Προς το περιεχόμενο

Φτιαχνοντας μια tele rockinger


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να κανουμε ρε Τακη' date='εγω φταιω που οι περισσοτεροι μεγαλοι κιθαριστες παιζουν με τελε?? :roll:[/quote']

 

jimi hendrix,david gilmour,stevie ray vaughan,jeff beck,richie blackmoore,Mark Knopfler,eric johnson,gallagher,eric clapton,και αλλοι πολλοι απο τους κορυφαιους πορωμενους telecasterακιδες! :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη ομως οι tele ειναι πιο

ευκολοπαιχτες' date='απροβληματιστες & απλες κιθαρες [/quote']

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες με ενα καλο set up ειναι ευκολοπαιχτες..τωρα πως εσυ βγαζεις τις tele πιο πολυ απο τις αλλες... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ιατρικος ορος για ολο αυτο ειναι....απομυελινωση..........υπαρχει και συνωνυμος ορος που ισως λεει περισσοτερα......... :roll: :roll: :roll: :roll:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως η λέξη ευελιξία πραγματικά δε σημαίνει τίποτα όταν έχεις να κάνεις με τα δικά σου αυτιά.Σύμφωνοι μια tele μπορεί να παίξει τα πάντα άλλα πόσους κιθαρίστες του ίδου περίπου ήχου θα ικανοποιήσει ο ήχος τους;

 

Όπως και η LP.Παίζει και απόλα.

 

Αυτό το απόλα όμως δεν είναι σαν το τα έχω όλα και συμφέρω;;

 

Δηλαδή για ένα βαρύ παχύ ήχο δε χρειάζεται ένας διπλός;;

Για ένα καθαρό ήχο δε χρειάζεται ένας μονός;

 

Ύστερα όλοι αυτοί οι παλιοί μεγάλοι δεν έιχαν ότι επιλογές έχουμε εμείς σήμερα.Fender και Gibson ξέραν αυτά εμπιστέυονταν.Τώρα έχεις ένα κάρο επιλογές απο μαγνήτες πετάλια κιθάρες specs και έχει ο Θεός.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& τι ειπατε δηλ. ρε παιδια? 8O γιατι μαλλον εμεις δεν καταλαβαινουμε (μια και εσεις εχετε σιγουρα δικιο....) :lol:

 

οχι νικο μου εσυ εχεις δικιο.αλλωστε εχεις συναρμολογησει τοσες κιθαρες,δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι είστε μόνιμα δογματικοί και απόλυτοι. "Η καλύτερη κιθάρα", "η πιο ευέλικτη κιθάρα του κόσμου", "τα καλύτερα καθαρά του κόσμου", "οι καλύτεροι μαγνήτες", "όλοι οι μεγάλοι κιθαρίστες παίζουν με τελε".

 

Χαλαρώστε!!! Στη ζωή δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο!Ενώ στο νόιζ -από μία μερίδα μελών, τουλάχιστον - απ'ό,τι βλέπω, ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει...

 

Εγώ προτιμώ πάλι να βλέπω ΟΛΑ τα χρώματα και επίσης ΣΕΒΟΜΑΙ και τα χρώματα που βλέπουν οι άλλοι (χωρίς απαραίτητα να τα κάνω κτήμα μου)....

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος άλλος ήχος εκτός του καθαρού δεν υπάρχει; :?: :roll:

 

 

Ευτυχώς που δεν ακολουθούν όλοι τα ΠΡΕΠΕΙ και την πεπατημένη γιατί η μουσική δεν θα είχε εξελιχθεί τόσο... :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι είστε μόνιμα δογματικοί και απόλυτοι. "Η καλύτερη κιθάρα"' date=' "η πιο ευέλικτη κιθάρα του κόσμου", "τα καλύτερα καθαρά του κόσμου", "οι καλύτεροι μαγνήτες", "όλοι οι μεγάλοι κιθαρίστες παίζουν με τελε".

 

Χαλαρώστε!!! Στη ζωή δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο!Ενώ στο νόιζ -από μία μερίδα μελών, απ'ό,τι βλέπω ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει...

 

Εγώ προτιμώ πάλι να βλέπω ΟΛΑ τα χρώματα και επίσης ΣΕΒΟΜΑΙ και τα χρώματα που βλέπουν οι άλλοι (χωρίς απαραίτητα να τα κάνω κτήμα μου)....

 

δεν ξερω ισως να εννοεις και εμενα αλλα εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο..εχω βαρεθει εκφρασεις οπως:ΕΧΕΙ τα καλυτερα καθαρα,ΕΙΝΑΙ η πιο ευελικτη και και και που αν τα κανω quote απο τα post του superfunk δεν θα υπαρχει τελειωμος.

η καθε κιθαρα εχει τα δικα της καλα που δεν γινεται να τα εχει η αλλη πως να το κανουμε...(ποσο γελίοι θα φαινομαστε πλακα πλακα σε εναν ξενο που ισως διαβαζει τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος άλλος ήχος εκτός του καθαρού δεν υπάρχει; :?: :roll:

 

οχι γιατι οπως λεει και ο superfunk την κιθαρα και τον ενισχυτη τα ακους ΜΟΝΟ στα ΚΑΘΑΡΑ! :?

(και δεν σηκωνει και κουβεντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γιατρε μου δε λεω αλλα δεν μπορεις να μην αντιδρασεις οταν διαβασεις κατι τοσο ακυρο οσο το "τελε και γλυκος και καθαρος ηχος ειναι εννοιες παραλληλες" 8O ελεος δηλαδη.....

 

Τακη μου, ειναι πιο ευκολοπαιχτη γιατι ειναι μικροτερη σε μεγεθος,εχει τα κοντρολ πιο εργονομικα βαλμενα (δεν κοπανας δηλ, το ρημαδι το switch καθε λιγο & λιγακι) και δεν εχει στη μεση τον ενοχλητικο τριτο μαγνητη,επισης δεν σε προβληματιζει με το πως να το κανουμε "δυσκολο" τρεμολο της.ειναι ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΗ και ΠΑΝΑΠΛΗ..ενας αρχαριος δηλ. πολυ πιο ευκολα "καταλαβαινει" μια τελε.... αυτο εννοουσα... :wink:

 

τοσο δυσκολο ειναι να παραδεχτεις οτι ειπες λαμακια ισχυριζομενος οτι η Γκιμπσον ειναι πιο "καθαρη" και γλυκια κιθαρα απο την τελε??

 

Και δεν ειπαμε οτι δεν ειναι μεγαλοι οι κιθαριστες που αναγραφεις επειδη δεν παιζουν με τελε (αν και πολλοι απο αυτους επαιζαν ΚΑΙ με τελε :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου