Προς το περιεχόμενο

DV247 τίτλοι τέλους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και, όχι, δεν θεωρώ ότι τα δάση του Αμαζονίου,της Ονδούρας ή της Ινδοκίνας είναι μακριά μας...ειδικά όταν σε λίγα χρόνια θα κυκλοφορούμε με μάσκες οξυγόνου,  ή θα μας πουλάν τον έβενο για χρυσό.

 

Αναρωτιέμαι σε τι ποσοστό ευθύνεται η βιομηχανία της κιθάρας/μπάσου για την αποψίλωση των δασών, σε σχέση με άλλες χρησεις ξύλου... έπιπλά, χαρτί...

 

ωπ έρχομαι δεύτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα η νεολαία έχει σταματήσει να αγοράζει κιθάρες, από την άλλη όμως έχουμε τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας (30+) που αγοράζουν είτε λόγω GAS είτε επειδή δεν μπορούσαν να αγοράσουν όταν ήταν πιτσιρικάδες.

 

Αυτό το φαινόμενο ήταν πολύ διαδεδομένο ακόμη και στην προμνημονιακή Ελλάδα. Οι παλιότεροι θα θυμάστε τις συζητήσεις επί συζητήσεων περί Rockinger, Bach κλπ και τις παραγγελίες που έπεφταν σορηδόν. Αυτή τη στιγμή έχω στο σπίτι 4 ηλεκτρικές (φθηνές βεβαια) εκ των οποίων οι 3 αγορασμένες την τελευταία πενταετία, τις οποίες λόγω έλλειψης χρόνου, αγγίζω σπάνια. Και το χειρότερο, ξέρω να παίζω ελάχιστη κιθάρα και τις πήρα έτσι γιατί μου άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είχε καλες τιμες το dv.. Είχα δώσει τουλάχιστον 4 χιλιάρικα εκεί πέρα.

 

Mα αυτό ακριβώς ήταν το θέμα... ότι είχε υπερβολικά και σε περίεργο βαθμό καλές τιμές (συνήθως καλύτερες και από διάφορα "στανταράκια"-σημεία αναφοράς που όλοι ξέρουμε), εκμεταλλευόμενο την ισοτιμία της λίρας απέναντι στο ευρώ και διάφορες περίεργες συμφωνίες με τους αντιπροσώπους με στοκ πολλές φορές υπερατλαντικής προέλευσης που ερχόταν από θαλάσσης κατευθείαν στην πόρτα του, και πολλές φορές καθυστερημένο (λεπτομέρειες που μου αποκαλύφθηκαν ως δικαιολογίες στην συνδιαλλαγή μου με το customer service του όταν είχα παραγγείλει κάτι Moog). Όταν λοιπόν περιορίζεις τόσο το κέρδος σου χωρίς να έχεις το διαχειριστικό skill να διατηρηθείς στην επιφάνεια με το πλήθος και την αξία των πωλήσεών σου, αυτό είναι πιθανό να συμβεί αργά ή γρήγορα.

 

Όσον αφορά στη νεολαία που δεν αγοράζει πια κιθάρες και ασχολείται περισσότερο με μπλιμπλίκια, δεν πολυσυμφωνώ. Και δεν υποφέρουν όλοι οι επαγγελματίες ασχολούμενοι με την αγορά μουσικού εξοπλισμού (μιλώ για το εξωτερικό και όχι για την ΑγΕλλαδίτσα που είναι ειδική περίπτωση).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία έκπληξη, όχι για την συγκεκριμένη εταιρία αλλά για το γεγονός ότι μια τέτοια εταιρία βάρεσε κανόνι. Κακά τα ψέματα ο μουσικός εξοπλισμός είναι πολυτέλεια και πόσοι είναι οι επαγγελματίες που θα μπορούσαν να συντηρήσουν μια βιομηχανία, δεν νομίζω να είναι αρκετοί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία έκπληξη, όχι για την συγκεκριμένη εταιρία αλλά για το γεγονός ότι μια τέτοια εταιρία βάρεσε κανόνι. Κακά τα ψέματα ο μουσικός εξοπλισμός είναι πολυτέλεια και πόσοι είναι οι επαγγελματίες που θα μπορούσαν να συντηρήσουν μια βιομηχανία, δεν νομίζω να είναι αρκετοί.

 

Εγώ νομίζω ότι δε χρειάζεται να γενικευουμε την κατασταση στη βιομηχανία μουσικών ειδών.. Το ότι έκλεισε ένα κατάστημα δε λέει τίποτα. Δεν ξέρουμε τους λόγους της αποτυχίας τους.πχ είναι σα να λέμε οτι επειδή πτώχευσε το e-shop στην ελλαδα οι νέοι δεν αγοράζουν κομπιούτερς.

Επιπλεον υπαρχουν δεκάδες αλλά κατάστηματα μουσικων ειδων σε αγγλια και γερμανια αυτή τη στιγμη που πανε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τί εννοείς Πνοή και Νύξη; Τί μερίδιο μπορεί να έχει η κατασκευή κιθάρας στην καταστροφή των δασών του Αμαζονίου;

 

 

To μερίδιο ακριβώς που της αναλογεί, όσο μικρό ή μεγάλο είναι αυτό.

 

Αν η Gibson και μόνο, η οποία έχει σχετικά μικρή εμβέλεια παραγωγής, παράγει περίπου 170-200.000 όργανα το χρόνο, σκέψου πόση ξυλεία χρησιμοποιείται στην παγκόσμια παραγωγή ετησίως, από 250 και πλέον εταιρείες, οι οποίες παράγουν πολλαπλάσια νούμερα από αυτά της Gibson.

 

Δε νομίζω να φταίνε οι κιθάρες για την καταστροφή του περιβάλλοντος ,και ακόμη περισσότερο το dv247!! Νομίζω οτι είσαι οφ τοπίκ και ολίγον λιακοπουλιζεις.....

Αν κάποια μέρα κύκλοφορουμε με μάσκες θα φταίει κυρίως ο υπερπληθυσμός του πλανήτη και μετά το οτιδήποτε άλλο..

 

Αν αυτό άφησα να εννοηθεί, τότε λάθος μου. Όμως όταν κόβονται 10.000 δέντρα τα οποία θα παράγουν μεταξύ άλλων και 500.000 όργανα, τα οποία παρήγγειλε το Digital Village και το κάθε DV στον πλανήτη για να αγοράσουμε σε χαμηλές τιμές, ναι, θεωρώ ότι έχει μερίδιο ευθύνης και η αλόγιστη παραγωγή.

 

Κι όταν η επιπλοποιεία έχει προ πολλού εγκαταλείψει τη μασίφ ξυλεία ή η χαρτοβιομηχανία στρέφεται σε ανακυκλώσιμες ύλες, τότε θεωρώ πως η παραγωγή οργάνων έχει αρκετά μεγάλο μερίδιο, μαζί με τον υπερπληθυσμό όπως πολύ σωστά αναφέρεις και μαζί με εκατοντάδες άλλες αιτίες, που συμβάλλουν σ' αυτή την αλυσίδα.

 

Άλλωστε, η ίδια βιομηχανία παραγωγής οργάνων έχει αρχίσει να στρέφεται σε εναλλακτικές πηγές, γεγονός διόλου τυχαίο.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έκλεισε ένα κατάστημα δε λέει τίποτα. Δεν ξέρουμε τους λόγους της αποτυχίας τους.

 

Μα αν πιστέψουμε τα γραφόμενα στα άρθρα τότε ξέρουμε τον λόγο, ο κόσμος δεν αγοράζει όπως παλιά. Και πολύ λογικό είναι αφού η οικονομική κρίση έχει χτυπήσει όλο τον δυτικό κόσμο, άλλους περισσότερο άλλους λιγότερο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν πιστέψουμε τα γραφόμενα στα άρθρα τότε ξέρουμε τον λόγο, ο κόσμος δεν αγοράζει όπως παλιά. Και πολύ λογικό είναι αφού η οικονομική κρίση έχει χτυπήσει όλο τον δυτικό κόσμο, άλλους περισσότερο άλλους λιγότερο.

 

Εγώ αυτό που διάβασα στο αρχικό άρθρο, είναι ότι πουλούσαν πολύ φτηνά γι'αυτό και χρεοκωπησαν.. Δε λέει τίποτα για χαμηλή ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μερίδιο ακριβώς που της αναλογεί, όσο μικρό ή μεγάλο είναι αυτό.

 

Αν η Gibson και μόνο, η οποία έχει σχετικά μικρή εμβέλεια παραγωγής, παράγει περίπου 170-200.000 όργανα το χρόνο, σκέψου πόση ξυλεία χρησιμοποιείται στην παγκόσμια παραγωγή ετησίως, από 250 και πλέον εταιρείες, οι οποίες παράγουν πολλαπλάσια νούμερα από αυτά της Gibson.

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου ούτε είμαι ειδικός απλά νομίζω ότι η υλοτομία στον Αμαζόνιο εξυπηρετεί πρωτίστως σκοπούς όπως η δημιουργία καλλιεργήσιμων εκτάσεων για ζωοτροφές. Βέβαια αν με ρωτούσες τί θα προτιμούσα να γίνει ο έβενος, στάχτη ή κιθάρα, θα σου απαντούσα κιθάρα.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου