Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπων ενισχυτη.Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα έχει την  ECC83. Ετσι γράφει στο σάιτ. Γιατί λές ότι φοράει 12ΑΧ7?

 

Γιατί είναι το ίδιο. Μη σε μπερδεύει καθόλου.

 

 

 

Η 5157 5751 μόλις διάβασα ότι φέρνει σε πιο μπλουζ καταστάσεις, πράγμα ευχάριστο. Τη προτιμάει λέει και ο  Stevie Ray Vaughns...... :P

 

Εδώ, π.χ.

 

 

To κούμπωμα των εν λόγω εξαρτημάτων είναι το ίδιο? Μη τη πάρω και στο τέλος τη κάνω.....λαμπατέρ! ;D ;D ;D

 

9 pin είναι όλες, κανένα πρόβλημα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα 99% η ECC81 με ευρωπαικη ονομασια ή  12ΑΤ7 η αντιστοιχη αμερικανικη ονομασια (προκειται για τον ιδιο τυπο λυχνιας ) δεν κανει για την θεση V1 πας απευθειας σε 5751

 

καλημέρα σε όλους 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πειραματισμός με λυχνίες όσο ελκυστικός και αν είναι αποτελεί δύσκολο σπορ. Προφανώς και οι stock λυχνίες της πλειοψηφίας των ενισχυτών (πέρα από συγκεκριμένες boutique καταστάσεις) επιδέχονται μεγάλης βελτίωσης, αλλά αν μπει κανείς στο παιχνίδι με  NOS / "holy grail" κτλ απαιτείται χρήμα, ψάξιμο και... γερό στομάχι (για τις περιπτώσεις που η πανάκριβη NOS μπορεί να βγει ψόφια, μικροφωνική κτλ).

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η πιο άμεση και "δραστική" επέμβαση που μπορεί να κάνει κάποιος στον ενισχυτή του είναι η αλλαγή μεγαφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η πιο άμεση και "δραστική" επέμβαση που μπορεί να κάνει κάποιος στον ενισχυτή του είναι η αλλαγή μεγαφώνου.

 

Συμφωνώ...όταν είναι κόμπο....στη περιπτωση μου είναι (για τρίτη φορά το λέω  ;D) ΚΕΦΑΛΗ!

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα 99% η ECC81 με ευρωπαικη ονομασια ή  12ΑΤ7 η αντιστοιχη αμερικανικη ονομασια (προκειται για τον ιδιο τυπο λυχνιας ) δεν κανει για την θεση V1 πας απευθειας σε 5751

 

καλημέρα σε όλους 

 

Τι εννοείς δεν κάνει?

Αν ισχύει αυτό που λες μπορείς να μου προτείνεις απο που μπορώ να προμηθευτώ μία 5751?

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι αν στην πράξη βάλεις στην V1 μία ECC81 /  12ΑΤ7 ( 60% gain )επειδη δεν αλλάζει μόνο το gain της λυχνιας αλλα και κάποιες άλλες παράμετροι βλέπε transconductance και μετά βάλεις και μία 5751 (70% gain) θα δεις οτι θα προτιμησεις την 5751 για αυτη την θεση , αν μιλαγαμε για την θεση Phase inverter θα προτιμουσες την ECC81 /  12ΑΤ7 .

 

Για να στο αναλυσω δυστυχως πρεπει να εχεις τεχνικες γνωσεις και δεν θα το καταλαβεις θα στο πω πιο απλα στην V1 η 5751 ειναι πιο "κοντα" μουσικο-τεχνικα-ακουστικα   στην 12ΑΧ7 /ECC83 θα ριξει την οποια προενισχυση λιγο για να καθαρισει και να γλυκάνει χωρις να αλλοιωσει η να αλλαξει το ηχοχρωμα κ την αισθηση που ειχε πριν η προενισχυση

 

ριξε μια ματιά στο χιλιαδες φορες δημοσιευμενο αρθρο εδω :

 

http://www.guitaramplifierblueprinting.com/files/Phaseinverter.pdf

 

 

για να σε βαλω σε περιπετειες .... εγω που εχω HIWATT κεφαλή και είναι κρύσταλο απο την μανα της, το καθαρο καναλι δεν παραμορφωνει ποτε ομως , αντι να ριξω το gain αντιθετως εβαλα μια 7025 που  είναι η "hi fi" low noise version της 12AX7 και αυτες ειναι επιλεγμενες με τοση λεπτομερεια που βασικα μετρανε πιο ψηλα σε emissions απο οτι η 12ΑΧ7. Η 7025 φυσικα ειναι κυρίως για HI-END χρηση  λυχνια, αχρωματιστη εντελως φλατ δεν τα σπαει για να μπλουζαρεις και να εχεις χρωμα ,αλλα τα σπαει στο να δεχεται πεταλια σαν σφουγγαρι...

 

ελπιζω να μην μπειτε στο ΕΒΑΥ τωρα και να μην αφησετε ουτε μια 7025 και για μας ...

 

Ανέβασα ένα μικρό οδηγό ΛΥΧΝΙΩΝ στην σελίδα μου εδώ :

 

http://www.facebook.com/AnalogDesignEffectArtwork/posts/397213760394500?notif_t=like

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ...όταν είναι κόμπο....στη περιπτωση μου είναι (για τρίτη φορά το λέω  ;D)

 

Το εμπεδώσαμε.  ;D

Κάποιο μεγάφωνο όμως έχει η καμπίνα που χρησιμοποιείς, και ίσως παραβλέπεις το βαθμό στον οποίο συμμετέχει στον ήχο σου.

Χωρίς να μπούμε στα πολύ τεχνικά, μπορεί το μεγάφωνό σου να τόσο προσανατολισμένο προς το γρήγορο "άρπαγμα" που οι πειραματισμοί με τις λυχνίες να είναι ψύλλοι στ' άχυρα. Ποιό μεγάφωνο χρησιμοποιείς;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα ένα μικρό οδηγό ΛΥΧΝΙΩΝ στην σελίδα μου εδώ :

 

Τσίμπα κι ένα Like να ούμε

 

Συνεχίστε μαθαίνουμε πράματα εδώ

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα 99% η ECC81 με ευρωπαικη ονομασια ή   12ΑΤ7 η αντιστοιχη αμερικανικη ονομασια (προκειται για τον ιδιο τυπο λυχνιας ) δεν κανει για την θεση V1 πας απευθειας σε 5751

 

Άλλο "δεν κάνει" και άλλο "δεν θα την προτιμήσεις". Φυσικά και κάνει, και το αν θα προτιμήσει αυτήν η οποιαδήποτε άλλη νομίζω πως θα το ανακαλύψει μόνο ο ίδιος, κοιτώντας και τα σχετικά gain (προαναφερθέντα εδώ και σε άλλα δεκάδες παλιότερα θρεντς) για να δει πόσο θα "αδειάσει" το input stage βάζοντας μια προενισχύτρια διαφορετική από την 12ΑΧ7.

 

Όσον αφορά στο μεγάφωνο, πολύ καλή επισήμανση μιας και η τονική αλλαγή είναι συντριπτικά μεγαλύτερη και πολύ πιο εύκολο να ακουστεί στο 100% των περιπτώσεων από την συνήθως μικρή που προέρχεται από αλλαγή μάρκας λυχνίας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπα κι ένα Like να ούμε

 

Συνεχίστε μαθαίνουμε πράματα εδώ

 

NOS = New OLD Stock αναφερομαστε για λυχνιες παλαιας κοπης 50s,60s,70s,80s  

 

αν καποιος ενδιαφερεται για τεστ σε τωρινης κατασκευης λυχνιες που ειναι σχετικα φτωχης ποιοτητας σε σχεση με τις NOS (αν θυμαστε οι NOS 3000 ωρες λειτουργιας για να πεσουν 10%-20% ενω οι κανουριες 3000 ωρες ολη τους η ζωη...για τελικες μιλαω, οι προενισχυτριες μπορει να μην χρειαστουν αλλαγη και ποτε  ) τεσπα υπαρχουν εξαιρετικα  τεστακια εδω

 

12ΑΧ7 : http://www.thetubestore.com/12AX7-Tube-Review#summary

 

EL34 : http://www.thetubestore.com/EL34-Tube-Review

 

EL84 : http://www.thetubestore.com/EL84-Tube-Review

 

6L6 : http://www.thetubestore.com/6L6-Tube-Review#summary

 

6V6 : http://www.thetubestore.com/6V6-Tube-Review

 

 

 

απλα μην ψαρωσετε και παρετε απο αυτον σωνει και καλα δεν ειναι ο καλυτερος σε τιμη

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου