Προς το περιεχόμενο

Cakewalk Sonar 6


skatemporas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα ήθελα (από τους πιο έμπειρους χειριστές του Sonar) να μας πουν αν όλοι αυτοί οι ισχυρισμοί της Cakewalk περί ανωτερότητας του 64bit engine έχουν όντως αντίκρυσμα.

 

Βέβαια, το έχω το Sonar (5) αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω δει κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά σε αυτό το ζήτημα. Απ' την άλλη όμως, δεν έχω 64bit επεξεργαστή, δεν ξέρω αν έχει σημασία το ότι δεν έχω τέτοιο επεξεργαστή και η εμπειρία μου με άλλα συστήματα ηχογράφησης/αναπαραγωγής (πέραν του υπολογιστή) είναι πολύ περιορισμένη.

 

Δώστε μας τα φώτα σας αν έχετε λίγο χρόνο. Το συγκεκριμένο σημείο είναι κλειδί κατά τη γνώμη μου για όποιον ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιως και υπάρχει διαφορά και μάλιστα υπάρχει και ειδικό video που δείχνει έναν τυπο να τρεχει το 64μπιτο sonar στα xp64 και προφανως με 64μπιτο επεξεργαστή.

 

είναι γυρω στο 20-30% πιο γρηγορο απο το αντιστοιχο 32bit και επίσης δεν υπάρχει το limit των 4gb ram.αν το τιγκαρεις δλδ σε μνημη (πχ 16gb) μπορείς να φορτώσεις παααρα πολλά samplers σαν το kontakt.

 

φίλε manos_m μου λες

 

Κατέβασε το demo του SawStudio (http://www.sawstudio.com), και άκουσέ ένα στέρεο wave file. Μετά κλείσε το sawstudio και κάνε import το κομμάτι sto Cubase.....

 

πριν όμως μου έλεγες για την διαφορά μεταξυ cubase-sonar.

δέχομαι οτι υπάρχει ελαφρώς διαφορετικός ήχος (που γινεται αντιληπτος μονο σε ένα καλο setup monitoring),ανάμεσα σε κάποια sequencers.

 

όχι διαφορά όμως του στυλ "καλός - κακός" ήχος,απλά (ελάχιστα) διαφορετικός.

 

θυμάμαι μου έλεγαν οτι το logic έχει πολυ καλυτερο ήχο απο το cubase,οτι είναι σαν να βγαίνει απο tubes (άρα χρωματισμένος προσθετω εγώ),όμως στην πράξη δεν άκουσα καμία μα καμία διαφορά.

απλα αυτό που με κερδισε είναι το όλο workflow και τπτ άλλο.

 

όσο για το sawstudio ,να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται σαν ανέκδοτο.

οι λίγοι που το χρησιμοποιούν ορκιζονται σε αυτό,όμως εμένα -που γράφω ηλεκτρονική μουσική- δε μου λέει τίποτα.

ασε που η τιμή του είναι πέρα ως πέρα αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιως και υπάρχει διαφορά και μάλιστα υπάρχει και ειδικό video που δείχνει έναν τυπο να τρεχει το 64μπιτο sonar στα xp64 και προφανως με 64μπιτο επεξεργαστή.

 

Μισό λεπτό, δεν ήμουν αρκετά σαφής. Δεν εννοούσα διαφορά στην ταχύτητα, αλλά διαφορά στην ποιότητα του ήχου. Αυτό μας ενδιαφέρει. Το ξέρω ότι θα υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα (αλοίμονο), αλλά αυτοί λένε ότι ακούγεται καλύτερα το πρόγραμμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν όμως μου έλεγες για την διαφορά μεταξυ cubase-sonar.

δέχομαι οτι υπάρχει ελαφρώς διαφορετικός ήχος (που γινεται αντιληπτος μονο σε ένα καλο setup monitoring)' date='ανάμεσα σε κάποια sequencers.

όχι διαφορά όμως του στυλ "καλός - κακός" ήχος,απλά (ελάχιστα) διαφορετικός.[/quote']

 

Σου ανέφερα το SawStudio γιατί πιστεύω ότι εκεί θα γίνει αντιληπτή πιο εύκολα η διαφορά του ήχου (όσον αφορά την ευκρίνεια). Φυσικά δεν μιλάμε για καλό ή κακό ήχο. Δεν πιστεύω άλλωστε ότι το 2006 υπάρχει sequencer που ακούγεται "κακό". Μιλάμε πάντα για λεπτομέρειες...

 

θυμάμαι μου έλεγαν οτι το logic έχει πολυ καλυτερο ήχο απο το cubase,οτι είναι σαν να βγαίνει απο tubes (άρα χρωματισμένος προσθετω εγώ)

 

Δεν νομίζω ότι το tube και το χρωματισμένο είναι το ίδιο πράγμα.

 

απλα΄αυτό που με κερδισε είναι το όλο workflow και τπτ άλλο.

 

Και καλά κάνεις.

 

όσο για το sawstudio ,να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται σαν ανέκδοτο.

 

Υπερβάλλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα τα DAW μπορείς να γράψεις μουσική, και νομίζω οτι κανείς δεν πρέκειτε να εξαντλήσει τις δυνατότητες του Cubase ή του Sonar.

 

Το κάθε ένα έχει τα δικά του προτερήματα και μειονεκτήματα, όμως σε κανένα δεν είναι τόσο σοβαρά που να σε αποτρέψουν να το αγοράσεις. Σχεδόν πάντα επίσης υπάρχουν 3rd party λύσεις.

 

Αυτό που πρέπει να απασχολεί περισσότερο είναι τι προσφέρει το κάθε ένα για τα χρήματα που πληρώνεις. Σε αυτή τη περίπτωση με 500Ευρώ το Sonar προσφέρει πολλά ποιοτικά plugins, ενώ με 650 Ευρώ το Cubase SX είναι άδειο κια πρέπει να αγοράσεις 3rd party. :?

 

Ελπίζω το Cubase SX4 να προσφέρει περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα βγει cubase sx 4 ?

 

Όπου να ναι...

 

Το nuendo τι ειναι τοτε ?(που εχει φτασει και στο sx3)

 

¶λλο πακέτο (media production system) με διπλή τιμή! 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι νομιζα πως το nuendo ειναι συνεχεια του cubase ?

Με τασα καλα λογια ομως που ακουω γιοα το sonar το κατεβαζω να δω γιατι προκειται.

Παρατηρησα οτι οσοι δουλευουν sonar ειναι φανατικοι οπαδοι του !!!!!!

Ενω cubase δεν εχουν και τοσο "ισχυρη" αποψη !!

Κι εγω cubase δουλευω το βρισκω πολυ ευχρηστο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου