρονα (αυτοι ειναι δε και οι τραγικοτεροι ολων...)

 

επειδη δεν ξερω αν εισαι απο αυτους καλο θα ητανε να ΞΑΝΑδιαβασεις σε ΤΙ απαντησα στον ΟΡ και μετα ΙΣΩΣ δεχτω να μου ζητησεις γονατιστος συγγνωμη για την επιθεση μου μου εκανες... ;D (επειδη η προσωπικη σου εμπαθεια για μενα δεν θα σε αφησει να διαβασεις με προσοχη θα σε βοηθησω λεγοντας σου οτι χαρακτηρισα ασχετους αυτους που υποστηριζουν οτι το 1spot δεν ειναι regulated )

 

εκτος απο αυτο δεν εκανες και το homework σου,αν το ειχες κανει θα εβλεπες οτι τα Strymon ειναι περιεργα πεταλια ΔΕΝ συνεργαζονται με το One Spot,στο manual του δεν αναφερονται ως compatible pedals & οι περισσοτεροι τα τρεχουν με τα δικα τους τροφοδοτικα τα οποια αλλωστε συνοδευουν τα πεταλια αυτα.

 

All Strymon products are crafted with love in the USA, right in the Los Angeles, California area.. We recommend a power supply that provides 9VDC at a minimum of 250mA for the Brigadier, blueSky, Ola and Orbit. And for the OB.1 we recommend a 9V battery or any 9VDC center pin negative power supply. Some switching supply adapters (1 Spot) have been found to be a bit noisy and are not recommended. Others with additional filtering (Roland) are fine. We have tested the Moog EP-2, Roland EV-5 and M-Audio EX-P, and they are all compatible.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου