Προς το περιεχόμενο

S/P DIF CONNECTOR σε tonelab


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.

Ένα πράμα από την πεταλιέρα μου που δεν έχω ασχολιθεί καθόλου είναι το S/P DIF CONNECTOR.

 

Το manual μου λέει πως χρησιμεύει για την χρήση ψηφιακών δεδομένων μεταξύ της πετλέρας και κάποιας άλλης συσκευής,π,χ, μια συσκευή εγγραφής.

 

Πέρα από το καλώδιο χρειάζεται και κάτι τέτοιο

 

http://www.sfb.net/acatalog/info_351.html

 

Υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζεται?

 

Το έχει δουλέψει κανείς το συγκεκριμένο σύστημα και αν ναι τι αποτελέσματα έχει?

 

Αξίζει τον κόπο να το ψαχουλέψει κανείς?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το s/pdif λέγεται ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρεις το σήμα από την πεταλιέρα γιατί είναι ψηφιακό καλώδιο πχ. αν θες να τη συνδέσεις στο pc σου. Από το απλό καλώδιο, το spdif σίγουρα είναι ανώτερο .

 

Αυτό που έδειξες δε νομίζω ότι κάνει γιατί είναι μετατροπέας από optical (αυτή με το κόκκινο φωτάκι) σε coaxial (δλδ. απλή ψηφιακή και όχι οπτική ψηφιακή). Η πεταλιέρα σου έχει απλή ψηφιακή έξοδο και θέλεις μία ψηφιακή είσοδο spdif in, δλδ..

 

Νομίζω καλύτερο θα ήταν μια κάρτα ήχου που να έχει s/pdif IN. Οι περισσότερες κάρτες έχουν s/pdif αλλά out, δλδ. απλά για να μεταφέρεις τον ήχο από τον υπολογιστή στα ηχεία ή σε ενισχυτή και όχι για να ''στείλεις ήχο'' μέσα στον υπολογιστή.

 

Υπάρχει και μετατροπέας από S/pdif out (δλδ από την tonelab) σε USB ώστε να πάει στον υπολογιστή έτσι ο ήχος αλλά κοστίζει 30-40 ευρώ και θα έχει κάποια απώλεια. Κάπου είχα δει κάτι μεταχειρισμένες κάρτες ήχουν (εσωτερικές όμως που είναι πιο φθηνές απο εξωτερικές) που είχαν spdif in ή θα το δεις να το γράφουν spdif Ι/0.

 

Νομίζω και ελπίζω να στα είπα σωστά..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το s/pdif λέγεται ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρεις το σήμα από την πεταλιέρα γιατί είναι ψηφιακό καλώδιο πχ. αν θες να τη συνδέσεις στο pc σου. Από το απλό καλώδιο, το spdif σίγουρα είναι ανώτερο .

 

Αυτό που έδειξες δε νομίζω ότι κάνει γιατί είναι μετατροπέας από optical (αυτή με το κόκκινο φωτάκι) σε coaxial (δλδ. απλή ψηφιακή και όχι οπτική ψηφιακή). Η πεταλιέρα σου έχει απλή ψηφιακή έξοδο και θέλεις μία ψηφιακή είσοδο spdif in, δλδ..

 

Νομίζω καλύτερο θα ήταν μια κάρτα ήχου που να έχει s/pdif IN. Οι περισσότερες κάρτες έχουν s/pdif αλλά out, δλδ. απλά για να μεταφέρεις τον ήχο από τον υπολογιστή στα ηχεία ή σε ενισχυτή και όχι για να ''στείλεις ήχο'' μέσα στον υπολογιστή.

 

Υπάρχει και μετατροπέας από S/pdif out (δλδ από την tonelab) σε USB ώστε να πάει στον υπολογιστή έτσι ο ήχος αλλά κοστίζει 30-40 ευρώ και θα έχει κάποια απώλεια. Κάπου είχα δει κάτι μεταχειρισμένες κάρτες ήχουν (εσωτερικές όμως που είναι πιο φθηνές απο εξωτερικές) που είχαν spdif in ή θα το δεις να το γράφουν spdif Ι/0.

 

Νομίζω και ελπίζω να στα είπα σωστά..

 

 

 

Δηλαδή αν πάει από πεταλιέρα στον μετατροπέα και από εκεί με rca cable στην ήδη υπάρχουσα κάρτα ήχου δεν θα έχει καλά αποτελέσματα?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανάλογα τον εξωτερικό DAC (Digital to Analog Converter) αλλιώς κονβέρτορας - μετατροπέας που θα χρησιμοποιήσεις ή που θα έχει η άλλη συσκευή (π.χ. εγγραφής). Κατά την γνώμη μου, σε "φθηνές" πεταλιέρες, τις περισσότερες φορές αξίζει. Μετατροπείς υπάρχουν πολλοί και διάφοροι από μέχρι.

Για παράδειγμα:

http://www.thomann.de/gr/apogee_symphony_i_o_8x8.htm

http://www.thomann.de/gr/rme_fireface_uc.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το rca με μπερδεύει.. Μετατροπέα τι εννοείς ρε συ? Από τι έξοδο σε τι είσοδο?

 

Κοίτα εγώ - προσωπικά εντελώς - δεν είμαι υπέρ του κονβέρτορα αλλά δεν έχω τρελή εμπειρία, ίσως είναι και κόλλημα μου, αλλά δεν τους πολυσυμπαθώ (τώρα για αυτούς πιο πάνω που είδα κάνει ο ένας 2500 ευρώ και ο άλλος 800-φεύγα δεν έχω γνώμη - δεν ξέρω τίποτα γι' αυτούς)

 

Με αυτό:

 

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=505&pid=20022

 

ή αυτό

 

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=610&pid=15185

 

θα είσαι κομπλέ. Αλλά έχουν κάποιο κόστος (skroutz them).

 

Πάντως το θέμα που άνοιξες ήταν πολύ καλό και επίκαιρο για μένα γιατί είχα ψάξει για την gt-8 μου το ίδιο πράγμα. Πρακτικά ό,τι πούμε για την tonelab ισχύει για οποιαδήποτε έχει spdif out. Αν κάποιος που γνώριζε καλύτερα το ζήτημα μπορούσε να βοηθήσει παραπάνω, καλοδεχούμενος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το rca με μπερδεύει.. Μετατροπέα τι εννοείς ρε συ? Από τι έξοδο σε τι είσοδο?

 

Κοίτα εγώ - προσωπικά εντελώς - δεν είμαι υπέρ του κονβέρτορα αλλά δεν έχω τρελή εμπειρία, ίσως είναι και κόλλημα μου, αλλά δεν τους πολυσυμπαθώ (τώρα για αυτούς πιο πάνω που είδα κάνει ο ένας 2500 ευρώ και ο άλλος 800-φεύγα δεν έχω γνώμη - δεν ξέρω τίποτα γι' αυτούς)

 

Με αυτό:

 

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=505&pid=20022

 

ή αυτό

 

http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?category=610&pid=15185

 

θα είσαι κομπλέ. Αλλά έχουν κάποιο κόστος (skroutz them).

 

Πάντως το θέμα που άνοιξες ήταν πολύ καλό και επίκαιρο για μένα γιατί είχα ψάξει για την gt-8 μου το ίδιο πράγμα. Πρακτικά ό,τι πούμε για την tonelab ισχύει για οποιαδήποτε έχει spdif out. Αν κάποιος που γνώριζε καλύτερα το ζήτημα μπορούσε να βοηθήσει παραπάνω, καλοδεχούμενος.

 

 

 

Βασικά έριξα ένα βλέφαρο πριν ανοίξω το θέμα στο google και από εκεί είδα και τον συγκεκριμένο μετετροπέα που πόσταρα,αλλά δεν έλεγαν αν ήταν ευχαριστημένοι.

 

Ο τύπος έλεγε να το πάει από την πεταλιέρα στον μετατροπέα

http://www.sfb.net/acatalog/info_351.html

και μετά από την έξοδο του μετατροπέα στο input της κάρτας του.

 

Τώρα παίζει κάτι απ'όλα αυτά να είναι βλακείες και γι'αυτό και ρώτισα γιατί δεν έχει και πολύ ιδέα από pc.

 

Αυτό(εννοώ τον απλό μετατροπέα) αν κάνει μια αξιόλογη δουλειά και όχι κάποια ίδια σαν αυτή του τύπου πεταλιέρα και καπάκι κάτρα ήχου(απλά κάρτα)πιστεύω πως αξίζει να το ψάξει κανείς

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός, ο μετατροπέας, από τη μία έχει s/pdif digital optical toslink (όλα αυτά είναι το ίδιο, toslink το λέει η toshiba και s/p είναι sony philips digital) το οποίο είναι οπτική ψηφιακή, δλδ. φως για να το πω χονδρικά και αυτό μετατρέπει το σήμα σε απλή ψηφιακή. Τώρα, η πεταλιέρα σου όπως και όλες, δεν έχουν οπτική αλλά έχουν απλή ψηφιακή δλδ. s/pdif coaxial. Άρα ο τύπος που το έκανε αυτό, πήρε την απλή ψηφιακή από την πεταλιέρα του για να τη στείλει σε μία κάρτα ήχου (δεδομένου ότι ήθελε να τη στείλει σε κάρτα ήχου) που είχε οπτική ψηφιακή είσοδο. Άρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα, αφού δεν έχεις ήδη μία κάρτα ήχου με οπτική είσοδο.

 

Και επίσης, σε αυτές τις εφικτές οικονομικά κάρτες ήχου συνήθως έχουν απλή spdif όχι οπτική ή και τα 2. Άρα τι να τον κάνεις τον μετατροπέα? Παίρνεις απ ευθείας μία τέτοια κάρτα ήχου και μ' ένα απλό καλώδιο s/pdif την πας πεταλιέρα --> pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός, ο μετατροπέας, από τη μία έχει s/pdif digital optical toslink (όλα αυτά είναι το ίδιο, toslink το λέει η toshiba και s/p είναι sony philips digital) το οποίο είναι οπτική ψηφιακή, δλδ. φως για να το πω χονδρικά και αυτό μετατρέπει το σήμα σε απλή ψηφιακή. Τώρα, η πεταλιέρα σου όπως και όλες, δεν έχουν οπτική αλλά έχουν απλή ψηφιακή δλδ. s/pdif coaxial. Άρα ο τύπος που το έκανε αυτό, πήρε την απλή ψηφιακή από την πεταλιέρα του για να τη στείλει σε μία κάρτα ήχου (δεδομένου ότι ήθελε να τη στείλει σε κάρτα ήχου) που είχε οπτική ψηφιακή είσοδο. Άρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα, αφού δεν έχεις ήδη μία κάρτα ήχου με οπτική είσοδο.

 

Και επίσης, σε αυτές τις εφικτές οικονομικά κάρτες ήχου συνήθως έχουν απλή spdif όχι οπτική ή και τα 2. Άρα τι να τον κάνεις τον μετατροπέα? Παίρνεις απ ευθείας μία τέτοια κάρτα ήχου και μ' ένα απλό καλώδιο s/pdif την πας πεταλιέρα --> pc.

 

Δεν είχε κατρα με οπτική είσοδο αλλά με απλή σαν την δικιά μου γι'αυτό και έβαλε τον μετατροπέα από εκεί τον είδα τον συγκεκριμένο και τον πόσταρα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε κατρα με οπτική είσοδο αλλά με απλή σαν την δικιά μου γι'αυτό και έβαλε τον μετατροπέα από εκεί τον είδα τον συγκεκριμένο και τον πόσταρα

 

φίλε δεν το γνωρίζω..  :(

 

Εικάζω τότε μόνο ότι ο τύπος ήθελε να πάρει την ψηφιακή έξοδο και να τη μετατρέψει σε απλή με κονβέρτορα ώστε να έχει λιγότερες απώλειες από το να συνέδεε για παράδειγμα με καρφί την πεταλιέρα στον υπολογιστή. Αν όντως καταλήγει σε απλή είσοδο πάντως είναι σίγουρα χειρότερη σύνδεση από το να το πήγαινε spdif out (πεταλιέρα) σε spdif in (υπολογιστής).

 

any help appreciated!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δεν το γνωρίζω..  :(

 

Εικάζω τότε μόνο ότι ο τύπος ήθελε να πάρει την ψηφιακή έξοδο και να τη μετατρέψει σε απλή με κονβέρτορα ώστε να έχει λιγότερες απώλειες από το να συνέδεε για παράδειγμα με καρφί την πεταλιέρα στον υπολογιστή. Αν όντως καταλήγει σε απλή είσοδο πάντως είναι σίγουρα χειρότερη σύνδεση από το να το πήγαινε spdif out (πεταλιέρα) σε spdif in (υπολογιστής).

 

any help appreciated!

 

 

Και γω για κάτι τέτοιο την έκοψα την δουλειά ότι θέλει να πάρει απλό σήμα απλά να είναι πιο καλό απ'ότι θα κάρφωνε την πεταλιέρα κατευθείαν στην κάρτα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου