Προς το περιεχόμενο

Πολυκαναλη ηχογραφηση προβας - τι κονσολα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και υπάρχει κονσόλα που να ειναι και κάρτα ήχου και να γράφει και 8 καναλια ξεχωριστά ταυτόχρονα.... Αλλα είναι ακριβές...

 

Εμενα η ερώτηση μου ειναι η εξής...

 

Μίλησες για τα εξής όργανα

Φωνή (ας πουμε 2) - 2 Κανάλια.

Πλήκτρα - 1 κανάλι.

Μπάσο - 1 κανάλι.

Κιθάρα - 1 κανάλι.

Σύνολο αυτών 5 κανάλια.

 

Άρα μένουν και 3 κανάλια για την ντράμς. Δυστυχώς για εμας τους πτωχούς, είναι αδύνατον να γράψεις την ντράμς με 3 κανάλια και να έχεις σωστό "άκουσμα" όλων των κρουστών.

Πραγματικά χρειάζεσαι σχεδόν 1 μικρόφωνο σε κάθε ταμπούρο, τομ, snare κλπ.

Και ειναι πολύ απλό. που θα τα στησεις 3 μικρόφωνα για να πιάσουν όλο το φάσμα της ντραμς? Όπου και να τα βάλεις, κάτι θα ακουγεται πιο δυνατά απο το άλλο.

 

Λέγοντας αυτά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υπάρχουσα κονσόλα και να "καρφώσεις" εκεί όλα τα μικ της ντραμς και να στείλεις από αυτήν 1 ή δύο κανάλια στην κονσόλα της ηχογράφησης. Αυτό, φυσικά, προεξοφλεί οτι θα έχεις φτιάξει τις εντάσεις στην υπάρχουσα κονσόλα για να "έρχεται" ακουστικά, σωστά στην ηχογραφηση.

 

Ελπίζω να μην σε μπερδεψα....

 

By the way, εγώ βρήκα μια μεταχειρισμένη M-Audio Project I/O Mix Firewire με 400 ευρώ και ειμαι υπερ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πραγματι τα πληκτρα εχουν 2 καναλια, αλλα απο φωνες ειμαστε προς το παρον στην μια.

 

Φιλε dzogas με καλυψες οσον αφορα το κοστος, οποτε καταληγουμε οτι δεν υπαρχει καποια φτηνη λυση περα απτο zoom r16.

 

Να προσθεσω μονο οτι για τα ντραμς κατα βαση χρησιμοποιω 4 μικροφωνα (1 μποτα, 1 ταμπουρο - hihat και 2 over) και εχουν ακουστει καλα. Αλλα μιλαω παντα για ερασιτεχνικη ηχογραφηση προβας να ακουει τι παιζει ο ντραμερ.

Στο μυαλό μου  ;D σχεδιαζω να δοκιμασω να γραψω ντραμς με 1 over και 1 στην μποτα (γιαυτο εχω τον εξοπλισμο να το κανω) και αν την "παλευει" το αποτελεσμα τοτε οκ, αν οχι θα παω 4 μικροφωνα.

 

την λυση που προτεινεις με την υπαρχουσα κονσολα την σκεφτηκα και γω, δηλαδη να βαλω 6-8 μικροφωνα στα ντραμς να τα μιξαρω στην κονσολα και να στειλω δυο καναλια στην επομενη.

 

Το σημαντικοτερο που ηθελα να μαθω το εμαθα, δηλαδη οτι δεν υπαρχουν φτηνες κονσολες/καρτες ηχου 2 σε 1 νοικοκυρεμενα...  :(

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι? Απο το synth θα κανεις οικονομια στα καναλια?...eyeroll.gif

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.... αλλά σκέφτηκα "οικονομικά".... μια και ολα τα συνθ βγάζουν μονοφωνικό ήχο στο αριστερο out. Αλλά το σωστό ειναι στερεο.

 

Κι ας μην το πάω πιο μακρυά και μιλήσω για πεταλιέρα κιθαρας που και εκει θελουμε δυο καναλια...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικοτερο που ηθελα να μαθω το εμαθα, δηλαδη οτι δεν υπαρχουν φτηνες κονσολες/καρτες ηχου 2 σε 1 νοικοκυρεμενα...   :(

 

Φτηνές υπάρχουν, αλλά δεν γραφουν πολυκάναλο ήχο...

Επίσης άλλο ένα θέμα που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι όσες πολυκάναλες κονσόλες/καρτες ηχου έχω δει ΔΕΝ βγάζουν monitor out...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικο στοιχειο ειναι να γραφω πολυκαναλα την προβα, για τους λογους που εγραψα πιο πανω, θεωρητικα, αν η συνδεση που θελω ειναι:

 

Οργανα -> κονσολα (1)> υπολογιστης/cubase

                            (2)->τελικος ενισχυτης/μονιτορ   

 

ετσι οπως μου τα λες για μια απλη "μπακαλιστικη" λυση θα πρεπει να κανω τα παρακατω:

 

οργανα->κονσολα/καρτα ηχου->υπολογιστης->κονσολα(παλια)->τελικος ενισχυτης->μονιτορ

 

τοτε ειμαστε οκ.

δηλαδη δεν με νοιαζουν οι εντασεις που θα γραψω (τις φερνω μετα) ουτε αν τα σηματα θα ειναι dry και χωρις equalization. Αυτα θα τα κανω μονος μου σπιτι, με ενδιαφερει πως στο καλο θα συνδεσω 8 καναλια σε μια κονσολα και απο εκει στον υπολογιστη, θα παταω rec και θα γραφω 8 καναλια ταυτοχρονα στο cubase..

 

και αποτι καταλαβαινω αυτο γινεται μονο με καρτα ηχου με 8 inputs... ή με το zoom r-16 παραπανω που απλα θα γραφει 8 διαφορετικα καναλια και θα τα ενωνω εγω μετα στο cubase..νομιζω οτι θα μπορω να το κανω, θα ρωτησω σε κανα καταστημα που το φερνουν..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας την συζήτηση, μου προέκυψε μια άλλη απορία :): Υπάρχει κονσόλα (ανεξαρτήτως budget) που να ηχογραφεί πολυκάναλα χωρίς την βοήθεια πρόσθετου hardware(audio interface-laptop π.χ.); Και αν ναι σε τι μορφή αρχείου ηχογραφεί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας την συζήτηση, μου προέκυψε μια άλλη απορία :): Υπάρχει κονσόλα (ανεξαρτήτως budget) που να ηχογραφεί πολυκάναλα χωρίς την βοήθεια πρόσθετου hardware(audio interface-laptop π.χ.); Και αν ναι σε τι μορφή αρχείου ηχογραφεί;

To Zoom που αναφέρθηκε.

Πολυκάναλη εγγραφή στην SD μνήμη και επεξεργασία από κει στο ίδιο το Zoom (αν δεν θες στο pc).

Λίγο δύσκολη η επεξεργασία αλλά γίνεται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως σου είπε πιό πάνω και ο audiokostas.

 

Υπάρχει κονσόλα (ανεξαρτήτως budget) που να ηχογραφεί πολυκάναλα χωρίς την βοήθεια πρόσθετου hardware(audio interface-laptop π.χ.);

Ναι, hard disk recorders που έχουν ενσωματωμένη κονσόλα.

Υπάρχουν διάφορα μοντέλα - κατηγορίες όπου μπορείς να γράψεις από 2 κανάλια ταυτόχρονα μέχρι και πολλά παραπάνω, σε σκληρό δίσκο, SD κλπ. Ανάλογα το ποσό που θα διαθέσεις διαφέρουν σε ποιότητα - δυνατότητες κλπ.

 

Και αν ναι σε τι μορφή αρχείου ηχογραφεί;

Ανάλογα. Ορισμένες γράφουν αποκλειστικά και μόνο σε δικό τους format και ο κατασκευαστής (ορισμένοι) σου παρέχει το ανάλογο software για να κάνεις export / import τα κανάλια ξεχωριστά για να τα επεξεργαστείς στον υπολογιστή κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες καμια κονσολα που γραφει πολυκαναλα, ετσι για να ξερουμε. Πριν κατι μερες εβλεπα δυo νεες κονσολες της Yamaha, τις MGP24X & MGP32X, οι οποιες αν θυμαμαι καλα γραφουν stereo κατευθειαν σε USB stick σε MP3 & WAV format.

 

mgp32x_right.png

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου