Προς το περιεχόμενο

metal tube amp για σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πάνω προς τα κάτω.

1) DIY σύστημα ψύξης. Έχει δύο 12εκ. ανεμιστήρες που ρουφάνε τον ζεστό αέρα και τον βγάζουν από μπροστά. Ο λόγος ύπαρξης είναι διπλός, είχα τότε ελέυθερο χρόνο και ήθελα να φτιάξω κάτι πρωτότυπο  8) και εκεί που το έχω στο γραφείο μου το πίσω μέρος είναι κλειστό και ακουμπάει στον τοίχο, ήθελα γι' αυτό με κάποιο τρόπο να απεγκλωβίζεται ο ζεστός αέρας που βγάζει το ανεμιστηράκι του τελικού. Κατά τ' άλλα σε δουλειά να βρισκόμαστε  ;D

2) Samson power conditioner.

3) ENGL e570 SE preamp.

4) ENGL e840/50 power amp.

 

Με εφεδάκια τι κάνουμε; Σε τι καμπίνες κουμπώνεις; Εγώ στο δικό μου set με ίδιο τελικό και 530 preamp είχα κουμπώσει το gsystem και ένα bbe maximizer σε μία 4x12 framus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγα πεταλάκια. Ένα delay, ένα chorus, ένα diy tubescreamer, ένα wah μονταρισμένο και ένα 10band eq στην λούπα. Δεν είμαι πολύ των εφε (εκτός απ' το eq που μ' αρέσει αρκετά να παίζω μαζί του). Πλάκα στην πλάκα μου θύμισες ότι έχω και ένα noise gate που δεν χρειάζομαι.

Καμπίνα μια oversized DIY 2X12 Celestion g12t-75.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα στην πλάκα μου θύμισες ότι έχω και ένα noise gate που δεν χρειάζομαι.

 

Δεν ξέρω αν έχεις την ίδια άποψη, αλλά μόνο στα engl δεν χρειάστηκα ποτέ noise gate. Δεν είχα ποτέ θόρυβο από ενισχυτή (δεν λέω από κακή γείωση κιθάρας, ή μονούς μαγνήτες). Από όλους τους άλλους όλο και κάτι έβγαινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λιγο για το θεμα το χθεσινο... Παραθετω 2  βιντεο με τον mesa και τον evh... Δειτε πως κοβει ο 5150 στο ενα και πως χανεται στο 2ο ο mesa... Εν τω μεταξυ το παλικαρι ξερει να μιξαρει...  Αυτο δεν κανει το Mesa κακο ενισχυτη... Ισα ισα δινει ογκο κτλ... Απλα το παραθετω για να το δειτε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις την ίδια άποψη, αλλά μόνο στα engl δεν χρειάστηκα ποτέ noise gate. Δεν είχα ποτέ θόρυβο από ενισχυτή (δεν λέω από κακή γείωση κιθάρας, ή μονούς μαγνήτες).

 

Ναί είναι πολύ πολιτισμένοι ενισχυτές παρά τα γκάζια. Γενικά αν ο ενισχυτής είναι υψηλού επιπέδου το gate δεν πολυχρειάζεται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι σχέση έχει η χιλιοβασανισμένη και πολυσέλιδη συζήτηση για 100 βατ, headroom, καμπίνες και παρουσία στη μίξη με τον τίτλο του θρεντ ("Metal tube amp για το σπίτι") αλλά ας κάνω δυο-τρία σχόλια...

 

Οσο για το Mesa vs evh , δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι ο evh υπολοιπεται του Mesa και δεν είναι καθόλου άλλη κλάση . Αν παίξουν και μαζί ο Mesa θα χαθεί . Ο evh βγαίνει πολυ πιο μπροστά . Κόβει πολυ καλύτερα ...
Κατά πρώτον δεν υπάρχει ένας Mesa, ούτε μόνο ένα ηχόχρωμα Mesa. Υπάρχουν πολλά και εντελώς διαφορετικά, ακόμη και σε high gain καταστάσεις (και όπου high gain προφανώς όχι αποκλειστικά ο "χαμός στο ίσιωμα"). Κατά δεύτερον, αυτά είναι υπεραπλουστεύσεις αστικών μύθων των ιντερνετικών fora που δεν στέκουν, κυρίως γιατί υπάρχουν πέντε εκατομμύρια διαφορετικοί παράγοντες που καθορίζουν το τελικό ηχογραφημένο αποτέλεσμα.

 

Όσο για το θεματάκι για το πώς "στήνεται" κάποιος συχνοτικά μέσα σε μια μπάντα, και αυτό είναι υπερβολικά γενικό (πχ. ποιου στυλ μουσικής?), και το έχουμε αναλύσει δεκάδες φορές... Έστω να το ξαναπιάσουμε σε ένα νέο θρεντάκι. Πάντως λάθη συμβαίνουν συνεχώς... πχ. οι μέταλ κιθαρίστες που αναρωτιόνται ποιος ενισχυτής "βγαίνει καλύτερα στη μίξη" αντιμετωπίζουν ένα ερώτημα που έχει τεθεί σε εντελώς λάθος βάσεις, γιατί όταν πχ. κάθονται και ξυρίζουν όλα τα μεσαία για τον κλασσικό mid scooped ήχο και μετά ξύνουν το κεφάλι τους προσπαθώντας να καταλάβουν γιατί εξαφανίστηκαν από το mix, είναι προφανές πως δεν φταίει ο ενισχυτής αλλά η απειρία τους στο στήσιμο και την ηχογράφηση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι προφανές πως δεν φταίει ο ενισχυτής αλλά η απειρία τους.

 

Δώσε ένα οποιοδήποτε καλό ενισχυτή σε έναν που ξέρει τι κάνει και αν δεν καταφέρει να τον κάνει να "κόβει" (όχι το αυγολέμονο) εμένα να με χ.....

 

Πιο σωστό είναι να λέμε ότι ο χ ενισχυτής είναι ευκολότερος να τοποθετηθεί σε μια μίξη για κάποιον που δεν γνωρίζει και πολλά παρά να λέμε ότι "κόβει" γενικά και παντού.

 

Τουλάχιστον να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας και με τους άλλους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι σχέση έχει η χιλιοβασανισμένη και πολυσέλιδη συζήτηση για 100 βατ, headroom, καμπίνες και παρουσία στη μίξη με τον τίτλο του θρεντ ("Metal tube amp για το σπίτι") αλλά ας κάνω δυο-τρία σχόλια...

Κατά πρώτον δεν υπάρχει ένας Mesa, ούτε μόνο ένα ηχόχρωμα Mesa. Υπάρχουν πολλά και εντελώς διαφορετικά, ακόμη και σε high gain καταστάσεις (και όπου high gain προφανώς όχι αποκλειστικά ο "χαμός στο ίσιωμα"). Κατά δεύτερον, αυτά είναι υπεραπλουστεύσεις που δεν στέκουν, απλούστατα γιατί υπάρχουν πέντε εκατομμύρια διαφορετικοί παράγοντες που καθορίζουν το τελικό ηχογραφημένο αποτέλεσμα.

 

Όσο για το θεματάκι για το πώς "στήνεται" κάποιος συχνοτικά μέσα σε μια μπάντα, και αυτό είναι υπερβολικά γενικό (πχ. ποιου στυλ μουσικής?), και το έχουμε αναλύσει δεκάδες φορές... Έστω να το ξαναπιάσουμε σε ένα νέο θρεντάκι. Πάντως λάθη συμβαίνουν συνεχώς... πχ. οι μέταλ κιθαρίστες που αναρωτιόνται ποιος ενισχυτής "βγαίνει καλύτερα στη μίξη" αντιμετωπίζουν ένα ερώτημα που έχει τεθεί σε εντελώς λάθος βάσεις, γιατί όταν πχ. κάθονται και ξυρίζουν όλα τα μεσαία για τον κλασσικό mid scooped ήχο και μετά ξύνουν το κεφάλι τους γιατί εξαφανίζονται στο mix, είναι προφανές πως δεν φταίει ο ενισχυτής αλλά η απειρία τους.

 

 

Προφανως και το να κοβεις μεσσαια ειναι τεραστιο λαθος... Απο την αλλη αν ο ενισχυτης εχει μεσσαιοκεντρικο χαρακτηρα τοτε βγαινει μπροστα χωρις να το παλευεις ιδαιτερα... Οταν ο ενισχυτης εχει πολλα μπασα , πριμα ξυραφι και λιγα μεσσαια οπως ο mesa , τοτε κρυβεται πισω απο το μπασο και θελει περαιτερω επεξεργασια και τα μεσσαια στο 7-8...

 

Χωρις να σημαινει οτι ο mesa δεν μου αρεσει , αλλα εχοντας στο μυαλο μου εναν ηχο iced earth που οι κιθαρες γαζωνουν , τοτε ο mesa που δεν εχει ατακα , και κρυβεται ευκολα αν δεν προσεξεις , συμπερενω τα παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον Μesa μιλάς ακριβώς? (Παρεπιπτόντως, "μεσαιοκεντρικός" χαρακτήρας είναι ένας ωραίος όρος, αν και δεν συμφωνώ πως έχει αντίκρισμα μιας και τα μεσαία δεν λείπουν από κανέναν κιθαριστικό ενισχυτή επειδή όλη η ωφέλιμη περιοχή της ηλεκτρικής κιθάρας βρίσκεται ακριβώς εκεί - άλλο αν εμείς βάζουμε "χαμογελάκια" στα EQ αργότερα)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον Μesa μιλάς ακριβώς? (Παρεπιπτόντως, "μεσαιοκεντρικός" χαρακτήρας είναι ένας ωραίος όρος, αν και δεν συμφωνώ πως έχει αντίκρισμα μιας και τα μεσαία δεν λείπουν από κανέναν κιθαριστικό ενισχυτή επειδή όλη η ωφέλιμη περιοχή της ηλεκτρικής κιθάρας βρίσκεται ακριβώς εκεί - άλλο αν εμείς βάζουμε "χαμογελάκια" στα EQ αργότερα)

 

Οι περισσοτεροι engl ενισχυτες περαν εξαιρεσεων οπως blackmore , 570 , εχουν λιγοτερα μεσσαια... Επι παραδειγματι ο fireball 60 δυσκολευεται πολυ να βγει μπροστα σε μιξη λαιβ και συζητιεται αυτο σε ολα τα φορουμ... Ο powerball εξισου , αν εχει απεναντι εναν 5150 ας πουμε χρειαζεται κρανκαρισμα των μεσσαιων για να φαινεται και παλι δυσκολα... Οταν λεμε mesa σε αυτο το θρεντ λεμε για τον recto...

Οι mesa - diezel χωρις να σημαινει οτι δεν σπερνουν , παραυτα δεν εχουν περισια μεσσαιων... Ενισχυτες οπως soldano ,marshall ,peavey ,evh εχουν πιο πλατια συχνοτικη μεταδοση στην μεσσαια περιοχη που μας ενδιαφερει... Δεν σημαινει οτι οι mesa δεν εχουν... Αλλα εχουν πολυ λιγοτερη. Προφανως και ενας ηχοληπτης μπορει νακανει οτι θελει με οποιον ενισχυτη αλλα αλλο ενας ενισχυτης να στο δινει ετοιμο και αλλο να το παλευεις... Ειδικα σε συγκεκριμενα ειδη μουσικης που θες τις κιθαρες πολυ μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου