Προς το περιεχόμενο

delay pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα εχω στην κατοχη μου το Empress Vintage Modified Superdelay.Καποια στιγμη στο παρελθον το πουλησα για να παρω το Strymon El Capistan dTape Echo για 4 μηνες περιπου.Το Strymon ομως δε με καλυψε καθολου στα θελω μου,το πουλησα κ επεστρεψα παλι στο EVMSD το οποιο κ δε το αλλαζω πια με τιποτα!.Καταπληκτικο πεταλι με εξαιρετικο ηχο,δεν ακουγεται επουδενι για ψηφιακο κ με απειρες δυνατοτητες!Επισης εχει μικρο footprint κ εχει ευκολη προσβαση στο pedalboard σου.Αν εισαι απο Αθηνα περνα μια βολτα απο το Music Accessories στα Εξαρχεια κ ζητα απο τον Ανασταση να δοκιμασεις κ να συγκρινεις τα Empress-Strymon-EHX για να εχεις προσωπικη κ ολοκληρωμενη εικονα κ αποψη.

Γνωμη μου ειναι να μην πας για πληρως αναλογικο delay.Δε δινουν μεγαλο χρονο επαναληψης παρα τον πολυ γλυκο τους ηχο,κατι που προσφερουν ομως κ τα καλα ψηφιακα delay ετσι οπως εχει εξελιχθει η τεχνολογια.

Τελος,γνωριζω πολυ καλα την τιμη του EVMSD (το αγορασα δις) αλλα αν το βρεις μεταχειρισμενο στα 300 ευρω χτυπα το διχως δευτερη σκεψη κ θα ξεμπλεξεις απο delay.Αν δε το βρεις,συνεχιζε να αποταμιευεις μεχρι να το αγορασεις καινουργιο κ θα με θυμηθεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το http://www.voxamps.com/us/pedals/timemachine/ καμμια γνωμη εχουμε???

Ειχε περασει απο τα χερια κανενος???

Και τελος vox πεταλακια που θα βγρω κεντρο???

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για το http://www.voxamps.com/us/pedals/timemachine/ καμμια γνωμη εχουμε???

Ειχε περασει απο τα χερια κανενος???

Και τελος vox πεταλακια που θα βγρω κεντρο???

Ευχαριστω

ετσι ελεγα και εγω να παρω 200ευρω πεταλακι και πηγαινωντας να παρω της mxr κατεληξα στο να παρω το αναλογικο delay της belcat dly503.οκ δεν εχει tamp tempo,αλλα σε εμενα μου καθοταν καλυτερα το πεταλι αυτο απο της mxr και της boss.και κανει 50 ευρω. Μην αγορασεις πεταλι αν δεν το παιξεις πρωτα στην κιθαρα σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιούτσικη η απάντηση αλλά μιας και αναστήθηκε...

 

 

2. Ναι είναι ψηφιακό, αλλά πίστεψε με έχοντας δοκιμάσει πααααρα πολλά αναλογικά delays είναι εντελώς φυσικό. Ούτε ψηφιακά artifacts

Φυσικά και έχει ψηφιακά artifacts. Mάλιστα, έχουν εισαχθεί επίτηδες στον αλγόριθμό του (τον "dBucket") ως απόπειρα προσομείωσης των αναλογικών artifacts από τα delays που χρησιμοποιούν τσιπάκια bucket brigade, κάτι που διαφημίζεται και ως η κύρια ουσία του πεταλιού. Αν τα θέλει κάποιος, τα εισάγει σε όποια αναλογία επιθυμεί μέσω των επιμέρους διακοπτών του Brigadier στον τελικό ήχο.

 

 

3. Το κάθε αναλογικό delay έχει τελικά δικό του ήχο και θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο για να δεις αν σου κάνει. Π.χ το Deluxe Memory Man έχει artifacts

Όλα τα αναλογικά BBD delays έχουν artifacts, απλά στα περισσότερα είναι ακουστά και σε ελάχιστα που διαθέτουν μικρό χρόνο και κατάλληλο χρονισμό που δεν φτάνει στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους, δεν είναι.

 

 

4. Το Brigadier έχει όχι μόνο tap αλλά και strum tempo το οποίο πραγματικά είναι σε άλλο επίπεδο όσο αφορά την ευκολία χρήσης.

To Brigadier δεν έχει strum tempo.

 

Καλή ως πρόταση αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε (το θεώρησα κάπως ψυχρό και "υπερβολικά τέλειο" στην προσομείωση) και δεν θα το άλλαζα με κάποιο πραγματικό αναλογικό με tap tempo, τώρα μάλιστα που τα τελευταία χρόνια έχουν αρχίσει να βγαίνουν με τη σέσουλα. Αυτό ούτως ή άλλως ζήτησε ο συνφορουμίτης... (πολύ σπάνια πέφτουν προτάσεις ΑΚΡΙΒΩΣ σύμφωνα με ό,τι κάποιος ζητάει - κρίμα δεν είναι?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου