Προς το περιεχόμενο

Φτηνό E-Drum σετ για ηχογράφηση στο PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι είναι το note number assign και τί πρέπει να γράφει στο μάνιουαλ περι αυτού για να παίζει αυτό που θελω? Σε videos στο youtube πάντως το είδα να συνεργάζεται με addictive αρα κάνει. Επίσης όταν με το καλό...θα χρειαστώ βοήθεια για να στηθεί το σύστημα αυτό...καθε βοήθεια δεκτή... ::)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με κατι τετοιο λογικα θα κανεις την δουλεια σου εφοσον θα παιρνεις ηχους απο addictive κ.λ.π. Το σκεφτομουν και εγω πριν λιγο καιρο αλλα το αφησα γιατι μ'αφησαν και γ***λεφτα  :-\

 

http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/drums/drums_digital_percussion/portable_digital_drums/dd_series/dd-55/?mode=model

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε συ!

τύμπανα θέλουμε να κάνουμε και πρόβα κανονικά

τι είναι αυτά τα τουμπερλέκια? ;D ;D ;D

 

λογικά γίνεται αλλά δεν ξέρω τι επιπλοκές θα έχουμε με το εκάστοτε πρόγραμμα για τύμπανα

τι παίζει με το μαπινκ κτλπ. θέλει ένα προγραμματισμό, ένα στήσιμο για το οποίο δεν έχω ιδέα καμία. υπάρχει κανένα βίντεο που να βοηθάει σε αυτά τα θέματα?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το note number assign είναι η ανάθεση του κάθε pad σε διαφορετικό midi note number (midi νότα).

Με άλλα λόγια μπορεί να θες να αλλάξεις την midi νότα της μπότας από C2 σε B1 (άλλο ήχο) κλπ για κάποιον λόγο, επειδή π.χ. δεν μπορεί να αλλάξει στο VST πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις στο PC. Σου το λέω γιατί έχει συμβεί στο παρελθόν, δεν θυμάμαι με ποιό μοντέλο vs VST.

Διαφορετκά θα πρέπει να κάνεις μετά την εγγραφή edit, κοινώς ξέχασέ το αφού μιλάμε για real time.

Εάν το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις έχει δυνατότητα κατασκευής ή διαμόρφωσης δικού σου drum map, τότε είσαι εντάξει.

 

Κατέβασε το manual και δες πριν κάνεις οτιδήποτε. Το manual θα σου πει την αλήθεια. Διαφορετικά ρώτησε κάποιον που το γνωρίζει καλά το μηχάνημα, π.χ. επίσημο εισαγωγέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίτα, στη cubase sx που χρησιμοποιώ σαν πλατφόρμα, μπορείς να φτιάξεις το drum map σου. Αυτό εννοείς? Μπορείς στο drum editor να αλλάξεις τη νότα Β σε F πχ στη μπότα. Είμαστε οκ?

Τώρα απο κει και πέρα πως συγχρονίζονται αυτά μεταξύ τους δεν έχω ιδέα...Υπάρχει στις προδιαγραφές - βιβλίο χρήστη κάποιο είδος  αντιστοιχίας ήχου-νότας που πρέπει να προσαρμόσω στο drum editor για να δουλέψει σωστά? Μου δίνει δηλαδή ο κατασκευαστής τις νοτες για κάθε ήχο?

 

Και κάτι άλλο. Η κάρτα μου δεν έχει midi. Τι συσκευή χρειάζομαι για να δουλέψει? Φαντάζομαι ότι είναι κάτι που παει ανεξάρτητα με την κάρτα ήχου και κουμπώνει πάνω στη μητρική σαν έξτρα κάρτα, έτσι?

 

Eπίσεις βρήκα και αυτό

http://www.frontendaudio.com/Alesis-DM6-and-Steven-Slate-Drums-p/fea0028.htm

 

Αρα μάλλον συνεργάζονται για να τα πουλάνε πακέτο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Kοίτα, στη cubase sx που χρησιμοποιώ σαν πλατφόρμα, μπορείς να φτιάξεις το drum map σου. Αυτό εννοείς? Μπορείς στο drum editor να αλλάξεις τη νότα Β σε F πχ στη μπότα. Είμαστε οκ?

Εκ των υστέρων, ναί μπορείς να κάνεις ότι θες, συμπεριλαμβανομένου note transposition.

Σημείωση, δεν αναφερόμουν στο Cubase αλλά σε τυχόν VST. Θεώρησα ότι σε ενδιαφέρει η χρήση - συνδεσμολογία real time με χρήση κάποιου VST, οι περισσότεροι συνήθως αυτό θέλουν (VST και όχι τους ήχους της κάρτας).

 

Τώρα απο κει και πέρα πως συγχρονίζονται αυτά μεταξύ τους δεν έχω ιδέα...Υπάρχει στις προδιαγραφές - βιβλίο χρήστη κάποιο είδος  αντιστοιχίας ήχου-νότας που πρέπει να προσαρμόσω στο drum editor για να δουλέψει σωστά? Μου δίνει δηλαδή ο κατασκευαστής τις νοτες για κάθε ήχο?

Λογικά πρέπει να τα αναφέρει το manual, δηλαδή την αντιστοιχία pad > midi note number.

 

Και κάτι άλλο. Η κάρτα μου δεν έχει midi. Τι συσκευή χρειάζομαι για να δουλέψει? Φαντάζομαι ότι είναι κάτι που παει ανεξάρτητα με την κάρτα ήχου και κουμπώνει πάνω στη μητρική σαν έξτρα κάρτα, έτσι?

Απ'ότι είδα στα γρήγορα, το συγκεκριμένο έχει USB που λογικά σημαίνει ότι εκτελεί και καθήκοντα USB to Midi. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα χρειαστείς κάποιο διασυνδετικό (interface) αφού θα το συνδέσεις κατευθείαν στο USB port του υπολογιστή σου.

 

Eπίσεις βρήκα και αυτό

http://www.frontendaudio.com/Alesis-DM6-and-Steven-Slate-Drums-p/fea0028.htm

 

Αρα μάλλον συνεργάζονται για να τα πουλάνε πακέτο...

Δεν το γνωρίζω.

 

Επαναλαμβάνω...

Κατέβασε το manual και δες πριν κάνεις οτιδήποτε. Το manual θα σου πει την αλήθεια. Διαφορετικά ρώτησε κάποιον που το γνωρίζει καλά το μηχάνημα, π.χ. επίσημο εισαγωγέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και με ενδιαφέρει η χρήση - συνδεσμολογία real time με χρήση κάποιου VST. Το vst που κυρίως χρησιμοποιώ είναι το steven slate drums. Γιατί όταν δουλεύεις συνδέοντας ένα edrum set και παίρνεις τους ήχους απο ένα πρόγραμμα δεν καταγράφονται χτυπήματα στο drum editor του daw σου? Θέλω να πω πως αν εκει που έχω βαρέσει μπότα ακούω....καναρίνια, δεν μπορώ να πάω στο drum editor και να πάρω όλες τις μπότες μου πχ και να τις μεταφέρω στη γραμμή που θα ακούγονται σαν μπότες? Ή να βάλω τη σωστή νότα που χρειάζεται για να ακουστεί σαν μπότα?

 

Για τις υπόλλοιπες απορίες μου μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να κατεβάσω το μανιουαλ. Σορυ που ρωτάω πολλά απλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. (κιθαρίστας γαρ...)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή φαντάστηκα πως θα ήθελες, αργά ή γρήγορα, να δουλέψεις με ήχους από κάποιο VST ίσως και σε real time, γι'αυτό σου είπα να κοιτάξεις το manual ή/και το manual.

 

Εάν δεν σου επιτρέπει το όργανο να αναθέσεις διαφορετικά midi note number για κάθε pad ξεχωριστά προς το Midi Out (USB), θα πρέπει να το κάνεις από το VST. Με άλλα λόγια θα πρέπει στο VST να κατασκευάσεις δικό(ά) σου - user drum map, με τους ήχους της αρεσκείας σου στις θέσεις (midi note numbers) που θες εσύ. Δεν γνωρίζω εάν το VST που λες έχει αυτή τη δυνατότητα.

Τουλάχιστον ένα από τα δύο θα πρέπει να διαθέτει αυτή τη δυνατότητα.

 

Συγγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν γνωρίζω καθόλου το συγκεκριμένο Drum Set.

Ίσως σε βοηθήσει πολύ καλύτερα κάποιος άλλος που το έχει δουλέψει και γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια θα πρέπει στο VST να κατασκευάσεις δικό(ά) σου - user drum map, με τους ήχους της αρεσκείας σου στις θέσεις (midi note numbers) που θες εσύ.

 

Συγγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν γνωρίζω καθόλου το συγκεκριμένο Drum Set.

Ίσως σε βοηθήσει πολύ καλύτερα κάποιος άλλος που το έχει δουλέψει και γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια.

 

και εγώ έτσι πιστεύω...πρέπει να γίνεται μέσω του προγράμματος αν έχω καταλάβει καλά. Πχ παλιά έγραφα με addictive. Οταν πήρα το Steven Slate, βάζω να ακούσω τα κομμάτια μου και ενώ κάποια μέρη του σετ αναπαράγονταν σωστά, κάποια άλλά όχι. Τότε αυτά που δεν μου άρεσαν, τα έπαιρνα και τα μετέφερα εκεί που ακούγονταν σωστά, ονόμαζα τη γραμμή όπως πρέπει (kick και όχι....τρίγωνο πχ...), τα έβαζα στη σειρά και προχωρούσα σώζοντας όλο αυτό με ένα νέο όνομα drum map.

 

Εκτιμώ τη βοήθειά σου φίλε μου ιδιαίτερα.

 

 

http://www.manualslib.com/manual/78406/Alesis-Alesis-Dm6.html#manual

 

Το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα πως γίνεται ο συγχρονισμός του προγράμματος με το μηχάνημα. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι συνδέεται με ένα κλασσικό usb καλώδιο, για να γίνει όλο αυτο... ???

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκτιμώ τη βοήθειά σου φίλε μου ιδιαίτερα.

Δεν κάνει τίποτα.  :)

 

Όχι άλλα manual, please!!!  ;D

 

Το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα πως γίνεται ο συγχρονισμός του προγράμματος με το μηχάνημα. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι συνδέεται με ένα κλασσικό usb καλώδιο, για να γίνει όλο αυτο... ???

Ακριβώς, τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων που σου επιτρέπει ο εγκέφαλος ή/καί το VST.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου