Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή diy flight case pedalboard


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ once more τους φίλους του noiz!

 

Θέλω τη βοήθεια σας σχετικά με την κατασκευή ενός flight case pedalboard. Έψαξα στην αναζήτηση, αλλά τα θέματα ήταν μόνο σχετικά με IKEA ράφι-pedalboard, τα οποία ναι μεν τα σπάνε, αλλά εγώ θέλω κάτι σε flightcase. Προσοχή: δεν εννοώ κανονικό pedalboard ΚΑΙ flight case για τη μεταφορά. Εννοώ τη φάση αυτή που τα πετάλια τοποθετούνται στο κάτω μέρος του pedalboard και ο φτωχός (πλην τίμιος) κιθάρερ βγάζει το υπόλοιπο "καπάκι", παίζει ρωκ και μετά το ξαναβάζει και το παίρνει και φεύγει (προφανώς και το κουμπώνει κιόλας, αν δεν θέλει να του φύγουν όλα στο δρόμο  ;D).

 

Στο παρακάτω λινκ, το παλλικάρι (ή μπορεί να είναι και κοπέλα, δεν ξέρω  :P) έχει πολύ ωραίες και λεπτομερέστατες οδηγίες για το πώς κατασκευάζεις ένα πράγμα σαν και δαύτο, πού και τί πρέπει να προσέξεις και τί θα χρειαστείς.

 

http://www.instructables.com/id/Flightcase-pedalboard-for-a-multifx-guitar-process/

 

Ερώτηση 1:

Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει flight case-ο-ειδή? Δηλαδή γωνίες, ράγες, χερούλια, πεταλούδες και λοιπά μεταλλικά εξαρτήματα? Θέλω να δω τιμές.

 

Ερώτηση 2:

Τι κόστος υπολογίζετε εσείς οι έμπειροι για ένα case διαστάσεων 100cmx60cm (το ύψος δεν μας νοιάζει και πολύ, 15-20cm είναι αρκετά σίγουρα).

Έχω το advantage ότι τα ξύλα θα τα βρώ από τσάμπα έως πολύ φθηνά.

 

Αν βρω το μαγαζί με τα σιδερικά, κάνω τη σούμα μου και είναι συμφέρον (που θα είναι), στο παρόν thread θα παρουσιάσω τη διαδικασία κατασκευής, τι χρησιμοποίησα και τι πρόσεξα.  :)

 

Υ.Γ.: Δόξα τω Θεώ, έχω κατασκευάσει αρκετά πράγματα στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν υπάρχει και κανένας που να ξέρει στην Θεσσαλονίκη για να το έχουμε στα υπόψην.

 

SlapGas καλή επιτυχία και καλή ευκολία

p0tath3ad-k%21ds-vlcsnap-5970286.jpg

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα απο τα Σχετικα Θεματα πιο κατω εχει αναφερθει αυτο το site:

http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10426&LANG=GR

 

Ριξε μια ματια και στα αλλα σχετικα θεματα μηπως βρεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει και κανένας που να ξέρει στην Θεσσαλονίκη για να το έχουμε στα υπόψην.

 

 

 

http://www.artsound.gr/catalog/koytia-prostasias-eksoplismoy-rack-c-117.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μετά από ν μήνες λοιπόν, η κατασκευή έχει σχεδόν φτάσει στο τέλος της (αισίως). Προφανώς και δεν χρειαζόταν τόσος καιρός για να φτιαχτεί το συγκεκριμένο pedalboard, ένα απόγευμα δουλειά ήταν.  :P

Πήρε τόσο καιρό λόγω πολλών υποχρεώσεων, απουσίας κεφαλαίου, παρανόησης και λοιπών ωραίων.

 

Παραθέτω φωτογραφίες, προς κρίσην και αποψεολογίαν.

 

Το ξύλο είναι κερασία (ναι, κερασιά  ;D ) πάχους 9mm. Οι κολλήσεις μεταξύ των ξύλων έγιναν με βίδες και όχι απλά με κόλλα.

Οι γωνίες είναι κολλημένες με σιλικόνη και είναι από σκληρό πλαστικό.

Τα ποδαράκια στον πάτο και στο πλάι είναι μεταλλικά με ελαστικό στο σημείο που ακουμπάει το ξύλο.

 

Αυτό που ήθελα να αποφύγω είναι το λούκι στην διεπαφή καπακιού και πάτου. Έβαλα ξυλοταινία (σαν καπλαμά, από αυτή που σιδερώνεις και κολλάει), αλλά το αποτέλεσμα δεν μου πολυαρέσει.

Άσε που θα ξεκολλήσει και εύκολα από τη χρήση.

 

Το τελευταίο κομμάτι είναι να ανέβει το "πάτωμα" των πεταλιών. Στο κάτω μέρος του pedalboard, το βάθος είναι 5cm. Είναι λίγο πολλά.

Σκέφτομαι ένα ελαφρύ ξύλο πέρα για πέρα, με 2-3 πόδια απο κάτω, ώστε το συνολικό ύψος να έρθει 3-4cm πιο ψηλά.

 

Γνώμες ευπρόσδεκτες. ;)

 

 

 

IMG_20130605_182840.thumb.jpg.cf63a9f6600fa657967d0a6ec9dd60ed.jpg

IMG_20130605_182858.thumb.jpg.685adf587a2c4fbd0ee81dc8e78e5d2d.jpg

IMG_20130605_182923.thumb.jpg.e113b2a299f92b1e86994ff179347b69.jpg

IMG_20130605_182957.thumb.jpg.25794327cd397217af9687d8183cfb22.jpg

IMG_20130605_183110.thumb.jpg.ff72e0e8d929a9df8c33c398808de82a.jpg

IMG_20130605_183121.thumb.jpg.9a4e81583f7a6e5cb3977a2d397a2516.jpg

IMG_20130605_183134.thumb.jpg.0021fa261acb02aede508ff3eced2abd.jpg

IMG_20130605_183144.thumb.jpg.e476a862445ec4e63832b2dc97ed3409.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν είναι και ο,τι πιο ελαφρύ, κακά τα ψέμματα.

Πρέπει να είναι κοντά 10 κιλά.

 

Ωστόσο, είναι πολύ πιο ελαφριά από την Rockcase Gigboard pedal packer που είχα, όντας και πολύ μεγαλύτερη! Άδεια κουβαλιέται άνετα, ενώ η άλλη και άδεια σου έβγαζε το λάδι.  :P

Οι διαστάσεις είναι 98cmx48cmx20cm.  8)

 

Το ζητούμενο μου εμένα ήταν ένα pedalboard που να χωράει τα πάντα και να μην μαζεύω 1002 πράγματα. Θέλω απλά να βάζω ένα καπάκι και να φεύγω.

Ευτυχώς, δεν χρειάζεται να μεταφέρεται πέδα δώθε. Μένει στούντιο και κινείται μόνο για live (δεν γίνεται με ΜΜΜ να κουβαλήσεις τέτοιο πράγμα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου