Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπων ενισχυτη.Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σπουδαζεις ηλεκτρονικα, βρισκεις το σχηματικο του ενισχυτη κ αν εμαθες απο τις σπουδες σου το βλεπεις μπροστα σου στο σχηματικο ....

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο Γερμανια ειναι ο tubeampdoctor , εγω θα σου προτεινα να ζητησεις καποιος να σε εξυπηρετησει απο το φορουμ που ειναι καποιοι που εχουν στοκ για καβατζα , να βρεθειτε να κανετε μια γρηγορη τραμπα τις  λυχνιες να δεις πανω κατω που κινεισαι πριν δωσεις 100 και τις πουλας σε 2 μερες 50 ...

 

To GAIN CONTROL σου σκαει στο δευτερο μισο της διπλοτριοδου 12ΑΧ7 στη θεση V1 αρα ξεκινα με την V1 και βλεπουμε ...

αν βρεις δοκιμασε και 12ΑΤ7 στο V3

 

Μένω Καβάλα. Δύσκολο καθώς οι περισσότεροι απο εσάς μένετε Αθήνα.

Γιατί 100 ευρώ? Αυτή εδώ τι λέει?

http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_Other_brands_OEM_Tubes_Preamp_doubletriodes/5751_NOS_USA_3348

αν κατάλαβα καλά αναφέρει πως η τιμή είναι για ζευγάρι?

το ίδιο και εδώ

http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_Other_brands_OEM_Tubes_Preamp_doubletriodes/5751_NOS_USA_3348

 

Και 7 ευρώ μεταφορικά όχι 30 όπως στο Θωμά.

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok guys

πηρα αυτες

http://www.ebay.de/itm/2-x-5751-JJ-ELECTRONIC-Roehre-NEU-ECC83-12AX7-Tubes-Roehrenverstaerker-/370803789770?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

και βλέπουμε

θα το κάνω το πείραμα και θα σας πω αποτελέσματα

το πολύ πολύ να πετάξαμε 30 ευρώ...ντάξ.... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο  το να πεταγες 50 για μια κ μαλιστα με κριση αντε να την εδινες μετα ! Τουλαχιστον εδω τις δοκιμαζεις  μιση ωρα αν δεν σου κανουν τις πουλας απο 15 την μια ,σε μια μερα εφυγαν σε δυο νεους δοκιμαστες κ παει λεγοντας !!! 15 ευρω τα δινεις κ μονο για να σου φυγει η απορια πως ακουγεται μια 5752 ....

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε γενικά χωρίς να είμαι λεφτάς, ξέρω ότι ότι πληρώνεις παίρνεις, και να δωσω ένα 20ρικο παραπάνω δεν μου λέει τίποτα, και ας είναι 1, αφού μάλλον μία θα χρειαστώ. Δεν είμαι της λογικής "δεν αξίζει σε αυτο τον ενισχυτή nos" καθώς ο ενισχυτής με ικανοποιεί πάρα πολύ ηχητικά και δεν έχω κόλλημα στο να κρατήσω ένα μηχάνημα για πολλά χρόνια αν μου κάνει τη δουλειά μου, ασχετα απο το αν είναι φτηνό ή ακριβό. Οπότε αν εμένα μου κάνει τη δουλειά μου, είναι ο καλύτερος ενισχυτής του κόσμου... Φυσικά όμως και η άλλη περίπτωση έχει τη λογική της, για τους λόγους που ανέφερες παραπάνω και για αυτό την επέλεξα κιόλας. Και πάλι αν μου κάνει τη δουλειά μου γιατί να νοιαστώ για μια ακριβή Nos? Εν ολίγοις πιστέυω ότι who cares about money είτε είναι πολλά είτε λίγα... (σε λογικά πλαίσια πάντα) αν είναι να είμαστε ευτυχισμένοι απο το χόμπυ μας!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οφειλω σαν Μιχαλης να προτεινω το best value for money  εχοντας σαν γνωμονα το ποσο τοις εκατο θα επηρρεασει το καθε πραγμα στην καθε τιμη. Ο ενισχυτης σου ειναι μια χαρα κ αφου σε ικανοποιει ακομα πιο μια χαρα. Απλα το να δωσεις διπλα λεφτα θα πρεπει να εχεις κ ενα αποτελεσμα σεβαστο θα σου δωσω ενα παραδειγμα απλο, μια εξατμιση κραμματος ειδικου κ αγωνιστικη αξιας 3000 ευρω δινει 5 αλογα σε ενα γκολφ και 75 σε μια φερραρι σε ποιο αμαξι αξιζει να την βαλεις; στο γκολφ βαζεις μια αξιας 300 ευρω κ παλι 5 παιρνεις ισως 4,5 :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5751 θα βρεις στον tubeampdoctor που σε ενημερωνω κατα την προσωπικη μου γνωμη παιρνει κινεζικες λυχνιες συγχρονες φυσικα διαλεγει την κορυφαια ποιοτητα απο κινεζικες και ζηταει να τις βγαλουν με την φιρμα του , οι λαμπες ειναι καλες σε γενικες γραμμες απλα τις θεωρω οτι ειναι ακριβες για κινεζικες

 

Δεν είναι απλός rebrander (βάζει μόνο την ετικετούλα του επάνω στο στοκ που του έρχεται). Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται μια σειρά πολλών τεστ και ξεσκαρταρίσματος, και επίσης μια no questions asked εγγύηση 6 μηνών με αντικατάσταση που έχω εκμεταλλευθεί κι εγώ (με φιλική και ταχύτατη εξυπηρέτηση), κάτι που είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί για οποιεσδήποτε άλλες λυχνίες πλην παρόμοιων λύσεων τύπου Watford Valves που κάνουν την ίδια δουλειά. Αυτό την μετατρέπει σε άριστο value for money, και την καθιστά πολύ πιο ασφαλή και φτηνή λύση από NOS που συνήθως είναι ό,τι κάτσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλός rebrander (βάζει μόνο την ετικετούλα του επάνω στο στοκ που του έρχεται). Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται μια σειρά πολλών τεστ και ξεσκαρταρίσματος, και επίσης μια no questions asked εγγύηση 6 μηνών με αντικατάσταση που έχω εκμεταλλευθεί κι εγώ (με φιλική και ταχύτατη εξυπηρέτηση), κάτι που είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί για οποιεσδήποτε άλλες λυχνίες πλην παρόμοιων λύσεων τύπου Watford Valves που κάνουν την ίδια δουλειά. Αυτό την μετατρέπει σε άριστο value for money, και την καθιστά πολύ πιο ασφαλή και φτηνή λύση από NOS που συνήθως είναι ό,τι κάτσει.

 

κι εδω συμφωνούμε ισχυουν ολα αυτα απλα οι λαμπες ειναι ΚΙΝΑΣ οτι καλυτερο κυκλοφορει , θα ελεγα μετα απο τα τεστ του πολυ πιο αξιοπιστη περιπτωση απο το να αγορασεις απο το ΕΒΑΥ, για τις NOS ειναι ακριβως οτι κατσει οπως τα λες ,ή παρακολουθεις καιρο τους επαγγελματιες πωλητες  και αγοραζεις πανακριβα απο καποιον με πολλαπλα τεστ στα λυχνιομετρα που προανεφερα Amplitrex,  και μετα Funke, AVO, Hickok και με feedback 100%

 

ή αγοράζεις από καποιους που πουλανε μια ποσοτητα 5-10 λαμπες ατεσταριστες σε πολυ χαμηλη τιμη λογω του οτι δεν ειναι επαγγελματιες λυχνιαδες και εχεις στο μυαλο σου οτι θα εχεις και την αναλογη φήρα , στις 10 μπορει να σου κατσουν και 2-3 καλες που παλι σε μεσους ορους τιμης θα βγουν καλη τιμη , φυσικα θα εχεις χρεωθει και 500 ευρω στην καλυτερη για να εχεις λυχνιομετρο να βλεπεις τι πηρες τελικα και τι εφαγες στον κ......

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου