Προς το περιεχόμενο

Clean Boost pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα ειναι συχνοτικο η εχει να κανει με την ενταση...?

Εισαι ο μονος κιθαριστας της μπαντας?

Αν εισαι ο μονος δε χρειαζεσαι περισσοτερη ενταση για να βγαινεις μπροστα...

αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενας τονισμος στα μεσσαια+λιγο γκαζι για να γινει το σολο λιγο πιο "υγρο"... 8)

Αν δεν εισαι ο μονος κιθαριστας και εχετε 2 κιθαρες στην ιδια ενταση τοτε για τα σολο ο ενας θα πρεπει να ειναι ενα τσακ πιο ψηλα σε DB για ν'ακουγεται ανετα...

Με τον υπαρχον ενισχυτη δε γινεται...υπαρχουν ωστοσο 2 λυσεις...

 

Μια φτηνη και μια ακριβη...

 

Η ακριβη ειναι να αγορασεις εναν ενισχυτη ακομα(οχι τραγικα ακριβο) και να δουλευουν 2 ενισχυτες στα σολο με ABY SWITCH...(πολυ γ@μω λυση,το εχω κανει δουλευει...)

 

Η φτηνη λυση ειναι να παιζετε και οι δυο στην ιδια ενταση στα ρυθμικα και οταν καποιος θα πρεπει να σολαρει αντι να ανεβαζει την ενταση αυτος που σολαρει θα γινεται το αντιθετο...θα την κατεβαζει αυτος που θα παιζει ρυθμικη...πως??? με το πιο υποτιμημενο BOOST που εχουν ΟΛΕΣ οι κιθαρες... VOLUME KNOB κυριες και κυριοι...

Οταν ο σολιστ θα παιζει ο "αλλος" ριχνει το VOLUME KNOB στο 80%...

Μετα και οι 2 100% στα ρυθμικα...

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΟΟΛΛΛΟΟΟΙΙΙ στα 70ς-80ς...

Μετα ανακλυψανε τους ενισχυτες με μπλιμπλικια...

και το tone πηγε βολτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kι αυτή του vol. knob καλή λύση (η καλύτερη κατά τη γνώμη μου, μιας και βοηθά την ισορροπία των εντάσεων και των δυναμικών σε μια μπάντα που kate me σε αυτήν είναι το Α και το Ω μαζί με την συχνοτική ισορροπία), όπως και το eq σε πεταλάκι που αναφέρθηκε προηγουμένως (πχ. το απλό MXR με τις 6 ή τις 10 περιοχές) έτσι ώστε να μην τον φέρνει απάνω volume wise αλλά eq wise...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι αυτή του vol. knob καλή λύση (η καλύτερη κατά τη γνώμη μου, μιας και βοηθά την ισορροπία των εντάσεων και των δυναμικών σε μια μπάντα που kate me σε αυτήν είναι το Α και το Ω μαζί με την συχνοτική ισορροπία), όπως και το eq σε πεταλάκι που αναφέρθηκε προηγουμένως (πχ. το απλό MXR με τις 6 ή τις 10 περιοχές) έτσι ώστε να μην τον φέρνει απάνω volume wise αλλά eq wise...

 

Kατι που δυστυχως ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ κοσμος αντιλαμβανεται...εν ετη 2013...

Το calibration(ρυθμιση) της εντασης του ηχου μιας μπαντας τη κανουν τα ΝΤΡΑΜΣ...

Και οχι το αυτι η η κομπορημοσυνη του guitarist1648236 η του met@lgod45...

Μετρημενα κουκια ειναι...ουτε το αν κοβει κατι εχει να κανει με ενταση...περισσοτερο εχει να κανει με συχνοτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, μην ξεχνάς όμως ότι κάποια boost θεωρούνται 'καλά' ακριβώς γιατί (εκτός από το να δίνουν ένταση) 'χρωματίζουν' και συγκεκριμένες περιοχές συχνότητας με αποτέλεσμα να 'κόβουν' καλύτερα στην μίξη.

 

Για μένα, αυτό ήταν το πρόβλημα του CAE που αναφέρθηκε, δηλ. ότι δεν μου άρεσε ο χρωματισμός του σήματος (ή καλύτερα η έλλειψή του :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια EQ εχω δοκιμασει (Boss) και δεν εκανε.Μου εδινε ωραιες ρυθμισεις στο Drive αλλα απο θεμα εντασης ελαχιστα πραγματα παντα για το βρωμικο καναλι μιλαω...Οποτε τη περιπτωση clean boost τη ξεχναμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια EQ εχω δοκιμασει (Boss) και δεν εκανε.Μου εδινε ωραιες ρυθμισεις στο Drive αλλα απο θεμα εντασης ελαχιστα πραγματα παντα για το βρωμικο καναλι μιλαω...Οποτε τη περιπτωση clean boost τη ξεχναμε ?

Yπαρχει αλλος κιθαριστας στη μπαντα?

Τι παιζεις?

Εχεις ακουσει σε καποιο απο τα CD η τους δισκους την ωρα του σολο να ακουγεται δυνατοτερα?

οχι...

Ακουγεται λιγοτερο η ρυθμικη...

Το μπασσο και τα ντραμς ειναι στην ιδια ενταση...εσυ γιατι να εισαι πιο δυνατα?

Τη ξεχνας τελειως και εντελως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον υπαρχον ενισχυτη δε γινεται...υπαρχουν ωστοσο 2 λυσεις...

 

Μια φτηνη και μια ακριβη...

 

Η ακριβη ειναι να αγορασεις εναν ενισχυτη ακομα(οχι τραγικα ακριβο) και να δουλευουν 2 ενισχυτες στα σολο με ABY SWITCH...(πολυ γ@μω λυση,το εχω κανει δουλευει...)

 

Η φτηνη λυση ειναι να παιζετε και οι δυο στην ιδια ενταση στα ρυθμικα και οταν καποιος θα πρεπει να σολαρει αντι να ανεβαζει την ενταση αυτος που σολαρει θα γινεται το αντιθετο...θα την κατεβαζει αυτος που θα παιζει ρυθμικη...πως??? με το πιο υποτιμημενο BOOST που εχουν ΟΛΕΣ οι κιθαρες... VOLUME KNOB κυριες και κυριοι...

Οταν ο σολιστ θα παιζει ο "αλλος" ριχνει το VOLUME KNOB στο 80%...

Μετα και οι 2 100% στα ρυθμικα...

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΟΟΛΛΛΟΟΟΙΙΙ στα 70ς-80ς...

Μετα ανακλυψανε τους ενισχυτες με μπλιμπλικια...

και το tone πηγε βολτα...

 

+1000

Δυστυχως ολοι οι κιθαριστες παιζουν με το volume knob τερμα ανοιχτο!!

Μεγα λαθος..το σωστο για μενα ειναι να δουλευεις το volume knob διαφορετικα στην διαρκεια ενος τραγουδιου.To clean boost στα solo βγαινει και "παταει" ολη την μπαντα με αποτελεσμα  ο ντραμερ να μην ακουει το μπασιστα ,τον αλλο κιθαριστα και παει λεγοντας..δηλαδη χαος καμια ελπιδα.

Η πρωτη λυση ειναι η καλυτερη αλλα ακριβη.

Δοκιμασε την δευτερη και θα διαπιστωσεις οτι τελικα δεν χρειαζεσαι clean boost.

Η λυση ειναι μπροστα σου αλλα δεν την βλεπεις.Και χωρις εξοδα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο μονος κιθαριστας στη μπαντα οποτε θα δοκιμασω το παιχνιδι με το volume της κιθαρας να δουμε πως θα μας βγει  :)

Σας ευχαριστω ολους παιδια για τη συμμετοχη στη συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον υπαρχον ενισχυτη δε γινεται...υπαρχουν ωστοσο 2 λυσεις...

 

Μια φτηνη και μια ακριβη...

 

Η ακριβη ειναι να αγορασεις εναν ενισχυτη ακομα(οχι τραγικα ακριβο) και να δουλευουν 2 ενισχυτες στα σολο με ABY SWITCH...(πολυ γ@μω λυση,το εχω κανει δουλευει...)

 

Η φτηνη λυση ειναι να παιζετε και οι δυο στην ιδια ενταση στα ρυθμικα και οταν καποιος θα πρεπει να σολαρει αντι να ανεβαζει την ενταση αυτος που σολαρει θα γινεται το αντιθετο...θα την κατεβαζει αυτος που θα παιζει ρυθμικη...πως??? με το πιο υποτιμημενο BOOST που εχουν ΟΛΕΣ οι κιθαρες... VOLUME KNOB κυριες και κυριοι...

Οταν ο σολιστ θα παιζει ο "αλλος" ριχνει το VOLUME KNOB στο 80%...

Μετα και οι 2 100% στα ρυθμικα...

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΟΟΛΛΛΟΟΟΙΙΙ στα 70ς-80ς...

Μετα ανακλυψανε τους ενισχυτες με μπλιμπλικια...

και το tone πηγε βολτα...

 

+1000

Δυστυχως ολοι οι κιθαριστες παιζουν με το volume knob τερμα ανοιχτο!!

Μεγα λαθος..το σωστο για μενα ειναι να δουλευεις το volume knob διαφορετικα στην διαρκεια ενος τραγουδιου.To clean boost στα solo βγαινει και "παταει" ολη την μπαντα με αποτελεσμα  ο ντραμερ να μην ακουει το μπασιστα ,τον αλλο κιθαριστα και παει λεγοντας..δηλαδη χαος καμια ελπιδα.

Η πρωτη λυση ειναι η καλυτερη αλλα ακριβη.

Δοκιμασε την δευτερη και θα διαπιστωσεις οτι τελικα δεν χρειαζεσαι clean boost.

Η λυση ειναι μπροστα σου αλλα δεν την βλεπεις.Και χωρις εξοδα.

 

Α ρε Σωτο...

Απο τοτε που φτιαχτηκαν οι πολυκαναλοι ενισχυτες και οι λουπες εχασαν οι ενισχυτες τον "αγνο" και "φυσικο" ηχο τους...

Μπλιμπλικια για τα καθαρα,για τις λουπες,για τα σουιτσακια...

Και μετα ακουν JCM800 81-83 η JMP '79 και λενε πως γιατι κοκ...

ΟΛΟΙ!!!

Και μετα πανε και δινουν στο metropoulo 3 χιλιαρικα για ενα καναλι...

Γιατι ειναι πιο ανοιχτο και πιο δυναμικο απ'οτιδηποτε υπαρχει...

Απλος μονοκαναλος,χωρις λουπες και @@@...

Χερακι και volume knob...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χερακι και volume knob...

 

Μπορείς και με ποδαράκι  ;D

 

Της λιθάρας το volume knob τέρμα ανοιχτό.

Ένα απλό DIY πετάλι με ένα ποτ και ένα switch.

Kαι θα έχεις στην μία επιλογή να περνάει trye bypass και στην άλλη επιλογή να περνάει το σήμα από το ποτ το οποίο θα το έχεις ρυθμισμένο(το χαμίλωμα που θα κάνεις στο ποτ της κιθάρας) για να σου βγάλει καθαρό ή ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου.

 

Την είπα την εξυπνάδα μου  ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου