Προς το περιεχόμενο

Σωστή σκέψη? (fireface400)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... μια απλή ερώτηση:

 

Έχω την terratec ΕWΧ 24/96:

terratec.jpg

 

και την κονσόλα Yamaha MG 16/6 FX

yamaha%20mg.jpg

 

Για να αποφύγω να αγοράσω αυτόν τον προενισχυτή (dbx_386):

dbx_386_mic_preamp_pimx_142302.jpg

 

Λέω να πουλήσω τα 2 πρώτα (όσο πιάσουν) και να συμπληρώσω για να πάρω αυτό:

 

800.jpg

 

 

Σωστή κίνηση?(από όλες τις απόψεις...) Nαι ή Oχι?

Θένκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εργονομικά αρχικά ή και σε περίπτωση που θα χρησιμοποιήσεις το ήδη υπάρχον setup με συνεχείς a\d μετατροπές, ΝΑΙ...

αν όμως χρησιμοποιώντας τον dbx ψηφιακά, παρακάμψεις τον αδύνατο κρίκο (που είναι κυρίως η yamaha αλλά και τα αναλογικά στάδια της terratec σε δευτερο βαθμό) κατά τις εγγραφές σου, για να αποφασίσεις πρέπει πρώτα να ακούσεις ...

Η rme έχει έναν χαρακτηριστικό καθαρό και σχετικά ουδέτερο ήχο, το dbx λίγο πιο "γεμάτο" και αρχικά τουλαχιστον πιο εντυπωσιακό...προσωπικά προτιμώ τον πρώτο αλλά λέμε συνεχώς :περί ορέξεως.... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap δεν είμαι ηχολήπτης και με μπέρδεψες λίγο...

Αν πάρω την fireface θα ξεφορτωθώ όλα τα άλλα.

Υποτίθεται ότι τα έχει όλα, άσε που είναι και mobile.

 

Απ' ότι ξέρω, οι προενισχυτές είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος της όλης "παραγωγής" και αυτό θα ήθελα να μάθω, αν οι προενισχυτές της fireface αξίζουν τα λεφτά της...Aπ' 'οτι λες είναι θέμα γούστου αν κατάλαβα καλά.

 

Kαταλαβαίνω πάντως ότι η dbx ως αυτόνομη και προορισμένη για ένα συγκεκριμένο σκοπό (δηλ. της προενίσχυσης) είναι καλύτερη λύση αλλά μου αρέσει η ιδέα του όλα σε ένα...

 

Τι "πρόβλημα" θα μπορούσε να μου δημιουργήσει η fireface στο μέλλον?

Έχει asio2, digital inputs, 24/192 και δεν θυμάμαι και τι άλλο, υστερεί αντικειμενικά κάπου?

 

Η ιδέα είναι, να είναι η fireface η κεντρική μονάδα σε ένα μικρό στουντιάκι με ήχο κάπως πιοοο "επαγγελματικό"...ας πούμε.

 

Ενα στούντιο με εξοπλισμό του στυλ:

 

ένα shure KSM27

monitors EVENT 20/20 bas v2

drums απο software

Mπάσο της πλάκας με SansAmp Bass Driver κατευθείαν στην κάρτα

κιθάρα-πεταλιέρα-στην κάρτα ήχου και αυτή (ίσως στο digital input αυτή).

Φωνή/ακουστική κιθάρα κ.α.= ηχογραφηση με το shure KSM27

και όλα αυτά με την fireface.

 

Πως σου φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοούσε ο npap και συμφωνώ απόλυτα, είναι οτι ο dbx έχει εναν 'χαρακτήρα' σαν προενισχυτής, ενώ η RME έχει πιο ουδέτερο ηχο, πιο ''flat''. Παρ'όλα αυτά, για το set up που περιέγραψες είναι μια χαρά η RME, νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ουπςς...γεράματα Ιkon... 8) Τώρα είδα τα post...

Αφού δίνεις βαρύτητα στην εργονομία που το all in one προσφέρει, η rme στα λεφτά της είναι κατά την γνώμη μου ίσως η καλύτερη επιλογή...

και μην ανυσηχείς, δεν υστερεί πουθενά...το αντίθετο μάλιστα...οι προενισχυτές της έχουν πολύ καλή σχέση τιμής προς απόδοση...

 

Όπως είπε και ο geohomo, οι προενισχυτές έχουν ηχητικό "χαρακτήρα" που μόνο τα αυτιά σου μπορούν να του δώσουν την ανάλογη αξία, ειδικά στην κατηγορία τιμής του dbx, όπου οι περιορισμοί στην ποιότητα των υλικών, δύσκολα κάνουν κάποιο αξιοσημείωτο...

 

Σόρρυ αν σε μπέρδεψα (δεν ήταν αυτός ο στόχος μου :roll: )...

Το setup σου είναι μια χαρά και η rme του έρχεται γάντι...καλές παραγωγές...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου