Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη αριστεροχειρης strat για τον Θοδωρη Ζηρα


immortalx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαταπληκτική δουλειά, παρόλο που αυτού του τύπου οι κιθάρες μου προκαλούν ...ναυτία.

 

Πάντως αν αυτό το αποτέλεσμα θεωρείται ερασιτεχνικό, τότε πως θα ήταν το αντίστοιχο επαγγελματικό?  :o

 

Συγχαρητήρια και πάλι.

 

btw, διαφωνώ ριζικά με τον χαρακτηρισμό αυτού του οργάνου ως Strat.  ;)

Ο Γιάννης ειναι αρκετά μετριόφρων και συνεσταλμένος και θεωρεί τον εαυτό του ερασιτέχνη ενώ ειναι εκ του αποτελέσματος αρκετά προχωρημένος.

Τώρα ερασιτέχνες σαν τον Γιάννη βάζουν πολύ μεράκι στή κατασκευή των  οργανάνων τόσο που κατα κανόνα υπερτερούν των κλασικών κατασκευών όσο μια custom απο μια κιθάρα της σειράς.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο φιλε μου, ειναι μεγαλη τιμη για εμενα να ακουω τετοια σχολια απο εσενα που ξερεις ποσο θαυμαζω τις κατασκευες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτη και καταπληκτικη δουλεια!!!  :o :o :o

 

Ζηλευω που δεν εχω τις γνωσεις,το ταλεντο,την ικανοτητα και την υπομονη να δοκιμασω να κανω κατι εστω πολυ υποδεεστερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πραγματικά απίστευτη η κατασκευή σου σε θαυμάζω ..... να είμαστε καλά να φτιάχνουμε κανα κιθαρόνη.... παιδιά περισσεύει  απο κανέναν κανένα μπλοκ με 16 ρειδιους να προχωρήσω και εγώ ο άμοιρος ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ratman ευχομαι καλες κατασκευες και σε εσενα φιλε μου! Αν δεν βρεις 16αρι block ριξε μια ματια σ'αυτο το thread, εχει καποιες καλες ιδεες για να φτιαξεις ευκολα δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eκπληκτική δουλειά από όλες τις απόψεις. Εύγε!

 

Στα highlights θα έβαζα το template για το control cavity με το extra δαχτυλίδι για τις 'πατούρες' των βιδών, και φυσικά την ευθυγράμμιση του Scarf joint την οποία είχα σημειώσει και σε προηγούμενη κατασκευή σου! (και τώρα αποκάλυψες και το μυστικό με τις καβίλιες).

 

Η μεθοδικότητα και η εφευρετικότητα είναι μεγάλο ατού. Και πάλι μπράβο γιατί έχεις το 'δικό σου' τρόπο και χαρακτήρα για πολλές επιμέρους εργασίες.

 

Για πες και για την κοπή με το δισκοπρίονο...

 

Η διαμόρφωση του προφίλ του μανικιού είναι όντως αγαπημένη διαδικασία :)

 

Πάντα το μάτι του κατασκευαστή, βλέπει λεπτομέρειες/ατέλειες που θα 'θελε να 'ναι αλλιώς. Έχω δει πολλά όργανα των 5 και 6 χιλιάρικων από κοντά κι από τότε έπαψα να είμαι τόσο αυστηρός με το αποτέλεσμα, όμως αυτό δείχνει αφ' ενός συναίσθηση του τι έιναι τέλειο και αφ' ετέρου δίψα για βελτίωση. Άσε που κατά τη γνώμη μου υποδεικνύει το χειροποίητο του πράγματος...

 

Αν και δεν κρίνω ποτέ με κριτήριο την αισθητική γιατί αυτή είναι απόλυτα υποκειμενική, προσωπικά σε custom κατασκευές θα ήθελα περισσότερη 'διαφορετικότητα'. Είτε αυτό λέγεται σχήμα/γραμμές, είτε λέγεται χρώμα, είτε 'αλλιώτικα' ξύλα-υλικά από τα συνηθισμένα.

 

Καλή συνέχεια

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιέμαι... 

 

πως θα ήταν άραγε ένα κλασσικό stratocaster μανίκι με αυτές τις κόκκινες ρίγες?...  8)

 

btw, απο τι ξύλο είναι οι ρίγες?

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου