Προς το περιεχόμενο

Line out κεφαλης και κονσολα...


Dark Oblivion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Θελω την γνωμης σας σε μια συνδεσμολογια.

 

Εχω μια κεφαλη Randall RH200 ,στο πισω μερος η μια απο τις εξοδους ειναι LINE OUT ,με βαση το manual απο εκει μπορω να την συνδεσω σε κονσολα - Mixer.

 

Κανει δουλεια αυτο? Ειναι καλη ιδεα να το πραξω? Η θα αλοιωθει ο ηχος μεσω monitors?

 

Ευχαριστω...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου γεια χαρά, δες στο manual της κεφαλής σου αν αναγράφεται ότι η έξοδος σου είναι emulated, δλδ έχει κάποιο cab sim από μόνη της. Αν έχεις μπορείς να πάρεις ήχο και να στείλεις κατευθείαν σε ότι πηγή θες και να παίξει κανονικά (βέβαια το αν θα σου αρέσει ή όχι είναι θέμα γούστου). Τέτοια έξοδο πχ έχει ο Blackstar μου ο οποίος σου δίνει και επιλογή αν θες simulation καμπίνας 1Χ12 ή 4Χ12.

Αν τώρα η έξοδος δεν είναι emulated, απλά είναι σαν να έχεις κουμπώσει ένα di στην έξοδο του ενισχυτή πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις το σήμα και να το κουμπώσεις σε ένα mixer αλλά θα πρέπει αν το περάσεις από κάποιο cab emulator για να ακουστεί σωστά. Υπάρχουν πολύ καλά free cab sim προγράμματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει καποια τετοια εξομοιωση.

 

Το ζητουμενο ειναι να μπαινει με το distortion της κεφαλης μεσα στο Pc και να μην χρειαζομαι καποιο software γι αυτη τη δουλεια. Γινεται αυτο ,ετσι?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου είπε και ο απο πάνω...

Άν είναι ένα απλό line out, ετοιμάσου για τζιτζίκια και ασχήμια.

Αν είναι emulated output στις περισσότερες φορές ηχογραφείς καρφί σε ποιότητα ΑΑ...

Σε αυτό πράγματι η blackstar είναι μανούλα και λόγος να έχεις έστω το 1w της σειράς...

Να σου πω την αλήθεια και το laney cub head που πήρα πρόσφατα έχει line out αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αν και νομίζω πως δεν έχει προσομοίωση καμπίνας και θα είναι χάλι.

Επίσης πιστεύω ότι αν είναι ένα απλό line out δεν σώνεται ούτε με software στον υπολογιστή, καθώς το σήμα που θα παίρνει η κάρτα θα είναι ήδη χάλια, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας, μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει καποια τετοια εξομοιωση.

 

Το ζητουμενο ειναι να μπαινει με το distortion της κεφαλης μεσα στο Pc και να μην χρειαζομαι καποιο software γι αυτη τη δουλεια. Γινεται αυτο ,ετσι?

 

Όχι δεν γίνεται αν δεν έχει cab sim το line out, οπότε δες το manual. Οπωσδήποτε cab sim, αλλιώς δεν ακούγεται αυτό που θα παίρνεις. Αν είναι emulated η έξοδος (έχει δηλαδη cab sim) κουμπώνεις και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα.... οντως ,στο gain καναλι χαλαει ελαχιστα ο ηχος. Αλλα το καθαρο καναλι το παιρνει μια χαρα ομοιομορφα και με το boost ενεργο και με το reverb.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πιστεύω ότι αν είναι ένα απλό line out δεν σώνεται ούτε με software στον υπολογιστή, καθώς το σήμα που θα παίρνει η κάρτα θα είναι ήδη χάλια, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας, μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό..

 

Όχι Άρη κάνεις λαθος. Αυτό ακριβώς σου κάνει το line out. Σου δίνει balanced signal ώστε να το επεξεργαστείς όπως θες σε line επίπεδο. Από εκεί και πέρα βάλε εφέ, cab sim, ή γράψε dry για recab. Δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα.... οντως ,στο gain καναλι χαλαει ελαχιστα ο ηχος. Αλλα το καθαρο καναλι το παιρνει μια χαρα ομοιομορφα και με το boost ενεργο και με το reverb.

 

Στο βρώμικο κανάλι θα έχεις θέμα, το καθαρό, καθαρό είναι. Στο βρώμικο θα ακούς πολλά πρίμα, κακής ποιοτητα παραμόρφωση και ψιλό ήχο χωρίς definition

αν ΔΕΝ έχει emulated out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια που δημιουργειται... ισως ΧΑΖΗ. Αν τωρα στο καθαρο παω και βαλω πεταλακι με distortion παλι θα ΔΙΑΛΥΘΕΙ το ΣΥΜΠΑΝ?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια που δημιουργειται... ισως ΧΑΖΗ. Αν τωρα στο καθαρο παω και βαλω πεταλακι με distortion παλι θα ΔΙΑΛΥΘΕΙ το ΣΥΜΠΑΝ?

 

Καταρχήν έχει ή όχι emulated? αν όχι ότι και να βάλεις θα ακούγεται χάλια. Το καθαρό ακούγεται καλά γιατί στην ουσία είναι ο ήχος της κιθάρας. Οτιδήποτε δημιουργεί παραμόρφωση στο σήμα (overdrive/distortion) θα ακούγεται χάλια. Η καμπίνα είναι αυτή που τα "μεταφράζει" όλα σε αυτό που ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου