Προς το περιεχόμενο

metal tube amp για σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνοι οι Έλληνες υποβαθμίζουν τόσο τους Mesa Boogie... ::)

 

Έλα τώρα και 'συ, υπερβολικό σε βρίσκω. Εκτός από έναν ΟΛΟΙ οι άλλοι δεν είπαν κάτι κακό για τους boogie. Ακόμα κι αυτός ο ένας δεν είπε ότι είναι μάπα, ότι προτιμα το EVH είπε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχεις δίκιο,με συγχωρείς.Παρ'όλα αυτά στο forum κανείς δεν έχει πει ότι οι Mesa Boogie αξίζουν τα χρήματά τους.Εγώ θα πω ένα παράδειγμα προσωπικό για να δείξω τι εννοώ.Πριν 1 βδομάδα που ήθελα κάπου να δοκιμάσω τον Marshall JVM 205H (τον οποίο και πήρα τελικά),έκανα βόλτα σε όλα τα μαγαζιά της Αθήνας.Έτσι κατέληξα να δοκιμάζω τον Dual Rec.Τρελάθηκα ρε παιδιά πώς να το κάνουμε τώρα;Ούτε ''χαλαρός'' μου φάνηκε,ούτε χανόταν δίπλα σε άλλους ούτε τίποτα.Άμα είχα τα λεφτά θα τον έπαιρνα επί τόπου.Ναι μεν είναι θέμα γούστου,αλλά τέτοια ποιότητα κατασκευής δε βρίσκεις πουθενά.Επιπλέον αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι ότι οι Mesa Boogie επιτρέπουν πολύ πιο εύκολα από άλλους να φτιάξεις προσωπικό ήχο.Ναι μεν έχουν ξεχωριστό ηχόχρωμα,αλλά με τις άπειρες παραμετροποιήσεις τους επιτρέπουν να βγάλεις τον ήχο που έχεις στο κεφάλι σου.Τώρα αν θες να βάζεις ένα καλώδιο και να παίζεις,πάω πάσο,άλλα γούστα και άλλες αντιλήψεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα δει/διαβασει το παρακατω(το οποιο ασπαζομαι σε ενα ποσοστο 60-70 %):

 

"Τα πολλα κουμπια(λεει) ειναι στους ενισχυτες που προσπαθουν να σε πεισουν οτι φταις

εσυ που δεν βγαινει καλος ηχος."

 

Πολυ μου αρεσε...

 

Οσο αναφορα τους boogie τους λατρευω ολους ΕΚΤΩΣ απο τον rectifier.Ουτε τον single

ουτε τον dual ουτε τον triple.Η σειρα express και οι mark ειναι to die for για το δικο μου γουστο καθως και ο lonestar.

 

Και για να μην ειμαι και 100% off topic φιλε μου ο ενισχυτης σου ειναι μια χαρα.Αν δεν σου κανει το gain του "σπρωξτο" με ενα overdrive pedal.Αν θες ντε και καλα να τον αλλαξεις θα συμφωνησω με τον φιλο πριν που ειπε για τους blackstar.Απλα θα προτεινα τον 20ρη.Για να καλυπτει και την αναγκη του gas για μεγαλο ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο,με συγχωρείς.Παρ'όλα αυτά στο forum κανείς δεν έχει πει ότι οι Mesa Boogie αξίζουν τα χρήματά τους.Εγώ θα πω ένα παράδειγμα προσωπικό για να δείξω τι εννοώ.Πριν 1 βδομάδα που ήθελα κάπου να δοκιμάσω τον Marshall JVM 205H (τον οποίο και πήρα τελικά),έκανα βόλτα σε όλα τα μαγαζιά της Αθήνας.Έτσι κατέληξα να δοκιμάζω τον Dual Rec.Τρελάθηκα ρε παιδιά πώς να το κάνουμε τώρα;Ούτε ''χαλαρός'' μου φάνηκε,ούτε χανόταν δίπλα σε άλλους ούτε τίποτα.Άμα είχα τα λεφτά θα τον έπαιρνα επί τόπου.Ναι μεν είναι θέμα γούστου,αλλά τέτοια ποιότητα κατασκευής δε βρίσκεις πουθενά.Επιπλέον αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι ότι οι Mesa Boogie επιτρέπουν πολύ πιο εύκολα από άλλους να φτιάξεις προσωπικό ήχο.Ναι μεν έχουν ξεχωριστό ηχόχρωμα,αλλά με τις άπειρες παραμετροποιήσεις τους επιτρέπουν να βγάλεις τον ήχο που έχεις στο κεφάλι σου.Τώρα αν θες να βάζεις ένα καλώδιο και να παίζεις,πάω πάσο,άλλα γούστα και άλλες αντιλήψεις.

 

+1

 

Απλως μας ειναι ευκολο να λεμε "οι epi ειναι καλυτερες απο τις Gibson", ή οτι ο "Engl 530 ειναι καλυτερος απο τον 570", ο ταδε "Bugera καλυτερος απο Boogie" και αλλα τετοια γραφικα :)

 

Επισης, το οτι ο ταδε ενισχυτης "κοβει" ή "δεν κοβει" στη μιξη, ειναι κλασσικο θεμα συζητησης των απανταχου metalheads  ;D Εαν κοψεις μπασα και δωσεις πριμα, κοβει! Ειναι αστειο να λεμε οτι οι Boogie που ειναι απιστευτα fat και τιγκα στις αρμονικες δεν "κοβουν"! Αλλο το "δεν κοβει", κι αλλο το "δεν ξερω να μιξαρω" ή "να μιξαρομαι μεσα στη μπαντα" ;)

 

Τελος παντων, ολα θεμα γουστου ειναι, αλλα υπαρχουν και καποια standards. Το να ειμαστε ισοπεδωτικοι λογω αγνοιας ή απειριας, δεν βοηθαει τη συζητηση.

 

Και για να επανελθω στο θεμα και μετα να αποσυρθω, θεωρω οτι εαν ο φιλος παρει τον evh, οχι μονο δεν θα εχει λιγοτερες λαμπες, αλλα στην ουσια δεν προκειται για αναβαθμιση αλλα για υποβαθμιση, μιας και ο συγκεκριμενος engl ειναι overall πολυ καλυτερος ενισχυτης αντικειμενικα, και καλυπτει πολυ περισσοτερα ειδη καλα.

 

Τωρα ενταξει, εαν πει καποιος "εγω το ηχοχρωμα των gorilla το λατρευω και με αυτο θελω να παιζω", παω πασο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, τα βάτ είναι που βοηθάνε;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το "δεν κοβει", κι αλλο το "δεν ξερω να μιξαρω" ή "να μιξαρομαι μεσα στη μπαντα" ;)

 

Πάντως εγώ να σταθώ σε αυτό που είναι και το ζουμί για μένα. Θα ήθελα να γίνει ένα θέμα κάποια στιγμή για αυτό ακριβώς, το πώς μαθαίνεις δηλαδή να στήνεσαι μέσα σε ένα group "συχνοτικά", πόσο μάλιστα όταν είναι δύο κιθάρες, για να ακούγονται όλοι σωστά και καθαρά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλυτερα να εχουν σθεναρη αποψη οσοι ειχαν τους ενισχυτες για καμια βδομαδα και τους συνεκριναν...

 

Δεν υπαρχει απολυτη αληθεια σε αυτα βεβαια αλλα τουλαχιστον ολες μου οι αποψεις βασιζονται σε συγκρισεις δικων μου ενισχυτων....Ουδεποτε ειπα οτι ο mesa ειναι κακος ενισχυτης... Ισα ισα... Απο εκει και επειτα ομως το οτι εχει εναν συγκεκριμενο χαρακτηρα περιοριστικο αυτο δεν αλλαζει...Με τον evh εχεις την δυνατοτητα να παιξεις ολα τα ειδη μουσικης... Και μην ακουσω οτι δεν εχει καλα καθαρα... Ειναι fender ενισχυτης... Προφανως και εχει τρομερα καθαρα για high gain ενισχυτης...

 

 

Βεβαια το να βγαζεις τον engl thunder καλυτερο απο τον evh θελει τολμη και θαρρος αλλα τελος παντων αμα δεν τον εχεις δοκιμασει ποτε και διαβαζεις πολυ σε φορουμ τετοια λες... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουμε τα watt,ενας τόσο δυνατος ενισχυτής εχει τόσο πολυ headroom που ούτε καν θα καταφέρεις να έχεις tube saturation.απλά καποια μηχανήματα είναι πιο mid heavy κ αλλα πιο scooped sto voicing tous.εξ'ου κ ι νεα μοδα με τις μικρες κεφαλές.αν δεν παίζεις σε επαγγελματική μπαντα δεν χρειάζεσε[/u] 100 βατ λαμπα ενισχυτη.είναι τρελό να ακούς οτι σε κάποιον δεν φτανει ρε παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουμε τα watt,ενας τόσο δυνατος ενισχυτής εχει τόσο πολυ headroom που ούτε καν θα καταφέρεις να έχεις tube saturation.απλά καποια μηχανήματα είναι πιο mid heavy κ αλλα πιο scooped sto voicing tous.εξ'ου κ ι νεα μοδα με τις μικρες κεφαλές.αν δεν παίζεις σε επαγγελματική μπαντα δεν χρειάζεσε[/u] 100 βατ λαμπα ενισχυτη.είναι τρελό να ακούς οτι σε κάποιον δεν φτανει ρε παιδια

 

Και αν θες πολυ headroom και ογκο , πως αντικαθιστας τα βατ ? Δεν λεω 100 ντε και καλα...Αλλα τα 50 για εμενα ειναι απαραιτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου