Προς το περιεχόμενο

Αντίσταση μεγαφωνων για Peavey classic 30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τσέκαρα και το σχέδιο του Classic 30, τελικά δεν θες καν κολλητήρι, θα συνδέσεις κανονικά το 8Ω μεγάφωνο στην θέση του παλιού απλά βρες ένα jack αρσενικό σκέτο χωρίς να έχει κολλημένο κάτι πάνω πχ καλώδιο και βάλ'το στην τρύπα του external speaker, έτσι η έξοδος που είναι τα δύο καλώδια που είναι συνδεδεμένο το στοκ μεγάφωνο μετατρέπεται σε 8Ω.

 

Το jack του external speaker εκτός από έξοδος για εξωτερική καμπίνα, λειτουργεί και ως διακόπτης για τα 8Ω. Βάζοντας ένα καρφί μέσα το wiring στο δευτερεύον του μετασχηματιστή εξόδου αλλάζει από 16Ω σε 8Ω.

 

καλημερα.

ξερει κανεις να μου πει αν ισχυουν τα παραπανω και στον peavey classic 50?

τον εχω μετατρεψει σε κεφαλι και εχει 2 εξοδους,η μια 16ohm που ειναι τα μεγαφωνα απο τον combo  και η αλλη 8ohm

 

στο manual λεει αυτο

 

 

Speaker output (1/4") jacks are provided for 16 and 8 ohms. When both jacks are engaged, amplifier

impedance is 8 ohms.

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα αν εχεις πειραξει το κυκλωμα που χρησιμοποιει η "μοντα" με το τυφλό jack, παντως εγω πριν βαλω το 8άρι με το τυφλο jack ειχα παρει τον αντιπροσωπο της Peavey στη Ελλαδα (DNA Systems, προσφατα μεταφερθηκε στο Ναυπλιο) και ειχα μιλησει με τον τεχνικο ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος. Αν δε σου απαντησει καποιος καν'τους ενα τηλεφωνο..

http://www.dnasystems.gr/el/contact/

 

(Βεβαια εγω ειχα παρει τον classic 30 μου απο κει, ισως να με εξυπηρετησαν γι'αυτο..)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

ξερει κανεις να μου πει αν ισχυουν τα παραπανω και στον peavey classic 50?

τον εχω μετατρεψει σε κεφαλι και εχει 2 εξοδους,η μια 16ohm που ειναι τα μεγαφωνα απο τον combo  και η αλλη 8ohm

 

στο manual λεει αυτο

 

 

Speaker output (1/4") jacks are provided for 16 and 8 ohms. When both jacks are engaged, amplifier

impedance is 8 ohms.

 

Ναι, ισχύουν περίπου τα ίδια!  :)

 

Τι θες να κάνεις? Αν θες να συνδέσεις 8Ω καμπίνα μπορείς απλά να την κουμπώσεις στο external speaker, δεν χρειάζεται πατέντες κτλ., χωρίς βέβαια να έχεις κάτι στο main output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o peavey classic 50 δεν εχει  external speaker και main output.

εχει δυο εξοδους μια 16ohm (που σε αυτη ηταν κουμπομενα τα μεγαφωνα  απο το εργοστασιο) και μια 8ohm.

 

οταν εχω καμπινα στα 16 ohm ειμαι οκ,οταν ομως θελω να βαλω καμπινα 8ohm βαζω απλα το jack στην στην εξοδο 8ohm ή πρεπει να κανω και κατι αλλο??

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o peavey classic 50 δεν εχει   external speaker και main output.

εχει δυο εξοδους μια 16ohm (που σε αυτη ηταν κουμπομενα τα μεγαφωνα  απο το εργοστασιο) και μια 8ohm.

 

οταν εχω καμπινα στα 16 ohm ειμαι οκ,οταν ομως θελω να βαλω καμπινα 8ohm βαζω απλα το jack στην στην εξοδο 8ohm ή πρεπει να κανω και κατι αλλο??

 

Αυτό εννοώ main & external, main ονόμασα την 16Ω που είναι συνδεδεμένα τα μεγάφωνα του κόμπο και external την άλλη, σόρυ αν σε μπέρδεψα.

 

Ναι, αν θες να συνδέσεις 8Ω καμπίνα απλά βάλ'τη στην έξοδο 8Ω, χωρίς τίποτα συνδεδεμένο στην έξοδο 16Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ main & external, main ονόμασα την 16Ω που είναι συνδεδεμένα τα μεγάφωνα του κόμπο και external την άλλη, σόρυ αν σε μπέρδεψα.

 

Ναι, αν θες να συνδέσεις 8Ω καμπίνα απλά βάλ'τη στην έξοδο 8Ω, χωρίς τίποτα συνδεδεμένο στην έξοδο 16Ω.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις.

καλημερα. ;D

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου