Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπων ενισχυτη.Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cub12 μάλλον εννοείς. Μιλάμε για 3xECC83 και 2xEL84, ναι;

 

Με ένα ζευγάρι Ε84L στο τελικό στάδιο και τους ανάλογους πειραματισμούς στην προενίσχυση σίγουρα κάτι ψιλό θα κερδίσεις.

Ίσως να ήταν καλή ιδέα να τον δει και κάποιος τεχνικός - μπορεί το bias να έχει χώρο να "κρυώσει" χωρίς ο ήχος σου να...πουντιάσει. ;)

 

Από την άλλη αν το μεγάφωνό σου "σπάει" νωρίς μπορεί να θες να ξεκινήσεις από εκεί.

 

Είναι 15ρα κεφαλή, δεν είναι κόμπο με ενσωματωμένο (αθλιο) μεγάφωνο...

Αυτό με τα bias και τα πουντιάσματα δεν το πιάνω και τεχνικός στη Καβάλα με τίποτα...ίσως σαλόνικα ο telegun. Θα τον ρωτήσω. Τωρα αυτό με τις e84l πως θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού μιλάς για τελικό στάδιο ενώ εγώ θέλω να ....φλωρέψω τη προενίσχυση (gain knob)?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιά ρίξε καμιά ιδέα για καμία λάμπα με λιγότερο gain που να ταιρίάζει και στο κούμπωμα...(φαντάζομαι δεν ταιριάζουν όλες οι λάμπες στα ίδια κουμπώματα έτσι?)

Χμμ, αν μιλάμε για Cub12 τότε μπαίνει στο παιχνίδι και η V2.

 

Κατά σειρά gain έχεις τις εξής επιλογές,

12ΑΧ7 - 100

5751 - 70

12ΑΤ7 - 60

12ΑΥ7 - 45

12ΑV7 - 41

12AU7 - 19

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα.

E, και τι πειράζει? Ο degdekis θέλει πιο ευέλικτο gain. To volume δεν μας απασχολεί σε αυτή την περίπτωση. Αν έπαιζε σε ένταση με το volume στο 5, πολύ πολύ να παίζει μετά στο 6 ή 7. Δεν χάνει σε ένταση μιας και πάλι στην ίδια ένταση θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, αν μιλάμε για Cub12 τότε μπαίνει στο παιχνίδι και η V2.

 

Κατά σειρά gain έχεις τις εξής επιλογές,

12ΑΧ7 - 100

5751 - 70

12ΑΤ7 - 60

12ΑΥ7 - 45

12ΑV7 - 41

12AU7 - 19

 

 

Kαταρχήν σε διορθώνω δεν είναι cub 12 (αυτός είναι κόμπο) είναι κεφαλή 15ρα.

 

Τώρα σε αυτή τη κλίμακα, το είδος λάμπας που ήδη χρησιμοποιεί, που βρίκεται? Οι αριθμοί τί σημαίνουν? Αν αναφερθούμε ποσοστιαία, ας πούμε ότι με 30% κάτω το gain μου νομίζω θα έπαιρνα το επιθυμητό αποτέλεσμα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν σε διορθώνω δεν είναι cub 12 (αυτός είναι κόμπο) είναι κεφαλή 15ρα.

 

Τώρα σε αυτή τη κλίμακα, το είδος λάμπας που ήδη χρησιμοποιεί, που βρίκεται? Οι αριθμοί τί σημαίνουν? Αν αναφερθούμε ποσοστιαία, ας πούμε ότι με 30% κάτω το gain μου νομίζω θα έπαιρνα το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Ok, το σχέδιο του Cub12 με το κεφάλι είναι τα ίδια.

 

Τώρα έχεις την 12ΑΧ7. Οι αριθμοί είναι το Mu (Amplification Factor) με λίγα λόγια το gain κάθε λυχνίας.

Λογικά με μια 12ΑΤ7 ή 12ΑΥ7 να έπαιρνες το αποτέλεσμα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα έχει την  ECC83. Ετσι γράφει στο σάιτ. Γιατί λές ότι φοράει 12ΑΧ7?

Η 5157 μόλις διάβασα ότι φέρνει σε πιο μπλουζ καταστάσεις, πράγμα ευχάριστο. Τη προτιμάει λέει και ο  Stevie Ray Vaughns...... :P

 

Ξέρεις που μπορώ να τη βρώ?

Αυτό το σάιτ είναι safe?

To κούμπωμα των εν λόγω εξαρτημάτων είναι το ίδιο? Μη τη πάρω και στο τέλος τη κάνω.....λαμπατέρ! ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες και αυτή που είναι ο τύπος που προτείνεις.

http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_sag_at7mpi.htm

 

αναφέρει ότι δίνει πιο πολύ headroom.

 

ECC83 είναι το κούμπωμα και 12ΑΧ7 ο τύπος? Για εξήγησέ μου λίγο να μη σε ζαλίζω με κοτσάνες.... ::)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου