Προς το περιεχόμενο

Fender Mustang 1966 & ο νομος των πιθανοτητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δύο παρατηρήσεις...

 

1966; Τόσο μεγάλος είσαι; Α παπαπα και σε είχα για πιο τζόβενο  ;D

 

Η συνταγή ονομάζεται κοτόπουλο  à l'Orange- γαλλική  και μπορείς αν θες να στάξεις και λίγο grand Marnie για έξτρα άρωμα  ;)

 

 

Πάντως είναι ωραία ιστορία για την να λέει ο SF junior,  όταν θα δείχνει με καμάρι την κιθάρα στους μελλοντικούς κολλητούς του  8)

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η συνταγή ονομάζεται κοτόπουλο  à l'Orange- γαλλική  και μπορείς αν θες να στάξεις και λίγο grand Marnie για έξτρα άρωμα  Wink

 

οχι ρε συ,καταρχην το duck à l'Orange ειναι πολυπλοκο φαϊ ,μεγαλη μανουρα,αυτο το κοτοπουλο θα το βρεις ως Chicken  with Orange & Tea Sauce αν το ψαξεις στο νετ...και ειναι πολυ απλη συνταγη

 

και  duck à l'Orange  φτιαχνω αλλα για 52αρα tele & πανω... ;D

 

1966; Τόσο μεγάλος είσαι; Α παπαπα και σε είχα για πιο τζόβενο

 

σε ξεγελασε & εσενα η τελεια γραμμωση και το αρυτιδιαστο προσωπο μου ε? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οχι ρε συ,καταρχην το duck à l'Orange ειναι πολυπλοκο φαϊ ,μεγαλη μανουρα,αυτο το κοτοπουλο θα το βρεις ως Chicken  with Orange & Tea Sauce αν το ψαξεις στο νετ...και ειναι πολυ απλη συνταγη

 

και  duck à l'Orange  φτιαχνω αλλα για 52αρα tele & πανω... ;D

 

 

 

Κοίτα να δεις φίλος... προ ετών που είχα κάτι σούξου μούξου με μια κυρία που πηγαινοερχόταν στα παρίσια, μου είχε μαγειρέψει κοτόπουλο à l'Orange και είχε βάλει και τα γκραν μαρνιέ της μέσα ;D

 

Οπότε άσε τα γούγλε διότι εδώ λέμε για το real deal  ;D ;D ;D ;D

 

Να αμφισβητήσουμε την κυρία; Δεν κάνει  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/365 είναι η πιθανότητα για ημέρα και μήνα, αν η ακριβης ημερομηνια γεννησης εχει και χρονιά, ειναι προφανως πολυ μικρότερη.

 

Και οι δύο κάνουμε λάθος. Η απάντηση είναι διπλή. Αν μιλάμε για την εκ των προτέρων πιθανότητα, δηλαδή για την πιθανότητα πρίν την επιλογή, αυτή είναι ίση με n/365 όπου n ο αριθμός των διαθέσιμων οργάνων αυτού του τύπου την χρονική στιγμή της επιλογής. Εφόσον γίνει η επιλογή η εκ των υστέρων πιθανότητα είναι 1/365.

 

Αυτό που λες εσύ δεν αφορά το συγκεκριμένο γεγονός γιατί πήρε συνειδητά κιθάρα από την συγκεκριμένη χρονιά, δεν επέλεξε μια τυχαία.

 

Έτσι το 1/365 είναι η απάντηση στην ερώτηση "Ποιά η πιθανότητα να σας τύχει κιθάρα που κατασκευάστηκε την ίδια ημερομηνία με αυτή της γέννησής σας αν υποθέσουμε ότι έχετε επιλέξει ήδη μια από την ίδια χρονιά μ' αυτή της γέννησής σας και την συγκεκριμένη χρονιά όλες οι μέρες ήταν εργάσιμες." που είναι και αυτό που έγινε με ένα ίσως για το τελευταίο σκέλος.

 

Τα μαθηματικά σκοτώνουν τον ρομαντισμό.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με σφαιρες

 

αυτο οντως ειναι φοβερο

 

α,Αργυρη here is the recipe... ;D  

 

 

 

τα υλικα

1 πακετο φιλεταρισμενα μπουτακια κοτοπουλου (χωρις κοκαλα-πετσα)

2 κρεμυδια

2 πορτοκαλια - το ξυσμα και το χυμο

1 φακελακι μαυρο τσαι , εγω χρησιμοποιω καλο τσαϊ χυμα  αλλα στην αναγκη βαλε και Lipton... ;D

1 κουτ γλ μελι

ελαιολαδο

αλατι πιπερι

 

σωταρω τα κρεμυδια στο ελαιολαδο σε μετρια φωτια

βαζω και τα κοτοπουλακια και τα γυριζω μεχρι να παρουν λιγο χρωμα

προσθετω το ξυσμα, το χυμο, το τσαι και το μελι ολα μαζι, κλεινω το καπακι του σκευους που μαγειρευω, χαμηλωνω τη φωτια.

Ανακατευω που και που, για να παρουν ολα τα κοτοπουλακια χρωμα. Αλατιζω και πιπερωνω πριν το τελος, δηλαδη πριν "μελωσει". Οταν "μελωσει" ειναι ετοιμο.

Δεν προσθετω νερο- προσοχη!!!

 

Σερβιρεται με ρυζι μπασματι ή Thai

 

;D

 

Τα συγχαρητήριά μου στο σεφ. Το έφτιαξα απόψε για την κυρά και ήταν λουκούμι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα απεκτησα την επισυναπτομενη κουκλιτσα απο τον συμφορουμιτη και αγαπητο φιλο Αργυρη....(μου κοστισε  2 μπυρες και ενα κοτοπουλο με τσαϊ...του οποιου την συνταγη ακομα οφειλω... ;D)

 

Ο κυριος λογος που την πηρα ειναι οτι γενικα εχω μανια να μαζευω κιθαρες της ιδιας χρονολογιας με τη γεννηση μου (1966).... ;D,εχω επισης μια tele & μερικα obsolete σκαφακια της πλακας απο το 66)

 

Η κιθαρα βεβαια σκοτωνει ετσι κι αλλοιως αλλα δεν ηταν ο ηχος της και το τρομερο vibe της ο μονος λογος που την πηρα...

 

Και παμε τωρα στον νομο των πιθανοτητων.... ;D...

 

Προχθες που εβγαλα το μπρατσο για να κανω λιγο shimming....και κοιτωντας το neck heel στο οποιο αναγραφεται η ημ/νια κατασκευης...ειδα την ΑΚΡΙΒΗ ημ/νια γεννησης μου!!

 

Ρε μπας και πρεπει να παιξω κανα ΛΟΤΤΟ?

 

αυτό θα το έλεγα,,,,Οιωνός !

 

Παιξε με αυτη την κιθάρα....

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγχαρητήριά μου στο σεφ. Το έφτιαξα απόψε για την κυρά και ήταν λουκούμι  :)

 

στο Μαραθωνα πες τα αυτα...που δεν παραδεχεται ποσο μεγας σεφ ειμαι... ;D ,αν και εφαγε μονος του στη καθισια του ενα superfunk special meatloaf & μισο κιλο πουρε πριν λιγο καιρο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και είχε βάλει και τα γκραν μαρνιέ της μέσα ;D

 

Σκέφτηκα να ελληνοποιήσω τη συνταγή και αντί το φλούφλικο γκραν μαρνιές έβαλα Τσίπουρο.

Τα φιλετάκια έφυγαν τρέχοντας στουπί από τη κατσαρόλα .

Δεν πειράζει μου έμεινε το ρύζι

 

Καλορίζικη και καλόπαιχτη η γριά σου ΣΦ  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου