Προς το περιεχόμενο

metal tube amp για σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να γίνει ένα θέμα κάποια στιγμή για αυτό ακριβώς, το πώς μαθαίνεις δηλαδή να στήνεσαι μέσα σε ένα group "συχνοτικά", πόσο μάλιστα όταν είναι δύο κιθάρες, για να ακούγονται όλοι σωστά και καθαρά.  

 

+1000 πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το θεμα του headroom ειναι εμφανές στο καθαρό καναλι.στα 50 βατ για να 'σπασει' πρέπει να τον εχεις τον ενισχυτη πάνω απ το 6-7.είναι τρελές εντασεις αυτες.κ σχεδόν πάντα είσαι με μικροφωνική.οπότε παίζεις πολύ πιο χαμηλά.στο θέμα όγκου ι διαφορά 50 με 100 βατ ειναι πολυ μικρη.στον κατοστάρη απλα ο ηχος φαίνεται λιγάκι μεγαλύτερος.απο προσώπικη εμπειρεία,βαρέθηκα όπου πηγαινα με τον κατοσταρη να ακουω 'χαμηλωσε' ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ να σταθώ σε αυτό που είναι και το ζουμί για μένα. Θα ήθελα να γίνει ένα θέμα κάποια στιγμή για αυτό ακριβώς, το πώς μαθαίνεις δηλαδή να στήνεσαι μέσα σε ένα group "συχνοτικά", πόσο μάλιστα όταν είναι δύο κιθάρες, για να ακούγονται όλοι σωστά και καθαρά.  

Μιας και το ανεφερες αυτο ιν μαϊ οπινιον ειναι πρωτα απο ολα θεμα ενορχηστρωσης και συνθεσης παρα ιδιοτροπιων των ενισχυτων η οτιδηποτε αλλο.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλυτερα να εχουν σθεναρη αποψη οσοι ειχαν τους ενισχυτες για καμια βδομαδα και τους συνεκριναν...

 

Δεν υπαρχει απολυτη αληθεια σε αυτα βεβαια αλλα τουλαχιστον ολες μου οι αποψεις βασιζονται σε συγκρισεις δικων μου ενισχυτων....Ουδεποτε ειπα οτι ο mesa ειναι κακος ενισχυτης... Ισα ισα... Απο εκει και επειτα ομως το οτι εχει εναν συγκεκριμενο χαρακτηρα περιοριστικο αυτο δεν αλλαζει...Με τον evh εχεις την δυνατοτητα να παιξεις ολα τα ειδη μουσικης... Και μην ακουσω οτι δεν εχει καλα καθαρα... Ειναι fender ενισχυτης... Προφανως και εχει τρομερα καθαρα για high gain ενισχυτης...

 

 

Βεβαια το να βγαζεις τον engl thunder καλυτερο απο τον evh θελει τολμη και θαρρος αλλα τελος παντων αμα δεν τον εχεις δοκιμασει ποτε και διαβαζεις πολυ σε φορουμ τετοια λες... ;D

 

Βεβαια, εαν εχεις παιξει και με τους δυο, οχι μονο με trisatanic gain που λεει και το γνωστο μελος, και με strat αλλα και με lp, δοκιμασες τα καθαρα τους, ειδες τα ορια που "σπαει" το καθαρο, δοκιμασες να παιξεις με low gain και medium gain ηχους σε ολες τις θεσεις μιας στρατ, επαιξες κανενα φανκ θεματακι βρε αδερφε να δεις πως συμπεριφερεται ο ενισχυτης, καναδυο (σωστα) σηκωματακια χτυπωντας σιγα αλλα και δυνατα με την πενα να δεις πως "ανοιγει" η νοτα, μετα κανενα crunch να δεις οτι ο ηχος δε γινεται "φλιδα" οταν δεν εχεις full gain, υστερα κανενα lead με λιγο gain να δεις τι "νοτα" εχει ο ενισχυτης, και στο τελος ενα high gain lead, αντε κι ενα "βοθρο"  :D μπορεις να εχεις πραγματικη και ολοκληρωμενη αποψη για το ποιος ενισχυτης ειναι καλος  ;D

 

Αντιθετως, εαν πριν ανοιξεις τον ενισχυτη, βαζεις το gain στο τερμα μην τυχον και ανοιξει χωρις feedback, και εαν το μονο που μπορεις να παιξεις ειναι τα ταμτιριριμ των iced earth, δυστυχως αποκλειεται να εχεις ποτε ολοκληρωμενη αποψη για το τι μπορει να κανει ενας ενισχυτης.  ;D Κι ετσι, ειναι ευκολο να θεωρεις οτι ο καθε gorilla ειναι καλυτερος απο εναν boogie, επειδη ρε γαμωτο ηθελε λιιιιιιιιιγο περισσοτερο gain  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανεφερες αυτο ιν μαϊ οπινιον ειναι πρωτα απο ολα θεμα ενορχηστρωσης και συνθεσης παρα ιδιοτροπιων των ενισχυτων η οτιδηποτε αλλο.

 

Εγώ δεν στέκομαι καθόλου στους ενισχυτές :P Νταξ παίζουν ρόλο, αλλά γενικά ένα μάθημα τέτοιου τύπου από τους παλαιότερους και γνώστες θα ήταν ότι καλύτερο! Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι στο πώς να στήσεις ήχο σαν μπάντα και όχι κατά πόσο θα βελτιώσεις τον ήχο σου σαν κιθαρίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, εαν εχεις παιξει και με τους δυο, οχι μονο με trisatanic gain που λεει και το γνωστο μελος, και με strat αλλα και με lp, δοκιμασες τα καθαρα τους, ειδες τα ορια που "σπαει" το καθαρο, δοκιμασες να παιξεις με low gain και medium gain ηχους σε ολες τις θεσεις μιας στρατ, επαιξες κανενα φανκ θεματακι βρε αδερφε να δεις πως συμπεριφερεται ο ενισχυτης, καναδυο (σωστα) σηκωματακια χτυπωντας σιγα αλλα και δυνατα με την πενα να δεις πως "ανοιγει" η νοτα, μετα κανενα crunch να δεις οτι ο ηχος δε γινεται "φλιδα" οταν δεν εχεις full gain, υστερα κανενα lead με λιγο gain να δεις τι "νοτα" εχει ο ενισχυτης, και στο τελος ενα high gain lead, αντε κι ενα "βοθρο"  :D μπορεις να εχεις πραγματικη και ολοκληρωμενη αποψη για το ποιος ενισχυτης ειναι καλος  ;D

 

thank you!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, εαν εχεις παιξει και με τους δυο, οχι μονο με trisatanic gain που λεει και το γνωστο μελος, και με strat αλλα και με lp, δοκιμασες τα καθαρα τους, ειδες τα ορια που "σπαει" το καθαρο, δοκιμασες να παιξεις με low gain και medium gain ηχους σε ολες τις θεσεις μιας στρατ, επαιξες κανενα φανκ θεματακι βρε αδερφε να δεις πως συμπεριφερεται ο ενισχυτης, καναδυο (σωστα) σηκωματακια χτυπωντας σιγα αλλα και δυνατα με την πενα να δεις πως "ανοιγει" η νοτα, μετα κανενα crunch να δεις οτι ο ηχος δε γινεται "φλιδα" οταν δεν εχεις full gain, υστερα κανενα lead με λιγο gain να δεις τι "νοτα" εχει ο ενισχυτης, και στο τελος ενα high gain lead, αντε κι ενα "βοθρο"  :D μπορεις να εχεις πραγματικη και ολοκληρωμενη αποψη για το ποιος ενισχυτης ειναι καλος  ;D

 

Αντιθετως, εαν πριν ανοιξεις τον ενισχυτη, βαζεις το gain στο τερμα μην τυχον και ανοιξει χωρις feedback, και εαν το μονο που μπορεις να παιξεις ειναι τα ταμτιριριμ των iced earth, δυστυχως αποκλειεται να εχεις ποτε ολοκληρωμενη αποψη για το τι μπορει να κανει ενας ενισχυτης.  ;D Κι ετσι, ειναι ευκολο να θεωρεις οτι ο καθε gorilla ειναι καλυτερος απο εναν boogie, επειδη ρε γ***το ηθελε λιιιιιιιιιγο περισσοτερο gain  ;D

όχι δεν εχω δοκιμάσει τίποτα από αυτα που αναφέρεις για δεν με ενδιαφέρει. Και ούτε τον οp ενδιαφέρει. Το λέει και ο τίτλος. Μέταλ ενισχυτης για σπίτι. Τώρα τα καθαρά και τα σωστά σηκώματα δεν μας νοιάζουν. Επίσης για την ιστορία για να μαθαίνουμε και κάτι οι iced earth παίζουν με ελάχιστο γκειν οπότε δεν είναι αυτοσκοπός το πολύ γκειν. Επιπλέον αν το ζητούμενο μου ήταν το πολύ γκειν τότε θα ήταν άψογος ο mesa και επίσης δεν με θίγουν όσα λες περί άγνοιας μου κιθαριστικα . Αυτό παίζω γιατί αυτό με εκφράζει και υπό αυτό το πρίσμα τους εξετάζω και για αυτό μπήκα στην κουβέντα. Για μέταλ έλεγε ο τίτλος...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι στο πώς να στήσεις ήχο σαν μπάντα και όχι κατά πόσο θα βελτιώσεις τον ήχο σου σαν κιθαρίστας.

Ναι και εγω στο ιδιο αναφερομουν.  :)

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν εχω δοκιμάσει τίποτα από αυτα που αναφέρεις για δεν με ενδιαφέρει. Και ούτε τον οp ενδιαφέρει. Το λέει και ο τίτλος. Μέταλ ενισχυτης για σπίτι. Τώρα τα καθαρά και τα σωστά σηκώματα δεν μας νοιάζουν. Επίσης για την ιστορία για να μαθαίνουμε και κάτι οι iced earth παίζουν με ελάχιστο γκειν οπότε δεν είναι αυτοσκοπός το πολύ γκειν. Επιπλέον αν το ζητούμενο μου ήταν το πολύ γκειν τότε θα ήταν άψογος ο mesa και επίσης δεν με θίγουν όσα λες περί άγνοιας μου κιθαριστικα . Αυτό παίζω γιατί αυτό με εκφράζει και υπό αυτό το πρίσμα τους εξετάζω και για αυτό μπήκα στην κουβέντα. Για μέταλ έλεγε ο τίτλος...

 

Δεν ηθελα να σε θιξω εαν αυτο καταλαβες...μαγκια σου που παιζεις αυτο που γουσταρεις.

 

Το θεμα ειναι πως οταν λεμε οτι ο ταδε ενισχυτης ειναι χειροτερος απο καποιον αλλο, πρεπει να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη, δε μπορει να το λεμε ετσι αβιαστα επειδη μας...εκατσε στη μιξη καποιος καλυτερα. Ειδικα εαν θελουμε να "συμβουλεψουμε" καποιους.

 

Να εισαι καλα  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου