Προς το περιεχόμενο

Εβδομαδα AC DC .


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ; μπορει και να εχουμε αλλα αναρωτιεμαι αυτοι που εχουν ΓΙΑΤΙ δεν ανεβαζουν κατι που να εχει ενδιαφερον κατα την γνωμη τους.

Ενώ το ανηλεές ποστάρισμα Γιουτουμποβίντεο έχει; Πάσο τότε.

Να σου ξαναπώ. Δεν βρίσκω ενδιαφέρουσα την ιδέα. Και αν έχει πιθανότητες να είναι, η υλοποίηση της δεν το αποδεικνύει.

Ο Χταποδάκης παραπάνω τα λέει πολύ καλά ως προς αυτό.

 

Οποιος βαριεται λεει τα δικα του ::) !!!Ισα να κανουμε κριτικη και μονο  :P :Pκριτικη.

Η τεκμηριωμένη κριτική μου ήταν γύρω στο 387% μεγαλύτερη από τη συμμετοχή σου και στα 3 thread σου. Αντίθετα με τις αδυναμίες έκφρασης ή εκφράσεις τεμπελιάς, αποφεύγω ρήσεις του στύλ "τι να λεμε τώρα", "τα λόγια είναι φτώχεια", "Γκρουπάρα. Τέλος." και λοιπά και σου λέω τεκμηριωμένα την άποψή μου. Αν δεν σ' αρέσει καλώς αλλά αν πρόκειται να απαντήσεις, πες μου το χωρίς κλισέ μειώσεις και φατσούλες.

 

Τρεις(3) εβδομαδες τωρα μονο εγω ανεβαζω θεμα

Αυτό σου λέω.

Δεν ανεβάζεις κανένα θέμα. Απλώς πετάς ένα όνομα και αρχίζει η παράθεση βίντεο. Ούτε καν σαν ραδιοφωνικό αφιέρωμα. Εκεί λέγαν και κανα δύο λόγια.

 

Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε παραπέρα.

Αφού σ'αρέσει συνεχίζεις και λογαριασμό δεν δίνεις.

Απλώς είπα την γνώμη μου.

Και δεν θα πάψω να τη λέω.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με πολλές από τις παραπάνω αντιρρήσεις, αλλά αν ανακατέψω τα υλικά θα βγάλω άλλη πίτα.

 

Ναι μεν προτιμώ την παρουσίαση πιο φρέσκων ακουσμάτων, ναι μεν βαριέμαι την παπουδίλα, ναι μεν βαριέμαι να βλογάω συνέχεια τα γένια των μουσικών μου προτιμήσεων (και μάλιστα των αρχαϊκών), ναι μεν προτιμώ πιο δημιουργικά θέματα...

 

αλλά...

 

δεν πολυκαταλαβαίνω και την κουβέντα που θέλει τα θέματα να έχουν προδιαγραφές χρησιμότητας και ψυχωφέλειας.

 

Στην πραγματική πραγματικότητα (vs. εικονική πραγματικότητα), ένα μπαρ ή καφέ θα ήταν απολύτως αναμενόμενο να διοργανώσει μια βραδιά AC/DC. Δεν θα πήγαινα σε αυτή την εκδήλωση αλλά δεν βρίσκω τίποτε το παράλογο ή απρόσμενο στο να υπάρχει μια τέτοια εκδήλωση και να προσελκύει κόσμο.

 

Κατ' αναλογία, σε μια γωνιά της εικονικής γειτονιάς noiz γίνεται AC/DC χοροεσπερίδα, όχι υποχρεωτικής παρουσίας, η οποία έχει προσελκύσει μία χ ομήγυρη. Τίποτε το αξιοπαρατήρητο σε αυτό.

 

Just my 2c (εισιτήριο για τη χοροεσπερίδα).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, το κουβέντα να γίνεται μπορεί να έχει ως θέμα κουβέντες που έχουν ως θέμα το κουβέντα να γίνεται. Κάτι σαν μετα-κουβέντα να γίνεται.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από βίντεο μπούν και....... φωτογραφίες,

 

Bon-Scott.jpg

 

Να  μια ωραία  φωτογραφία – αφίσα, που θα μπορούσε  άνετα να κοσμήσει  μια γωνία  σε συνοικιακό μικρό μπαρ με τέτοιες μουσικές  ,σε φυσικές, Bon Scott , διαστάσεις  βέβαια  8)

 

viva!

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω : οι άσχετες με το θέμα του thread τοποθετήσεις να μεταφερθούν σε νέο thread με τίτλο "Παρελθοντολαγνεία ή Μελλοντολαγνεία" ( ή κάτι άλλο ) ώστε να μην του το χαλάμε του ανθρώπου, ενώ συζητούμε όσα όντως αξίζει να συζητηθούν. ΚαλΟ τους mods να επέμβουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Περικλής λοιπόν κάποτε για πλάκα έφτιαξε μια λίστα των πιο χαρούμενων πολιτών της Αθήνας όπου όμως άφηνε απέξω έναν καλό του φίλο που ευθύς τον βρήκε και του παραπονέθηκε.

- Περικλή γιατί δεν είμαι μέσα στον κατάλογό σου των πιο χαρούμενων και ολοκληρωμένων πολιτών της Αθήνας;

- Μα φίλε μου, απάντησε ο Περικλής, εσύ δεν έχεις πεθάνει ακόμα.

 

Με τον ίδιο τρόπο νομίζω ο εδώ pericles διαλέγει τις μπάντες του. Σαν κάτι που πια μπορεί να εκτιμηθεί με ασφάλεια.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κατανοώ (και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ) στην δηκτική υπόδειξη του Trolley, δεν νομίζω ότι γίνεται γιατί είναι μέρος του thread. Αν θέλετε όμως, ανοίγετε ένα thread  περι(κλής) Παρελθοντολαγνείας ως Τωρινοφοβίας και δηλώνω συμμέτοχος.

 

Ούτε, να επαναλάβω, με πειράζει οιοδήποτε αφιέρωμα σε οιοδήποτε γκρουπ. Αν νοιώθει πως το χει ανάγκη ο Περικλής ας το κάνει. Απλώς δεν καταλαβαίνω πως κάνεις αφιέρωμα με απλές παραθέσεις βίντεο.

 

Αν και αρκετά  είχαν ειπωθεί και εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=165535.0 και αλλού για τους AC/DC, μιας και αρέσει και (σε μένα και) στα παιδιά μου όμως (το Highway to Hell το ξέρουν απέξω) και ειδικά του μικρού (μικρό αγόρι = απλοϊκά γούστα = απλοϊκή μουσική), δύο λόγια θα τα πω (επειδή γουστάρω και κάνω break και) όχι για να μην λέει ο Περικλής (που δε λέει και τίποτα) πως είμαι μόνο κριτική (λες και με νοιάζει τι λέει).

 

Δεν θα παραβάλλω κανένα βίντεο γιατί δεν έχω βίντεο από τα εφηβικά μου χρόνια..

 

Τους γνώρισα με το If you want blood…. (ναι, τότε μου άρεσε να ακούω την μπάντα live πρώτα) και κόλλησα.. Η δεύτερη πλευρά είχε μπει στο repeat (με το χεράκι το βινύλιο βέβαια). Τα παιδιά παίζανε hard blues rock όπως έπρεπε να παίζεται. Από το Rosie μέχρι το πανκ Rocker. Η δε σατανική φωνή του Scott έδινε άλλη διάσταση στην όλη ατμόσφαιρα. Δεν έχει την έκταση ή το γρέζι του Johnson αλλά έχει αυτό το διαφορετικό, διαβολικό, ερασιτεχνικό, και πολλάκις απαξιωτικό «κορόιδα, πλάκα κάνουμε ρε, που είναι το ποτό και οι γυναίκες» ύφος. Τραγούδαγε αυτό που ήταν και όχι αυτό που θα θελε να είναι ή κάποια περσόνα της σκηνής.

Και μετά Dirty deeds…., ΤΝΤ, High Voltage, Jailbreak και βέβαια ΤΟ Highway to hell (αυτός έλιωσε όλος).

 

Το rhythm section απλό (έως και απλοϊκό σαν τους στίχους τους – τους ποιους; ) μάλλον μονολιθικό κι αλάνθαστο. Ότι καλύτερο για το σεληνιασμένο αγοράκι με τα κοντά παντελονάκια. που έμαθε τον πολύ τον κόσμο τι σημαίνει το ταυράκι και πως μπορείς να αλέσεις την πεντατονική ενώ χτυπιέσαι μανιασμένα (για όποιον πιστεύει ότι είναι εύκολο, τον προκαλώ).

 

(Αρχι)Μάστορες του riff με σωστές δόσεις. Όπως και μπορώ μόνο με προσεκτικές δόσεις να τους λάβω. Λίγο παραπάνω και αρχίζουν να (με) κουράζουν.

 

Και έρχεται το Back in Black. Ένα πράμα σαν το μαύρο των Metallica. «Δεν είναι το ίδιο, που είναι το γκρουπ που ξέραμε, α ρε κακομοίρη Scott, ξεπουλήθηκαν» και άλλα φιλοσοφημένα για ένα γκρουπ που ούτως άλλως τα χε γραμμένα «στους χορούς του». Εμένα μου άρεσε. Αρκετά θα έλεγα. Και αν όχι για όλα, για το riff  με τις καμπάνες, το ομώνυμο (homage σε παλιότερα) αλλά και άλλα («ain’t noise pollution»), η αγορά σίγουρα άξιζε.

 

Στις ακούσματα μου όμως, αυτός ήταν και ο επιτάφιος των AC/DC.

 

Όχι ότι έπαψαν να είναι καλοί ή να μου αρέσουν ή να τους ακούω που και που αλλά σίγουρα έπαψα να τους παρακολουθώ. Το στη χαση και στη φέξη  χιτάκι τους θα το ακούσω και για λίγο θα γουστάρω (αυτές οι υπερπαραγωγές με χαλάνε βέβαια) αλλά μέχρι εκεί.

 

Εκείνο το Ride on όμως ………

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ το εννοούσα σαν μέθοδο για να μην υπάρξουν εντάσεις, δεν ειρωνεύτηκα κανέναν. Άλλο thread, άλλη συζήτηση, όχι ότι έχω πρόβλημα με το παρόν.

 

Ακόμη πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε, να επαναλάβω, με πειράζει οιοδήποτε αφιέρωμα σε οιοδήποτε γκρουπ. Αν νοιώθει πως το χει ανάγκη ο Περικλής ας το κάνει. Απλώς δεν καταλαβαίνω πως κάνεις αφιέρωμα με απλές παραθέσεις βίντεο. ΤΑΔΕ ΕΦΗ AUDIOKOSTAS

Δεν βλέπω πουθενά να μίλησα Η ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ;;;;

Στο παρελθόν όταν είχα κάνει ένα -δυο αφιερώματα με αποκορύφωμα των Aphrodite's Child το έγραφα φαρδιά πλατιά.Εδώ πρόκειται για κάτι άλλο που οποιοσδήποτε θέλει ανεβάζει την μπάντα-τραγουδιστή της επιλογής -αρεσκειας του!Ολα τα αλλα που ο ''φιλος'' audiokostas ΑΝΑΦΕΡΕΙ η πρόκειται περι παρανοήσεως η δεν ξέρω και εγώ τι να υποθέσω.Όπως πολύ σωστά έγραψε ο trolley ανοιξτε ένα άλλο Thread με  θέματα <<παρελθοντολογία η αλλο >> και εδώ είμαστε /ειναι όσοι ενδιαφέρονται.

 

Επίσης Audiokosta  ούτε έμενα με νοιάζει τι λες και τι γράφεις (στ'αληθεια) γιατί ποτέ δεν γράφεις τίποτα παραπάνω από εξυπνάδες και κοντρίτσες , μπούρδες,δήθεν ευφυολογήματα κλπ,κλπ.Aποφευγω λοιπόν να συμμετέχω σε thread που δεν με ενδιαφέρουν και δεν εχω τίποτα να παρουσιάσω η προσφέρω.Εσύ λοιπόν που είσαι ''παντογνώστης ,γνωμοδότης ,ευφυολόγος και άλλες ειδικότητες '' συνέχισε κανονικά μην πτοείσαι

Φαίνεται ότι τ'οχεις στο αίμα σου να κοντράρεις  κάποιους από εδώ μέσα (έτσι για την κόντρα και μόνο ) και όχι για κάτι ουσιαστικό

Αν δεν σου αρέσει ότι ανεβάζω πιες ξύδι κάνει καλό . 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου