Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπων ενισχυτη.Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θενξ messalion

 

αν είναι, όντως, όλα ίδια τότε στο 1 μου φαίνεται πιο σφιχτός και μπασομουντός ο ήχος ενώ στο 2 πιο διαυγής και πριμομεσαίος....

 

δεν φαίνονται πολλά απ'αυτά τα 2 δείγματα αλλά αν είσαι ευχαριστημένος...με βάζεις σε σκέψεις! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θενξ messalion

 

αν είναι, όντως, όλα ίδια τότε στο 1 μου φαίνεται πιο σφιχτός και μπασομουντός ο ήχος ενώ στο 2 πιο διαυγής και πριμομεσαίος....

 

δεν φαίνονται πολλά απ'αυτά τα 2 δείγματα αλλά αν είσαι ευχαριστημένος...με βάζεις σε σκέψεις! ;D

Να επισημανω οτι οι ρυθμικες που παιζουν οταν μπαινει η ντραμς παλι ειναι απο τον ιδιο ενισχυτη και την ιδια κιθαρα αλλα στο drive καναλι.....(εκει δλδ που ειχα προβλημα εξ'αρχης) Πιστευω οτι εκει ακουγεται η διαφορά

 

Το μονο που μπορουμε να κανουμε σαν ΑΒ τεστ ειναι να ανεβασει καποιος ενα μοτιβο γραμμενο με τον ιδιο ενισχυτη αλλα με στοκ λαμπες (και τον ιδιο εξοπλισμο φυσικα) και να παιξω και εγω το ιδιο μοτιβο και να το ανεβασω για συγκριση

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και εγώ τον πόνο μου και αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.  ;D

Πρόσφατα αγόρασα μια κεφαλή laney cub 15w. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ. To αλλά του είναι ότι αν και αρκετά δυνατός, χρησιμοποιώντας πεταλιέρα στο input δεν μπορείς να πάρεις όλη τη "δύναμη" του ενισχυτή καθώς με το gain πάνω απο το 2,5-3 αρχίζει να παραμορφώνει τον ήχο (αρχίζουν τα γκάζια).

Η σχετική με το θέμα μας ερώτηση:

 

Υπάρχει κάποια αλλαγή λάμπας που θα μπορούσε να αλλάξει αυτή τη κατάσταση?

Να έκανε δηλαδή τον ενισχυτή να μην "τσιμπάει" τόσο πολυ το gain απο τόσο χαμηλά. Κάποια αλλαγή λάμπας δηλαδή που θα έκανε τον ενισχτυτή λιγότερο aggresive. Ακόμη και μέχρι το 4 να πηγαίναμε χωρίς παραμόρφωση, με μια 12ρα καμπίνα ΜΕΓΑΛΗ που έχω (όχι κουτσουλιά) θα ήμουν σίγουρος ότι βγάζω άνετα λάιβ (και τώρα μπορώ μάλλον αλλά για να το σιγουρέψουμε) και θα πηγαίνω σε αυτά με τα7 κιλά του laney και όχι με τα 17 του v55....

 

AYTO ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΗΧΟ

Τώρα να κάτσω να κάνω πειράματα για να πάρω 3% διαφορά στα μεσαία και μισό τόνο απο δω και λίγο απο το άλλο απο εκεί, νομίζω τσάμπα χρόνος, χρήμα κλτπ...χωρίς παρεξήγηση έτσι? Γνώμη μου, βάση των δικών μου κριτηρίων. ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cub12 μάλλον εννοείς. Μιλάμε για 3xECC83 και 2xEL84, ναι;

 

Με ένα ζευγάρι Ε84L στο τελικό στάδιο και τους ανάλογους πειραματισμούς στην προενίσχυση σίγουρα κάτι ψιλό θα κερδίσεις.

Ίσως να ήταν καλή ιδέα να τον δει και κάποιος τεχνικός - μπορεί το bias να έχει χώρο να "κρυώσει" χωρίς ο ήχος σου να...πουντιάσει. ;)

 

Από την άλλη αν το μεγάφωνό σου "σπάει" νωρίς μπορεί να θες να ξεκινήσεις από εκεί.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταση όχι δεν θα χάσει, τα 15W θα τα πάρει μια χαρά απλά ίσως χρειαστεί να ανεβάσει λίγο παραπάνω το volume.

 

Ακριβώς.

 

"The CUB HEAD houses 3 x ECC83's in its preamp''

Οπότε βγάζουμε μία εξ αυτών (μάλλον εννοείς τη πρώτη λέγοντας θέση V1 )και δοκιμάζουμε μια.....  Γιά ρίξε καμιά ιδέα για καμία λάμπα με λιγότερο gain που να ταιρίάζει και στο κούμπωμα...(φαντάζομαι δεν ταιριάζουν όλες οι λάμπες στα ίδια κουμπώματα έτσι?)

 

Μη βαράτε...είπαμε δεν συνηθίζω να βάζω χέρι στα ηλεκτρονικά! :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου