Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή diy flight case pedalboard


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξύλο είχε περί τα 15-20 Ευρώ μαξ.

Υπόλοιπα hardware περί τα 40 Ευρώ (πεταλούδες, γωνίες, χερούλι, ποδαράκια, ξυλοταινίες κλπ).

Νομίζω κάπου 50-60 Ευρώ θα είναι το συνολικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά από ν μήνες λοιπόν, η κατασκευή έχει σχεδόν φτάσει στο τέλος της (αισίως). Προφανώς και δεν χρειαζόταν τόσος καιρός για να φτιαχτεί το συγκεκριμένο pedalboard, ένα απόγευμα δουλειά ήταν.  :P

Πήρε τόσο καιρό λόγω πολλών υποχρεώσεων, απουσίας κεφαλαίου, παρανόησης και λοιπών ωραίων.

 

Παραθέτω φωτογραφίες, προς κρίσην και αποψεολογίαν.

 

Το ξύλο είναι κερασία (ναι, κερασιά  ;D ) πάχους 9mm. Οι κολλήσεις μεταξύ των ξύλων έγιναν με βίδες και όχι απλά με κόλλα.

Οι γωνίες είναι κολλημένες με σιλικόνη και είναι από σκληρό πλαστικό.

Τα ποδαράκια στον πάτο και στο πλάι είναι μεταλλικά με ελαστικό στο σημείο που ακουμπάει το ξύλο.

 

Αυτό που ήθελα να αποφύγω είναι το λούκι στην διεπαφή καπακιού και πάτου. Έβαλα ξυλοταινία (σαν καπλαμά, από αυτή που σιδερώνεις και κολλάει), αλλά το αποτέλεσμα δεν μου πολυαρέσει.

Άσε που θα ξεκολλήσει και εύκολα από τη χρήση.

 

Το τελευταίο κομμάτι είναι να ανέβει το "πάτωμα" των πεταλιών. Στο κάτω μέρος του pedalboard, το βάθος είναι 5cm. Είναι λίγο πολλά.

Σκέφτομαι ένα ελαφρύ ξύλο πέρα για πέρα, με 2-3 πόδια απο κάτω, ώστε το συνολικό ύψος να έρθει 3-4cm πιο ψηλά.

 

Γνώμες ευπρόσδεκτες. ;)

 

 

 

 

καλο για μεταλ? ;D ;D ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο για μεταλ? ;D ;D ;D

 

Το μέταλ είναι στο attitude και δεν θέλει πετάλια.  ;D

Κιθάρα-καλώδιο-ενισχυτής.

Άντε και noise gate για τους πολύ μάχιμους.

Προφανώς drive ενισχυτή.

Πετάλι drive? Τιν' τουτ'? Δεν είδα AMON AMARTH να έχουν πετάλι drive. Ούτε SLAYER φίλως. Δεν ξέρουν αυτοί δηλαδή?

 

Εφφέ και πεταλιέρες και pedalboards είναι για τους φλούφληδες που δεν έχουν το ΜΕΤΑΛ στο αίμα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέταλ είναι στο attitude και δεν θέλει πετάλια.  ;D

Κιθάρα-καλώδιο-ενισχυτής.

Άντε και noise gate για τους πολύ μάχιμους.

Προφανώς drive ενισχυτή.

Πετάλι drive? Τιν' τουτ'? Δεν είδα AMON AMARTH να έχουν πετάλι drive. Ούτε SLAYER φίλως. Δεν ξέρουν αυτοί δηλαδή?

 

Εφφέ και πεταλιέρες και pedalboards είναι για τους φλούφληδες που δεν έχουν το ΜΕΤΑΛ στο αίμα.  ;D

δες το bold ρε συ!!!! ;D ;D ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η κατασκευή και μπράβο που ασχολήθηκες .

Μοναδικό φάουλ η έλλειψη φαλτσογωνιάς για να ταιριάξουν οι γωνίες  ;) 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο...

Τώρα το σκέφτηκα κι εγώ. Το κρίμα είναι ότι δεν πήρα εγώ αυτές τις γωνίες, οπότε μάλλον για αυτό μου διέφυγε.

Μπορούσα άνετα να τις κόψω με 45 μοίρες γωνία στις άκρες και να ταιριάζουν τέλεια.

 

Κρίμας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εν τέλει, τελείωσε το project pedalboard!

 

Από εκεί που σας είχα αφήσει έκανα τα εξής:

 

Βρήκα ένα λεπτό κομμάτι ξύλο (και όσο μπορούσα πιο ανθεκτικό) για να ανέβει ο πάτος του      pedalboard και να έρθουν τα πετάλια πιο ψηλά. Επειδή αν έβαζα στον πάτο μασίφ ξύλο 4-5 cm θα ανέβαινε το βάρος πολύ, στο λεπτό αυτό ξύλο (πάχος περίπου 1cm) έβαλα 4 "πόδια" κατά την εγκάρσια διεύθυνση. Σημείωση: δεν έβαλα πόδια μόνο στις άκρες, αλλά καθ' όλο το μήκος του ξύλου για να πατάει καλύτερα και να είναι πιο ανθεκτικό.

Αποτέλεσμα: ήρθε το "έδαφος" περίπου 1cm κάτω από τα "τοιχώματα" του pedalboard.

Το έβαψα και μαύρο το ξύλο, έτσι επειδή μπορούσα. :P

Μετά το κόλλησα στο pedalboard με βενζινόκολλα και το άφησα καλά να στεγνώξει.

 

Μετά, έπρεπε να βρω το πώς θα διατάξω τα πετάλια στο pb. Τελικά, όσο μεγάλο pb και αν έχω ΠΑΛΙ δεν θα μου φτάνει.

 

Σας παρουσιάζω το τελικό αποτέλεσμα. Σημειωτέον ότι δεν έντυσα όλο τον πάτο με velcro γιατί θα ήταν ασύμφορο και ανούσιο. Αναπαρήγαγα το velcro που χρειαζόταν κάθε πετάλι για να κολλήσει στο ξύλο. Έτσι όλα πατάνε πολύ καλά, και με μικρό κόστος.

Επίσης, έριξα δουλειά να μαζέψω και καλώδια και να τα τακτοποιήσω με zip-ties και zip-tie bases (όπου ήταν δυνατόν).

 

Τα σχόλια δικά σας.

IMG_20130912_225041.thumb.jpg.b738ab508029e798b93d1af546ad60af.jpg

IMG_20130912_225113.thumb.jpg.24c2ad2f8c1da56d179096ec4ae55b0e.jpg

IMG_20130912_225058.thumb.jpg.aecdc5fbf6ee5e5533d67b0d50a72606.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο φαίνεται το pedalboard! Καλόπαιχτο να 'ναι!  :)

 

Να κάνω μια ερώτηση.

Τα πετάλια τα ενεργοποιείς μέσω του Octaswitch και μόνο ή πρέπει να ενεργοποιείς και κάποιο ξεχωριστά; Επίσης, έχεις την επιλογή μέσω του Octaswitch να επιλέγεις κανάλι στον ενισχυτή και συνδυασμό πεταλιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ geodimiti

 

Περνάω μια χαρά με το pb αυτό, δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι άλλο στο (άμεσο) μέλλον.

 

Στο Octaswitch βάζεις τα πετάλια σε λούπες και φτιάχνεις patches ανάλογα με τα πετάλια που θέλεις να περνάει το σήμα σου. Έτσι αλλάζεις πολλά πετάλλια με ένα πάτημα. ;)

Έχεις π.χ. λίγο o/d και θέλεις να πας σε reverb+delay. Δεν χρειάζεται να πατήσεις 3 switches (κλείσιμο o/d, άνοιγμα reverb και άνοιγμα delay), πατάς μόνο 1.

 

Εγώ συγκεκριμένα, έχω ΜΠΡΟΣΤΑ από το Octaswitch το κουρδιστήρι, το Volume Pedal, το Wah, τον Compressor και το boosterάκι.

Τα πρώτα 3 τα χρησιμοποιώ κατά βούληση, ο Comp είναι πάντα ανοικτός και το booster είναι δυνατόν να boostάρει οτιδήποτε θέλω.

Μετά, έχω όλα τα υπόλοιπα πετάλια σε loops και τα χειρίζομαι από το Octaswitch. Με έχει γλιτώσει από άπειρο tap dancing.

 

Οπότε, όχι, δεν λειτουργώ κάποιο ξεχωριστά (πέρα από το Booster που θέλω να έχει effect οπουδήποτε, γι' αυτό το έχω μπροστά).

 

Εγώ έχω το Octaswitch mk I. Το mk II υποστήριζει και αλλαγή καναλιών ενισχυτή (μέσω relay switching).

Σε κάθε patch, ρυθμίζεις και ποιό κανάλι του ενισχυτή θέλεις να είναι ενεργοποιημένο.

Προσωπικά, αυτό δεν θα με βόλευε γιατί τα patches μου τα χρησιμοποιώ με όλα τα κανάλια του ενισχυτή. Επομένως αν έπρεπε να φτιάξω τα patches που θέλω λαμβάνοντας υπ' όψιν και τα κανάλια του ενισχυτή, θα χρειαζόμουν 30 banks.  ;D  :P

 

Τώρα π.χ. σε ένα patch έχω delay και reverb που μπορώ να το χρησιμοποιήσω με οποιοδήποτε κανάλι του ενισχυτή θέλω (footswitchάρα). Αν έπρεπε να ρυθμίσω στο Octaswitch και τα κανάλια του ενισχυτή, θα έπρεπε να είχα 1 patch reverb+delay σε καθαρό κανάλι, 1 patch reverb+delay σε crunch και άλλο ένα σε lead.

Χαμός δηλαδή.

 

@ Insectius

 

Ναι αλλά σε βοηθάει να κοιτάς το πάτωμα λιγότερο. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου