Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν online σεμινάρια από Berklee για Music Production και Songwriting


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέχασα να σημειώσω βεβαίως πως υπάρχουν downloadable / streamable video lectures (στην περίπτωσή μας, του Berklee) με επίσημους υπότιτλους του course πάνω στα οποία βασίζονται τα assignments, όπως επίσης και forum για επικοινωνία όλων των φοιτητών, ερωτήσεις κλπ.

 

Eίναι απίστευτα οργανωμένα courses.Σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις και συγκεντρώσεις (meetups) με άτομα που διαμένουν στην ίδια περιοχή με σένα, καθώς και να οργανώσεις ομάδες μελέτης.

 

γράφτηκα για songwriting και improvisation...το πρώτο ξεκίνησε ήδη και μέχρι 8/3 πρέπει να συμπληρώσω 4 quizzes και μέχρι 14/3 να κάνω 2 assingments  :o :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To assignment του Production είναι να κάνεις μια διάλεξη των 5 λεπτών πάνω σε ένα από τα επιλεγμένα θέματα, να βιντεοσκοπηθείς και να το ανεβάσεις, όπου και θα σε βαθμολογήσουν σε επιμέρους πεδία οι υπόλοιποι φοιτητές. Πολύ ωραία ιδέα, αν και θα μου φάει αρκετούτσικο χρόνο που μάλλον δεν τον έχω. Και το songwriting θα είναι επίσης χρονοβόρο, και όπως αποδεικνύει και η μεγάλη συλλογή των Grammies μου δεν ξέρω αν το χρειάζομαι... ίδωμεν.

 

H προθεσμία για τα assignments είναι - νομίζω - 11 Μαρτίου κι όχι 14... για κοίταξέ το. Τουλάχιστον στο Production και στο Sοngwriting είναι τότε. Η αξιολόγηση γίνεται από 12 μέχρι 14...

 

Bασικά αυτή η πλατφόρμα με τα δωρεάν online courses είναι ένας πραγματικός θησαυρός. Συμμετέχουν μερικά από τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου (Stanford, Princeton, Edinburgh κλπ) και το πλήθος των θεμάτων (σε 5 γλώσσες!) είναι απίστευτο, πχ. από Biostatistics και Computational Investing μέχρι Μedical Neuroscience, Cryptography, Sustainable Land Management, Probabilistic Graphical Models, Machine Learning και Ιnternational Criminal Law... (και εννοείται πως τα certificates είναι επίσημα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάνω bump στο θέμα, για να πω τις πρώτες μου εντυπώσεις από τα σεμινάρια, μετά από 2 βδομάδες μαθημάτων.

 

:)

 

Γίνεται, όντως, πολύ καλή δουλειά, με μεθοδικότητα και πολλές χρήσιμες συμβουλές, για να βάλει κάποιος το μυαλό και τις ιδέες του σε μια τάξη και να αποκτήσει κάποιο σύστημα (σσ παρακολουθώ τα σεμινάρια του songwriting, προς το παρόν).

 

Δεν είναι καθόλου προχειρότητες κτλ επειδή είναι δωρεάν, καλύπτουν όλο το φάσμα του μαθήματος, που παρακολουθείς, χωρίς να αφήνουν κενά, που θα σε οδηγήσουν στο να κάνεις κανονική εγγραφή στο Berklee (απλά, διαπιστώνεις/φαντάζεσαι πόσο μ@μ@τ@ θα είναι τα μαθήματα).

 

Είμαι, μάλιστα, τόσο ικανοποιημένος, χωρίς να τα θεωρώ χάσιμο χρόνου, που γράφτηκα σε ένα ακόμα course.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ!  :)

 

Παρακολουθώ το "Introduction to Music Production" και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής με τον τρόπο που γίνεται το course.

 

Τα βίντεο του καθηγητή είναι πολύ επεξηγηματικά και δοσμένα με αρκετά απλό τρόπο έτσι ώστε να τα καταλαβαίνουν και οι μη αγγλόφωνοι.

 

Επίσης τα quiz που συμπληρώνεις σε βοηθούν να καταλάβεις και να εμπεδώσεις αυτά που παρακολούθησες στα βίντεο.

 

Τέλος η εβδομαδιαία εργασία πιστεύω ότι είναι καταλυτικής σημασίας. Αυτό γιατί για να διδάξεις κάτι θα πρέπει πρώτα να το έχεις καταλάβει εσύ (έτσι ώστε να δώσεις και στον άλλο να καταλάβει). Οπότε θεωρώ ότι είναι μία πολύ καλή μέθοδος αυτοαξιολόγησης.

 

ΥΓ: Κι εγώ γράφτηκα και σε άλλο course.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Bump για να σημειώσω και τις δικές μου εξαιρετικές εντυπώσεις από τα δυο εν λόγω courses (αν και δυστυχώς έχω μεγάλο φόρτο εργασίας που δεν μου επιτρέπει να τα συνεχίσω), και για να σας παραπέμψω σε δυο νέα του Berklee που θα ξεκινήσουν προσεχώς, το Introduction to Guitar και το Introduction to Improvisation, και όπως πάντα δωρεάν:

 

https://www.coursera.org/course/guitar

 

https://www.coursera.org/course/improvisation

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι σχετικά με τα certificates: όπως κατάλαβα, είναι μεν επίσημα από την άποψη πως θα δοθούν σε όλους όσους τελειώσουν επιτυχώς το κάθε course, με υπογραφή του εκάστοτε καθηγητή, αλλά χωρίς credit από το πανεπιστήμιο στο οποίο απασχολείται. Αυτό γίνεται σε μερικά άλλα courses της πλατφόρμας Coursera, τα οποία έχουν τη σήμανση Signature Track (https://www.coursera.org/courses?orderby=upcoming&certs=st) και είναι πιο εντατικά (πχ. με πριβέ ονλάιν classroom 10 ατόμων που γίνεται realtime διδασκαλία one on one), και με ένα αντίτιμο νομίζω της τάξης των $300 περίπου. Αυτά πάντως είναι λίγα σχετικά με τον όγκο των εντελώς δωρεάν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o

 

εγω γραφτηκα στα courses για κιθαρα και improvisation και νομιζω πως διαβαζοντας τα οσα λετε μετανιωσα :-\

 

 

εγω ειπα πως για να ειναι δωρεαν κατι ψιλοσυμβουλες θα σου δωσουν οπως τα πλειστα βιντεο στο youtube.

 

[move] ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!![/move]

 

 

αν οντως εχουν αξια 6000$ και σου δινουν και certificate δε νομιζω να ειναι καθολου παιξε γελασε....

θα τα βγαλω περα? εκανε κανεις αυτο για την κιθαρα?

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o

 

εγω γραφτηκα στα courses για κιθαρα και improvisation και νομιζω πως διαβαζοντας τα οσα λετε μετανιωσα :-\

 

 

εγω ειπα πως για να ειναι δωρεαν κατι ψιλοσυμβουλες θα σου δωσουν οπως τα πλειστα βιντεο στο youtube.

 

[move] ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!![/move]

 

 

αν οντως εχουν αξια 6000$ και σου δινουν και certificate δε νομιζω να ειναι καθολου παιξε γελασε....

θα τα βγαλω περα? εκανε κανεις αυτο για την κιθαρα?

To "Introduction To Guitar" δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Οπότε δεν ξέρω να σου πω. Έχω γραφτεί πάντως στο συγκεκριμένο και το περιμένω με ανυπομονησία. Ξεκινάει 22 Απριλίου, οπότε έχουμε ένα μήνα μπροστά μας.

 

Το έγραψα και παραπάνω αλλά θα το ξαναπώ.  ;D

Αυτό το διάστημα παρακολουθώ το "Introduction To Music Production" και μόνο καλά λόγια έχω να πω! Ο καθηγητής είναι πολύ επεξηγηματικός και τα μαθήματα άκρως ενδιαφέροντα (για μένα τουλάχιστον). Έχω αποκομίσει πολλά πράγματα μέχρι στιγμής και έχω αρχίσει να μπαίνω στο νόημα του recording - mixing στο οποίο ήμουν μέχρι πρότινος, εντελώς άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η περιγραφή των μαθημάτων στο "Introduction To Guitar" παραπέμπει σε εισαγωγικό επίπεδο.

Είναι όντως εισαγωγικό το επίπεδο. Απλά επειδή είναι του Berkley, είπα να το παρακολουθήσω για να πάρω μια ιδέα από τον τρόπο διδασκαλίας που ακολουθείται από το πανεπιστήμιο καθώς είναι κορυφή στον τομέα του.

 

Σκεφτόμουν να γραφτώ και στο "Introduction To Improvisation", αλλά αφενός είναι jazz oriented (που δεν με πολυενδιαφέρει το είδος) και αφετέρου θα πέσει μεγάλος φόρτος εργασίας και δεν θα προλαβαίνω να μελετήσω για το ωδείο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι jazz oriented αλλά φαίνεται - από την περιγραφή και πάλι -  να δίνει αρχές που εφαρμόζονται και αλλού (εκτός ίσως  ::) του μέταλ  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου