Προς το περιεχόμενο

Φτηνό E-Drum σετ για ηχογράφηση στο PC


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Όπως λέει και το θέμα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα φτηνό σετ ηλεκτρ.  τύμπανα

γιατί βαρέθηκα να γράφω με το ποντίκι στη cubase. Χρησιμοποιώ Steven Slate Drums για τους ήχους, και έχω μία emu 202 για κάρτα. Θέλω να παίζω τα θέματα στα κομμάτια μου παίρνοντας ηχους απο το πρόγραμμα αυτό. Οπότε χρειάζομαι ένα σετ, φτηνό, να κάνει τη δουλειά και να μην έχει προβλήματα συμβατότητας. Σιγουρα μετά θα χρειαστώ και τη βοήθειά σας για να το συνδέσω και να το συγχρονίσω με το software αλλα αυτό είναι μία άλλη κουβέντα.

ΥΓ μάλλον θα χρειαστώ και καινούρια κάρτα που να έχει midi in, έτσι?

ΥΓ 2 αν υπάρχει κάποιοι αντίστοιχο θέμα στειλτε με εκεί. Εγώ με την αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει + την εξέλιξη της αγοράς στο σήμερα.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλησπερα,εαν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις choke/διπλους ηχους,δεν παιζεις πολυ γρηγορα και εχεις διαθεση να καθεσαι μετα και να διορθωνεις καποια χτυπηματα που μπορει να μην εχει πιασει,μπορεις με οποιοδηποτε φτηνο σετακι + κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/alesis_trigger_io.htm να γραφεις την βαση σου.

 

Επισης εαν δεν εχεις καρτα με midi μπορεις να αγορασεις ενα midi interface http://www.thomann.de/gr/thomann_midi_usb_1x1.htm και να κανεις τη δουλεια σου.

Αυτη ειναι μια πολυ φτηνη λυση και προφανως εχει(αρκετα) μειονεκτηματα.

Εαν εχεις μεγαλυτερο μπατζετ μπορεις να πας για ενα ακριβοτερο σετ με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίρνεις τα χτυπήματα απο το ντραμ σετ, παιρνάει απο το τρίγκερ για ήχους και πάει με το καλώδιο στο daw? Για ποιό λόγο να πάρεις το τρίγκερ αν έχεις ένα πρόγραμμα με ήχους όπως αυτό που χρησιμοποιώ? Σορυ μπορεί να μην καταλαβαίνω αλλά είμαι και άσχετος.. Α και φυσικά δεν έχω πρόβλημα να διορθώνω χτυπήματα, αφού εδώ καθομαι και τα γράφω όλα χτύπημα χτύπημα στο cubase...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεταξω μια ιδεα που μουχει περασει και μενα απτο μυαλο μηπως και βοηθησει...Λογικα θα κανεις τη δουλεια σου και με κατι σαν αυτο http://www.thomann.de/gr/jammin_pro_pd_12.htm αν εχεις προβλημα χωρου, μπατζετ, τεχνικης κλπ.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι είναι τούτο πάλι?

Οχι...πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί κάποιος να παίξει τύμπανα εκει πάνω...

Χρειάζομαι ένα σετ ηλεκτρονικά τύμπανα που (προφανώς μέσω midi out)  να μπορούν να διαβάζουν τους ήχους του Steven Slate drums. Να το διασκεδάζουμε και λίγο το πράγμα. Εντάξει στα δικά μου κομμάτια νομίζω το80% των ρυθμών μπορώ να τα παίξω.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω τα μιλένιουμ και θα σου πώ καλύτερα γράψε με το χέρι τα midi τύμπανα γιατί πάνω από 5-6 μέρες δεν θα κρατήσουν οι δυναμικές. Δεν αξίζουν με την καμία. Θα χτυπάς με όλη σου τη δύναμη και δεν θα ακούγεται τίποτα. Ή πάρε ακριβά ή γράφτα με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ξεθάβω το παλίό αυτό θέμα που είχα ανεβάσει παλιότερα καθώς τελικά μάλλον θα το χρειαστώ το σετ πιο γρήγορα απο όσο νόμιζα και για καμιά πρόβα στο σπίτι (γκαράζ). Αλλά μιας που θα πάρω κάτι για πρόβα, και θα τα έχω που θα τα έχω, θα ήθελα να μπορώ να βάλω τον ντράμερ εκεί και να γράψει στο cubase μέσω steven slate drums ένα αξιοπρεπές drumming. Βλέπω αυτό το σετ

http://www.midiclub.gr/pegasus/products01/show00.php?code=3002626&pcode=SHOW_PROD3002626

 

που λέει ότι έχει και USB-MIDI output. Αυτό σημαίνει ότι κάνει για τη δουλειά που το θέλω?

Παρακαλώ φίλοι ντράμερ...τα φώτα σας....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογικά γίνεται από τα γραφόμενα, δηλαδή στέλνει μέσω USB > MIDI note numbers.

Αλλά καλού κακού κατέβασε και το manual απο το site της ALESIS να δεις ακριβώς τι γίνεται, ειδικά με το note number assign.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου