Προς το περιεχόμενο

Πιάνο και ενοχλήσεις στο δεξί χέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και φίλες,

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Είμαι 17 χρονών (τα έκλεισα πριν δυο βδομάδες) και το όνειρό μου είναι να σπουδάσω μουσική, και πιο συγκεκριμένα πιάνο. Παίζω από πρώτη δημοτικού και εδώ και κάτι μήνες αισθάνομαι ενοχλήσεις στο δεξί μου χέρι, και πιο συγκεκριμένα ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δείκτη και ανάμεσα στον δείκτη και το μεσσαίο δάχτυλο, όπως και σε ολόκληρο το βραχίονα. Το κακό είναι ότι τις τελευταίες δυο-τρεις μέρες το νιώθω διαρκώς και όχι μόνο όταν πχ παίζω πιάνο ή γράφω στον υπολογιστή. Αφού λοιπόν έκανα μια μικρή έρευνα αποφάσισα να πάω σε έναν ειδικό γιατί στην (καταραμένη) περίπτωση που είναι κάτι σοβαρό δεν θα ήθελα με τίποτα να το αφήσω να χειροτερέψει, μιας και αυτό θα κατέστρεφε όλα μου τα όνειρα πριν καλά καλά αρχίσω να τα κυνηγάω. Έχετε κάποιον καλό γιατρό να προτείνετε στη Θεσσαλονίκη? Κάποιον που να έχει εμπειρία στο θέμα και να μπορέσει να κάνει σωστή διάγνωση και να προτείνει την κατάλληλη θεραπεία? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας! :)

 

Δημήτρης

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κόρη του Σωκράτη Χριστοδουλάρη που απο οτι θυμαμαι έχει θεραπευτηριο στην Θεσσαλονίκη και ειναι χειροπράκτωρ - οστεοπαθολόγος θα σου λύσει το προβλημα χωρίς φάρμακα, χάδια και εγχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελπίζω να μιλάς για κανονικό και όχι "κάποιο" ηλεκτρικό πιάνο.

 

Αρχικά ξεκούραση ή λιγότερη - ελεγχόμενη μελέτη.

Η στάση του σώματός σου, το ύψος των χεριών σου από το κλαβιέ παίζουν σημαντικό ρόλο.

Πιθανότατα ένα σωστό κάθισμα να βοηθήσει αρκετά.

Στην προκειμένη περίπτωση που υπάρχει ήδη κάποια ενόχληση ή/καί πόνος, καλύτερα είναι να ρωτήσεις τον κατάλληλο γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή που μηλάμε είμαι και γω χάλια.

Για γιατρό δεν ξέρω να σου πω αλλά το μόνο που ξέρω είναι πως δεν πρέπει να κάνεις τπ με εκείνο το χέρι ούτε καν να πληκτρολογείς.

 

Όταν με το καλό γίνεις καλά(επλίζω το συντομότερο)να προσέχεις γιατί με το παραμικρό μπορεί να πάθεις και χειρότερα(έτσι την πάτησα)όταν περάσει λίγο ο καιρός το δοκιμάζεις με το μαλακό.

Τα υπόλοιπα θα στα πει γιατρός

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο απογευμα μικρε !!

Α) ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ -ΜΕΛΕΤΑΣ -ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΕΙΣ  τιποτα μεχρι να πας σε ΓΙΑΤΡΟ .

Β)Μαλλον το κουρασες πολυ και εχει παθει φλεγμονη ο τενοντας η και οι αρθρωσεις.

Γ )Επειδη εισαι μικρος μπορει να γλυτωσεις την Τενοντιτιδα -που γινεται χρονια - αν ακολουθησεις κατα γραμμα τις συμβουλες του Ειδικου Γιατρου  και μονον αυτου.

Δ) Και ακομα κατι το κουρασες γιατι δεν μελετας σωστα ...δασκαλο δεν εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γνωστές οι κακώσεις που προκαλούνται στο ανώτερο μυοσκελετικό σύστημα του μουσικού και χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής.

 

Σε αυτούς που ενασχολούνται τα πλήκτρα, οπως προειπώθηκε (απλά προσυπογράφω), η ελλειψη προθέρμανσης, η υπερβολική άσκηση, η κακη στάση κατα την εκτέλεση αλλα και προσθετικά οι υπόλοιπες ανθρώπινες δραστηριότητες προκαλούν φλεγμονές στα δάκτυλα, τα μετακάρπια οστά, τον καρπό, τους πήχεις, τους τένοντες,  το βραχιόνιο οστούν, την ωμική ζώνη αλλά και τον αυχένα.

 

Οι παθήσεις αυτές μπορεί να γινουν χρόνιες και σε μερικές περιπτώσεις μή αναστρέψιμες και έτσι χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής.

 

Και εγώ σε μικρή ηλικία απο υπερβολικη ενασχόληση με το πιάνο, τα πληκτρα, το μπάσκετ, την πυγμαχία, τις σπουδές και τις γυναίκες ανα καιρούς αντιμετώπισα προβλήματα στα δάκτυλα και τα μετακάρπια οστα και  καποια στιγμη λογω εμφανισης συνδρομου του καρπιαίου σωλήνα μου επιβλήθηκε ειδική θεραπεία γιατι οπως μου είπε τοτε ο θεραπων ιατρός μου, αν συνεχίσεις θα χάσεις το χέρι σου,

 

με τα χρόνια εμαθα να προστατεύομαι, να ξεκουράζομαι, να προσέχω την τεχνική μου όσο γίνεται περισσότερο και να ξεκουράζομαι αρκετά. Εκοψα και την πρωινη τοτε.

 

Δεν ακουγα δασκάλους και συμβουλες......... δεν ακουγα.

 

Επειδή εισαι μικρός σε ηλικία, περαν απο την ξεκουραση, αμα δεν ανεχεσαι τους πονους και σε δυσκολευουν πολυ  ειναι καλο να επισκεφτείς εναν ορθοπεδικο για πρώτη εκτίμηση, να τηρησεις τις οδηγιες που θα σου δώσει, μακριά απο πρακτικους (δεν θελω να κανω flam) εργάζομαι ως επαγγελματίας για 15 χρονια στο χώρο της υγείας με τεράστια εμπειρια στην πρωτοβάθμια αλλά και δευτεροβάθμια περίθαλψη και σου συνιστώ και σε εσένα και σε άλλους να εμπιστεύεστε τους ειδικούς επιστήμονες για τέτοια θέματα.

 

Και να προσέχεις την τεχνική σου οπως ειπωθηκε, την σταση σου, την θέση σου και να τηρείς τα προβλεπόμενα διαλείμματα και για το γενικό καλό του νευρικού σου συστήματος.

 

Δεν θέλεις να καταληξεις σαν εμένα 20χρόνια μετα π.χ. (σακατεμένος, με χρονια προβληματα στη μεση, στον αυχένα, στις αρθρωσεις και με καμμένο μυαλό, απο τις υπερβολές μου μικρος  κλπ. )

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Ελπίζω να μιλάς για κανονικό και όχι "κάποιο" ηλεκτρικό πιάνο.

 

Αρχικά ξεκούραση ή λιγότερη - ελεγχόμενη μελέτη.

Η στάση του σώματός σου, το ύψος των χεριών σου από το κλαβιέ παίζουν σημαντικό ρόλο.

Πιθανότατα ένα σωστό κάθισμα να βοηθήσει αρκετά.

Στην προκειμένη περίπτωση που υπάρχει ήδη κάποια ενόχληση ή/καί πόνος, καλύτερα είναι να ρωτήσεις τον κατάλληλο γιατρό.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "κάποιο ηλεκτρικό πιάνο" αλλά η αλήθεια είναι ότι (δυστυχώς) είμαι αναγκασμένος να μελετάω σε ηλεκτρικό πιάνο, ένα Yamaha DGX-630. Επίσης, αυτό είναι το νόημα όλου του thread, να ρωτήσω ποιός είναι ο κατάλληλος γιατρός για αυτά τα θέματα και πιο συγκεκριμένα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στη Θεσσαλονίκη.

 

Καλο απογευμα μικρε !!

Α) ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ -ΜΕΛΕΤΑΣ -ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΕΙΣ  τιποτα μεχρι να πας σε ΓΙΑΤΡΟ .

Β)Μαλλον το κουρασες πολυ και εχει παθει φλεγμονη ο τενοντας η και οι αρθρωσεις.

Γ )Επειδη εισαι μικρος μπορει να γλυτωσεις την Τενοντιτιδα -που γινεται χρονια - αν ακολουθησεις κατα γραμμα τις συμβουλες του Ειδικου Γιατρου  και μονον αυτου.

Δ) Και ακομα κατι το κουρασες γιατι δεν μελετας σωστα ...δασκαλο δεν εχεις ;

 

Προσπαθώ να το χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερο (αυτή τη στιγμή γράφω με το αριστερό μόνο σαν χαζός ;D) αλλά δυστυχώς είμαι ο πιανίστας σε μία σχολική θεατρική παράσταση και σήμερα και αύριο το βράδυ έχουμε παραστάσεις οπότε αναγκαστικά πρέπει να παίξω, έστω και για αυτό το λίγο...

 

Έχω δάσκαλο και μάλιστα πολύ καλό, και απ' ότι ξέρω μελετάω αρκετά σωστά και έχω βελτιώσει κατά πολύ την τεχνικ΄μου έτσι ώστε να μη κουράζω τα χέρια μου. Το θέμα όμω είναι ότι δεν μελετάω, είμαι τόσο φορτωμένος από το σχολείο που προλαβαίνω να μελετάω γύρο στις δύο με τρεις ώρες σύνολο την εβδομάδα (ξέρω, όχι και ό,τι καλύτερο όταν λέω ότι το όνειρό μου είναι να γίνω πανίστας αλλά δεν έχω άλλη επιλογή).. Οπότε ό,τι έπαθα το έπαθα από το γράψιμο και από τον υπολογιστή (και κάνω πολύ και απ' τα δύο)

 

 

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "κάποιο ηλεκτρικό πιάνο" αλλά η αλήθεια είναι ότι (δυστυχώς) είμαι αναγκασμένος να μελετάω σε ηλεκτρικό πιάνο, ένα Yamaha DGX-630. Επίσης, αυτό είναι το νόημα όλου του thread, να ρωτήσω ποιός είναι ο κατάλληλος γιατρός για αυτά τα θέματα και πιο συγκεκριμένα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό στη Θεσσαλονίκη.

Εννοώ ότι αν δουλεύεις - μελετάς σοβαρά, θες ένα σοβαρό κλαβιέ, εννοώντας από πλευράς toucher.

Αν παίξεις αρκετή ώρα σε ένα κλασικό πιάνο και σε ένα ηλεκτρικό πιάνο, όπως το δικό σου, θα καταλάβεις την διαφορά. Βαρυκεντρισμένα με βαρυκεντρισμένα έχουν τεράστιες αποκλίσεις. Δεν είναι μόνο το βάρος, είναι μία σειρά πραγμάτων αλλά επί του παρόντος ας τα αφήσουμε για αργότερα.

 

Προσπαθώ να το χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερο (αυτή τη στιγμή γράφω με το αριστερό μόνο σαν χαζός ;D) αλλά δυστυχώς είμαι ο πιανίστας σε μία σχολική θεατρική παράσταση και σήμερα και αύριο το βράδυ έχουμε παραστάσεις οπότε αναγκαστικά πρέπει να παίξω, έστω και για αυτό το λίγο...

Άποψή μου, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν 'αναγκαστικά' και 'πρέπει'. Έχει να κάνει με την υγεία σου που είναι πάνω απ'όλα. Είσαι μικρός και μπορεί να σε ακολουθεί μιά ζωή, δεν είμαι γιατρός. Να σε δεί οπωσδήποτε γιατρός.

 

Έχω δάσκαλο και μάλιστα πολύ καλό, και απ' ότι ξέρω μελετάω αρκετά σωστά και έχω βελτιώσει κατά πολύ την τεχνικ΄μου έτσι ώστε να μη κουράζω τα χέρια μου. Το θέμα όμω είναι ότι δεν μελετάω, είμαι τόσο φορτωμένος από το σχολείο που προλαβαίνω να μελετάω γύρο στις δύο με τρεις ώρες σύνολο την εβδομάδα (ξέρω, όχι και ό,τι καλύτερο όταν λέω ότι το όνειρό μου είναι να γίνω πανίστας αλλά δεν έχω άλλη επιλογή).. Οπότε ό,τι έπαθα το έπαθα από το γράψιμο και από τον υπολογιστή (και κάνω πολύ και απ' τα δύο)

Να σε δεί άμεσα γιατρός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το "να σε δει γιατρός" δεν επαρκεί, χρειάζεται γιατρός (προφανώς ορθοπεδικός) με εμπειρία και εξειδίκευση στο συγκεκριμένο θέμα. Συνεπώς ψάξε καλά, ρώτα ανθρώπους που μπορεί να έχουν έγκυρη άποψη, και τελικά πήγαινε σε τουλάχιστον δύο γιατρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι αν δουλεύεις - μελετάς σοβαρά, θες ένα σοβαρό κλαβιέ, εννοώντας από πλευράς toucher.

Αν παίξεις αρκετή ώρα σε ένα κλασικό πιάνο και σε ένα ηλεκτρικό πιάνο, όπως το δικό σου, θα καταλάβεις την διαφορά. Βαρυκεντρισμένα με βαρυκεντρισμένα έχουν τεράστιες αποκλίσεις. Δεν είναι μόνο το βάρος, είναι μία σειρά πραγμάτων αλλά επί του παρόντος ας τα αφήσουμε για αργότερα.

 

Ναι αυτό το ξέρω και μέχρι πέρσι διάβαζα μόνο σε ακουστικό πιάνο, τώρα όμως μένω σε οικοτροφείο και δεν μπορώ να έχω καν ακουστικό πιάνο στο δωμάτιό μου, πόσο μάλλον να μελετάω σε ένα.  :-\ Παρεπιπτόντως, τώρα τελευταία είμαι στην αγορά για ένα καινούργιο ηλεκτρικό με όσο το δυνατόν καλύτερο κλαβιέ, αν έχεις κάτι να προτείνεις είμαι όλος αυτιά.

 

Πιστεύω πως το "να σε δει γιατρός" δεν επαρκεί, χρειάζεται γιατρός (προφανώς ορθοπεδικός) με εμπειρία και εξειδίκευση στο συγκεκριμένο θέμα. Συνεπώς ψάξε καλά, ρώτα ανθρώπους που μπορεί να έχουν έγκυρη άποψη, και τελικά πήγαινε σε τουλάχιστον δύο γιατρούς.

 

Μα αυτό ακριβώς κάνω με αυτό το thread, ρωτάω ανθρώπους που μπορεί να έχουν έγκυρη άποψη, εσάς. Όσο να 'ναι έχετε παραπάνω εμπειρία από 'μένα. Γι' αυτό αν μπορεί να μου προτείνει κάποιος έναν γιατρό ο οποίος θα έχει κάποια παραπάνω εμπειρία και γνώση πάνω στο θέμα θα του ήμουν ευγνώμων.

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου