Προς το περιεχόμενο

Αποθήκευση ήχων συνθ σε άλλο σύνθ, πώς γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους/ες/α. Έχω το Korg M1 synth και αναρωτιέμαι εάν γίνεται να αποθηκεύσω τους ήχους του σε άλλο συνθ με sequencer όπως π.χ. κάποιο Motif ¨η φαντομ ¨η άλλα όργανα και να στέλνω τους αποθηκευμένους ήχους του, από τα άλλα όργανα στο Μ1 για να αποφύγω τη χρήση υπολογιστή για την αποθήκευση των ήχων.

Εάν γίνεται το έχει δοκιμάσει κάποιος και μπορεί να μας πεί τα γενικά βήματα για την επίτευξη της μεταφοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γινεται με το sequencer καποιου (πχ φαντομ), να χειριζεσαι το Μ1.

 

Να αποθηκευσεις ήχους αυτούσιους, όχι δε γινεται, σε καμια περίπτωση. Ειναι διαφορετικες οι μηχανες παραγωγης ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@neeq

Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά την ερώτηση.

Ο axtarmas ρωτάει:

 

Έχω το Korg M1 synth και αναρωτιέμαι εάν γίνεται να αποθηκεύσω τους ήχους του σε άλλο συνθ με sequencer όπως π.χ. κάποιο Motif ¨η φαντομ ¨η άλλα όργανα και να στέλνω τους αποθηκευμένους ήχους του, από τα άλλα όργανα στο Μ1 για να αποφύγω τη χρήση υπολογιστή για την αποθήκευση των ήχων.

 

Με άλλα λόγια, θέλει να στέλνει (πίσω) στο M1 τα δικά του patch data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να αποθηκευεις τους ηχους του m1 ως sysex αρχειο στο sequencer ενος αλλου δεν μπορω να συλλαβω πως μπορεί να γίνει.

Ακομα και τα άλλα σε κάποιο μεσο σωσουν sysex, το m1 εσωζε sysex στην ram MC του ή μεσω ενος midi interface σε καποια συσκευη αποθηκευσης.

 

Δεν ξερω πως ο sequencer του fantom ακομα και αμα τα συνδεσεις με midi θα δεχτει το sysex dump του M1 και να το αποθηκεύσει και αντιστροφα..

 

Ενδιαφερουσα σκεψη  όμως.

Αμα το εχει κανει καποιος γιατι δεν εχω ιδεα αν γινεται και βαριεμαι να ψαχτω τωρα μιας και εχω το Μ1, με ενδιαφερει να μαθω

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, η ερώτηση μου έχει να κάνει με τις πληροφορίες κάθε ήχου και όχι με το δείγμα κάθε ήχου. Και μιάς που το έφερε η συζήτηση, μήπως έχει κάποιος με κάποιο τρόπο τα δείγματα του Μ1 σε αρχείο wav ή aiff, τα ωμά δείγματα εννοώ ώστε να τα περάσουμε σε κάποιο άλλο sampler και να δοκιμάσουμε να φτιάξουμε ακριβώς τους ίδιους ήχους με το άλλο Sampler και να δούμε πώς θα ακούγονται σε σχέση με το Μ1;

 

Πάντως, το motif και το fantom τα είπα ώς παράδειγμα και η ερώτηση έχει να κάνει με όλα τα hardware sequencers άσχετα σε ποιό workstation ανήκουν.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που ζητάει, όχι απλά γίνεται από τότε που ανακαλύφτηκε το Midi αλλά για όσους ασχολούνται με το Midi γενικότερα τέτοιου είδους διαδικασίες αποτελούν έναν από τους θεμέλιους λίθους αποθήκευσης και επικοινωνίας που χρησιμοποιούνται μέχρι και σήμερα μεταξύ των μηχανημάτων (Synths, Sequencers, Midi File Players, DAW, tablets, iPad κλπ) που διαθέτουν Midi και φυσικά SysEx.

 


 

το να αποθηκευεις τους ηχους του m1 ως sysex αρχειο στο sequencer ενος αλλου δεν μπορω να συλλαβω πως μπορεί να γίνει.

Πολύ απλά μέσω Midi. Αποστολή & αποθήκευση των patch data σε SysEx (System Exclusive) σε μορφή "syx" αρχείου ή εντός κάποιου SMF (Standard Midi File) "mid" αρχείου ή ακόμα και σε αρχείο ενός οποιουδήποτε workstation που μπορεί να δεχτεί-γράψει τέτοιου είδους δεδομένα.

 

(*) Μπορεί να γίνει ως "block" ή ως "single", ανάλογα τι θέλει ο εκάστοτε χρήστης.

 

Ακομα και τα άλλα σε κάποιο μεσο σωσουν sysex, το m1 εσωζε sysex στην ram MC του ή μεσω ενος midi interface σε καποια συσκευη αποθηκευσης.

Δεν σώζουν - αποθηκεύουν ακριβώς (100%) ως έχει το SysEx στην κάρτα αποθήκευσης αλλά με κάποιον παρόμοιο τρόπο στο περίπου. Τα κυρίως data που ενδιαφέρουν, βεβαίως και είναι - παραμένουν τα ίδια.

 

Δεν ξερω πως ο sequencer του fantom ακομα και αμα τα συνδεσεις με midi θα δεχτει το sysex dump του M1 και να το αποθηκεύσει και αντιστροφα..

Προσοχή, στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε να αποθηκεύσεις τους ήχους (τα patch data) π.χ. του M1 ή του DX-7 ή του D-50 στο sequencer του όποιου fantom και όχι να παίξει - αναπαράγει το ίδιο το Fantom, χρησιμοποιώντας το δικό του sound generator, τους ήχους του M1 από το SysEx αρχείο που "έλαβε" μέσω Midi.

 

Δεν έχει να κάνει με την μάρκα η το μοντέλο. Έχει να κάνει με το ίδιο το Midi ως πρωτόκολλο επικοινωνίας. Στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιείς το Midi (SysEx) ως τρόπο μεταφοράς στοιχείων - δεδομένων. Το Midi, ως πρωτόκολλο επικοινωνίας είναι standard, πανομοιότυπο σε όλα τα μηχανήματα που διαθέτουν Midi.

 

Παράδειγμα.

Αν αποθηκεύσεις τα patch data από ένα Α μηχάνημα στο sequencer ενός Β μηχανήματος (κοινώς κάνεις backup π.χ. patches) και στη συνέχεια διαγράψεις τους ήχους (patch data) από το Α μηχάνημα, τότε μπορείς να επαναφέρεις (φορτώσεις) τα patch data του Α μηχανήματος μέσω του αρχείου που βρίσκεται στο Β μηχάνημα μέσω Midi.

Αν το αρχείο αυτό που σώθηκε στο Β μηχάνημα είναι κανονικό SYX ή SMF(είναι καλύτερο - ασφαλέστερο, ας μην το αναλύσουμε όμως τώρα), τότε μπορείς να τα στείλεις από ένα Γ ή Δ μηχάνημα ή DAW τα δεδομένα αυτά πίσω προς το Α μηχάνημα μέσω MIDI.

 

Ενδιαφερουσα σκεψη  όμως.

Και πάρα πολύ απλή. Σχεδόν όλα τα σοβαρά μηχανήματα διαθέτουν αυτή την λειτουργία και στα manual αναγράφουν την διαδικασία.

 

Αμα το εχει κανει καποιος γιατι δεν εχω ιδεα αν γινεται και βαριεμαι να ψαχτω τωρα μιας και εχω το Μ1, με ενδιαφερει να μαθω

Από τότε (1985) μέχρι σήμερα δεν κάνουμε κι άλλη δουλειά. Βλέπε Midi Bulk Dump.

 

(*) Για παράδειγμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αποθήκευση "block", δηλαδή πακέτου δεδομένων ή πολλών ήχων ταυτόχρονα ή όλης της μνήμης. Αυτό εξυπηρετεί σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε κάποιο backup.

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως "single", π.χ. μεμονομένων ήχων, system κλπ. Αυτό εξυπηρετεί τόσο στα live όσο και στο studio, αλλά για ειδικά και πιό προχωρημένα setup ανάλογα τις δυνατότητες των μηχανημάτων που συμπεριλαμβάνονται στο εκάστοτε setup.

 

Αυτά...

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interesting....banana_pc.gif

 

Ολα γίνονται, εγώ μια φορά είχα αποθηκεύσει στο floppy drive του SY99 μου, μια ρέγγα που μου είχε μείνει απ΄την προηγούμενη μέρα που είχαμε φασόλια και την διατήρησε μια χαρά.Βέβαια μετά απο μιά βδομάδα μύριζε λίγο αλλά την φόρτωνε κανονικά , απλά πρέπει να επιλεγεις save patch όχι save bank εκτός κι΄αν είναι πολλές, αλλά πολλές δε χωράει αν και επαιρνε δισκέτες 1,44mb οι ρέγγες είναι 1,22mb παίρνει μόνο μια, αν είναι αντζούγιες που είναι 0.35 παίρνει αρκετές.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα αρχεία από το M1 γίνουν wav ή aiff θα μπορούν να είναι επεξεργάσιμα μόνο σαν samples- δεν είναι δύσκολο να γίνουν wav ή aiff ή mp3, mp4 ή οτιδήποτε άλλο θέλουμε απλώς δεν θα έχουν κάποια άλλη χρηστικότητα για επεξεργασία κάπου αλλού- θα είναι ένα απλό sound data.

 

Eφόσον τα κρατήσουμε σαν .syx data είναι χρήσιμα μόνο σε άλλο M1, M3R (το rack του Μ1), T3EX και ίσως τα διαβάζει και το 01W ( δεν είμαι 100&%σίγουρος για το 01W το είχα παλιά δεν το έχω πλέον)  και για χρήση με υπολογιστή*

 

 

*Eφόσον πρόκειται για PCM data του Μ1 μπορεί να γίνει αποθήκευση & επεξεργασία με το  Korg Legacy Collection Digital Edition που εμπεριέχει το M1 σαν VST. Είναι ακριβώς η ίδια μηχανή και ο ήχος από το M1 έτσι αν θέλεις να μεταφέρεις διάφορους ήχους από δω και εκεί από διάφορα Μ1 ή από κάρτες & συλλογές μπορείς μέσω κάρτας ήχου με midi in/out (ή με usb>midi in-out αν δεν έχει η κάρτα ήχου) μέσω MIDI Dump να τα μεταφέρεις σαν αρχεία SySex (system exclusive) μέσω Nuendo, Cubase και άλλων προγραμμάτων στο M1 Legacy.

 

Πολύ διαδεδομένα software πέρα του Nuendo/Qbase επίσης είναι τα midiox και Bome Send SX, το Bome είναι πολύ εύκολο και ίσως καλύτερο από όλα.

 

Με αυτό τον τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα database από διάφορους ήχους Μ1 και να τους έχεις αποθηκευμένους στον υπολογιστή σου και να τους δουλεύεις όλους με το VST του Legacy και απλά να έχεις το όργανο σαν midi κλαβιέ.

 

Οποιαδήποτε άλλα μοντέλα πέρα από αυτά που προανέφερα δεν θα αναγνωρίζουν το data από το Μ1 οπότε πάμε σε άλλο κεφάλαιο sampling οπότε δεν έχει νόημα να ανακατεύουμε άλλα όργανα, sequencer, pads & ροδέλες& κορδέλες  8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου