Προς το περιεχόμενο

Allen&Heath Zed 10FX κονσόλα και κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, η γνώμη σας για αυτήν εδω τη κάρτα-κονσόλα? φαίνεται εύχρηστη καθώς ο συνδυασμός αυτών των 2 είναι πάρα πολύ πρακτικός...έχω ένα laptop acer aspire 3 ετίας λέτε να μου κάνει αυτή εδώ η κάρτα..? ηχογραφήσεις ακουστικών οργάνων θέλω να κάνω με cool edit pro που το γνωρίζω...

http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=1731&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=197

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μια εταιρία δεν βγάζει drivers για τα μηχανήματά της και σε παραπέμπει σε ένα freeware project όπως το ASIO4ALL, τότε δεν σκέφτεσαι καν να ασχοληθείς μαζί της. Υπάρχουν πολλές καλές κάρτες σε αυτήν την κατηγορία, έτσι και αλλιώς οι κονσόλες πλέον είναι άχρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μια εταιρία δεν βγάζει drivers για τα μηχανήματά της και σε παραπέμπει σε ένα freeware project όπως το ASIO4ALL, τότε δεν σκέφτεσαι καν να ασχοληθείς μαζί της. Υπάρχουν πολλές καλές κάρτες σε αυτήν την κατηγορία, έτσι και αλλιώς οι κονσόλες πλέον είναι άχρηστες.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση! Εννοείς να υποθέσω ότι καλύπτομαι από το πρόγραμμα ηχογράφησης οπότε δεν μου χρειάζεται καν εξωτερική κονσόλα?θέλω να ξεκινήσω ηχογραφήσεις κι έχω πελαγώσει με τις επιλογές....Διαθέτω γύρω στα 100-150 ευρώ για μεταχειρισμένη κάρτα

 

(μία ερώτηση ακόμα σε παρακαλώ ποιά η διαφορά του audio interface firewire με μία κάρτα η οποία είναι usb?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλά καλύπτεσαι, αλλά δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Βρες καμιά Native Instruments Komplete Audio 6 USB, το firewire είναι προτιμότερο αλλά έχει κάποιες προυποθέσεις που μάλλον δε θα καλύπτει το laptop σου, βασικά θέλει θύρα Firewire Texas Instruments, αν την έχεις σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου, πριν μερικές ήμερες πήρα την Allen n Heath ZED 10 (όχι την FX) είναι ακριβώς ίδια με την FX απλά έχει FX processor με μια σειρά από εφέ.

Έμεινα ευχαριστημένος για αρχή από τους προενισχυτές που έχει στα κανάλια 3-4 !

όσο αφορά την χρησιμότητα ως audio interface, όντως είναι "κουλό" που δεν έχει drivers μιας και και η ιδία η εταιρία λέει οτι  ΔΕΝ χρειάζεται, όντως δεν χρειάζεται εάν την κουμπώσεις και περάσεις απευθείας τα σήματα μέσα στο πρόγραμμα σου, ΑΛΛΑ μόνο ένα στερεοφωνικό κανάλι ! θα κάνεις δλδ την μίξη στα κανάλια σου και θα περάσεις 1 στέρεο μέσα στο cool edit.

Τα πράγματα αλλάζουν αν φορτώσεις κάποιο vst στο κανάλι σου... εκεί υπάρχει θέμα latency... με τους ASIO4ALL το πρόβλημα δεν λύνεται 100%... και υπάρχει αλχημεία, εγώ πέρασα drivers απο την Behringer: XENYX 1204 και έτσι έλυσα το πρόβλημα με το latency κουφό... αλλά όντως ισχύει ! ! !

έχει 3band EQ αρκετά καλό για κάθε κανάλι

ακόμη, αναφέρει κάπου στο εγχειρίδιο οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε ενα κανάλι και το XLR Και το TRS ταυτόχρονα, βεβαία δεν κατάλαβα προσωπικά γιατί να το κάνεις αυτό...

Φαντομ λειτουργία 48V για μικρόφωνα

ενα αρνητικό ειναι οτι εχει 16bit εγγραφή που έμενα προσωπικά δεν με χάλασε μιας και δεν ειμαι απαιτητικός αφου αυτό που ακούω είναι παραπάνω απο ενδιαφέρον.

Αυτά, δεν ξερω αν σε κατατόπισα ή σε μπέρδεψα περισσότερο...

 

 

ριξε και μια ματια εδω για να δεις χαρακτηριστικα,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174032.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου