Προς το περιεχόμενο

Φοβερό site με μετατροπές σε single coiled κιθάρες


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το site αυτό (που το είχα βρει παλιότερα που έψαχνα για τεχνικές shielding) είναι όντως πολύ πλούσιο σε πληροφορία. Μάλιστα κάποια 'ανέκδοτα' που παρουσιάζονται έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Ιάσονα όχι μόνο είναι δυνατό να γίνει αλλά έχει γίνει κιόλας αρκετές φορές... βέβαια χρειάζεται συνήθως και ένα μικρόφωνο για να κλείσει το κύκλωμα! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εκτός αν η κιθάρα έχει EMG μαγνήτες.

 

Οι EMG και νομίζω όλοι οι Active μαγνήτες δεν κάνουνε γείωση με τις χορδές μέσω Tremolo ή άλλου είδους Bridge οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το ρεύμα.

 

Γι'αυτό βάλτε όλοι EMG σαν εμένα. Πλάκα κάνω!!!!!!!!!!!!!! :D

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' εκτός αν η κιθάρα έχει EMG μαγνήτες.

 

Οι EMG και νομίζω όλοι οι Active μαγνήτες δεν κάνουνε γείωση με τις χορδές μέσω Tremolo ή άλλου είδους Bridge οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το ρεύμα.

 

Γι'αυτό βάλτε όλοι EMG σαν εμένα. Πλάκα κάνω!!!!!!!!!!!!!! :D[/quote']

 

 

...ή, εναλλακτικά, κάνεις μια καλή συνδεσμολογία-αστέρα και ξεχνάς περί γειώσεων... ένας γαϊδουρινός πυκνωτής φροντίζει για την υγεία σου σε περίπτωση που το ρεύμα αποφασίσει να περάσει μέσα από τα καλώδια της κιθάρας! :wink:

 

Α, και σαν παρεπόμενο δεν έχεις και θόρυβο... όπως και στους EMG. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarnuts.com/index.php

 

Μην τρελλαίνεστε πάντως με το ρεύμα... η κυριότερη χρησιμότητα τέτοιων συνδεσμολογιών είναι για τη μείωση του θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα το pickguard και ειδα οτι εχει πυκνωτη.στη δικια μου κιθαρα οι κολλησεις ειναι φτηνιαρικες παντως 8O (affinity squier).θα αλλαξω τα καλωδια αν και ακομη αναρωτιεμαι τι ειδους καλωδια να χρησιμοποιησω.... :? καλο ειναι ολοι να κανουμε αυτο το 7 switch στις strat δεν ειναι δυσκολο και πρεπει να ειναι γαματο :P thank you elavd and abraxas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα το pickguard και ειδα οτι εχει πυκνωτη.στη δικια μου κιθαρα οι κολλησεις ειναι φτηνιαρικες παντως 8O (affinity squier).θα αλλαξω τα καλωδια αν και ακομη αναρωτιεμαι τι ειδους καλωδια να χρησιμοποιησω.... :? καλο ειναι ολοι να κανουμε αυτο το 7 switch στις strat δεν ειναι δυσκολο και πρεπει να ειναι γαματο :P thank you elavd and abraxas

 

Ο πυκνωτής που έχει (και πρέπει να έχει δύο αν είναι Strat) είναι για το tone control. Δεν είναι το ίδιο μ'αυτόν που θα δεις στο σχέδιο από το site που παρέθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου