Προς το περιεχόμενο

Δημοτική μουσική ή μήπως κάτι άλλο;


ex-cyclops

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..... Μιλάμε όμως για την ελληνική παραδοσιακή μουσική, τη λεγόμενη δημοτική, κι όχι για την τουρκική. ...

 

 

Ποια ειναι ομως η ελληνικη παραδοσιακη μουσικη?

 

Γιατι τα ηπειρωτικα τα θεωρουν και οι Αλβανοι δικη τους παραδοσιακη μουσικη,τα μακεδονιτικα οι Σκοπιανοι,τα θρακιωτικα οι Βουλγαροι και οι Τουρκοι και παει λεγοντας.

Δεν νομιζω οτι τα παραδοσιακα εχουν συνορα,ιδιες μουσικες αλλαζουν στιχους-γλωσσα και ισως καποια οργανα.

 

Κατα τα αλλα αν δεν κανω λαθος,παραδοση ειναι κατι που περναει απο στομα σε στομα και απο γενια σε γενια,και τα γλεντια και τα πανηγυρια ειναι ο σημαντικοτερος πυρηνας μεταδοσης της παραδοσης,οποτε αν σε αυτα παιζονται με αυτον τον πιο ηλεκτρικο (ή αν θελεις πιο "γυφτικο") τροπο τα παραδοσιακα,ετσι θα μεταφερθουν και στο χρονο,οποτε ναι,αυτα θα ειναι τα παραδοσιακα στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως όταν ακούω παπάκια στην ανηφόρα που πατινάρουν,  ;D 355 ποικίλματα ανά μέτρο, ;D ότι διάφωνο διάστημα υπάρχει τρις αυξημένο  ;D  ;D κλπ κλπ, το μυαλό μου πάει κατευθείαν στους τσιγγάνους ή/ και στην (μέση/ άπω) Ανατολή, είτε η μουσική είναι ηχογραφημένη το '30 με αφρικανικό μονόχορδο  ;D είτε το 2013 με Korg Kronos.

 

Θέλω να πω ότι, αν κάποιος θέλει να ματαιοπονήσει ψάχνοντας "καθαρά ελληνική παράδοση"  ::) ας το κάνει τουλάχιστον ξεκινώντας από την ίδια τη μουσική και όχι από την ενορχήστρωση.

 

Αλλωστε δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το νόημα, όσο το ακροατήριο τρώει, πίνει, πέρδεται  ;D τότε η μουσική αυτή έχει κάνει τη δουλειά της, αν θέλετε καθαρότητα βρείτε κάτι άλλο γιατί γενικότερα η μουσική είναι ένα χωνευτήρι.

 

 

Υ.Γ. Προς τους δημοτικούς (καθαρούς ή μη  ::) ) μουσικούς: Ταπεινή μου γνώμη, μην μπαίνετε στη διαδικασία να προβάλετε στοιχεία "δυσκολίας" ή "λόγιας μουσικής αξίας" για να "ανεβάσετε" την αξία μιας μουσικής, η οποία είναι καθαρά διονυσιακή. 1ον) Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα αφού ο σκοπός της είναι άλλος και 2ον) Η "λόγια" προσέγγιση έχει εν πολύς ολοκληρωθεί πριν ακόμα υπάρξει Ελληνικό κράτος...

 

 

 

 

... οπότε δεν μας αφορά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν ακούω παπάκια στην ανηφόρα που πατινάρουν,  ;D 355 ποικίλματα ανά μέτρο, ;D ότι διάφωνο διάστημα υπάρχει τρις αυξημένο  ;D  ;D κλπ κλπ, το μυαλό μου πάει κατευθείαν στους τσιγγάνους ή/ και στην (μέση/ άπω) Ανατολή, είτε η μουσική είναι ηχογραφημένη το '30 με αφρικανικό μονόχορδο  ;D είτε το 2013 με Korg Kronos.

 

Θέλω να πω ότι, αν κάποιος θέλει να ματαιοπονήσει ψάχνοντας "καθαρά ελληνική παράδοση"  ::) ας το κάνει τουλάχιστον ξεκινώντας από την ίδια τη μουσική και όχι από την ενορχήστρωση.

 

Αλλωστε δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το νόημα, όσο το ακροατήριο τρώει, πίνει, πέρδεται  ;D τότε η μουσική αυτή έχει κάνει τη δουλειά της, αν θέλετε καθαρότητα βρείτε κάτι άλλο γιατί η μουσική ανέκαθεν ήταν χωνευτήρι.

 

 

Υ.Γ. Προς τους δημοτικούς (καθαρούς ή μη  ::) ) μουσικούς: Ταπεινή μου γνώμη, μην μπαίνετε στη διαδικασία να προβάλετε στοιχεία "δυσκολίας" ή "λόγιας μουσικής αξίας" για να "ανεβάσετε" την αξία μιας μουσικής, η οποία είναι καθαρά διονυσιακή. 1ον) Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα αφού ο σκοπός της είναι άλλος και 2ον) Η "λόγια" προσέγγιση έχει εν πολύς ολοκληρωθεί πριν ακόμα υπάρξει Ελληνικό κράτος...

 

 

 

 

... οπότε δεν μας αφορά.

 

 

 

 

Πολύ σοβαρή άποψη...Άντε να σοβαρέψει η συζήτηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν ακούω παπάκια στην ανηφόρα που πατινάρουν,  ;D 355 ποικίλματα ανά μέτρο, ;D ότι διάφωνο διάστημα υπάρχει τρις αυξημένο  ;D  ;D κλπ κλπ, το μυαλό μου πάει κατευθείαν στους τσιγγάνους ή/ και στην (μέση/ άπω) Ανατολή, είτε η μουσική είναι ηχογραφημένη το '30 με αφρικανικό μονόχορδο  ;D είτε το 2013 με Korg Kronos.

 

Θέλω να πω ότι, αν κάποιος θέλει να ματαιοπονήσει ψάχνοντας "καθαρά ελληνική παράδοση"  ::) ας το κάνει τουλάχιστον ξεκινώντας από την ίδια τη μουσική και όχι από την ενορχήστρωση.

 

Αλλωστε δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το νόημα, όσο το ακροατήριο τρώει, πίνει, πέρδεται  ;D τότε η μουσική αυτή έχει κάνει τη δουλειά της, αν θέλετε καθαρότητα βρείτε κάτι άλλο γιατί γενικότερα η μουσική είναι ένα χωνευτήρι.

 

 

Υ.Γ. Προς τους δημοτικούς (καθαρούς ή μη  ::) ) μουσικούς: Ταπεινή μου γνώμη, μην μπαίνετε στη διαδικασία να προβάλετε στοιχεία "δυσκολίας" ή "λόγιας μουσικής αξίας" για να "ανεβάσετε" την αξία μιας μουσικής, η οποία είναι καθαρά διονυσιακή. 1ον) Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα αφού ο σκοπός της είναι άλλος και 2ον) Η "λόγια" προσέγγιση έχει εν πολύς ολοκληρωθεί πριν ακόμα υπάρξει Ελληνικό κράτος...

 

 

 

 

... οπότε δεν μας αφορά.

 

 

Τα πηρες ολα κι εφυγες ... ;D...η συζητηση εληξε κυριοι.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πηρες ολα κι εφυγες ... ;D...η συζητηση εληξε κυριοι.... ;)

 

Αν μου πει και κάποιος, ποια ήταν η συζήτηση... θα με υποχρεώσει...

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μου πει και κάποιος, ποια ήταν η συζήτηση... θα με υποχρεώσει...

 

Σου απάντησε...

 

Τα πηρες ολα κι εφυγες ... ;D...η συζητηση εληξε κυριοι.... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου πει και κάποιος, ποια ήταν η συζήτηση... θα με υποχρεώσει...

Πάντα η συζήτηση,πάντα,είναι η εξής...Είναι εξέλιξη αυτό που συμβαίνει ή πλήρης απαξίωση του αυθεντικού;

Σε αυτή την ενότητα ασχολούμεθα με τα δημοτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ τις ικανότητες αυτών των μουσικών.Οι περισσότεροι είναι εξαιρετικοί.Σχολίασα τον ρόλο τους στο συγκεκριμένο είδος μουσικής.

 

Οι καθαρα δημοτικοι κιθαριστες παιζουν αυτο που παιζουν....και μονον αυτο, και απεχουν παρασαγγας απο το να λεγονται εξαιρετικοι μουσικοι.

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Τρολευ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι, αν κάποιος θέλει να ματαιοπονήσει ψάχνοντας "καθαρά ελληνική παράδοση"  ::) ας το κάνει τουλάχιστον ξεκινώντας από την ίδια τη μουσική και όχι από την ενορχήστρωση.

Αλλωστε δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το νόημα, όσο το ακροατήριο τρώει, πίνει, πέρδεται  ;D τότε η μουσική αυτή έχει κάνει τη δουλειά της, αν θέλετε καθαρότητα βρείτε κάτι άλλο γιατί γενικότερα η μουσική είναι ένα χωνευτήρι.

Υ.Γ. Προς τους δημοτικούς (καθαρούς ή μη  ::) ) μουσικούς: Ταπεινή μου γνώμη, μην μπαίνετε στη διαδικασία να προβάλετε στοιχεία "δυσκολίας" ή "λόγιας μουσικής αξίας" για να "ανεβάσετε" την αξία μιας μουσικής, η οποία είναι καθαρά διονυσιακή. 1ον) Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα αφού ο σκοπός της είναι άλλος και 2ον) Η "λόγια" προσέγγιση έχει εν πολύς ολοκληρωθεί πριν ακόμα υπάρξει Ελληνικό κράτος...  

 

Η συζήτηση (την οποία παρακολουθώ με κομμένη την ανάσα από το post No1  ;D) θυμίζει επικίνδυνα εκατοντάδες συζητήσεις - αφορισμούς στο ρεμπέτικο φόρουμ, στο οποίο είμαι μέλος για τους δικούς μου σκοτεινούς σαδομαζοχιστικούς λόγους. Αυτές οι συζητήσεις διεξάγονται ωραιότατα εκεί και όλοι περνάνε καλά, αφού είναι ένας "ταγμένος" ιστότοπος αποκλειστικά σε αυτό το είδος σε αντίθεση με το noiz.

 

Για να βάλω και το δικό μου λιθαράκι στο βαρυσήμαντο αυτό thread, έχω περάσει κι εγώ επαγγελματικά από τα ευγενή αυτά πολιτιστικά κέντρα, στην αρχή γέλαγα με τους κλαριτζήδες-λυράρηδες-μπουζουκτζήδες, αλλά πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι είναι μουσικάρες και κερδίσανε σχεδόν όλοι τον απεριόριστο σεβασμό μου (εκτός από τους τραγουδιστές, χαχα). Αυτό που έχει σημασία στα κέντρα διασκέδασης είναι να κάνεις τους άλλους να διασκεδάσουν (γιαυτό λέγονται έτσι), αν θέλουν να διασκεδάσουν με τέρμα echo και reverb μέχρι και στα ντραμς, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, θα τους δώσω αυτό που θέλουνε, αν καπάκι στο καλαματιανό-συρτό τραβάει η ψυχή τους boney-m θα το παίξω με τρέλλα και θα περάσουν αυτοί καλά κι εγώ καλύτερα.

 

Αν μιλάμε για δισκογραφία, δεν έχει νόημα εξαρχής, αφού είναι θέμα επιλογής... δόξα τω Θεώ βγαίνουν κάθε χρόνο απ'όλα, πανηγυρτζίδικα, ψευτοέντεχνα, αληθινά έντεχνα που πάνε το πράμα παρακάτω και αμιγώς δημοτικά.

 

Αυτά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν πια αυθεντικα δημοτικα τραγουδια.

Ουτε ροκ.

Ουτε μπλουζ.

Ουτε κελτικα.

Ουτε καντρι.

 

Ολα ειναι για τη μασα.Αν αυτο σε ενδιαφερει ως ακροατη και ως εκτελεστη.

 

Αν δε σ ενδιαφερει αυτο,υπαρχουν μη απαξιωμενα.

 

Παντως του Φλεσσα η μανα δεν κλαιει πια.

Αν εσυ κλαις,εχεις την απαντηση και δεν εχει σημασια η εκτελεση,μαλλον ακους τη σωστη...

Τωρα...το αν ειναι φυσιολογικο να κλαις..ειναι θεμα γουστου...

Εδω αλλοι/αλλες κλαινε με τον Σουλειμαν στη ντιβι.. ;D

Ολα γουστο ειναι... :P

 

Οσο για τη συνεισφορα της τεχνολογιας,ειμαι υπερ διοτι βοηθαει στην καλυτερη καταγραφη,αποτυπωση,αλλα και στο λαιφ.

 

Μονταρμπο ρε...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου