Προς το περιεχόμενο

Dr Z M12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως εγω σε διαφορα reviews για πεταλια  βλεπω συνεχεια τον dr z ως main amp και πραγματικα μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις.Επισης πιστευω οτι head & cab βολευει πολυ περισσοτερο για κουβαλημα.Μπορεισ στο τελος ν εχεις δυο καμπινες,μα σπιτι μια στουντιο και αμα λαχει και stereo συνδεση

 

Επισης κατι ασχετο

εγω ρε παιδια παντως τον vintage modern τον 50αρη τον εχω παντα τουλαχιστον στο 12 η ωρα.Το ιδιο και ο αλλος ο κιθαριστας που εχει τον Ad30 τον orange.Κανουμε κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Επίσης, όταν το αποφασίσεις, δώσε και λίγες λεπτομέρειες όσον αφορά την αγορά (από που θα γίνει, ebay, κατάστημα εντός europe κλπ), για να έχουμε υπ'όψην. ;)

 

 

Θα δώσω και λεπτομέρειες, και όταν πάρω κάτι απ'όλα αυτα τα ωραία μηχανήματα που συζητάμε, κερνάω καφέ σπίτι μου σε όποιον θέλει να έρθει να το ακούσει :-)

 

Θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο στο ειπα απο τη  αρχη ,παντως ΠΟΥ εχεις δει εσυ στην Αθηνα να ΜΗΝ βγαινει ο ηχος απο ΡΑ ...δεν ξερω...

 

Απλό: απαρίθμησε τα clubs που έχουν όντως full PA (ας το πάμε και πανελληνίως) και αφαίρεσέ τα από τον συνολικό αριθμό των μπαρ και αυτοσχέδιων συναυλιακών χώρων. (Και βεβαίως εννοούμε κανονικό PA με κονσόλα, monitors, κομπρέσσορες κλπ., όχι τα μεγάφωνα μουσικής του μαγαζιού & ένα μικτάκι της πλάκας στο οποίο πετάς μια φωνή κι ένα πλήκτρο)

 

@fm: την σύνδεση στέρεο πώς θα την κάνει από μονοφωνική πηγή? Το άλλο λάθος που λες δεν το κατάλαβα... λάθος ως προς τι?

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό: απαρίθμησε τα clubs που έχουν όντως full PA (ας το πάμε και πανελληνίως) και αφαίρεσέ τα από τον συνολικό αριθμό των μπαρ και αυτοσχέδιων συναυλιακών χώρων. (Και βεβαίως εννοούμε κανονικό PA με κονσόλα, monitors, κομπρέσσορες κλπ., όχι τα μεγάφωνα μουσικής του μαγαζιού & ένα μικτάκι της πλάκας στο οποίο πετάς μια φωνή κι ένα πλήκτρο)

 

Τι να σου πω....εμενα δεν μου εχει τυχει ΠΟΤΕ να παιξω σε μαγαζι χωρις εστω και βασικο ΡΑ....τωρα σε μπαρακια της γειτονιας οντως δεν εχω παιξει...αλλα ριχνοντας μια ματια στους χωρους που γινονται ΤΑΚΤΙΚΑ live στην Αθηνα...πραγματικα δεν εχω βρει ουτε ΕΝΑΝ που να ΜΗΝ εχει βασικο ΡΑ....(με την εννοια βασικο εννοω το κλασσικο ..."minimum" στησιμο δηλ. ενα-δυο μικροφωνα στα ντραμς (κυριως για να βγαινει η κασα και το hi hat μια και το ταμπουρο συνηθως κοβει),και απο ενα line ή mic στους ενισχυτες και στις φωνες....κλαμπ που να ακουει ο ....απο κατω... ;D....μονο τη φωνη απο το ΡΑ και τα "οργανα" απο το stage δεν μου εχει τυχει ακομα (ευτυχως....γιατι αυτη η περιπτωση ΠΟΤΕ δεν λειτιουργει...μια και ο τραγουδιαρης/τραγουδιαρα δεν ακουει τη φωνη του μια και ο..κιθαριαρης θα πρεπει να βαραει στο...θεο για να ακουστει ..περα απο την πρωτη σειρα,που ετσι κι αλλοιως μαφλαρει τρελλα τον ηχο,ενω οι..οργανοπαιχται...δεν ακουνε τη φωνη αλλα και τον εαυτο τους λογω του..κιθαριαρη οποτε αρχιζουν να βαρανε και αυτοι στο γαμο του καραγκιοζη και στο τελος γινεται της Ποπης...  ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

 

Ανοίγω και πάλι αυτό το post για μερικές ακόμα γνώμες.

 

Τελικά μάλλον θα προχωρήσω με την αγορά του Cornell Romany PLUS.

 

Είναι ελαφρύς (13Kg), μπορεί να παίξει άνετα στο σπίτι ( scaled down to 0.05 watt ) και οι πάντες έχουν να πούνε τα καλλίτερα για τον ήχο του και την ποιότητα κατασκευής.

 

Το μόνο θέμα που μάλλον θα έχω είναι ότι δεν θα έχω αρκετό headroom (και volume..? ) για πρόβα και live. ( Αν και πολύ σπάνια παίζω με την τωρινή μου μπάντα καθαρά οπότε λίγο breakup για να φτάσω στην επιθυμητή ένταση δεν θα με χαλάσει )

 

Επικοινώνησα με τον Denis Cornel (Καταπληκτικός άνθρωπος .... απαντάει ο ίδιος στα email μέσα σε 10 λεπτά) και του ζήτησα αν μπορεί να γίνει κάποιο upgrade στο stock speaker για να έχω καλλίτερο headroom και volume.

 

Οι προτάσεις του είναι Celestion Alnico GOLD ή Τone Tubby. ( το Tone Tubby 60 λίρες ακριβότερο)

 

Δεν έχω ιδέα από speakers .... έχετε καμία γνώμη?

 

Επίσης μπορείτε να μου πείτε αν είναι δυνατόν για live κυρίως ( ίσως και για πρόβα ) να συνδέσω κάποια έξτρα καμπίνα  ώστε να πάρω περισσότερο volume? (εννοώ το speaker του ενισχυτή και η καμπίνα να παίζουν ταυτόχρονα) Δίνει παραπάνω volume αυτό το set up έτσι δεν είναι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tone tubby βαλε αν μπορεις αλλα το...φτηνο.. ΚΕΡΑΜΙΚΟ 40/40  οχι το alnico (που φανταζομαι σου προτεινε) , τα 102 db sensitivity που εχει θα τον απογειωσουν τον ενισχυτη ,δεν θα χρειαστεις εξτρα καμπινα,θα δεις οτι και live στη μεση θα τον εχεις,ειναι πολυ δυνατος ενισχυτης και με το ΤΤ θα γινει ακομα πιο δυνατος  (βαλτον μονο σε μια λογικη θεση οπου θα τον ακους με ανεση,οχι στα ποδια σου να κοιταζει στα...μπατζακια σου ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με τον Denis Cornel (Καταπληκτικός άνθρωπος .... απαντάει ο ίδιος στα email μέσα σε 10 λεπτά)

πω ρε κεσάτια........ ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Αφού δοκίμασα ότι μπορούσα στην ελληνική αγορά VOX, Fender, Marshal, Mesa Transatlantic μεταξύ άλλων και τον εξαιρετικό PRELUDE του Myster Maze που μου τον εμπιστεύτηκε να τον πάρω και στο studio..... (Αν θέλετε κάτι σε Fendero-blackface να πάτε να τον ακούσετε. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ). Βλέπω μια ωραία Κυριακή να πωλείται στο φόρουμ μια DR Z. καμπίνα 2Χ12 σε πολύ καλή τιμή και στο χρώμα που μου άρεσε. Είναι καρμικό σκέφτηκα.... και τελικά αγοράστηκε η φοβερή αυτή καμπίνα και η κεφαλή DR Z. M12

 

Είναι ξεκάθαρα ο καλλίτερος ενισχυτής που έχω παίξει ποτέ. Δέν υπάρχει πετάλι που δεν ακούγεται super πάνω του. Fasers, Reverbs, Drives ότι και αν του ρίξεις πραγματικά το καταπίνει.... όπως ακριβώς τον διαφημίζουν.... Δεν υπάρχει setting που δεν ακούγεται καλά.....όπως επισης και κιθάρα. Ακούς TELE, ακούς STRAT ακούς GIBSON.

 

12 Watt? Καλά..... έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο δυνατός με τον 30αρη Orange TH30 που πούλησα.... ( προφανώς κάνω λάθος..... αλλά έτσι μου φαίνεται)

 

Απόψε θα τον πάρω στην πρόβα να δω πως θα τα πάει.... με τον drummer μας. Αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει θέμα... νομίζω με την 2Χ12 βγάζει και live στο τυπικό livadiko της Ελλάδας χωρίς μικρόφωνο :-)

 

Με το BASS kai TREBLE μέχρι τη μέση¨

 

Clean Headroom μέχρι το 80% !!!! και μετά δεν σπάει ακριβώς..... απλά... πως να το πω.. σαν να ανάβεις ένα boutique Clean Boost.... που σου παχαίνει τον ήχο.... δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.... ένα πράγμα σαν το RC booster ... με το gain στη μέση....

 

Με το BASS kai TREBLE μετα το 12 ο'clock

 

( Π.χ. Αν τα έχεις Treble kai Bass στο ΜΑΧ) Σπάει πολύ πιο νωρίς δηλαδή γύρω στο 60% και δίνει περίεργη και πολύ γλυκιά παραμόρφωση είτε στις υψηλές είτε στις μπάσες. Συχνότητες.... Πολύ περίεργη φάση.... πρέπει να το εξερευνήσω κι άλλο.... το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι όταν είναι έτσι κάπως αρπαγμένος... σου μεταμορφώνει τα Drive πετάλια.... λες και αγόρασες καινούρια ( πολύ πιο ακριβά).....

 

Έχω πάθει πλάκα.... θα σταματήσω εδώ

 

Παιδιά όποιος θέλει Pedal Platform και είναι τόσο τυχερός όπως εγω που μπορεί να τα διαθέσει τα χρήματα.... με κλειστά τα μάτια.....

 

Επίσης όποιος θέλει να τον ακούσει.... κερνάω καφέ :-)

 

Ευχαριστώ όλους για τη συμβολή σας σ'αυτο το post

 

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 Watt? Καλά..... έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο δυνατός με τον 30αρη Orange TH30 που πούλησα.... ( προφανώς κάνω λάθος..... αλλά έτσι μου φαίνεται)

 

Αν σκεφτεις οτι ο διπλασιασμος των βαττ σου δινει μολις 3 db παραπανω ενταση και οτι η καμπινα σου εχει 2 μεγαφωνα αντι για το ενα που ειχε ο κομπο σου το πιθανοτερο ειναι να μη κανεις καθολου λαθος,αν ειναι δε και πιο ευαισθητα....τοτε σιγουρα δεν κανεις λαθος.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Αφού δοκίμασα ότι μπορούσα στην ελληνική αγορά VOX, Fender, Marshal, Mesa Transatlantic μεταξύ άλλων και τον εξαιρετικό PRELUDE του Myster Maze που μου τον εμπιστεύτηκε να τον πάρω και στο studio..... (Αν θέλετε κάτι σε Fendero-blackface να πάτε να τον ακούσετε. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ). Βλέπω μια ωραία Κυριακή να πωλείται στο φόρουμ μια DR Z. καμπίνα 2Χ12 σε πολύ καλή τιμή και στο χρώμα που μου άρεσε. Είναι καρμικό σκέφτηκα.... και τελικά αγοράστηκε η φοβερή αυτή καμπίνα και η κεφαλή DR Z. M12

 

Είναι ξεκάθαρα ο καλλίτερος ενισχυτής που έχω παίξει ποτέ. Δέν υπάρχει πετάλι που δεν ακούγεται super πάνω του. Fasers, Reverbs, Drives ότι και αν του ρίξεις πραγματικά το καταπίνει.... όπως ακριβώς τον διαφημίζουν.... Δεν υπάρχει setting που δεν ακούγεται καλά.....όπως επισης και κιθάρα. Ακούς TELE, ακούς STRAT ακούς GIBSON.

 

12 Watt? Καλά..... έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο δυνατός με τον 30αρη Orange TH30 που πούλησα.... ( προφανώς κάνω λάθος..... αλλά έτσι μου φαίνεται)

 

Απόψε θα τον πάρω στην πρόβα να δω πως θα τα πάει.... με τον drummer μας. Αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει θέμα... νομίζω με την 2Χ12 βγάζει και live στο τυπικό livadiko της Ελλάδας χωρίς μικρόφωνο :-)

 

Με το BASS kai TREBLE μέχρι τη μέση¨

 

Clean Headroom μέχρι το 80% !!!! και μετά δεν σπάει ακριβώς..... απλά... πως να το πω.. σαν να ανάβεις ένα boutique Clean Boost.... που σου παχαίνει τον ήχο.... δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.... ένα πράγμα σαν το RC booster ... με το gain στη μέση....

 

Με το BASS kai TREBLE μετα το 12 ο'clock

 

( Π.χ. Αν τα έχεις Treble kai Bass στο ΜΑΧ) Σπάει πολύ πιο νωρίς δηλαδή γύρω στο 60% και δίνει περίεργη και πολύ γλυκιά παραμόρφωση είτε στις υψηλές είτε στις μπάσες. Συχνότητες.... Πολύ περίεργη φάση.... πρέπει να το εξερευνήσω κι άλλο.... το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι όταν είναι έτσι κάπως αρπαγμένος... σου μεταμορφώνει τα Drive πετάλια.... λες και αγόρασες καινούρια ( πολύ πιο ακριβά).....

 

Έχω πάθει πλάκα.... θα σταματήσω εδώ

 

Παιδιά όποιος θέλει Pedal Platform και είναι τόσο τυχερός όπως εγω που μπορεί να τα διαθέσει τα χρήματα.... με κλειστά τα μάτια.....

 

Επίσης όποιος θέλει να τον ακούσει.... κερνάω καφέ :-)

 

Ευχαριστώ όλους για τη συμβολή σας σ'αυτο το post

 

 

Νικος

Νίκο μεγειές και καλόπαιχτος! Νομίζω ότι επέλεξες άριστα! Κρίνοντας και από τον Ghia μου πρόκειται για ενισχυτές που δικαιολογούν απόλυτα το θρύλο τους. O Ghia μοιάζει αρκετά σε συμπεριφορά με τον δικό σου, π.χ. μεγάλο headroom και καμπανάτες καθαρές νότες σε ψηλές εντάσεις, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο Μ12 είναι ακόμη καλύτερος. Καλόπαιχτος και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου