Προς το περιεχόμενο

Dr Z M12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία προσθήκη στο θρεντ, και πολύ ενδιαφέρουσα ως πρόταση και για μελλοντικές αγορές...

 

+1 σε αυτά που γράφει ο SF.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νίκο καλορίζικος κι από εμένα!

Νομίζω πως σε ζηλεύω αρκετά (με την καλή έννοια πάντα). Όπως έγραψα πάλι στο συγκεκριμένο thread, έχω εντυπωσιαστεί αρκετά με τους Dr Z. Αν και πήγαινα για τον MAZ 18 nr, πλέον έχω καταλήξει στον M12 ως πλατφόρμα για πετάλια, αν και ψάχνομαι λίγο ακόμα.

 

Μπορείς να δώσεις λίγες λεπτομέρειες σχετικά με την αγορά του m12? Από πού τον αγόρασες, πόσο κόστισε, πόσο διάστημα έκανε να σου έρθει κλπ κλπ? Αγορά εντός Ευρώπης ή μέσω ebay?

 

Να σαι καλά, καλόπαιχτος και καλοτάξιδος!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Update από την πρόβα:

 

Κούμπωσα την κεφαλή σε μια 4Χ12 Marshall 1960 ( της κακιάς ώρας.. πολύ ταλαιπωρημένη φαινότανε… ) στα 16 ohm.

Αυτό τον καιρό παίζουμε κομμάτια με αρκετό drive στην μπάντα μου (Placeebo, Smashing Pumpkins, RATM κτλ.)

Ο Μ12 την έβγαλε την πρόβα μια χαρά αν και χρειάστηκε να τον φτάσω πάνω από το 80% του Volume σε αρκετές περιπτώσεις καθώς παίζαμε πολύ δυνατά εχτές.

Παρατήρησα τα εξής:

- Θα χρειαστώ μικρόφωνο σε live ( αλλά αυτό το είχα σίγουρο έτσι κι αλλιώς)

- Με το Volume στο 80 -90 % και το to Treble k Bass μεταξύ 40 – 50 % είχα φανταστική καθαρή βάση για να χρησιμοποιήσω τα drives μου.

- Επειδή ακριβώς το volume ήταν κοντά στο 90% όταν ανέβαζα το Treble κ Bass πάνω από το 60% άρχιζε να βρωμίζει απίθανα…. Πχ στο Wildflower των cult έβγαλα ένα καταπληκτικό crunch χωρίς κάποιο πετάλι( καλλίτερο από τον δίσκο χεχεχε …. Αλλά στα ίδια επίπεδα drive) με volume 90% Treble 80 % k Bass 80%

- Είναι καταπληκτική εμπειρία να μπορείς να παίζεις με τον ενισχυτή σου σχεδόν στο Max με τις λάμπες να ψήνονται. To είχα απωθημένο. Τι αρμονικές… τι sustain… Παχύ overdrive….  ;)

- Χρειάστηκε να ξανά ρυθμίσω όλα τα settings στα drives μου μιας και τα είχα ρυθμίσει σπίτι σε πολύ χαμηλότερα volumes. Ουσιαστικά να κατεβάσω λίγο το gain. Αλλά βρήκα τα καινούρια settings σχεδόν αμέσως

- Δεν ξέρω τι ακριβώς ηχεία φορούσε η καμπίνα που έπαιζα…. Νομίζω G12T75.

- Αν το είδος μουσικής που παίζεις απαιτεί πολύ volume στην κιθάρα και ο drummer είναι ιδιαιτέρως ορεξάτος είσαι οριακά για το studio. Σε μια πιο νορμάλ κατάσταση το volume περισσεύει. Το ποιο σημαντικό όμως είναι ότι είσαι στο sweet spot του ενισχυτή ότι και να γίνει

 

Την κεφαλή την αγόρασα 1290 Euro από το www.proguitar.eu + 45 μεταφορικά με ασφάλιση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλοπαιχτος ο ενισχυτης.

 

Εχω την εντυπωση οτι οι DrZ θεωρουνται γενικα ενισχυτες με πολυ "chime" ηχο, αρκετα πριμαριστοι δηλαδη. Παρατηρησες καθολου υπερβολικα πριμα (η αδυνατα μπασα) σε σχεση με πιο κλασικους ενισχυτες (fender, marshall κτλ), η με καποια απο τα drive που εβαλες πανω;

 

Σε ρωταω γιατι κατα καιρους σκεφτομαι κι εγω την αγορα μιας κεφαλης drz μια και ειναι απο τα πιο value for money και τιμια μηχανηματα (απο τους λιγους hi end κατασκευαστες που δεν εχουν ξεφυγει στις τιμες τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Dr.Z φτιαχνει πολλους και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες.

 

Οι EL84 based σχεδιασεις του που vox-ιζουν εχουν αρκετο απο το χαρακτηριστικο chime που εχουν οι ενισχυτες αυτου του τυπου,βεβαια μια και ουτε οι VOX εμφανιζουν ..ενοχλητικα πριμα λογω του chime τους (ειναι εξαιρετικες πλατφορμες για πεταλια)..δεν θα εχεις προβλημα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update από την πρόβα:

 

Κούμπωσα την κεφαλή σε μια 4Χ12 Marshall 1960 ( της κακιάς ώρας.. πολύ ταλαιπωρημένη φαινότανε… ) στα 16 ohm.

Αυτό τον καιρό παίζουμε κομμάτια με αρκετό drive στην μπάντα μου (Placeebo, Smashing Pumpkins, RATM κτλ.)

Ο Μ12 την έβγαλε την πρόβα μια χαρά αν και χρειάστηκε να τον φτάσω πάνω από το 80% του Volume σε αρκετές περιπτώσεις καθώς παίζαμε πολύ δυνατά εχτές.

Παρατήρησα τα εξής:

- Θα χρειαστώ μικρόφωνο σε live ( αλλά αυτό το είχα σίγουρο έτσι κι αλλιώς)

- Με το Volume στο 80 -90 % και το to Treble k Bass μεταξύ 40 – 50 % είχα φανταστική καθαρή βάση για να χρησιμοποιήσω τα drives μου.

- Επειδή ακριβώς το volume ήταν κοντά στο 90% όταν ανέβαζα το Treble κ Bass πάνω από το 60% άρχιζε να βρωμίζει απίθανα…. Πχ στο Wildflower των cult έβγαλα ένα καταπληκτικό crunch χωρίς κάποιο πετάλι( καλλίτερο από τον δίσκο χεχεχε …. Αλλά στα ίδια επίπεδα drive) με volume 90% Treble 80 % k Bass 80%

- Είναι καταπληκτική εμπειρία να μπορείς να παίζεις με τον ενισχυτή σου σχεδόν στο Max με τις λάμπες να ψήνονται. To είχα απωθημένο. Τι αρμονικές… τι sustain… Παχύ overdrive….  ;)

- Χρειάστηκε να ξανά ρυθμίσω όλα τα settings στα drives μου μιας και τα είχα ρυθμίσει σπίτι σε πολύ χαμηλότερα volumes. Ουσιαστικά να κατεβάσω λίγο το gain. Αλλά βρήκα τα καινούρια settings σχεδόν αμέσως

- Δεν ξέρω τι ακριβώς ηχεία φορούσε η καμπίνα που έπαιζα…. Νομίζω G12T75.

- Αν το είδος μουσικής που παίζεις απαιτεί πολύ volume στην κιθάρα και ο drummer είναι ιδιαιτέρως ορεξάτος είσαι οριακά για το studio. Σε μια πιο νορμάλ κατάσταση το volume περισσεύει. Το ποιο σημαντικό όμως είναι ότι είσαι στο sweet spot του ενισχυτή ότι και να γίνει

 

Την κεφαλή την αγόρασα 1290 Euro από το www.proguitar.eu + 45 μεταφορικά με ασφάλιση

 

 

Μεγειά και να τον χαίρεσαι αλλά...

ελπίζω να φοράς ωτασπίδες στις πρόβες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Χαιρετω ολους ,ειμαι καινουργιο μελος ,και ο λόγος που εγγραφηκα ήταν αυτο το θέμα.

 

Σκεφτομαι πολύ σοβαρα την αγορα ενος dr z και ειμαι αναμεσα σε M12 &  Carmen Ghia.

 

Αναγνωρίζω οτι η τελευταια δημοσίευση ειναι αρκετους μήνες πριν αλλα θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα αν μπορουσαν οι χρήστες να μου δωσουν μερικες πληροφορίες ακομα, π.χ. χρηση στο σπιτι, gigs , προβες κλπ.

 

Ποσο δυνατη ειναι η ενταση του για οικιακη χρηση;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω ολους ,ειμαι καινουργιο μελος ,και ο λόγος που εγγραφηκα ήταν αυτο το θέμα.

 

Σκεφτομαι πολύ σοβαρα την αγορα ενος dr z και ειμαι αναμεσα σε M12 &  Carmen Ghia.

 

Αναγνωρίζω οτι η τελευταια δημοσίευση ειναι αρκετους μήνες πριν αλλα θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα αν μπορουσαν οι χρήστες να μου δωσουν μερικες πληροφορίες ακομα, π.χ. χρηση στο σπιτι, gigs , προβες κλπ.

 

Ποσο δυνατη ειναι η ενταση του για οικιακη χρηση;

 

Ευχαριστώ

 

Έχω έναν Ghia κεφάλι. Στο σπίτι δεν μπορώ να τον ανοίξω πάνω από το 9:30 η ώρα με τίποτε ενώ ανοίγω τον (επίσης δυνατό) Koch Studiotone στο 10 ή ακόμη και στο 11 όταν λείπουν οι γείτονες. Ο Ghia είναι κατά τη γνώμη μου πολύ δυνατός για σπίτι (δεν είναι μόνο θέμα έντασης αλλά και του voicing του ενισχυτή).

 

Για πρόβα ο Ghia είναι επαρκέστατος όπως και για μικρά live, σε μεγάλους χώρους θα μπει ούτως ή άλλως μικρόφωνο.

 

Δεν έχω ακούσει τον M12 αλλά νομίζω ότι θα είναι επαρκέστατος για όλες τις χρήσεις. Αν κρίνω από τα 18 watt του Ghia και τα 12 θα φτάνουν μια χαρά (εξάλλου όλοι λένε ότι έχει αβέρτα headroom).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Ghia κεφάλι. Στο σπίτι δεν μπορώ να τον ανοίξω πάνω από το 9:30 η ώρα με τίποτε ενώ ανοίγω τον (επίσης δυνατό) Koch Studiotone στο 10 ή ακόμη και στο 11 όταν λείπουν οι γείτονες. Ο Ghia είναι κατά τη γνώμη μου πολύ δυνατός για σπίτι (δεν είναι μόνο θέμα έντασης αλλά και του voicing του ενισχυτή).

 

Για πρόβα ο Ghia είναι επαρκέστατος όπως και για μικρά live, σε μεγάλους χώρους θα μπει ούτως ή άλλως μικρόφωνο.

 

Δεν έχω ακούσει τον M12 αλλά νομίζω ότι θα είναι επαρκέστατος για όλες τις χρήσεις. Αν κρίνω από τα 18 watt του Ghia και τα 12 θα φτάνουν μια χαρά (εξάλλου όλοι λένε ότι έχει αβέρτα headroom).

 

Ευχαριστω για την γρηγορη αποκριση.

Σε αυτη την ενταση που λες για το σπιτι εχει τον ηχο σου αρεσει ή θελει κι αλλο για να σε ικανοποιησει;

 

Ξερω οτι μπορει να ζηταω πολλα ,αλλα λογω του οτι δεν εχουμε πουθενα αντιπροσωπο ή μαγαζι που να εχει stock (και η αληθεια ειναι οτι παραξενευτηκα κιολας πολυ που βρηκα μουσικους στην Ελλαδα να εχουν ) θα το εκτιμούσα αν μπορουσα καπου καποια στιγμη να  ακουσω οποιο απο τα μοντελα ειναι διατεθειμενος ο ιδιοκτητης τους να το δεχθει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου