Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν online σεμινάρια από Berklee για Music Production και Songwriting


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα είναι jazz oriented αλλά φαίνεται - από την περιγραφή και πάλι -  να δίνει αρχές που εφαρμόζονται και αλλού (εκτός ίσως  ::) του μέταλ  ;D )

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να καταφέρω να παίζω (κάποια στιγμή  ;D ) στο στυλ των Satriani, Vai, Petrucci, Timmons, Howe γενικά λίγο βιρτουόζικα πράματα (τρομάρα μου!). Πιστεύεις ότι θα ήταν πιο χρήσιμο για αυτά που θέλω το "Introduction To Improvisation";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ένα μάθημα φαίνεται να καλύπτει τα πρώτα λίγα στάδια εκμάθησης και το δεύτερο ένα από τα τελευταία, αν λοιπόν βρίσκεσαι ήδη κάπου ενδιάμεσα, σε ενδιαφέρει μόνο το δεύτερο. Όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα, θα κρίνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα μάθημα φαίνεται να καλύπτει τα πρώτα λίγα στάδια εκμάθησης και το δεύτερο ένα από τα τελευταία, αν λοιπόν βρίσκεσαι ήδη κάπου ενδιάμεσα, σε ενδιαφέρει μόνο το δεύτερο. Όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα, θα κρίνεις μόνος σου.

Έτσι θα πράξω. Θα δω πιο με καλύπτει και πιο μπορώ να παρακολουθήσω ευκολότερα και θα διαλέξω.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν καταλαβα καλα σου στελνουνε τα μαθηματα σε βιντεο και μετα σου δινουνε καποια διωρια μεχρι να ηχογραφησεις καποια πραματα βασισμενα σε αυτα που εμαθες και να τα στειλεις?

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Καλύτερα μπες και διάβασε τα πώς και τι. Κάθε μάθημα έχει τους όρους του, αλλά, ένα είναι σίγουρο, σε κανένα μάθημα δεν σου στέλνουν βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ξερα πως τα καταφερνω παντα και πεταω τετοιες κοτσανες  :P

 

με βαση αυτο

The course consists of video demonstrations, with integrated quizzes that allow you to reinforce your knowledge of the material before moving on. You will also have assignments that ask you to submit basic recorded examples of your playing for peer review.

 

υπεθεσα οτι θα υπαρχουν:

α) βιντεο

β) τεστ (quizzes) που αναλυουν τα οσα διδαχθηκες στο βιντεο.

 

 

παντως με τον ιδιο τροπο που εγιναν τα μαθηματα για το music production λογικα θα γινουν και τα μαθηματα κιθαρας.

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ διαβάζοντας όσα λέτε 2 πράγματα έχω να πω!

1)Πρέπει να είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμπειρία. (ζηλεύω προφανώς ;D )

2)Γαμώ τις Πανελλαδικές

 

Καλή επιτυχία σε όσους ασχολούνται και αν μπορούν να γράφουν και σε μας που μείναμε πίσω τις εμπειρίες τους!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι jazz oriented αλλά φαίνεται - από την περιγραφή και πάλι -  να δίνει αρχές που εφαρμόζονται και αλλού (εκτός ίσως  ::) του μέταλ  ;D )

 

Και όμως, τζαζ ιδέες έχουν μεταμορφώσει το παίξιμο πολλών μέταλ κιθαριστών... ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Sκolnick των Testament, ο οποίος έχει βεβαίως και την ανάλογη σχετική δισκογραφία. Μεγάλος θαυμαστής του ο Hammett των Metallira, ο οποίος επίσης προσπάθησε να κάνει το ίδιο μερικά χρόνια πριν με πολλά συναφή τζαζ ακούσματά του (Wes Montgomery κλπ).

 

Όσον αφορά τα Introductory courses, μάλλον ισχύει αυτό που λέτε, αλλά μην ξεχνάτε πως οι καλύτερες βάσεις είναι αυτές που έχουν μπει σωστά, και πως στη συνέχεια μπορεί να δημιουργηθούν ψιλοπροβλήματα αν δεν έχει συμβεί αυτό εξ' αρχής...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου