Προς το περιεχόμενο

Φτιαχνοντας μια tele rockinger


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς οι έννοιες "γλυκάδα" και "telecaster" είναι παράλληλες... δεν πρόκειται να συναντηθούν ποτέ... :roll:

 

kwstas79' date=' το εννοεις αυτο που λες η κανεις πλακα???8O 8O φυσικα και με την telecaster [b']μπορεις να βγαλεις γλυκο ηχο[/b].αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που λατρευω τα καθαρα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To... πουλάκι μου... είναι epiphone! Καινουργιο gibson δεν νομίζω να έπαιρνα, για κανένα 60's μοντελάκι όμως το συζητάμε... μετά την εγχείρηση εξαγωγής νεφρού βεβαίως... :roll:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mechmg93 δεν διαφωνώ ότι μπορείς. Πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με λίγη θέληση... Απλά η συγκεκριμένη κιθάρα είναι γνωστή για άλλα πράγματα και όχι για τον ... γλυκό της ήχο ...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mechmg93 δεν διαφωνώ ότι μπορείς. Πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με λίγη θέληση... Απλά η συγκεκριμένη κιθάρα είναι γνωστή για άλλα πράγματα και όχι για τον ... γλυκό της ήχο ...

 

αν ακουσεις μουσικη απο το φασμα της 10ετιας του 90 και μετα' date=' οπου η tele εχει χρησιμοποιηθει κατα κορον στην alternative μουσικη σκηνη, θα ερθεις αντιμετωπος με μια πολυ διαφορετικη ηχητικη/παιχτικη προσεγγιση πανω στην συγκεκριμενη κιθαρα και θα καταλαβεις τι εννοω:wink:

κατα την αποψη μου προκειται για μια [b']απιστευτα ευελικτη κιθαρα[/b] με την οποια μπορεις να παιξεις τα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, δεν διαφωνώ όπως σου είπα και προηγουμένως... Το θέμα είναι ότι στις συγκεκριμένες παραγωγές ο ήχος της κιθάρας συνήθως είναι πνιγμένος στα εφφέ, οπότε έτσι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα εύκολα. Εγω μιλάω για τον βασικό "καρφί" ήχο της κιθάρας, και ζητώ συγνώμη που δεν το διευκρίνησα αυτό από την αρχή. Τώρα θα μου πεις ποιός παίζει έτσι σημερα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mechmg93 δεν διαφωνώ ότι μπορείς. Πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με λίγη θέληση... Απλά η συγκεκριμένη κιθάρα είναι γνωστή για άλλα πράγματα και όχι για τον ... γλυκό της ήχο ...

 

αν ακουσεις μουσικη απο το φασμα της 10ετιας του 90 και μετα' date=' οπου η tele εχει χρησιμοποιηθει κατα κορον στην alternative μουσικη σκηνη, θα ερθεις αντιμετωπος με μια πολυ διαφορετικη ηχητικη/παιχτικη προσεγγιση πανω στην συγκεκριμενη κιθαρα και θα καταλαβεις τι εννοω:wink:

κατα την αποψη μου προκειται για μια [b']απιστευτα ευελικτη κιθαρα[/b] με την οποια μπορεις να παιξεις τα παντα...

 

θα συμφωνησω εν μερη με τον μιχαλη !αλλα...με αυτην την λογικη με ολες τις κιθαρες μπορεις να παιξεις τα παντα αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα.

πχ.με μια tele ή stratocaster δεν θα εχεις ΠΟΤΕ την απιστευτη γλυκαδα και τον ογκο που εχουν οι humbuckers.αλλο το ενα αλλο το αλλο.οπως και οι humbuckers δεν θα εχουν ποτε αυτα που εχει μια tele ή strat με τους μονους μαγνητες...

ΕΛΕΟΣ ποια με τις telecaster και να λεμε σαν κορυφαιους παιχτες οσους παιζουν με tele(αυτα τα λεω για σενα superfunk :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως κανεις πλακα οταν λες οτι η τελε δεν εχει γλυκο ηχο,δεν νομιζω να υπαρχει κιθαρα με ωραιοτερα ΚΑΘΑΡΑ,σε αντιθεση με τις Gibson πχ που ξυνουν οταν τις παιζεις ΚΑΘΑΡΑ χωρις γκαζια...

 

Αυτο αλλωστε δεν το λεω εγω αλλα η παγκοσμια δισκογραφια...

 

Τι να κανουμε ρε Τακη,εγω φταιω που οι περισσοτεροι μεγαλοι κιθαριστες παιζουν με τελε?? :roll: (και αν δεν παιζουν τωρα εκει θα καταληξουν καποτε... :lol: :lol: & δεν κανω πλακα τα παραδειγματα ειναι πολλα)

 

τι τα θες ...LEO DID IT RIGHT THE FIRST TIME.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να υπαρχει κιθαρα με ωραιοτερα ΚΑΘΑΡΑ' date='σε αντιθεση με τις Gibson πχ που ξυνουν οταν τις παιζεις ΚΑΘΑΡΑ χωρις γκαζια... [/quote']

 

προφανως κανεις πλακα ετσι;ξυνουν οι les paul στα καθαρα;;;; 8O :lol:

 

εγω φταιω που οι περισσοτεροι μεγαλοι κιθαριστες παιζουν με τελε?? :roll:

 

μαλλον συνεχιζεις την πλακα ετσι;οταν ξεκολλησεις το μυαλο σου ισως καταλαβεις τι...papar..mandol ειπες τωρα... :lol: να γραφτει στις ατακες της χρονιας παρακαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου