Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν online σεμινάρια από Berklee για Music Production και Songwriting


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά τα βίντεο, όπως σημειώθηκε και προηγουμένως στο παρόν θρεντ, ναι, υπάρχουν πολλά βίντεο (streamable και downloadable, και με υπότιτλους) τα οποία καλύπτουν την διδαχθείσα ύλη της κάθε εβδομάδας, και που μαζί με το κείμενο στην Wiki του εκάστοτε course βοηθούν στην συμπλήρωση των κουίζ και των λοιπών assignments. Τουλάχιστον αυτή είναι η πείρα μου από το Music Production (και νομίζω κι από το Songwriting που είδα βιαστικά). Αφού τα video lectures, όπως οι πιο πολλοί κιθαριάρηδες ξέρουμε, είναι ακόμη πιο χρήσιμα για εκμάθηση κιθάρας από το απλό tab, πεντάγραμμο κλπ, πιστεύω οτι θα προσφέρονται και στα άλλα courses.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά τα Introductory courses, μάλλον ισχύει αυτό που λέτε, αλλά μην ξεχνάτε πως οι καλύτερες βάσεις είναι αυτές που έχουν μπει σωστά, και πως στη συνέχεια μπορεί να δημιουργηθούν ψιλοπροβλήματα αν δεν έχει συμβεί αυτό εξ' αρχής...

Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο σ' αυτό. Δυστυχώς το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση σεμιναρίου για τους DIY'ers (και όχι μόνο):

 

http://www.coursera.org/course/audiomusicengpart1

 

Στο τελικό project του συγκεκριμένου σεμινάριου, προτρέπονται οι παρακολουθούντες να κάνουν τη θεωρία, πράξη, κατασκευάζοντας έναν απλό ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, πολύ ωραίο course και αυτό.

 

Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο σ' αυτό. Δυστυχώς το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο.  :(

 

Ελπίζω να μην εννοείς τενοντίτιδες κλπ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην εννοείς τενοντίτιδες κλπ...

Ευτυχώς όχι.

Εννοώ ότι "έχασα" πολλά χρόνια χωρίς να μελετώ όπως θα έπρεπε και στα 27 μου που αποφάσισα να πάω στο ωδείο, μετά από μερικά μαθήματα αντιλήφθηκα ότι δεν ξέρω τίποτα...Ευτυχώς ποτέ δεν είναι αργά!  ;) Δύο χρόνια που πηγαίνω στο ωδείο και ασχολούμαι περισσότερο με το όργανο, έχω δει/ακούσει μεγάλη βελτίωση.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Mπράβο στα παιδιά που τελείωσαν με επιτυχία... εγώ το είχα παρατήσει νωρίς λόγω φόρτου εργασίας. Από ότι διάβασα μερικά courses του Berklee καθυστέρησαν να ξεκινήσουν, και άλλα είχαν μια μικρή παύση λόγω του περιστατικού με την βομβιστική ενέργεια στη Βοστώνη - έγινε και με το Music Production αυτό?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Music Production είχε τελειώσει όταν έγινε η επίθεση. Η μόνη καθυστέρηση ήταν στην τελική βαθμολογία και στην "απονομή του πτυχίου". Αντί για 24 Απριλίου που ήταν να δημοσιευθούν τα τελικά αποτελέσματα δημοσιεύθηκαν σήμερα 26 Απριλίου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Βump για να ενημερώσω πως μας ειδοποίησαν από το Coursera και το Berklee πως προσφέρεται δωρεάν ένα βιβλίο από τα online courses του Berklee που αναφέρονται στο παρόν θρεντ. Δεν το έχω κατεβάσει ακόμα για να δω τι λέει (θέλει registration) αλλά θα το κάνω προσεχώς εντ άιλ ριπόρτ μπακ.

 

https://welcome.online.berklee.edu/musicians-guide-handbook.html?pid=5458

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου