Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος - Γυαλισμα ταμπουρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρχισετε να κραζετε για το οτι ετσι καταστρεφω την συλλεκτικη του αξια κλπ κλπ, να ενημερωσω οτι δεν σκοπευω να το πουλησω, ποτε των ποτων! Οποτε αφου θα μεινει στην κατοχη μου τουλαχιστον για αλλα 20-30-40 χρονια, η πιο σωστη επιλογη ηταν να επαναχρωμιοθει.

Ε ναι, αν μιλάμε για τόσο μεγάλα σκασίματα, η επιχρωμίωση επιβάλλεται.

Σου είπε ο φίλος σου πώς θα αφαιρέσει το παλιό χρώμιο (με αμμοβολή/υαλοβολή ίσως) ;

 

Υποθέτω ότι ένα μεγάλο μέρος του καφέ χρώματος που φαίνεται στη φωτογραφία είναι αντανακλάσεις και όχι σκουριά, αλλιώς πρέπει να έχει ανασυρθεί από ναυάγιο...:D

 

Αναμένουμε φωτογραφίες εναγωνίως!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η αφαιρεση του χρωμιου συνηθως γινεται με μπανιο μεσα σε κοκτειλ χημικων. Μετα το υπαρχων χρωμιο ξεκολλαει μονο του.

 

Οχι δεν ειναι σκουρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και επειδη δεν σας ξεχασα, ακολουθουν φωτογραφιες ολοκληρομενο και ανακατασκευασμενο. Τελικα ο μαστορας μου ειπε οτι δεν συμφερει να το επιχρωμιοσω ξανα αφου το πιο πιθανο ειναι να ξανασκασει το χρωμιο λογω του κραματος που ειναι το κελυφος. Οποτε η επομενη λυση ηταν να περαστει με ηλεκτροστατικη βαφη. Το αποτελεσμα νομιζω με αποζημιωσε. Πλεον εχω ενα Super Sensitive μηχανισμο απο Supraphonic και εμφανιση Acrolite.

20130420_150514.thumb.jpg.cc0833c6588ed69c30f67df520d9fc30.jpg

20130420_150642.thumb.jpg.64c78c9fc06517d382480a38ec2c5058.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου