Προς το περιεχόμενο

Cakewalk Sonar 6


skatemporas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μισό λεπτό' date=' δεν ήμουν αρκετά σαφής. Δεν εννοούσα διαφορά στην ταχύτητα, αλλά διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Αυτό μας ενδιαφέρει. Το ξέρω ότι θα υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα (αλοίμονο), αλλά αυτοί λένε ότι ακούγεται καλύτερα το πρόγραμμα.[/quote']

 

Αρχές του καλοκαιριού πριν περάσω τα xp pro (για λόγους σταθερότητας και συμβατότητας) στον νεοαποκτηθέντα μου amd 4400, πειραματίστηκα για λίγο σε πλήρες 64μπιτο περιβάλλον (beta x64)...

Όπως ήδη αναφέρεις σε θέμα ταχύτητας το sonar με εντυπωσίασε...

Ο ήχος του τώρα όντως απέκτησε -γενικά- μία μεγαλύτερη διαυγεια και ανάλυση στην λεπτομέρεια (όχι τεράστια διαφορά) αλλά η δυναμική περιοχή μου έδωσε την αίσθηση ότι δουλευω σε καλό αναλογικό hardware κάνοντας με να ακούσω για πρώτη φορά τις πραγματικές δυνατότητες της lynx που είχα στην διάθεσή μου τότε (και που γνώριζα καλά από την χρήση της σε αρκετά και διαφορετικά pc setup)...τέλος στην χρήση 64μπιτων plug in η διαφορά της βελτίωσης στα περισότερα ήταν εμφανής..πχ το ήδη καλό (και στα 32bit περιβάλλοντα) γραφικό eq της σουίτας της Ozone ξαφνικά μου ακούστηκε σαν αδελφάκι του algorithmix...

Προσωπικά λοιπόν περιμένω εναγωνίως την ωρίμανση και γενική αποδοχή των 64bit...είμαι ήδη σίγουρος ότι μας περιμένουν όμορφες εκπλήξεις σε όλα τα επίπεδα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγω cubase δουλευω το βρισκω πολυ ευχρηστο !

 

Εμ, τότε τι παιδεύεσαι βρε αδερφέ; Κράτα το Cubase και μην ασχολείσαι με τα προγράμματα. Πίστεψέ με είναι χαμένος χρόνος. Γράφε μουσική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap

 

Νίκο ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μένει ένα θολό σημείο, το αν αυτό το 64bit engine που έχει το Sonar παρέχει αυτές τις διαφορές στον ήχο ακόμη και όταν ο επεξεργαστής είναι 32bit. Σύμφωνα με την Cakewalk ισχύει αυτό, αλλά περιμένω μία έξωθεν καλή μαρτυρία, αν υπάρχει κάποιος φίλος εδώ μέσα με επαρκή εμπειρία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Κι εγω cubase δουλευω το βρισκω πολυ ευχρηστο !

 

Εμ' date=' τότε τι παιδεύεσαι βρε αδερφέ; Κράτα το Cubase και μην ασχολείσαι με τα προγράμματα. Πίστεψέ με είναι χαμένος χρόνος. Γράφε μουσική.[/quote']

 

+1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω cubase δουλευω το βρισκω πολυ ευχρηστο !

 

Εμ' date=' τότε τι παιδεύεσαι βρε αδερφέ; Κράτα το Cubase και μην ασχολείσαι με τα προγράμματα. Πίστεψέ με είναι χαμένος χρόνος. Γράφε μουσική.[/quote']

 

Επιδη ολοι οι "καλοι" λετε τα καλυτερα για το sonar ειμαι περιεργος να το δω αυτο ειναι ολο. :) Eγω ειπα cubase sx3 ουτε nuendo ουτε τπτ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, τότε τι παιδεύεσαι βρε αδερφέ; Κράτα το Cubase και μην ασχολείσαι με τα προγράμματα. Πίστεψέ με είναι χαμένος χρόνος. Γράφε μουσική.

 

+1000 :wink:

 

Επιδη ολοι οι "καλοι" λετε τα καλυτερα για το sonar ειμαι περιεργος να το δω αυτο ειναι ολο. icon_smile.gif Eγω ειπα cubase sx3 ουτε nuendo ουτε τπτ !!!

 

antony μη μασάς...

όλοι λέμε τα καλύτερα για τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε...

αν δεν τα λέγαμε...δε θα τα χρησιμοποιούσαμε... ( 8O τι είπα??? 8O )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antony μη μασάς...

όλοι λέμε τα καλύτερα για τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε...

αν δεν τα λέγαμε...δε θα τα χρησιμοποιούσαμε... ( 8O τι είπα??? 8O )

Κατά το κοινώς λεγόμενο "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει" αλλά είναι σίγουρο ότι ισχύει στην προκειμένη; :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ActiveControlTechnology

 

super feature για το νέο sonar.κάτι σαν το automap του novation remote sl με την σημαντική διαφορά ότι μπορείς να χρησιμοποιείς όποιο midi controller θέλεις.

 

ήδη ζηλεύω... :oops:

steinberg,ακούς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα καλύτερο sequencer από το Cubase! Και σε επίπεδα ευκολιών όσο και σε επίπεδο sound clarity. Το Cubase εξακολουθεί να παράγει αυτόν τον πλαστικό ήχο (όχι ΤΟΣΟ πλαστικό όσο του Reason). Τα audio files ακούγονται λίγο mushy και θολά στο Cubase. Στο Sonar νομίζω ότι "απλώνεται¨ καλύτερα ο ήχος.

 

Αρχίζω από εδώμιας που έχω διαβάσει τα πάνδεινα!Λοιπόν επειδή γενικώς δεν είδα κάποιος να εχει ασχοληθεί με το θέμα,επειδή εχω διαβάσει ότι μπορεσα να βρω επι του θέματος της τεχνικής μεταξύ των daw και αν υπάρχει διαφορα στον ήχο απο sequencer σε sequencer η απάντηση είναι όχι με μια πισινή πόρτα που κρατάνε κάποιοι επαγγελματιες αν έχουμε να αντιμετωπίσουμε λανθασμένο ή διαφοροποιημένο αλγόριθμο και συστημα μαθηματικών υπολογισμών (γιατι ουσιαστικά στο pc αυτό γίνεται μόνο). Ακομα και στην περιπτωση λοιπον που ισχύει κάποια διαφορά πρώτον δεν είναι ουσιαστικά αντιληπτή από το αυτί μιαςπου γτια τις ίδιες πράξεις μιλάμε και δεύτερον υποστηρίζουν ότι το καλύτερο ηχητικά είναι το cubase. Μην το βγάλουμε πλαστικούρα λοιπόν και βγάλουμε όλους τους ειδικούς κουφους...

Γι ατο θέμα του nuendo,προκειται για το ίδιο ακριβώς μηχανισμό και πρόγραμμα ,απλά έχει την προσθηκη του video στουντιο,το χρησιμοποιουν και για video production.καμια αλλη διαφορα..

Τελος το sonar είναι φοβερο πιστευω κι εγώ προσωπικά είχα δοκιμάσει να το μάθω αλλά δεν βρήκα τον λόγο στην συνέχεια μιας που φτιάχνω μουσική καλά και έχω μάθει καλά το cubase.Και αυτό πρέπει να μας απασχολεί.Το να μαθαινουμε κάτι με τον τρόπο μας και να τον ακολουθούμε.Ολα αυτά τα προγράμματα ειναι ΚΟΡΥΦΕΑ.Το να ψαχνουμε διαφορες στον ήχο είναι ακυρο.Σε προσοντα ειναι εφικτο (πχ time stretching).Αλλα όχι στον ήχο.Μιλάμε για επαγελματιες μαθηματικους πληροφορικής και όχι μόνο.

Τελος να πω ότι αξίζει να δίνουμε ευκαιρία σε όλους.Το fl studio ασ πουμε είναι το πιο απλό που υπάρχει κατα πολλούς. Το καθένα εχει κάτι άλλο.

Απλά το cubase τα εχει όλα!! :twisted:

Πλάκα κάνω φυσικά.Φιλικά τα λέω όλα και με πολύ χαρά,το διευκρινίζω γιατί δυστυχώς πολλές φορές ο γραπτος λόγος παρεξηγήτε καργα!!!

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν υπάρχει διαφορα στον ήχο απο sequencer σε sequencer

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΔΕΝ υπαρχει...αν ειναι δυνατον μιλαμε για ΨΗΦΙΑΚΟ περιβαλλον! (010101010101010101010101 :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου